Нивомат...

5-та серия ('88-'95)

Модератор: Технически модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Нивомат...

Мнение от datchko » 14 Юни 2013, 16:45

Здравейте,

знам, че е писано надълго и нашироко по въпроса за нивомата.
Не знам дали имам проблем, не знам как да задам дори въпроса си.

Ситуацията е, че системата очевидно не работи. Преди дни пътувах с 4-ма души (пълна кола + багаж) и колата беше легнала до долу. Когато не е натоварена, пак друса, особено през легнали полицаи е ужас... Като цяло колата е нестабилна отзад.
Огледах колата обстойно отдолу - няма течове, няма и следи от стари такива. Хидравличната течност не съм я сменял, не вярвам и предишните собственици да са..
Като цяло SLS-а не го разбирам и не знам откъде да търся причини. По прочетеното от други теми, може и сферите да са заминали, но пак не знам дали е така и как се разбира..
Държа системата да си остане - няма да я махам, както повечето хора съветват.

Та, моля за някакви насоки и евентуално помощ. :oops:

Потребител
Аватар
Мнения: 34
Регистриран на: 20.11.2012
Пол: Мъж

Re: Нивомат...

Мнение от joben23 » 14 Юни 2013, 17:12

Пичага виж си регулатора на нивомата може там да ти е проблема а другото което да е да имаш някъде запушено по пътищата . Надявам се да съм бил полезен.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Нивомат...

Мнение от datchko » 14 Юни 2013, 18:30

Какво да го гледам, да го разглабям и чистя ли?

Потребител
Аватар
Мнения: 34
Регистриран на: 20.11.2012
Пол: Мъж

Re: Нивомат...

Мнение от joben23 » 14 Юни 2013, 18:39

Еми ако искаш може да го разглобиш и да смениш о-пръстените само внимавай да не размениш нещо че ще те заболи главата както мен .

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Нивомат...

Мнение от datchko » 14 Юни 2013, 21:07

Дали ще помогне?
Струва ми се прекалено "малко", за да заработи нивоматът..

Потребител
Аватар
Мнения: 34
Регистриран на: 20.11.2012
Пол: Мъж

Re: Нивомат...

Мнение от joben23 » 14 Юни 2013, 21:42

Както казах по горе колега провери си и тръбичките защото са доста тънки и може лесно да се запушат.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Нивомат...

Мнение от datchko » 16 Юни 2013, 20:32

Някакви ОЕ-номера можеш ли да ми дадеш за уплътненията?

Потребител
Аватар
Мнения: 34
Регистриран на: 20.11.2012
Пол: Мъж

Re: Нивомат...

Мнение от joben23 » 16 Юни 2013, 21:31

Колега аз отидох със старите измериха ми ги и не съм се интересувал за номерата. Най добре и ти така направи . Те наистина имат малко износване но в магазина ще ти дадат тези които ти трябват. И най добре си вземи по два О-пръстена от всеки да имаш резерва.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Нивомат...

Мнение от vladobate » 17 Юни 2013, 4:33

Това за което колега е описание на дефектирали сфери. Регулатора не го пипай засега освен ако нямаш шум от него . За запушени тръбички за пръв път чувам пък и налягането на таз система ндали ще позволи нещо подобно. Та смени сферите и маслото ако не си и тогава ще преценяваш за останалото .

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Нивомат...

Мнение от datchko » 21 Окт 2013, 16:07

Има ли някакви тънкости около смяната на сферите?
Като цяло как протича процедурата - вдигам колата, източвам маслото и просто демонтирам старите сфери и слагам новите, после наливам новото масло и системата се обезвъздушава(сама), или има нещо друго?
Подобряване на поведението на колата сигурно ще е налице веднага след смяната на сферите?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Нивомат...

Мнение от vladobate » 21 Окт 2013, 17:31

Обезвъздушаваш чрез регулатора отдолу като движиш лостчето в двете посоки повдигайки и пускайки колата докато се обезвъздуши. Друг начин има споделяли са го колеги отдавна да покараш и то на неравен терен , паваж , калдъръм и т.н. като ефекта е същия. Мисля че на място , но на натоварена кола отзад ефекта ще е по-бърз и по-добър . Естествено двг трябва да работи .

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Нивомат...

Мнение от cod-cdbp » 21 Окт 2013, 18:32

vladobate написа:Обезвъздушаваш чрез регулатора отдолу като движиш лостчето в двете посоки повдигайки и пускайки колата докато се обезвъздуши. Друг начин има споделяли са го колеги отдавна да покараш и то на неравен терен , паваж , калдъръм и т.н. като ефекта е същия. Мисля че на място , но на натоварена кола отзад ефекта ще е по-бърз и по-добър . Естествено двг трябва да работи .


Принципно на регулатора има пробка, но на тези години е по вероятно тя да се скъса, така че не рискувайте излишно :winky: 8)
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3647
Регистриран на: 25.06.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Кенеф за великани
Мечтае да кара: Alpina B10 biturbo

Re: Нивомат...

Мнение от Zubcho » 21 Окт 2013, 19:49

Само една корекция на vladobate ще направя. Системата се самообезвъздушава. Източваш, сменяш сферите, наливаш новата течност CHF11S Pentosin и караш. Системата събира 1.8л. Демек 2л си купуваш. Цената е болезнена 25лв. за литър. Не слагай ATF, че после главата боли. Не препълвай казанчето отпред.

Когато смениш сферите, не се шашкай. Задницата ще е паднала долу след смяната. Преди да запалиш пълниш казанчето хубаво. Палиш колата на отворено казанче и чакаш. Полека лека задницата ще се повдигне. Покарай я 2-3 км. и пак провери нивото на течността. Препоръчвам ти да напълниш казанчето 2/3 от обема му. Не е хубаво да го препълваш.

Някъде имаше тема и бяха намерили заместител на тези сфери, т.е. по-евтини. Разрови с търсачката и успех.
Пийте си редовно хапчетата от сушени жаби и карайте внимателно по острите завои, че да не ви се подострят колите.

Аз карам според ЗЗдП, и спазвам ограничението на скоростта, а ти?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Нивомат...

Мнение от cod-cdbp » 21 Окт 2013, 20:50

И на маслото сме му намерили и даже съм изпробвал аналозите :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Така че цената е доста различна :winky:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 949
Регистриран на: 2.10.2011
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: e61 535d LCI
Мечтае да кара: F90

Re: Нивомат...

Мнение от datchko » 22 Окт 2013, 10:40

Благодаря ти много, Зъбе, за подробното разяснение.

Четох за заместители на оригиналните сфери (мисля, че за такива от Ситроен ставаше дума), но останах с впечатлението, че не стават. Не знам..

Иначе за масло, аз ще заложа на Пентосин-а.

След време ще споделя как се развиват нещата.

P.S. - Разбира се четох темата на Пенчев за сдалите багажа маркучи, та се чудех дали има смисъл да сменям моите, при положение, че са в добро състояние (според мен)?
Питам, понеже в Дару са си торба пари за моя джоб в момента - 153.48лв/бр. ( №2 от схемата ).

Поздрави,
Антон
Последна промяна datchko на 23 Сеп 2015, 22:28, променена общо 1 път

Следваща

Назад към E34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook