М52 датчик разпределителен вал на М50 глава - проблем

3-та серия ('91-'98)

Модератори: vld, bum_bum, ///Leonix, Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 5
Регистриран на: 30.04.2017

М52 датчик разпределителен вал на М50 глава - проблем

Мнение от m17aka73 » 20 Авг 2020, 22:54

Здравейте колеги, от години чета из форума и винаги съм намирал решения на проблемите, за което съм благодарен на всички :D , но ето че ударих греда.

Колата беше М52б20 > спукана глава > изтърваха резбите на блока > двигателя отиде в кофата. Изпадна ми М50Б20ТУ необорудван на безценица и реших да го слагам. От М50то сложих само блок с глава, а всичко останало - сензори, датчици, бобини инсталация и ЕКУ е от М52. Още при първоначалното слагане на датчик разпределителен вал осъзнахме, че не си ляга в гнездото както трябва и сложихме малко течна гарнитура около периметъра за да уплътни.

Колата се държеше и вървеше много добре! Без никакви забележки няколко месеца, докато в един момент не започна да става мудна, а след време се влоши. След като локализирах проблема че е от датчик разпределителен вал, реших да го смъкна. Целия беше омаслен и дори корпуса изглеждаше леко деформиран от топлината и горещото масло. Поизчистих го сложих го обратно и колата беше като нова. Така 200км и отново започна да муднее и отново е омаслен. Вероятно ще трябва да се сменя, но не искам и с новия да се случва същото.

Понеже смятах, че ще е нещо често срещано предвид, че съм чувал хора да слагат глави от м50ту на м52, но не намерих информация за този проблем. Ще съм благодарен ако някой се е сблъсквал с това има решение :idea:

Потребител
Аватар
Мнения: 29
Регистриран на: 13.05.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E34

Re: М52 датчик разпределителен вал на М50 глава - проблем

Мнение от anatoll_ » 21 Авг 2020, 11:01

На м50б20ту(ванос) съм с датчик разпределителен вал от М52 и нямам проблеми, но има една малка червена като пластмасова гарнитурка, която му помага да легне хубаво в дупката, понеже датчика на м50 е с дебела гумена гарнитура и метална основа за захващане. :yes:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1087
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: М52 датчик разпределителен вал на М50 глава - проблем

Мнение от The Heartlistener » 21 Авг 2020, 17:42

m17aka73 написа:Здравейте колеги, от години чета из форума и винаги съм намирал решения на проблемите, за което съм благодарен на всички :D , но ето че ударих греда.

Колата беше М52б20 > спукана глава > изтърваха резбите на блока > двигателя отиде в кофата. Изпадна ми М50Б20ТУ необорудван на безценица и реших да го слагам. От М50то сложих само блок с глава, а всичко останало - сензори, датчици, бобини инсталация и ЕКУ е от М52. Още при първоначалното слагане на датчик разпределителен вал осъзнахме, че не си ляга в гнездото както трябва и сложихме малко течна гарнитура около периметъра за да уплътни.

Колата се държеше и вървеше много добре! Без никакви забележки няколко месеца, докато в един момент не започна да става мудна, а след време се влоши. След като локализирах проблема че е от датчик разпределителен вал, реших да го смъкна. Целия беше омаслен и дори корпуса изглеждаше леко деформиран от топлината и горещото масло. Поизчистих го сложих го обратно и колата беше като нова. Така 200км и отново започна да муднее и отново е омаслен. Вероятно ще трябва да се сменя, но не искам и с новия да се случва същото.

Понеже смятах, че ще е нещо често срещано предвид, че съм чувал хора да слагат глави от м50ту на м52, но не намерих информация за този проблем. Ще съм благодарен ако някой се е сблъсквал с това има решение :idea:

Ако ще сменяш, сложи си датчик от М50, като разбира се /важно!/ да е за Сименс еку /MS40/.
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

Потребител
Аватар
Мнения: 5
Регистриран на: 30.04.2017

Re: М52 датчик разпределителен вал на М50 глава - проблем

Мнение от m17aka73 » 24 Авг 2020, 18:51

Благодаря колеги. За съжаление, нов за М50 MS40 е над 300лв, а този за М52 на VDO Siemens е около 180лв. Ще търся някой читав 2ра употреба, но се срещат по-рядко.

На м50б20ту(ванос) съм с датчик разпределителен вал от М52 и нямам проблеми, но има една малка червена като пластмасова гарнитурка, която му помага да легне хубаво в дупката, понеже датчика на м50 е с дебела гумена гарнитура и метална основа за захващане. :yes:


Тази гарнитурка с датчика ли дойде, Че не що не мога да я намеря като част?

Потребител
Аватар
Мнения: 29
Регистриран на: 13.05.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E34

Re: М52 датчик разпределителен вал на М50 глава - проблем

Мнение от anatoll_ » 26 Авг 2020, 7:29

Да, по спомен идва с датчика. Нови и двата мисля си към 300лв ойем.

Изпратено от моят SM-N950F с помощта на Tapatalk

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 15.01.2014
Пол: Мъж
Кара: BMW
Детайли за колата: BMW E36 Coupe/ BMW E91

Re: М52 датчик разпределителен вал на М50 глава - проблем

Мнение от kolev5833 » 16 Сеп 2020, 7:42

Колега не знам дали ще съм ти от помощ, защото при мен е обратния вариант, но моята кола беше с м50б20ту, сложих м52б20 и ползвам цялата електроника от м50-то, при мен датчика на разределителния вал е с гумен о пръстен и ляга идеално на главата.

ОЕМ датчик миналата година го взех за 239лв.

Потребител
Аватар
Мнения: 5
Регистриран на: 30.04.2017

Re: М52 датчик разпределителен вал на М50 глава - проблем

Мнение от m17aka73 » 16 Сеп 2020, 9:41

Благодаря за отговора колега. След още търсене разбрах, че за М50ТУ използват 2 вида глави с малки разлики (съответно и двавта вида датчика).

12141730028 - който е за М50ТУ MS40 (без пластмасов ръб с о-пръстен)
12141703221 - който се използва и в М52 (с пластмасов ръб с о-пръстен)

За глава, пригодена за стария вид датчик 12141730028, не става да се сложи от новия, понеже не остава място за о-пръстена (датчика няма да легне добре в гнездото), а само пластмасовия ръб не уплътнява достатъчно.

За момента решението което открих, понежже ми изпадна от новия тип датчик - тънък слой течна гарнитура по пластмасовия ръб и теч вече няма (поне за сега :mhihi: ) ако тръгне отново, ще се купува нов, от стария вид :yes:

Назад към E36

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook