Неприятен звук в двигателя на е36, моля за мнения

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 3.03.2019

Неприятен звук в двигателя на е36, моля за мнения

Мнение от gogo316 » 20 Юли 2022, 10:56

Здравейте, колеги, горкият ми компакт нещо се е разхлопал. Преди около половин година се появи едно "чукане" под капака на главата, което докато не беше толкова отчетливо все още, мислех че идва някъде от съединителя. Първоначално тропаше и вибрираше повече в педала на съединителя, но постепенно стана отчетливо и почна да излиза изпод капака на главата повече. В ритъма на двигателя е някакви, и когато е на място колата или не се движа бързо, се усеща и чува най-вече около 1500 оборота и когато отпусна газта до празен ход. При по-високи обороти вече става с висока честота и ако се движа, не винаги ги долавям заради звука.
Има две теории засега... едната е че е биелен лагер някакъв... но май вече би трябвало да е сдал багажа двигателя, а го карам вече над 3000 км след последната смяна на маслото, филтъра, както и ремонт на масленото тяло с нов клапан, гарнитура и о-пръстени там, че течеше като цедка. Другата теория, за която ми дават повече шанс е да са "хидравлични повдигачи", но все още не ми се иска да се отваря напразно или съвсем насляпо, та искам да ви питам за мнения.

Слагам няколко клипчета и ще съм ви благодарен ако споделите мнения и ако намалим малко възможностите, ще е супер. Взел съм нова гарнитура на капака, както и клапан за картерните газове, поне като се отваря, да смени и той, но основният проблем остава неизвестен.

https://www.youtube.com/watch?v=Hbw545S0iuU
https://www.youtube.com/watch?v=cu0iSWIufwE
https://www.youtube.com/shorts/IiUn_xZ2-BE
https://www.youtube.com/watch?v=XRFsH3MrOUQ

Моля ви, погледнете и чуйте за какво става въпрос, че не ми се иска да ходя към площадката за скрап все още :( :( Тъкмо почнах да изплувам с разни части и грижи и сега това... Хубав ден и поздрави!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 824
Регистриран на: 18.07.2012
Пол: Мъж
Кара: w202 C180 Vw golf 4 SDI
Мечтае да кара: W212 E400 biturbo E63 w213 biturbo stage 3
Детайли за колата: Турбинирана

Re: Неприятен звук в двигателя на е36, моля за мнения

Мнение от turbonetic » 20 Юли 2022, 20:49

На мен ми бие на повдигачи.Ако се чува главно горе в главата е повдигачи..Пиши като оправите проблема :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 165
Регистриран на: 18.11.2014
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: BMW Compact M43B16
Детайли за колата: BMW Compact, 1994/10, автоматик, М43B16

Re: Неприятен звук в двигателя на е36, моля за мнения

Мнение от Vasko_G » 20 Юли 2022, 21:25

При моя компакт имаше същия звук в продължение на хиляди километри. После прааас, оказа се, че се е разбило леглото на един от клапаните и се наложи да взема цял двигател, че всичко се беше размазало.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Неприятен звук в двигателя на е36, моля за мнения

Мнение от ivoaudi » 20 Юли 2022, 22:37

Аз чувам тракане с честота на въртене на колянов вал. Чувам го по-отчетливо когато камерата е над 4-ти цилиндър. Тоест, биелен лагер или бутален болт на 4-ти цилиндър. С една ИНПА на rough би т
рябвало да може да се отхвърли вероятността повдигач, а след това бих отпорил корема и ще се разбере!
Никак не държа да съм прав.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Неприятен звук в двигателя на е36, моля за мнения

Мнение от Jordana » 21 Юли 2022, 5:34

Бутален болт би трябвало да изчезва и намаля шума при високите обороти . Обикновено причуква при подаване на газ . В случая най вероятно са клапани . Бутален болт или биелен лагер ако е разбит се проверява като се извадят свещите и се върти напред назад с голям ключ на болта на демпферната шайба . Ако им луфт то се усеща почва да хлопа или чука в някакво положение на вала.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 3.03.2019

Re: Неприятен звук в двигателя на е36, моля за мнения

Мнение от gogo316 » 21 Юли 2022, 10:45

Не съм сигурен дали заглъхва звукът при висока скорост, но вчера като карах на отворени прозорци, чувах ехото от чукането и при около 2000-2500 оборота, докато преминавах покрай блокове и стени. Тъпото е, че стана доста отчетливо, предполагам скоро няма да е хич добре вече :D Най-отчетливо трака като съм на място и отпуснала педала и пада от 2000 до 1500 оборота.

Силно се надявам да не трябва да се пори корема, а само скалпа да се резне и да се намести малко от мозъчето :D :D Дали да взимам със сигурност комплект повдигачи, как мислите? Евентуално да ме насочите към някой който на етапи да я види, че да не се разглобява по "скъпото меню" ако е възможно... Благодаря ви за включванто, INPA на rough ми звучи като някаква диагностика? Сега ще питам гуглето набързо, че там съм доста бос. Стискам палци на себе си само да съм закалил някои метални части с това чукане, че... нали бил идиотоустойчив тоя двигател... :D :D

Лек ден и със сигурност ще се включа като почна да я правя!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Неприятен звук в двигателя на е36, моля за мнения

Мнение от ivoaudi » 21 Юли 2022, 20:19

М-У другото, това което казва Джордана е така. Ако извадиш свещите ще можеш по-рязко да врътваш вала и в зависимост от хлабината може и да чуеш причукване. колкото до rough, почти всяка диагностика мери ускорението на всяко едно бутало в такт работа. Тоест, ако имаш проблем с повдигач би трябвало да имаш силна корекция в съответния цилиндър. Казваш обаче, че звука се увеличава, а това е още един плюс в подкрепа б. Болт или биелен лагер. Тях съответно с лесна интервенция от горе не виждам как ще хванеш.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Неприятен звук в двигателя на е36, моля за мнения

Мнение от Jordana » 21 Юли 2022, 20:26

Не му се увеличава звука , като минаваш покрай мантинели чуваш ехото от мотора но това не значи че е по силно тракането . Същото си е само че го чуваш по силно щото е отразено иначе не го чуваш така фрапиращо . В смисъл това е изключение , няма такава диагностика при която трябва да минаваш покрай мантинела за да чуеш тракането.
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1241
Регистриран на: 17.07.2005
Местоположение: София, Божурище
Пол: Мъж
Кара: Alfa 159 JTD :(
Мечтае да кара: настрани

Re: Неприятен звук в двигателя на е36, моля за мнения

Мнение от maxpower » 31 Юли 2022, 20:09

Като натиснеш съединителя променя ли се?
Ако чука при ускорение, като върнеш газта без да изкл от скорост изчезва ли?
A sleeper (car) - is a car that has high performance and an unassuming exterior.

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 3.03.2019

Re: Неприятен звук в двигателя на е36, моля за мнения

Мнение от gogo316 » 08 Авг 2022, 10:54

Още в самото начало (преди около година) като се появи звукът, като пипнех леко педала на съединителя, поне от купето заглъхваше. Беше като вибрация, която отиваше към педала. От там познати ми казаха, че може да е тръгнал съединителят и евентуално да има проблем и с маховика, което може да прецака дори скоростната кутия. Съответно се оборудвах със съединител и маховик (благодаря на един готин пич от Плевен), но скоро след това го усетих и чух вече и от мотора и общо взето стана на сегашното положение...

Иначе при ускорение, по-скоро ми се струва че изчезва, но щом отворя прозорец, го чувам пак по-ускорено, нагоре вече се заглушава от ауспуха и самия мотор. При връщане на газта най-отчетливо се чува когато преминава границата от 1500 оборота. След известно време каране си чука много отчетливо и на празни обороти.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 279
Регистриран на: 15.05.2004
Местоположение: София

Re: Неприятен звук в двигателя на е36, моля за мнения

Мнение от txl » 11 Авг 2022, 11:41

На мен също ми звучи като повдигач, но не мога да изключа останалите варианти.
Може да прегледаш:
http://www.bimmerboard.com/forums/posts/1237917
https://www.bimmerfest.com/threads/tick ... ne.235081/
Повдигач може да тропа и ако има проблем с мазането (напр. запушен маслен канал).

Потребител
Аватар
Мнения: 11
Регистриран на: 3.03.2019

Re: Неприятен звук в двигателя на е36, моля за мнения

Мнение от gogo316 » 26 Авг 2022, 7:22

Здравейте, късо включване да направя, с няколко снимки и един междинен въпрос...

IMG_20220820_192945119.jpg

IMG_20220820_192945119.jpg


Общо взето засега само е отворен капака... Но искам да ви питам, на първата снимка се вижда нещо като метална нишка между веригата и корпуса. Имате ли идея каква функция изпълнява и трябва ли да е там. Нещо като метална нишка?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook