Първи стъпки към по-добрите снимки

В този форум всеки един от Вас ще има възможност да представи автомобила си, но по начин, който хората да оценят като красив и неповторим. За повече информация се обръщайте към модератoрите на този раздел.

Модератори: err0r, SpUd3r, Kroki, Raya

Потребител
Аватар
Мнения: 17
Регистриран на: 25.06.2010
Местоположение: обл.Русе/гр.Две могили
Пол: Мъж
Кара: BMW320i

Re: Първи стъпки към по-добри снимки

Мнение от impressionistus » 05 Юли 2010, 13:27

Поляризационен филтър/за статив бе писано/ дава възможност да се използва по "отворена" бленда,примерно 1,4 1,8 2,0 .Освен това този филтър отделя цветовете,подсилва ги,премахва бликове/от неметал/
ПП-неутрален филтър/ND-8.../ също е подходящ

Потребител
Аватар
Мнения: 8
Регистриран на: 20.06.2010
Местоположение: софия
Пол: Мъж
Кара: 05/1998 E39 520i Sedan
Мечтае да кара: Кара мечтата си!

Re: Първи стъпки към по-добри снимки

Мнение от gradomet » 04 Авг 2010, 16:42

Страхотно опасоние на всичко. Поздравления за положения труд да бъде предоставено в разбираема форма за повечето юзъри.
Благодаря :clap:

Потребител
Аватар
Мнения: 44
Регистриран на: 13.02.2011
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: Колело
Мечтае да кара: E36 318 IS

Re: Първи стъпки към по-добри снимки

Мнение от BC One » 24 Мар 2011, 22:35

Евала за труда колега ! :bowdown:
Изображение
Изображение
Ако съзреш на огледалото за задно виждане четири фара и два бъбрека одбий в дясно и се наслади на хулигана! 8)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Първи стъпки към по-добри снимки

Мнение от kiko » 14 Апр 2011, 12:47

SpUd3r написа:longtime exposure - си го представи като дълга снимка. Примерно, за да получиш такъв ефект Изображение.
в общи линии тази опция ти е главно за нощни снимки ;)

нещо подобно моят фотоапарат canon G10 дали може да прави и коя е тази функция при него?

FiRe WaLK WiTh Me !
Аватар
Мнения: 4203
Регистриран на: 23.03.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: винаги с усмивка :)
Детайли за колата: 316is touring - Виолетка

Re: Първи стъпки към по-добрите снимки

Мнение от SpUd3r » 14 Апр 2011, 12:52

завърташ на Tv избираш време за затвора и снимаш :)
Препоръчвам ти да си прочетеш цялото упътване на апарата, защото има какво да си ровичкаш на този апарат :D
Tux0 Ca !
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2381
Регистриран на: 24.07.2006
Местоположение: 02..., +3592...
Пол: Мъж
Кара: myCar 5.3. and iCar 3.9.
Мечтае да кара: още по-бавно
Детайли за колата: ...
01" 525d m57
04" X5 m57
06" Liberty 2,8 CRD

Re: Първи стъпки към по-добрите снимки

Мнение от Владо » 26 Апр 2011, 11:24

преди няколко дни се заформи едно спорче с един колега тук за стабилизациите, които са приложени във фотоапаратите, та ще се опитам да поясня с няколко думи + и - на видовете стабилизация...
ще разгледам накратко само оптичната и сензорната стабилизация на образа, защото т.н. "дигитална", срещана при някои апарати /предимно сапунерки/, всъщност нищо не стабилизира, а просто вдига исо-то... това значи да не се включва при никакви обстоятелства, защото може да останете неприятно изненадани от резултата...
оптичната стабилизация /в обектива/ има голямото предимство да стабилизира целия кадър, който виждате във визьора, т.е. това което виждате, това ще бъде и снимката... големия минус на тази стабилизация е значителното оскъпяване на обективите със стабилизация сравнено с тези без...
от друга страна "стабилизираната" матрица има огромното предимство да работи със всеки обектив, бил той стар или нов, като "стабилизира" образа...
за съжаление има и два огромни минуса на тази система, които са си конструктивни, и не зависят от марката :!:
първия проблем е с кадрирането, т.е. не винаги това, което виждате във визьора, ще е същото на снимката... при кадрирането светлината постъпва от обектива, отразява се в огледалото и през пентапризмата вие виждате картинката във визьора... при снимането огледалото се вдига, пердето отваря, и светлината отива върху матрицата, която... :shock: не се знае много в какво положение е, защото си извършва свои движения за да стабилизира образа... за да се изключи това като проблем, се изключва стабилизацията :!: /да вметна, че за болшинството от нас това не е много голям проблем, даже може и да не се забележи... при други обаче съвсем не е така/
за съжаление грешката при кадрирането е направо бял кахър в сравнение с грешката при фокусирането на "стабилизираната" матрица :banghead: ...
фокусните сензори на дслр-а са разположени на дъното на апарата /с 2 изключения - сони а33 и а55, които са с така нареченото полупрозрачно огледало, което пък е с други грижи/... светлината идва от обектива, и през допълнителното огледало отива във фокусните сензори... там апарата извършва фокусирането, потвърждава се фокуса, натискате спусъка, огледалата се вдигат, пердето отваря, и ... отново матрицата си извършва свои собствени движения за "стабилизация", които са абсолютно несъгласувани с предходните процеси :!: ... в резултат снимка на фокус е всъщност късмет :!: ... това е особено забележимо при снимане с дългофокусни обективи :banghead: ... изхода е познат... изключване на "стабилизацията"
колкото до скоростите на снимане, при които е ефективна стабилизацията, от никон препоръчват да се изключва при скорости над 1/500 и под 1/30... с високата съм съгласен, с ниската не толкова, но това си е моя грижа :mhihi: ... също така стабилизацията задължително се изключва и при поставянето на апарата на статив :yes: ...
надявам се да съм бил поне малко полезен... на фокус :driving:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 740
Регистриран на: 3.04.2007
Пол: Мъж

Re: Първи стъпки към по-добрите снимки

Мнение от Valentin_Peev » 06 Май 2011, 1:45

Здравейте колеги :wave: Преди време си купих нов СЛР(пак Практика, ама от 80-те не от 60-те :mhihi:) и към комплекта получих и един експонометър (светломер) “Ленинград-6 Olympic”. Та въпросите са ми относно експлоатацията му, че някои неща не са ми ясни, а във фотофорума 100% ще ме отсвирят :mhihi:
1. Бялата плочка отпред за какво служи и при какви обстятелства, в кои позиции стои?
2. Бутона до превключвателя на скалите за какво служи?
3. Малката врътка на гърба за какво служи?
4. ГОСТ равно ли е на ASA?
Leningrad6.jpg
idic415624.jpg


Още един въпрос :D
Колко горе долу струва профилактиката на едно тяло и един обектив, че стария СЛР(тоя от 60-те) и обективите много хубави снимки правят, но вече са се спекли от времето? Може ли да се възтанови слоя върху лещите?

п.п. ръчния фокус вече не е проблем, даже оня ден снимах със 7D и много ме дразнеше тоя автофокус, че не фокусира там където аз искам или се мести в последния момент 8)

Поздрави и на фокус!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2381
Регистриран на: 24.07.2006
Местоположение: 02..., +3592...
Пол: Мъж
Кара: myCar 5.3. and iCar 3.9.
Мечтае да кара: още по-бавно
Детайли за колата: ...
01" 525d m57
04" X5 m57
06" Liberty 2,8 CRD

Re: Първи стъпки към по-добрите снимки

Мнение от Владо » 06 Май 2011, 10:05

ами това е един прекрасен уред... но нямам навика да го ползвам :oops:
бялата плочка е т.н. млечен филтър за измерване на падащата светлина...
от тук си вземи таблицата : http://en.wikipedia.org/wiki/Film_speed
за почистването... потърси из фф координатите на наско, на дондуков 12 мисля беше... човека работи изключително добре и предимно със стара техника... покажи му и светломера
колкото до покритието на стъклата на обективите, то е невъзстановимо, за съжаление ...

Потребител
Аватар
Мнения: 1
Регистриран на: 27.01.2012
Пол: Мъж
Кара: БМВ

Re: Първи стъпки към по-добрите снимки

Мнение от historymaker » 28 Яну 2012, 15:29

Не съм компетентен но по въпроса за ГОСТ(стандарта на СССР както БДС в България или ISO в европа) мога да помогна не е равен на ASA но от другата страна имаш DIN(Немски стандарт също като горните два) надявам се да съм помогнал. :|
Изображение

Зайо-Байо
Аватар
Мнения: 3048
Регистриран на: 23.03.2008
Местоположение: Руси
Пол: Мъж
Кара: Пръскан кенеф
Мечтае да кара: Мка комби
Детайли за колата: Некво шарено и некво хамелеоново..

Re: Първи стъпки към по-добрите снимки

Мнение от uricatoli » 30 Сеп 2012, 0:31

Имам едно въпросче.. взех си тяло canon 20d.. какви обективи мога да му сложа? Дочух че можело да ползвам само EFS а пък EF са по достъпни като цена.. което е кофти.. може ли някой да ми обясни като на аматьор.. каква е разликата? и какво мога да ползвам? за бюджетно говорим..
Изображение

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Първи стъпки към по-добрите снимки

Мнение от Kroki » 30 Сеп 2012, 0:33

Разликата, че едните са с мотор в самият обектив и затова са по-скъпи, а другите са без, защото самото тяло на фотоапарата си има мотор.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

Зайо-Байо
Аватар
Мнения: 3048
Регистриран на: 23.03.2008
Местоположение: Руси
Пол: Мъж
Кара: Пръскан кенеф
Мечтае да кара: Мка комби
Детайли за колата: Некво шарено и некво хамелеоново..

Re: Първи стъпки към по-добрите снимки

Мнение от uricatoli » 30 Сеп 2012, 0:36

ахааа.. а кво чета аз из някви форуми имало по широки ъгли тралала? Е кво значи мога да лепна квото си искам на 20ката?
Изображение

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Първи стъпки към по-добрите снимки

Мнение от Kroki » 30 Сеп 2012, 3:11

Предлагам говориш за мм на тялото, за там не мога да ти кажа, защото не ги разбирам много много. Виж колко мм ти тялото и от там си ги гледаш.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

Олдскул фен
Аватар
Мнения: 1142
Регистриран на: 15.04.2008
Местоположение: Техеран
Пол: Мъж
Кара: Строявайки пешеходците по тротоарит
Мечтае да кара: E34 + s62 ]:)

Re: Първи стъпки към по-добрите снимки

Мнение от justboy » 30 Сеп 2012, 12:51

Малко наизуст ще пиша, дано не бъркам, но еф обективите са обективи за фулфрейм тела и на фулфрейм тела могат да се ползват само еф обективи. Ефс обективите не стават за фулфрейм тела, а само за кроп тела, като твоето, но при теб могат да се ползват и еф обективи. Тоест на фулфрейм тяло само еф обективи, на кроп тяло, каквото е 20д може и еф, и ефс обективи. При Канон, поне при цифровите тела, телата нямат мотор за автофокус, мотора е в обектива, друг е въпроса ако си вземеш някое старо ръчно стъкло от лентово тяло :-) Пиши лично ако искаш да кажеш към какво си се ориантирал, че да не вземеш някое дърво :-)
Изображение
E34, E38

Зайо-Байо
Аватар
Мнения: 3048
Регистриран на: 23.03.2008
Местоположение: Руси
Пол: Мъж
Кара: Пръскан кенеф
Мечтае да кара: Мка комби
Детайли за колата: Некво шарено и некво хамелеоново..

Re: Първи стъпки към по-добрите снимки

Мнение от uricatoli » 30 Сеп 2012, 14:26

ами той канон 20d е със мотор в тялото и това не ме ограничава за обективи с мотор в тялото.. Посъветвах се с малко хора и излезе че обектива който си харесах става за мен..
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към BMW арт фотография

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook