Колко сме със Z-ки...?

Останалите BMW-та.

Модератор: Технически модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 724
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Колко сме със Z-ки...?

Мнение от Don_Diego » 16 Мар 2022, 12:01

За да свалим корпуса на масления филтър и охладителя към него се наложи да източим частично охладителната система и така видях какъв антифриз е сипван преди, добрата новина е че е много бистър и син на цвят какъвто трябва да бъде. Не знам защо при теб е розов - всички бмв-та излизат със син антифриз от завода и се препоръчва само такъв да се ползва. По думите на продавачите на части, Swag и hepu са 1 към 1 с оригинала, но в различна бутилка.
А колко се долива - гледаш по поплавъка в казанчето, на студен двигател трябва да изскача щом отвиеш капачката. На самото казанче е показано къде трябва да бъде за Макс и Мин като количество :bchug:

За спирачната течност - почти навсякъде вече я сменят с машина, работеща на принципа на вакуум и почти няма какво да се обърка освен да замажат някой щуцер за обезвъздушаване, но ако знаят какво правят и щуцера не е пред умиране няма страшно. Дот 4 е фабричната течност :bchug:

ПП: 750мл антифриз събра докато излезе поплавъка :paranoid: . Идея дали и кога трябва да светне лампа за ниско ниво на антифриза?
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Колко сме със Z-ки...?

Мнение от sub_eleven » 19 Мар 2022, 7:56

Нямам идея, но това си е доста, което си налял :shock:

Ако завивате кола за дълго, гледайте да използвате дишащо покривало, защото моят таван преди месец установих, че се е вмирисал отгоре. Пъхнах едно малко парче фибран за да не ляга плътно покривалото на гюрука и да има въздух. Сега вече е ок.

Имам и дишащо покривало, но е малко пепеливо отвътре. Въпреки това ще го сменя май.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 724
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Колко сме със Z-ки...?

Мнение от Don_Diego » 19 Мар 2022, 12:39

Детайлно прегледах охладителната система за течове - няма никъде течове, не го е мешала с маслото...явно просто го изпарява някъде. Прегледах упътването - не намерих лампа за намалял антифриз, явно ще трябва следя ежемесечно занапред, което не е драма след като вече се научих как да разчитам поплавъка :lol:

И аз знам, че от плътните покривала тавана се вмирисва, при подходящи условия дори мухлясва, а тогава става наистина грозна картинката. Аз много се замислях за покривало защото дори в гараж се праши не малко, но предвид че гледам при всяка удобна възможност да я вадя реших да си седи без. Отделно ще си спестя и малко драскотини покрай поставяне и сваляне
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Колко сме със Z-ки...?

Мнение от sub_eleven » 20 Мар 2022, 16:07

Don_Diego написа:Детайлно прегледах охладителната система за течове - няма никъде течове, не го е мешала с маслото...явно просто го изпарява някъде. Прегледах упътването - не намерих лампа за намалял антифриз, явно ще трябва следя ежемесечно занапред, което не е драма след като вече се научих как да разчитам поплавъка :lol:

Охладителните системи на японските двигатели не са херметизирани и под налягане. При тях се губи периодично охл. течност. При бмв не би трябвало да се губи или трябва да е много малко и за дълъг период. Според мен като вдигне температурата и отнякъде започва да губи налягане. Бъди внимателен.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 724
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Колко сме със Z-ки...?

Мнение от Don_Diego » 20 Мар 2022, 18:22

Абсолютно всички водни съединения са сухи, никъде няма течове. Антифриза е бистър сякаш е налят преди седмица, маслото също е кристално. Моя майстор твърди, че било нормално да изпарява по малко защото тоя мотор работи на по-висока температура. Със сигурност вече започвам ежемесечно и преди всяко по-дълго пътуване да следя какво се случва с антифриза
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Колко сме със Z-ки...?

Мнение от sub_eleven » 20 Мар 2022, 20:45

Don_Diego написа:Абсолютно всички водни съединения са сухи, никъде няма течове. Антифриза е бистър сякаш е налят преди седмица, маслото също е кристално. Моя майстор твърди, че било нормално да изпарява по малко защото тоя мотор работи на по-висока температура. Със сигурност вече започвам ежемесечно и преди всяко по-дълго пътуване да следя какво се случва с антифриза

Задължително! Няма да я изпускаш я. Такава рядка кола... На обява в бг не съм виждал дори такава.

Аз смених покривалото с дишащо да съм спокоен. Пак оставих фибранчето за всеки случай, да циркулира по-лесно въздуха.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 724
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Колко сме със Z-ки...?

Мнение от Don_Diego » 21 Мар 2022, 10:37

Не че се хваля ама наистина е рядка кола :lol:
Вчера прегледах различните платформи за продажба на коли...30i с автомат и подобно количество екстри наистина са рядкост.
В немско излизат 35 коли с този двигател, но голяма част от тях са с ръчни кутии или голи охлюви, без почти никакви екстри. А цените... с 1/4 отгоре на тази, която платих за мойта :kuku:

Днес поръчах нови задни гуми, а като се върна от почивка след 2 седмици отивам при Жорката да намаже керамика и върху фолиото
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Колко сме със Z-ки...?

