Едноредова верига на М42/М44

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 78
Регистриран на: 10.08.2010
Местоположение: София/Г.О.

Едноредова верига на М42/М44

Мнение от spirco » 26 Окт 2022, 23:26

Чудих се къде да пусна темата понеже тези мотори не се слагат само в е36, но в крайна сметка ще е тук. Прочетох някъде в нета за комплект на метрик механикс с едноредова верига. Те продават и ангренажни колела с едноредова верига. Според тях веригата е достатъчно здрава, защото и със състезателните им мотори не са имали проблем. Плюсовете са, че е по - лека. Комплектът ми се видя скъп а и не мога да го намеря в проджба и за това реших да опитам да я направя сам. Имах нова верига за М43. Измерих стъпката и се оказа същата като на М44. Купих още една за М43 и комплект за разнитване и занитване за вериги. За да спестя излишни разходи искам да кажа, че евтините комплекти не вършат работа. Пиновете се кривят с поглед. Вторият комплет за мерцедес свърши идеална работа. Пина на веригата е 3 мм, но самите брънки са по широки и реално се използва комплект за 4мм. Използвах вериги SWAG понеже вътре е оригиналната мака IWIS. Купих свързващи звена за верига на мерцедес също IWIS (жълтите брънки). Напълно идентични са със звената на нашите вериги. След като ги разглобих видях че може би и старите пинове могат да се използват, но не съм си играл. Резултата се вижда на снимката по долу. Още не е монтирана, но не вярвам да има проблем. Сега правя мотора (М44) и реален тест едва ли ще има скоро. Ако на някой му се занимава, мисля, че има достатъчно информация. При възникнали въпроси съм на среща. След като монтирам на двигателя и не се скъса ще има и за продване :mhihi:

20221026_230805.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна spirco на 27 Окт 2022, 15:28, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Едноредова верига на М42/М44

Мнение от nickstorm » 27 Окт 2022, 9:12

То на колело като му сваляш веригата, ако е с пин както при Шимано, пина се подменя с нов и не се препоръчва да се използва повторно, та при двигател със съвсем други натоварвания е доста странно. Не разбрах каква е целта на процедурата, да олекотиш колата ли? :roll:
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 29.05.2011
Местоположение: Плевен/София
Пол: Мъж
Кара: 412 Turbo/323ti
Мечтае да кара: Mig-29
Детайли за колата: Old school!

Re: Едноредова верига на М42/М44

Мнение от r19 » 27 Окт 2022, 9:30

Аз лично не виждам как това би спомогнало за евентуалното по-лесно развъртане на мотора и честно казано ми се струва ненадежно. Но пък пък поздравления за работата и ентусиазъма.

Изпратено от моят SM-A505FN с помощта на Tapatalk
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 78
Регистриран на: 10.08.2010
Местоположение: София/Г.О.

Re: Едноредова верига на М42/М44

Мнение от spirco » 27 Окт 2022, 10:30

nickstorm написа:... да олекотиш колата ли? :roll:

Да, точно това беше целта :mhihi: . Видях този комплект от метрик механикс, стори ми се интересно, реших да видя дали може да се направи, трябваше да сменям верига и за това го направих. Щом хората на състезателни мотори карат така с години не мисля, че на моята джипка ще има проблем с надежността, но ще видим. При велосипедите се сменя понеже не пина е проблем а плочката която закопчава - там е на друг принцип (това лято и с колелото се занимавах та от там знам). Целта не беше да се търси по - висока производителност на мотора а чисто любопитство става ли или не. Мисля, че едва ли има кой да отрече плюсовета на по - лек газоразпределителен механизъм. Веригата тежи двойно по - малко.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Едноредова верига на М42/М44

Мнение от nickstorm » 27 Окт 2022, 17:06

spirco написа:
nickstorm написа:... да олекотиш колата ли? :roll:

Да, точно това беше целта :mhihi:

Олекотен маховик ще има по-голям ефект. Но щом имаш инструментите, времето и желанието-дерзай! :ok:
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook