Странен проблем с ABS

5-та серия ('88-'95)

Модератор: Технически модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 90
Регистриран на: 18.11.2009
Пол: Мъж
Кара: The ultimate driving machine

Странен проблем с ABS

Мнение от Николов » 27 Ное 2012, 11:55

Колеги, имам нужда от съвет как да процедирам с кофти проблем с АБС-а ми. Той се състои в следното: при палене на колата всичко е ок, не свети лампата на таблото. При тръгване дори и при леко натискане на педала на спирачките системата се активира, и педала почва да преритва. Колата спира малко трудно, и добре че е така за малко, след кратко време (не съм сигурен но мисля че при развиване на някаква скорост) лампата на таблото за АБС-а светва и системата се деактивира.

С колегата zvetiko се опитахме да направим диагностика, ама тъпия компютър няма въобще диагностични линии. Това което успяхме да направим е да видим на осцилоскоп датчиците и показанията им са еднакви и читави според колегата. Тук идва въпроса какво да правя да намеря неизправността. Единственото което ми идва на ум е да пробвам с друг компютър на АБС-а и ако не се оправи, значи има нещо в помпата. Какво бихте ме посъветвали? Не ми се иска да карам зимата с изключен АБС.

Забравих за уточня, че колата е набор Юли 90-та.
Ето и номерата на компютъра:
0 256 100 049
34.52-1 158 958
Последна промяна Николов на 27 Ное 2012, 12:04, променена общо 1 път

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6206
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Странен проблем с ABS

Мнение от zvetiko » 27 Ное 2012, 12:02

Според мен повредата е в управлението на АБС-са, защото помпата е изпълнителен механизъм и се командва от него.
Сигналите от датчиците бяха мерени на буксата на ЕКУ на АБС така, че датчиците, гребените, буксите и кабелите са наред.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1420
Регистриран на: 18.02.2007
Местоположение: Вече в собствена колибка!
Пол: Мъж
Кара: Е38, понякога Е61, Е34 и Е65
Мечтае да кара: КА-50

Re: Странен проблем с ABS

Мнение от predel » 27 Ное 2012, 14:47

Смяна на електрониката с друга работеща за проба... елементарно се сменя. Трябва, обаче да е същия номер по Бош.
Ако няма повреда в компютъра - бийте провайдера :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Странен проблем с ABS

Мнение от cod-cdbp » 27 Ное 2012, 17:02

A на скопа какво видяхте и какво мерихте?
Аз си мисля че е възможно да има зацапан датчик или главина. :yes:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6206
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Странен проблем с ABS

Мнение от zvetiko » 27 Ное 2012, 17:20

cod-cdbp написа:A на скопа какво видяхте и какво мерихте?
Аз си мисля че е възможно да има зацапан датчик или главина. :yes:


Може да се мери само едно нещо- сигнала на датчиците в реално време. ;) Честота и амплитудата на 4-те датчика бяха с правилната форма и приблизително еднакви при приблизително еднаква скорост на въртене на колелетата, като се променяха по еднакъв начин при промяната и. Изобщо осцилограмата е за учебник. Най-странното е , че на ЕКУ-то на АВС ги нямаше TxD и RxD линии за диагностика- може би някой някога ги е ашладисвал ;) , знаеш при мен какво чудо беше- всички линии на всички модули бяха неправилно свързани и практически не можеше да се прави диагностика на нищо.;) А в двигателя на колегата се влизаше без проблем.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 975
Регистриран на: 25.03.2010
Пол: Мъж
Кара: E34 М50B25
Мечтае да кара: E34 V12
Детайли за колата: 1995г.Е34 М50В25TU

Re: Странен проблем с ABS

Мнение от BABHOMED » 27 Ное 2012, 19:26

Е не е ли по-лесно да се намери някой колега и да се пробва с неговия абс блок.
Гарван граче над безмълвното поле,души се лутат загубили надежда.Щитове и саби с предсмъртни вопли в тишината кънтят.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 90
Регистриран на: 18.11.2009
Пол: Мъж
Кара: The ultimate driving machine

Re: Странен проблем с ABS

Мнение от Николов » 27 Ное 2012, 22:59

Ето го пак номера по Бош на компютъра: 0 256 100 049. Ако някой колега от раздела продава такъв моля да ми пише. Най-добре да е от София за да може да го тествам.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8775
Регистриран на: 18.12.2006
Местоположение: село Кестеново
Пол: Мъж
Кара: мфили

Re: Странен проблем с ABS

Мнение от cod-cdbp » 27 Ное 2012, 23:09

zvetiko написа:
cod-cdbp написа:A на скопа какво видяхте и какво мерихте?
Аз си мисля че е възможно да има зацапан датчик или главина. :yes:


Може да се мери само едно нещо- сигнала на датчиците в реално време. ;) Честота и амплитудата на 4-те датчика бяха с правилната форма и приблизително еднакви при приблизително еднаква скорост на въртене на колелетата, като се променяха по еднакъв начин при промяната и. Изобщо осцилограмата е за учебник. Най-странното е , че на ЕКУ-то на АВС ги нямаше TxD и RxD линии за диагностика- може би някой някога ги е ашладисвал ;) , знаеш при мен какво чудо беше- всички линии на всички модули бяха неправилно свързани и практически не можеше да се прави диагностика на нищо.;) А в двигателя на колегата се влизаше без проблем.


Toва е добра новина, значи обвиняваме спокойно модула, ОСВЕН ако случайно не е имало интервенции по кабелите към помпата на АБС.
Иначе това с шината за диагностика евентуално може да са го направили, за да върнат километрите и при диагностика, да не могат да се намерят реалните, които са записани в другите модули. До колкото съм чувал, направо режат от буксата, но явно тези са по интелигентни били.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 90
Регистриран на: 18.11.2009
Пол: Мъж
Кара: The ultimate driving machine

Re: Странен проблем с ABS

Мнение от Николов » 27 Ное 2012, 23:18

Аз мисля че модула просто няма такива жици по начало. Разгледах доста схеми и диагонстични линии на АБС-а се появяват с ваносовия мотор. Според http://bmwfans.info/parts/catalog/34521158958/ до Септември 91-ва е слаган тоя модул. След това може би вече има и възможност за диагностика.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6206
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Странен проблем с ABS

Мнение от zvetiko » 28 Ное 2012, 14:54

Николов написа:Аз мисля че модула просто няма такива жици по начало. Разгледах доста схеми и диагонстични линии на АБС-а се появяват с ваносовия мотор. Според http://bmwfans.info/parts/catalog/34521158958/ до Септември 91-ва е слаган тоя модул. След това може би вече има и възможност за диагностика.


Странното е, че на схемата на модула на АБС-а ги имаше като възможност, но не и като конкретни пинове. Както казва колегата неговото ЕКУ е някакъв преходна разновидност.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 90
Регистриран на: 18.11.2009
Пол: Мъж
Кара: The ultimate driving machine

Re: Странен проблем с ABS

Мнение от Николов » 15 Дек 2012, 12:00

Иии проблема не е от компютъра :banghead: Същата работа с блока на колегата от Младост, на когото още веднъж благодаря. Аз съм пред изчерпване на идеите.. :help:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6206
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Странен проблем с ABS

Мнение от zvetiko » 15 Дек 2012, 18:39

Николов написа:Иии проблема не е от компютъра :banghead: Същата работа с блока на колегата от Младост, на когото още веднъж благодаря. Аз съм пред изчерпване на идеите.. :help:


Аз забравих да попитам дали така си взел колата или проблема се появи в последствие- да не би някой да е ашладисвал нещо по веригите.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 90
Регистриран на: 18.11.2009
Пол: Мъж
Кара: The ultimate driving machine

Re: Странен проблем с ABS

Мнение от Николов » 09 Юни 2013, 10:35

И в крайна сметка се оказа датчик на едната гума. Или поне след смяната на преден десен датчик проблема изчезна. Засега.. :lol:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 471
Регистриран на: 4.12.2005
Местоположение: Михайловград
Кара: '96 Е34 tds touring Individual
Мечтае да кара: E34 M5 Touring

Re: Странен проблем с ABS

Мнение от exvitermini » 09 Юни 2013, 13:56

Николов написа:И в крайна сметка се оказа датчик на едната гума. Или поне след смяната на преден десен датчик проблема изчезна. Засега.. :lol:


Тамън щеше да напиша че е датчик и дочетох края на темата... имам подобен проблем на едно нисанче микра. Казаха ми в сервиз, че някой от датчиците е за смяна. Обясниха ми, че по този начин абс компа не знае какво става и затова се активира абс-а дори при леко спиране. И при мен светка лампата на микрата от време на време...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6206
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Странен проблем с ABS

Мнение от zvetiko » 09 Юни 2013, 19:52

Николов написа:И в крайна сметка се оказа датчик на едната гума. Или поне след смяната на преден десен датчик проблема изчезна. Засега.. :lol:


Колега, ние гледахме сигнала на датчиците на спряла кола, като въртяхме колелетата на ръка и всичко беше наред. Вероятно проблема в датчика се е проявявал когато колата вече е в движение и има вибраци. Жалко, че тогава не успяхме да влезем в ECU-то на ABS-са- сигурно грешката щеше да бъде записана, също така можеше да видим живи данни при движеща се кола, за всяко колело поотделно- най-напред дали ги има и след това дали са еднакви. Няколко дни след срещата ни си взех оборудването на много по-високо ниво и затова те бях помолил да минеш още веднъж, но ти си имаше ангажименти. Както и да е важното е, че си оправил колата си. :yes:

Следваща

Назад към E34

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook