e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

5-та серия ('04 - '10)

Модератори: Atsalov, Ilko Ivanov, mad_presley, Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 285
Регистриран на: 25.04.2013
Местоположение: Трявна/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 540i G30, 120d F20
Мечтае да кара: 540i

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от AlonsoBest » 01 Юни 2020, 10:36

pimpo написа:Да може и ефект ще има, НО според мен не е добра идея поради няколко причини.
- Кодирането на MASK/CCC модула ще направи определена честотна характеристика на изходите за басите, които са съобразени с честотната характеристиката на оригиналния HI-FI усилвател. Тази характеристика ти не я знаеш. Съответно шанса някой афтърмаркет усилвател да има същата е малък. Освен честотната характеристика, няма да знаеш дали двата усилвтеля дефазират еднакво сигнала. С много усилия тези неизвестни могат да се извлекат, но за мен не си струва.
- Наличието на усилвател не подобрява качеството, а силата. За мен базовата музика е достатъчно мощна. Да не забравяме че басите са софтуерно изрязани, така че усещането е за много хилав звук. Но с малко кодинг баса дори ми идва в повече!
- Реалната полза от цялото упражнение е по-доброто разделяне между баса и средите. Това обаче може да се постигне с бобина и кондензатор за 20лв. общо, без никакво друго преправяне. Това направих аз и това препоръчвам.

Благодаря за отговора. Най-вероятно и аз ще се насоча към варианта с бобина и кондензатор. Също така съм си портчал 4 пищялки и ще направя кодировката.
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 24
Регистриран на: 5.03.2008
Местоположение: до Своге
Пол: Мъж

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от Vankata_84 » 14 Ное 2020, 15:39

Един интересен въпрос по темата ме вълнува от известно време насам. Как да извадим хубав директен сигнал от системата на БМВ Е61 и да вържем външен нормален автоусилвател? С преходник високо-ниско ниво не ме кефи. Искам звука директно от където идва, което нещо не ми става ясно защото твърде много мнения са неверни! От къде идва звука и в какво влиза при Е61 с МАСК с бейсик аудио система без телефон и аукс оригинално? Има или няма оптика?

Извинявам ако писано, не намерих реални отговори по въпросите ми.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 285
Регистриран на: 25.04.2013
Местоположение: Трявна/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 540i G30, 120d F20
Мечтае да кара: 540i

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от AlonsoBest » 15 Ное 2020, 13:07

Vankata_84 написа:Един интересен въпрос по темата ме вълнува от известно време насам. Как да извадим хубав директен сигнал от системата на БМВ Е61 и да вържем външен нормален автоусилвател? С преходник високо-ниско ниво не ме кефи. Искам звука директно от където идва, което нещо не ми става ясно защото твърде много мнения са неверни! От къде идва звука и в какво влиза при Е61 с МАСК с бейсик аудио система без телефон и аукс оригинално? Има или няма оптика?

Извинявам ако писано, не намерих реални отговори по въпросите ми.

Виж какво съм писал на предната страница, предпоследното мнение. Реално може да се кодира Маск-а за хи-фи и ще изкараш нисък сигнал от него, но трябва и басите под седалките да ги пуснеш през усилвател.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 316
Регистриран на: 15.12.2009
Местоположение: Stuttgart, Германия
Пол: Мъж
Кара: Е60, 2006
Мечтае да кара: Formula
Детайли за колата: N52B25

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от Gari » 15 Ное 2020, 19:23

Здравейте колеги, извинявам се на автора, че му пиша в темата с мой проблем.
Когато купих колата ноември 2019, е60, CCC, голямата навигация и базово озвучаване, музиката си свиреше що годе нормално. Забелязах в последно време басовете да намаляват в колата. Буферите под седалката работят, но силата и дълбочинат не е както преди, на един и същи диск, с едни и същи песни. Все едно ги няма направо. На какво може да се дължи проблема според вас?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не искам много, искам всичко!

Потребител
Аватар
Мнения: 24
Регистриран на: 5.03.2008
Местоположение: до Своге
Пол: Мъж

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от Vankata_84 » 16 Ное 2020, 12:56

AlonsoBest написа:Виж какво съм писал на предната страница, предпоследното мнение. Реално може да се кодира Маск-а за хи-фи и ще изкараш нисък сигнал от него, но трябва и басите под седалките да ги пуснеш през усилвател.


Коментирах въпроса с pimpo чух и неговото мнение. Реално ще се опитам да направя 4бр. изходи от предусилвателя на МАСК модула. Тях ще закача на на 6-канален усилвател JBL като така ще имам електронен кросоувър да отрежа баса от вратите средите от басовете под седалките. Отделно това ще имам и възможност да коригирам съотношението звук от врати и басове. Ще добавя пищялки с предните врати също. Сигнала за басовете ще се взема и сумира от задните канали на МАСК модула в самия усилвател JBL умишлено купен за целта.

Едно от питанията ми беше някой правил ли го е защото не съм аз най-умния, така ще се получи доста сериозен ъпдейт принципно.

Обмислям и замяна на базовите говорители под седалките с други, въпроса е какви?
-Л7 ми допадат, но не съм убеден че за цена 150-250лв са най-удачни. Така и не съм ги чул все още, изглеждат сериозни.
-Басовете на хай-фи ми изглеждат различни от базовите и тези на лоджика тях също ги гледам(цената им доста адекватна)
-Нови басови говорители за модела с безпроблемен монтаж има, но отзивите са много малко. Иначе гледам match, DLS, Audison APBMW, MB Quart QM200.3 BMW ....всички изброени може да се купят в бг, но парите са едни такива дето не мога да дам просто така на честна дума(от 400 до 800+).
-Аз реално мисля за вариант с къстъм фланец от МДФ и слагане на хубав говорител за обща употреба или друг автомобилен. Имам разни останали от Туарег не са лоши въпроса е изцяло ще се паснат ли с обема в прага и как ще звучат? Това нещо е пък доста подходящо и малко иска малко обем направо ми се вижда да става.

Има и други варианти разбира се, но ми се щеше да видя повечко отзиви. Четох доста теми в този форум, но не видях някой да каже това е което търся. Вярно е, че тия неща със звука са и малко субективни, но все пак когато нещо се получи добре то си личи.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12760
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от vld » 16 Ное 2020, 14:45

Така, като чета не си много далеч от това да похарчиш 600-700лв. що не си монтираш един лоджик 7 и да не си усложняваш живота?
Изображение

Потребител
Аватар
Мнения: 24
Регистриран на: 5.03.2008
Местоположение: до Своге
Пол: Мъж

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от Vankata_84 » 17 Ное 2020, 0:24

Вариант в който запис правен на два канала ляв и десен се прекодира в 5.2 в кола става направо мазало. Отделно май нямам окабеляване за нищо.което значи много над 1000лв. Усилвател съм си купил, трябва ми кодиране, два високо честотни, и малко кабели.

За говорители под седалката ще мисля още. За сега не съм прочел едно мнение да се каже сложи това разликата си заслужава.

Потребител
Аватар
Мнения: 24
Регистриран на: 5.03.2008
Местоположение: до Своге
Пол: Мъж

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от Vankata_84 » 17 Ное 2020, 16:20

Защото съм убеден, че не звучи така както се очаква. Сигурен съм, че е силно и "блъска" много, но аз гоня по-реален звук(а както знаем стерео в 5,2 вариант не е, най-малкото записите на музиката са два канала)! При мен ще опитам да постигна класически стерео звук за сега на 100% само с фабричните места за говорители. Идеята при движение и пътуване докато говорим с половинката да чуваме звука с бас, ляво-дясно, добра стерео картина, когато се налага да се включва на пасажерите и задна линия. В същото време когато съм сам и си пусна някое парче на отворено стъкло с над 80км/ч да не изкривява защото сега свири супер на ниски нива, но не може да се усилва. Кривоча и граченето започват около средата на възможностите на аудио системата. Не търся много сила, а прецизен звук с достатъчно такава. Много държа на ниски и средни нива да свири пълноценно, не да се налага да усиля много за да почне да се чува бас.

Инвестицията за сега е 200лв. за усилвателя. Да видим какво ще се заформи нататък.

Старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12760
Регистриран на: 10.08.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F11 535d, E84 2.3d

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от vld » 17 Ное 2020, 17:28

Чуй на някой колата с лоджик и после пак си помисли.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от Exclusive89 » 17 Ное 2020, 18:21

Vankata_84 написа:сега свири супер на ниски нива

Колега, доколкото разбрах си със Stereo озвучаване и си доволен как свири на ниски нива, ако боднеш L7 ще си мега доволен. За кривене и въпрос не става, а ако искаш повече бас, когато говориш с половинката си, просто ще увеличиш малко повече ниските от еквалайзера и си готов.
Иначе специално за басите под седалките може да погледнеш L7 баси от Е65, някъде бях чел, че свирят по-добре от басите на Е60 L7. Успех.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от pimpo » 19 Ное 2020, 14:23

@Vankata_84
Ако ти харесва звука на ниски нива, не се занимавай с ъпгрейд :) За мен базовия звук е боза! И на ниски и на високи нива. Както ти казах и по телефона, не е нормално на криви когато е усилено до средата. Имаш някакъв проблем. Скъсани мембрани вероятно. Или ползваш външен източник с много по-силно ниво. На радио пак ли е така? При мен с базовата музика, започва леко да криви само при максимално усилено положение. Дори мисля, че крайното стъпало на MASK-a има обратна връзка по изкривяване. Т.е. на практика е невъзможно да криви много. Заслушай се внимателно на всеки един говорител поотделно и опитай да локализираш откъде идва. Аз не бих минал напред, докато не изчистя това.
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

Потребител
Аватар
Мнения: 24
Регистриран на: 5.03.2008
Местоположение: до Своге
Пол: Мъж

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от Vankata_84 » 19 Ное 2020, 16:38

Криви много! Криви защото свири до много ниско, на бас тест 30хц се чуват което при активиран кросоувър няма как да стане. Кривят предните говорители във вратите защото те са в паралел на тези под седалката. Явно нещо все пак е кодирано, защото при сравнение с друга кола с бейсик при мен определено ниските са доста по-осезаеми и силни. Това е и причината да казвам, че на ниски нива всичко е супер.
-Това което на слух констатирам е, че около 100-250хц има и някаква еквализация и има някакъв опит за бучене там, отделно точно около 100хц криви баса.

Ще мина до колегата само да имам малко време да видим какво е кодирано и защо.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 604
Регистриран на: 24.01.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е46
Детайли за колата: N42B20

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от pimpo » 22 Ное 2020, 22:41

Значи са ти издухани средите. Смени ги и ако не слушаш много силно, ще имаш приличен звук. Или пък за по-сигурно им сложи един кондензатор около 100uF да отреже баса. Иначе другото е повече занимавка.
Кога се пише "И" и кога "Й"

1. В българския език няма дума, която в множествено число да завършва на "й"!!!
грешно --> правилно
- вибраций --> вибрациИ
- консултаций --> консултациИ

2. Думи в които може да има "и" или "й" според смисъла. Примери:
- моменТА в коЙто (ед.число)... / ...моментИТЕ в коИто... (мн. число)
- коЙ човек (ед. число) / коИ хора (мн. число)
- някоЙ човек (ед.число) / някоИ хора (мн.число)
- Моля не ме безпокоЙте! / Не, не ме безпокоИте
- един завоЙ (ед.ч.) / много завоИ (мн.ч.)

Потребител
Аватар
Мнения: 24
Регистриран на: 5.03.2008
Местоположение: до Своге
Пол: Мъж

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от Vankata_84 » 23 Ное 2020, 19:19

Утре ако шансове са на моя страна трябва да се сдобия с говорители от Ф10 бейсик които са с неодимови магнити. Да видим какво ще стане.

Потребител
Аватар
Мнения: 24
Регистриран на: 5.03.2008
Местоположение: до Своге
Пол: Мъж

Re: e60/e90 по-добър звук за малко пари и много труд

Мнение от Vankata_84 » 05 Дек 2020, 12:20

Разминаха ми се говорителите защото пак имам проблем с джанти :mhihi: за кой път...

След посещение при OCI(да е жив и здрав) и малко кодене на MASK-а свирна съвсем различно. Изключих всичко което pimpo препоръча и сега вече се убедих, че заводското "радио" си е нормално и с нищо по-лошо от китайски pioneer примерно.

Може и да се повтарям, но някой да е вадил чинчове(RCA) изходи от предусилвателя на MASK-а за връзване на външен усилвател? ЕЛ.схема или сървиз менюал на MASK? Конкретно се надявам да разбера каква интеграла ползва и да съм подготвен къде да си запоя изходите за усилвател. Отделно ако откача захранването на интегралната схема да не пече ще реагира ли защита?

ПредишнаСледваща

Назад към Е60/Е61

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook