Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Nickelback » 23 Сеп 2022, 17:10

Чета чат-пат из икономическата тема, а и отдавна темата за инфлацията е меко казано "болна" за масовия и нетолкова масовия човек :roll: Не ми се вадят още мнения, но да речем, че това е едно от мненията-повод за темата:
vladobate написа:
streetz написа:
vladobate написа:авточасти 30%

Даже минимум 30% - бобина за 45 лв преди 3 години сега е 65 лв, свещи еднакъв модел от 12.50 вече са 22-24 лв пак 3 години по-късно.

Ами може и майтап да е за някой или да не го бърка, но е дразнещо да те правят на луд със занижени цифри за реално поскъпване на живота. Нито се кефя на това нито искам да изтъквам пропадането на родната ми държава, но пък и не е човешко да си заравяме главата в пясъка. Затова кой каквото си е надробил да сърба с голямата лъжица и всички сме в кюпа.


Все ми се иска да отделим темата за инфлацията (за мен - доголяма степен спекулата) в отделна тема. Идеята е да популяризираме свои разсъждения и начини за справяне със спекулата. Инфлацията да речем, че си има естествен лечител, но мен лично ме дразни спекулирането, та по-скоро в тая посока може да попишем :ranting:
До преди известно време, рядко съм се вглеждал в цените на ежедневни консумативи, храни и т.н. Все тая ми е било почти кое откъде взимам, не съм дребнав и разлики под левче рядко съм ги отразявал, все съм си викал, че това са ежедневни разходи и не си струва човек да губи време "това оттук, онова оттам" и да цепи стотинката. Но в последната година все по-често ми прави впечатление бруталната разлика в цените между отделни вериги/търговци.
Давам пример. Преди месеци (а и напоследък все по-често) пазарувам в една голяма хранителна верига. Взимам неща, които взимам по принцип, все едни и същи. Търся конкретно кашкавал, винаги него съм взимал. Помня, че по време на короната беше на цена около 10лв опаковката, която взимам най-често. Отивам на витрината на млечните продукти и гледам тъжна картинка - пенсионер човек седи, гледа цените и мига :( Вероятно се чуди човека какво може да си позволи. Гледам цената на "моя" кашкавал 17.99 за същата опаковка, която взимам години наред. И аз мигам. Седмица преди това помня много добре, че съм го купувал на 13.90 от друга верига, като същата тая верига го пускаше на промоция на 10.90 понякога. Явно може.
Друг пример - памперси на детето. Последния път (заклевам се), когато ги купувах от голяма верига магазини бяха на 38.xx лв, като седмица-две преди това ги бях купувал на 31.xx лв. Кое м@*кЯ ви д@йба поскъпна 25% точно в тия "гащи", та така се раздадохте бе! Та резултатът е, че ги купИх онлайн от известен магазин на 23лв за еквивалентно количесто и ще продължавам да ги купувам оттам, 'щото явно може и да са нормални цените :idea: Пак питам същия въпрос - откъде идва тая брутална наглост и алчност, и какво трябва да се очаква от държавата като контрол? :dunno:

Друга идея ми хрумна, която няма как да реализирам, затова го пиша публично, ако някой има ресурс и желание да го направи ще е супер :yes: Посредник, подобен на EBAG и производните, който да свързва крайни потребители с директни производители през уеб система. С база данни голям асортимент от продукти, складове, доставки, и т.н. Цял бизнес модел. Аз не разбирам от такива дейности, може някой да се сети за подводни камъни, недомислици от моя страна и т.н. Интересно би ми било да дискутираме. Идеята е прекупвачите по веригата да бъдат елиминирани до санитарен минимум. Убеден съм, че оширнайсетте прекупвачи по веригата извиват ръцете на производителите да изкупуват продукцията им на безценица (в противен случай са принудени да я изхвърлят), а те си слагат зверските надценки и това е резултатът, който виждаме в магазините :dunno: Та един такъв дебел играч на пазара би разбутал цените сериозно си мисля. Но трябва и да му е дебел врата, иф ю ноу уод ай мийн :ok:

Какво мислите за спекулата вие? :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Top Gun Maverick » 23 Сеп 2022, 17:19

Какво да мислим, колкото по-бананова е една държава, толкова по-голяма е спекулата в нея. Тоест от ЕС ние сме си най-прецакани откъм спекула, защо ли? Тука тарикатлъка вирее както на дребно, така и на едро, но след като футбола остана далеч в миналото като национален спорт, спекулата стана национален такъв.
Мисля сме го дъвкали в много други теми с безброй примери, та не виждам какво ново ще кажем. На всичко отгоре както сам каза, то си е тясно свързано с икономическата криза(в смисъл тогава се засилва още повече)и в нея тема също се писа доста.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от zvetiko » 23 Сеп 2022, 17:43

Не е тарикатлък, а просто държавата е овладяна и парцелирана по сектори от едни хора, които могат да правят каквото си поискат. Изходите са два- или принципно различен външен контрол на тези хора, което означава коренно различна ориентация на страната или трябва да се мине през едни интересни събития, добре описани в историята. В противен случай всичко ще си продължи по старому, както през последните 30 години.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от drifty » 23 Сеп 2022, 17:47

Аз също имам подобна идея, но в много по-малък мащаб - само за хранителни стоки. Да можеш на един "мап" да видиш къде по селата кой какво продава - мляко, яйца, месо и т.н и да минеш да си вземеш от където каквото искаш. Поне вероятно ще е доста по-качествено като вкус, за цената с горивото да обикаляш ще дойде същото сигурно. Но ако се разрасне и за доставки ще има вариант вероятно.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Nickelback » 23 Сеп 2022, 17:55

drifty написа:...Да можеш на един "мап" да видиш къде по селата кой какво продава - мляко, яйца, месо и т.н и да минеш да си вземеш от където каквото искаш. Поне вероятно ще е доста по-качествено като вкус, за цената с горивото да обикаляш ще дойде същото сигурно. Но ако се разрасне и за доставки ще има вариант вероятно.

Точно в тая посока мисля и аз :bchug:
Рейтинги, коментари, отзиви от хора и т.н.
Не знам колко мащабно е подобно начинание, но мисля, че всяка от трите страни ще доста доволна, ако се реализира :yes:

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 639
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от ivanski_2 » 23 Сеп 2022, 18:02

Nickelback написа:
drifty написа:...Да можеш на един "мап" да видиш къде по селата кой какво продава - мляко, яйца, месо и т.н и да минеш да си вземеш от където каквото искаш. Поне вероятно ще е доста по-качествено като вкус, за цената с горивото да обикаляш ще дойде същото сигурно. Но ако се разрасне и за доставки ще има вариант вероятно.

Точно в тая посока мисля и аз :bchug:
Рейтинги, коментари, отзиви от хора и т.н.
Не знам колко мащабно е подобно начинание, но мисля, че всяка от трите страни ще доста доволна, ако се реализира :yes:

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk



Дам звучи много добре, НО има 2 проблема които виждам:
-Някой обявява че продава месо и му пратя проверка тайни клиенти, какво правим тогава :dunno:
-Ако някой се натрови с месо, кой е виновен, не че сега ако си купиш нещо от кауфланд и се натровиш ще стане нещо, просто на теория можеш да си търсиш някакви прав.
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от drifty » 23 Сеп 2022, 18:22

Аз виждам същия проблем, Ивански, ХЕИ, Агенция по храните или там каквато ще агенция да е, няма да им допадне подобна идея и не знам как стоят нещата законово и дали въобще е релизириуемо.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1965
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от barty » 23 Сеп 2022, 19:28

Инфлацията е факт в целия ЕС и не виждам какво може да направи сам човек.
Оттук оттам може да се намерят разни продукти по-изгодно или по-качествени но като цяло плащаш.
Освен скъпата цена при месните и млечните продукти, проблема е качеството!
Млечните продукти са масово от сухо мляко или палмово масло. Кашкавала специално е голяма "бомба": фалшиво, мазно и солено.
Месото и то е ужас. За колбаси, луканки и т.н. даже не искам да пиша.
Яйцата също са х 2.
:yes:

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Spunky » 23 Сеп 2022, 20:04

Аз за спекула не виждам примери в темата, добре е да си изясните термина.

Виждам обаче, как всички по веригата в производството, доставката, съхранението и продажбата в магазина, имат значително вдигане на разходите, над обявената инфлация - ток, горива, заплати е нагоре. Бизнесите не са благотворителни организации.

За проблем със спекула можем да говорим при дефицитни стоки - дърва за огрев, пелети, бутилираната вода в Своге при аварията...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от vladobate » 23 Сеп 2022, 20:10

Бях забравил да опиша и повишени цени на лекарства, въобще всичко в магазина наречен "Аптека". Е с тази мафия как да се справиш, покрай нея върви и магазина наречен "Болница". Най-богатите от бившата средна класа са дистрибуторите. Всичко е частно и се създават удобни условия за спекула. Лошо няма да е частно, но при липса на действия по нормален законоворазписан контрол не може да търсим под вола теле или самосъзнание с приличен морал. И макар инфлация и спекула да са две различно дефинирани понятия резултата е един и същ. Цените и съответно обедняването започна още ранно лято 2020г. ей така уж неусетно и винаги има причина. Тогава Ковид и нарушени производства и доставки, после постКовид ефекти , след това дойде войната и стана страшно , петрола нагоре, газ нагоре и отново поскъпване на производство и доставки. Е не е ли истина, че в БГ дори да се нормализира някой от факторите определящи инфлацията се тая, пример цена на петрола на световната борса надолу тука се правят на улави. Винаги ще има бедни и богати и аз съм ОК с това. Мога и си пия бирата с хора с възможности макар да ми се малага в момента да купувам гуми на изплащане, нови. Но няма нужда да зариваш главата на другия в калта, нали затова живеем в правови държави и за мен лично много хора длъжни да упражняват контрол не го правят и голямата беда е в това.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от vladobate » 23 Сеп 2022, 20:17

Спекула е и при възвръщане на стари нива цени на даден фактор крайната цена за потребителя да остава същата повишена . Потребителя също не е благотворител.И когато разходите по цялата верига от суровини до кошницата на баба Мара паднат обективно (процента в тази връзка няма значение) спекула е ако цената не падне адекватно.

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Petrolhead » 23 Сеп 2022, 20:57

За последните 12 месеца съм вдигнал заплатите с над 20%, тока ми е троен, Кадито ми го пълня за 200 лева вместо за 30, питайте ме дали съм си вдигнал цените?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от vladobate » 23 Сеп 2022, 21:05

Petrolhead написа:За последните 12 месеца съм вдигнал заплатите с над 20%, тока ми е троен, Кадито ми го пълня за 200 лева вместо за 30, питайте ме дали съм си вдигнал цените?

Предната криза и ние вдигнахме заплати, без съкращения и се възстановявахме дълго и мъчително. Въпрос на приоритети и инвестиции , работната ни ръка се обучава години.Бизнесите са различни и като организация и като печалби. Няма еднозначно печелившо решение. Затова и кризата за някои е като сърбеж за други като дълбока трудно зарастваща рана.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 417
Регистриран на: 30.04.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: СамУет

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Пинтев » 23 Сеп 2022, 21:39

Факт е че няма как заплатите да се вдигат наравно с инфлацията.Но е факт че и инфлацията не е 18% както твърдят.Това най-много ме дразни,ние не сме малоумни,че се опитват да ни убедят в това.
Като заговорихте за магазините,Билла пакет обикновени бисквити Детска закуска са 4.09 лв, в магазин Абсолют + (хората от Павликени и Левски ги знаят) същите са 2.85 лв,е каква е тази разлика???Пример и за кафето Чибо Милано Стайл,в Кауфланд 10.99 ,в хранителен магазин в Габрово 5.99...
П.С От 3 дни няма ГАЗ на Лукойл в Габрово и Павликени,как е на другите места??
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1751
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от BMW_POWER » 23 Сеп 2022, 21:57

Не само се вдигат цените, но и финно се сваля грамажа на опаковките. Профита при хранителните продукти е Х3. И не само при тях. В един магазин 2л Пепси е 2.45. В друг са 3 за 5. На спешъл ги пускат по долар и има лимит от 10 бройки на човек.

И не само при храните е така. Търговците са хиени навсякъде.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot]

Последни теми
Facebook