Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 21 Яну 2023, 17:34

От черния са останали някакви никакви бройки и след това го спираме за съжаление.

Кода е БМВБАТКИ :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от vladobate » 21 Яну 2023, 20:39

Неще никой да отговори на бумбум, защо по дяволите добрите практики в определен исторически период свързан с обсъжданото в темата не се поддържат и доразвиват. Както и глупости от рода на построй си заводче за своето дупенце и си произвеждай сиренце и кашкавалче въпреки написаното от Леон и от мен по-рано, че това не е решение в национален мащаб. Аз по соца не съм гладувал затова пък сега ям боклуци. И признавам сам съм си виновен, лопатата дето ринех левчета се счупи. Някой пак заговори за пазарна икономика. Явно егн-то му е недостатъчно или ако не вероятно ще е днк-то :lol: .

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Моджо » 21 Яну 2023, 21:02

Елементарно е, Уили, защо.
И глупости не са.
Напраи си и ти завод/ферма и пробвай добрите практики само че тоя път с печалба и без да ти се даде наготово земя, техника, ток, нафта и т.н и т. н. Сбори и конкуренцията, щото не си сам.
И изкарай баш сиреньето за 5 лв. или за 15 дори.
Аз не издаван морална присъда.
Фактите и положението са такива, тва е.
Харесва ви, не ви харесва се ми е тая.,
Ку искаш да ти го опростя кат за първолак.
Бабата купува тука некво млеко от крава, нещо 1.5, 2 лв литъра.
Ако ми треа 10 литра за кило сирене, колко ми струва само суровината? М?
Ми за труда, ми печалба нещо ако го продам.
Е за колко треа да го продавам, че да ми излезе сметката?
За 40 лв? И кой ще ми го купи за толкова? Ти бумбум и зак.
а не мое ли направя 2 кила от същото млеко, без да е боклук, за по 20 лв и да го купуват всички останали. Па за вас ще пущам малки партиди и между другото.
Преди години беше по 10-12 лв хубавото сирене, айде скъпото да кажа, в магазина.
От мандра клиенти го купувах, направено като за чорбаджията, на себестойност.
8 лв килото.
А в себестойността не влизаше амортизацията Стевал са ви обясни какво значи това.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 22 Яну 2023, 9:41

Ами пак стигаме до същия въпрос.

След като имахме толкова крави и изобилие от мляко защо ги унищожихме, че цената на млякото вече да прави качественото сирене недостъпно за масата от хора?
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Моджо » 22 Яну 2023, 9:59

Зашо сме го унищожили не е по темата.
Унищожили сме ги, край, свършено е. Какво има да се обсъжда повече.
Наново да правиш ферми и да гледаш крави е скъпо. Рентабилно е, обаче иска първоначално много пари. По бизнес плана с магарефермата първите 5 години шяхме да сме на загуба, от 5 до 8-та на 0 и чак след това на печалба. Ето ти я реалността.
Казах, че морална присъда не издавам. В лично качество, смятам, че това е огромна грешка - връщането и раздробяването на земята и разграбването на мтс-та, продаването/клането на животни и т.н.
Обаче това не зависи от мен и вече се е случило.
Нема какво да гледаме назаде и да въздишаме.
Последна промяна Моджо на 22 Яну 2023, 10:07, променена общо 2 пъти
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 85
Регистриран на: 8.09.2016
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: '17 G31 530dx, '08 R56 Mini Cooper
Мечтае да кара: V8

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от damian2112 » 22 Яну 2023, 10:01

bum_bum написа:От черния са останали някакви никакви бройки и след това го спираме за съжаление.

Кода е БМВБАТКИ :mhihi:
О, не! Защо? На мен също ми е любим :/

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 22 Яну 2023, 10:44

Дълго е да обяснявам, с не искам да се оплаквам.

Българина бърка чувството на тръпчивост в качествения натурален шоколад с това за горчивост в нискокачествения. И няма как да го убедиш, че за 5-6лв с радост купува нещо, което горчи, защото е с ниско качество какао.

Отделно се прави изключително трудно. Работим много извън температурния диапазон на машините, защото се темперира при коренно различна температура от традиционния шоколад със захар, което води до много проблеми и ниска производителност.

Това, заедно с цената на каквото, което използваме, което е Файн Арома (ако направим аналог с кафето е примерно Дъбов срещу Нова Бразилия)го прави и много неизгоден за производство. За едно и също време можем да направим 10 пъти повече шоколад без захар по масовите рецепти. Но ако опиташ кой да е друг без захар на пазара и този виждаш, че са различни неща.

Може да се направи машина, която да работи с него, но на тоя етап и в това състояние на пазара подобна инвестиция няма да се изплати.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от alekangg » 22 Яну 2023, 17:30

Къде са тези хубави шоколади? Аз съм пробвал разни уж изгъзени да се разбира скъпи български и са далеч от хубави.
Дори в Европа наистина хубав шоколад е трудно да се намери или е доста скъп. Говоря за шоколади с 70+% какао.
Аналогията с кафето е добра. Масово в дори скъпите шоколади има някакво кафе, както е в разни Лаваци и пр.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от dhtj » 22 Яну 2023, 23:14

bum_bum написа:Ами пак стигаме до същия въпрос.

След като имахме толкова крави и изобилие от мляко защо ги унищожихме, че цената на млякото вече да прави качественото сирене недостъпно за масата от хора?


Аз имам обяснение, но не мога да гарантирам, дали е на 100% правилно.

Според мен е заради "затворения" характер на комунизма. Затворените граници на държавата и тая работа с "жителството" заради която не можеш току-така да сменяш града/селото в което живееш. Затова и беше пълно с хора в селата, които да работят в местните ткзс-та.

Дойде свободата и хората от селата избягаха към градовете. Отдавна са искали да го направят, но системата ги е спирала. Сега няма кой да гледа нито зеленчуци, нито животни. Работа, която иска да се изцапаш. В цяла северна България в момента цялото земеделие се свежда до 1 тракторист на 1000 декара и се гледа само зърно, защото е най-лесно, и защото това се субсидира от ЕС.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 23 Яну 2023, 10:51

alekangg написа:Къде са тези хубави шоколади?


Тук

dhtj написа:[quote="bum_bum"цАми пак стигаме до същия въпрос.

След като имахме толкова крави и изобилие от мляко защо ги унищожихме, че цената на млякото вече да прави качественото сирене недостъпно за масата от хора?


Аз имам обяснение, но не мога да гарантирам, дали е на 100% правилно.

Според мен е заради "затворения" характер на комунизма. Затворените граници на държавата и тая работа с "жителството" заради която не можеш току-така да сменяш града/селото в което живееш. Затова и беше пълно с хора в селата, които да работят в местните ткзс-та.

Дойде свободата и хората от селата избягаха към градовете. Отдавна са искали да го направят, но системата ги е спирала. Сега няма кой да гледа нито зеленчуци, нито животни. Работа, която иска да се изцапаш. В цяла северна България в момента цялото земеделие се свежда до 1 тракторист на 1000 декара и се гледа само зърно, защото е най-лесно, и защото това се субсидира от ЕС.[/quote]

Може би и това да е част от обяснението, но и преди не всички си седяха на село. Имаше млади хора, но сравнително малко. Родителите ми и повечето родители на познати деца и от двете ми села, които са родени там живееха в различни градове.

Но и в селата имаше какво да се прави. Навсякъде имаше кино, ресторант, сладкарница, библиотека, читалище.. :dunno:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от vladobate » 23 Яну 2023, 11:22

Моджо ( към теб че почнахме разговора, не че и други не мислят така), че направил съм си "завод" и си произвеждам законно. Печалбата е . ..няма такъв смях по съвременните сбъркани представи за келепир. Едно и също слушам с години, работа има ли , ами има не е спирала по кризи и т.н. кво милионаре не съм станал живея добре . Работещ шеф 20 години, колко да съм повтарял първи клас че да ми обясняваш. Праска се една цифра за печалба квото ти е дойде и давай да смятаме, аре бе вярно. Преди 15-на години и повече (нямам спомен) , радиоинтервю с представител на Шел за БГ, човека каза инвестираме и след 20 години или ще сме се наместили стабилно на пазара или ще сме изкарали счупени грънци (перифразирам, не е цитат). Тогава си казах тоя е куку...е да ама не е. Спекула на н-та степен, ПС: И на загуба съм работил и заплати съм вдигал и плащал по време на криза с намалена работа, за да си запазя обучени кадри. На това му казвам инвестиция. Печалба с цената на всичко е трагично, унищожително и първосигнално действие.

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Jordana » 23 Яну 2023, 11:27

След падането на стената Маргарет Тачър произнася 45 минутна реч в Хюстън Тексас през 1991г пред нефтените магнати на САЩ . Историческа реч която може да се нарече "Как разрушихме СССР "
.....Съветският съюз е страна, която е сериозна заплаха за западния свят. Не говоря за военна заплаха, нея на практика я няма. Нашите страни са достатъчно добре въоръжени, включително и с ядрено оръжие.
Имам предвид икономическата заплаха. Благодарение на плановата политика и своеобразното съчетание между морал и икономически стимули, Съветският съюз постигна високи икономически показатели. Прирастът на националния продукт е два пъти по-висок отколкото в нашите страни. Ако към това се добавят огромните природни ресурси на СССР, при рационално управление на стопанството страната има реални възможности да ни изтласка от световните пазари.
Затова ние винаги сме предприемали действия, насочени към отслабване икономиката на Съветския съюз и създаването на вътрешни трудности....

След 1989г запада просто унищожи българската икономика да основи . Планомерно и методично за да не допусне никога повече възраждане на тази заплаха за капитализма наречена социализъм . Не е достатъчна само идеологическата победа , трябваше да бъде разрушена до основи икономическата база на социализма . И те го направиха успешно .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от alekangg » 23 Яну 2023, 11:34

Вчера минах покрай един италиански магазин на Съборна. И преди време бях поглеждал цените и бяха абсурдни, но вчера останах безмълвен.
4-5-6 вида варени шунки бяха на идентична цена от 90лв/кг, другите неща не ги погледнах..В Италия подобни, а вероятно и по-добри са по около 20евро/кг, у нас няма кой да вкарва най-добрите заради печалбата.
Вероятно тези от 90лв у нас са около 15-16евро/кг на дребно, а на едро още надолу.
Хамоните- нарязани и пакетирани като ги пуснат в Лидл са по 50-60лв/кг и са най-гадните възможни, които са около 10е/кг в Испания.

Няма спекула, няма.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от zAcK » 23 Яну 2023, 11:52

Има нещо много сбъркано в тая територия :idea:
Купуваме само такова масло и вече ме е страх да отида до магазина. Всеки месец го вдигат.
За сравнение, в останалите държави цената му не е мърдала от доста време!!! В Англия например излиза точно 6 лева :idea: :idea: :idea:

Щели да се вдигнат цените с приемането на еврото!? Колко още да се вдигат, брееее???? :banghead: :banghead: :banghead:

Изображение
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от ildivvy » 23 Яну 2023, 12:09

В Китай нали има някакъв вид планова икономика? Вижда се, че ако се 'управлява рационално', нещата са точно, както е казала госпожата преди толкова много години! Просто е объркала страната малко, но региона е уцелила :mhihi: !
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Jordana

Последни теми
Facebook