Мнение от sub_eleven » 21 Мар 2022, 22:58

Какви гуми взе?

И не те ли изкушаваше ръчна кутия докато търсеше? Или държеше на автомат?

Керамиката върху фолиото е краят предполагам, няма друго планирано?! Или не се свършва? :help: :lol:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 724
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Колко сме със Z-ки...?

Мнение от Don_Diego » 22 Мар 2022, 0:49

Bridgestone Potenza Sport, предните имат още доста хляб (Bridgestone Potenza S001) и затова останах на същата марка, но новия модел. Ако вдигнат заплатата идния месец и предните ще сменя :lol:
Обмислях и ръчна кутия, но общото мнение е, че са по-проблемни от автомата и реших, че като е гарга ще е рошава. Взех си автомат и не съжалявам, като го флашна следващия месец даже ще се радвам :smoke:

Ами замислям се да сменя челния прозорец, здрав е, но доста начукан според мен и нощно време не е идеално за каране. Също имам забележка на единия стоп и също е на опашката за смяна.
Бях си казал, че разходи до 500лв няма даже да ги отразявам и бавя ама нещо много неща станаха да са до 500лв и дръпнах ръчната на някои глезотии :mhihi:

През лятото ще се позанимавам с дъното на колата: почистване на повърхностна ръжда и нова консервация. На легена отзад имам и марушена корозионна защита, та има нужда от поправка. Говорих с един пич при моя майстор, няколко японки третира с някаква система от препарати - забравил е какво е ръжда, пак казвам на стари субарута и митсубишита :shock: .
Веднага щом ми даде линк ще пиша какви са :bchug:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 213
Регистриран на: 25.12.2009
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Мечтае да кара: BMW

Re: Колко сме със Z-ки...?

Мнение от Ganchev__ » 22 Мар 2022, 1:15

Fertan ?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 724
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Колко сме със Z-ки...?

Мнение от Don_Diego » 22 Мар 2022, 11:36

Fluid Film е марката, имат няколко системи за консервация според приложението. Писал съм им да видя кое ще препоръчат за моя случай.

Пп: май двете неща са на един и същ вносител, адреса и на двете е един и същ
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Колко сме със Z-ки...?

Мнение от ivanski_2 » 22 Мар 2022, 16:10

Гледам че обсъждате покривала , това добро ли е , дишащо и водоустойчиво ли е? Разбиха ми колата и я преместиха и завиха с такова докато се върна в страната , въпроса ми е ако е читаво направо да го купя после или не си струва , нямам идея колко би струвало даже , ако това не е ок ще се радвам да препоръчате. Изображение

Изображение


Sent from my iPhone using Tapatalk
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Колко сме със Z-ки...?

Мнение от sub_eleven » 22 Мар 2022, 18:52

Изглежда добре. Ако има и вшити ремъци да го задържат в задната и предната част, значи е топ.

п.п да те поздравя за прехода, мислех да пиша в другата тема.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 154
Регистриран на: 22.12.2020
Пол: Мъж

Re: Колко сме със Z-ки...?

Мнение от bonchef » 24 Мар 2022, 11:54

И при мен антифриза леко е намалил нивото си. Т.е. поплавъка на студен двигател нещо беше потънал съвсем надолу. На самата капачка има картинка и там е нарисувано, че се гледа поплавъка да стърчи над гърловината. Тъй като не знам от къде да добия такъв същия антифриз ще сменя целия, но ще е малко по натам. За сега леко допълних с дестилирана вода ама и аз налях към 700-800 мл. и при мен нямаше индикация за намалял антифриз по таблото или пък аз нещо да не съм я разчел ли ...... Не съм забелязал да има течове. Охладителната система доколкото знам в този двигател е херметизирана. Ако има нарушения от типа на изгорели гарнитури то и колата ще дава индикации в работата на двигателя, каквито не съм забелязал. А и изгубената течност ще е доста повече. За момента това което обмислям да правя поетапно е смяна на маслото на скоростната кутия за да си го следя аз и евентуално смяна на стъклото на единия фар, което съм поръчал и чакам към април. На единия фар има 3 пукнатини, които много не се виждат, но принципно би било по добре без тях. Само се мисля дали могат тук да го направят качествено това сменяване. Па и кат се замисля, че пак требе сА маха бронята........Сложих добавка Бардал за бензин. Като една идея сутрешното колебание на двигателя да се намали и вече отнема не повече от 10-15 секунди, но ще гледам как е на топло, че то всъщност в топлото време колебанието беше по продължително.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 724
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Колко сме със Z-ки...?

Мнение от Don_Diego » 24 Мар 2022, 17:30

Аз тия дни си правих сметка за бензина, че 100 октана прескочи с много 3лв/л....при нашите малки резервоари няма много смисъл да сипваш 95+ напримен, който е 3.03-3.05. Вече ако се кара много и се зарежда редовно ще има осезаема разлика в парите ама за моя случай - няма много смисъл да сменям бензина. Само ще дебна къде е по-изгоден 100 октана на големите вериги :bchug:

Аз продължавам да отлагам смяната на леко пукнатия стоп...сменя ли го него ще ме дразни, че изглежда по-нов от другия и ще сменя и него. 1к за стопове са ми излишен разход в момента :paranoid:
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Други модели

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook