Възкресение на Е34 524td

5-та серия ('88-'95)

Модератор: Технически модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 14.06.2021
Пол: Мъж

Възкресение на Е34 524td

Мнение от SRD_ » 14 Юни 2021, 10:48

Здравейте на всички! Случайно попаднах на едно бяло е34 524td в селски гараж, стояло там 16 години. Колата запали :Х... - Взех я.

Смених абсолютно всичко като "течност" в колата.
Обслужих и окачването каквото се виждаше, че е нужно. Колата няма изгнило и реших, че си заслужава да се опитам да я вкарам в движение.

Бих искал да попитам хората с повече знания, има ли нещо по-специфично, което е добре да сменя след толкова години стоене.

Другото е, че загрява до 100 градуса. Обаче забелязах, че и перката не сменя оборотите и доколкото прочетох, може би е "Виско". Утре ще бъде сменено с ново и ще видим. Надявам се да е това.
И Още - някой някога е махнал климатика (компресор, радиатор, перка). Стоят само тръбите и инсталацията. В момента търся да набавя R12 компресор... но засега без успех... :D

Въпросът ми там е по-скоро дали липсата на този радиатор/перка е проблем за охлаждането на мотора (Мисля ,че има и 524 без климатик като цяло?)

Благодаря. :bchug:

ПС. Ако всичко е наред с колата отива на цялостна боя и ще споделя крайния резултат. :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1081
Регистриран на: 10.11.2012
Местоположение: Монтана
Пол: Мъж
Кара: E46 316ti, ex E34 M50, Е36 М43
Детайли за колата: N42B18A, s199a, individual

Re: Възкресение на Е34 524td

Мнение от The Heartlistener » 14 Юни 2021, 14:56

...Не е проблем, заводски колите без климатик са и без елперка - само на виско.
Елперката е с две степени. Първата тръгва с пускането на климата. При TDS-а в допълнителното охлаждане на двигателя участва само втората степен - когато двигателят достигне 101 гр. На такива градуси е термошалтера. Би трябвало и при 2.4TD да е същото.
Смени виското, явно не зацепва въобще, то трябва да се чува доста отчетливо.
Компресорът сигурно е с клиновидния ремък...
"Въпрос на вкус" - казало кучето...и си облизало гъза.

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 14.06.2021
Пол: Мъж

Re: Възкресение на Е34 524td

Мнение от SRD_ » 23 Юни 2021, 14:41

Вече ми е над 3000лв и още съм до никъде :) Това е в период има/няма 2 седмици. Много трудна работа излезе с намиране на елементарни части (като ролка и ремък за ангренаж).

Иначе както казах, колата няма ръжда и е стояла МНОГО години в гараж. Смених абсл. всички течности/масла, филтри, окачване. ABS, моторче на резервара и какво ли не :)
Успях да набавя всичко необходимо, дори и климатика и сега остава да успея да го подкарам.

За късмет има нещо заседнало в перките на парното. Или плъх или някакви боклуци... ще видим... :)
Общо взето скъпо забавление, но забавление :)


Като нерешен проблем остава следното - трудно пали и има леки колебания в оборотите. Следствие от стоенето най-вероятно... но какво точно ще излезе не знам.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 17.03.2012
Местоположение: Обеля на три полета
Пол: Мъж
Кара: E34 tds, W140 400SE
Мечтае да кара: ГАЗ-24 Волга V8 ЗМЗ-511
Детайли за колата: Капаци, калници, врати, брони, таван и торба с бурми и чукачки след смяна на накладки

Re: Възкресение на Е34 524td

Мнение от DLVasilev » 04 Юли 2021, 22:08

SRD_ написа:Вече ми е над 3000лв и още съм до никъде :) Това е в период има/няма 2 седмици. Много трудна работа излезе с намиране на елементарни части (като ролка и ремък за ангренаж).

Иначе както казах, колата няма ръжда и е стояла МНОГО години в гараж. Смених абсл. всички течности/масла, филтри, окачване. ABS, моторче на резервара и какво ли не :)
Успях да набавя всичко необходимо, дори и климатика и сега остава да успея да го подкарам.

За късмет има нещо заседнало в перките на парното. Или плъх или някакви боклуци... ще видим... :)
Общо взето скъпо забавление, но забавление :)


Като нерешен проблем остава следното - трудно пали и има леки колебания в оборотите. Следствие от стоенето най-вероятно... но какво точно ще излезе не знам.

Къде ги търсиш тия ремъци и ролки, че да ги няма? По спомен миналата година за Е28-цата ме зариха с такива по магазините. Нещо ми се мотае в главата, че полицейската астра с 1,7 литровия дизел използваше същия ремък. Помоли някой да провери взаимозаменяемост :yes:
Провери зацепването на гнп-то. Изобщо с кое гнп си механичното или ел? Дай му малко аванс и виж дали ще има промяна. Снимай я тая кола да я видиме какво е, що е и т.н.
Ето ти малко книжки за М21 ;) Да не те притеснява емблемата на форд. Американците обичат да слагат 115 коня дизели на 3 тонни купета :mhihi: Този мотор се е монтирал на форд ротунда и линкълн нещо си там и разни други измислици
http://e28-535i.com/524td/2.4L%20Diesel ... rtment.pdf
Изображение
ATR-42/72

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 14.06.2021
Пол: Мъж

Re: Възкресение на Е34 524td

Мнение от SRD_ » 05 Юли 2021, 10:55

Благодаря много за книжката!
Ремък имаше, но ролка - зор. :) Скоро ще я снимам колцата и ще кача, само да излезе от бояджията. :D

Интерсното е, че е с червен/бордо кожен салон (в доста прилично състояние). С електронна помпа е - ще накрам да я погледне някой.

За момента съм сменил/направил:

Всички видове масла.
Всички течности като цяло.
Всички филтри.
Ролки/ремъци.
Виско
Компресор климатик + радиатор + перка (беше "продаден" явно)
Изчистен резервар от мизерия.
Помпа на резервара.
Обслужване на кормилната кутия.
Купчина неща по окачването.
Перка и реостат на парното/климатика.
Помпа АБС (пак не работи... трие гумите...)
+ Нови гуми и акумулатор естествено...

И още доста дреболии, но като цяло му се вижда края . Както казах - скъпо забавление, но забавление :)

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 14.06.2021
Пол: Мъж

Re: Възкресение на Е34 524td

Мнение от SRD_ » 09 Юли 2021, 23:40

Странен въпрос , но на колко оборота трябва да се карат тия старите дизели? :D Защото до 3000 оборота мога да я мина пеш, след това е ок. :lol:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 332
Регистриран на: 31.10.2015
Местоположение: Където дойде
Пол: Мъж
Кара: BMW 3 E46 ,E90
Мечтае да кара: 850 CSI E31
Детайли за колата: E46 M43TUB19 2001 sedan
E90 M47D20TU2 2005 sedan

Re: Възкресение на Е34 524td

Мнение от Moni_BMW » 06 Сеп 2021, 7:45

Как върви проекта ти колега, че сега попаднах на темата и ми стана интересно.
///M power

Назад към E34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook