Покупко-продажба на лек автомобил?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от Kroki » 24 Фев 2023, 11:11

Не можеше да си избираме данъчна оценка. Каквото кажат това е.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2499
Регистриран на: 23.06.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: сребърна звезда

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от kiko » 24 Фев 2023, 11:15

Някой по малки компаний все още вадят значително по ниски оценки
но вместо обичайните 20-30лв взимат 50лв

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от DigitalExile » 24 Фев 2023, 11:26

ildivvy написа:Нотариусите май вече не работят така! Имат си техни 'канали' и те се занимават с това.. Само на края просто съобщават информативно, на колко е оценена...


Някой имат, други не, но ако си занесъл данъчна оценка не би трябвало да те върнат, би било несериозно. Е предполагам че могат ако им се струва нереална оценката, но ако е в границите на нормалното няма причина да го правят, а и все пак има и други нотариуси да не би да е само един.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 9.04.2015
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от E30driver » 24 Фев 2023, 11:35

Нотариусите не се интересуват от застрахователната оценка, евентуално работят със застрахователни брокери в услуга на клиента. Преди 5-10 години беше възможно да се вземе "смешно" ниска застрахователна оценка. От 1-2 г. застрахователите (само те могат да я правят, брокера е просто посредник) са ги натиснали отнякъде и оценките са много близки до истинската, пазарна стойност на колата.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от DigitalExile » 24 Фев 2023, 11:39

Да, това е така. Застрахователите правят средна оценка на база cars.bg/mobile.bg и тн.
Може да се манипулира попринцип, но е по трудно, в по предните мнения споменаха как става с няколко обяви.

Преди беше лесно, пишат я бракувана 500 лв и айде кой от къде е, но това вече не става. Не го правят.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 674
Регистриран на: 12.08.2004
Пол: Мъж

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от blqsu4ko » 27 Фев 2023, 17:56

В никакъв случай не искам да правя реклама, но в София, баш в центъра, остана нотариус, който прави нереално ниска оценка, но е само със записване на час, винаги пълно и винаги се виси по 1-2 часа за чакане. Все пак е важно да се напомни, че ако имаш някакви претенции по сделката след изповядване могат да са само на база сумата, описана в договора. Всеки сам си преценя :dunno:
Live it like you Love it

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 520
Регистриран на: 28.11.2008

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от abracadabra » 04 Мар 2023, 13:30

Аз преди 7г. купувах от автокъща кола на 16г. Човека ми даде някакви листчета на немски, никакъв талон... Нещо като договор подписахме и си отидох в КАТ. Не съм ходил нито до нотариус...
Та, променили ли са се нещата толкова?
Злото е безсилно, когато Доброто е Безстрашно!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от DigitalExile » 04 Мар 2023, 14:09

Не може да не са ти дали талон, другия лист е фактура че ти си купил колата от Германия.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от steeN » 04 Мар 2023, 14:42

Или талон и договор за покупкопродажба с джамбазина. Иначе, да... много ясно, че без талон няма как да регистрираш кола в КАТ.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от streetz » 08 Мар 2023, 15:49

Документалната част ми е сравнително ясна, но за финансовата винати съм се чудел как се процедира с плащането на по-скъпите автомобили? Преди няколко години исках да платя Е46-цата по банков път, но продавача категорично отказа, та се наложи да търча до банката в последния момент и да се изръся 50-100 лв комисионна, за да тегля кеш без заявка. Напоследък се замислям за някое F30 335i/340i и нямам намерение да разнасям 40-50 000 в себе си. То не би трябвало и да може да се плати кеш, все пак сделките над 10000 са задължително през банка. Та как става плащането в такива случаи с по-скъпи коли? Вероятно се ходи до нотариуса 2 пъти - преди плащането за подготовка на договора и после с бележката за превода пак? То вече има и незабавни преводи през BLINK, но са само няколко банките, които ги предлагат засега, та не го броя за опция да се плати на момента докато подписваме договора.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от barty » 08 Мар 2023, 16:45

Отивате при нотариус, заверява договора и при него оставяте документи и ключове от колата, разплащанете се в банката и се връщате при нотариуса, показвате платежните и си взимате документите и ключовете.
Преди това първо виждаш колата че може междувременно да и се е случила случка.
В този вариант плащането е изцяло по банка. Е, може и частично кеш.
:yes:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от ivanski_2 » 08 Мар 2023, 19:29

barty написа:Отивате при нотариус, заверява договора и при него оставяте документи и ключове от колата, разплащанете се в банката и се връщате при нотариуса, показвате платежните и си взимате документите и ключовете.
Преди това първо виждаш колата че може междувременно да и се е случила случка.
В този вариант плащането е изцяло по банка. Е, може и частично кеш.


A ако продавача има 2 ключа :dunno: Или се случи нещо на колата докато ти отидеш да вземеш ключовете?
И мен ми е интересна тази процедура и не ми се е налагало до сега, дори за суми над 10 000 съм плащал кеш, като сме писали доста по-малка продажна цена. :dunno:
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от c04 » 08 Мар 2023, 21:05

ivanski_2 написа:A ако продавача има 2 ключа :dunno:

Биеш продавача
пс:като при повечето сделки, трябва някакво доверие, особено от едната страна към другата

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от немо » 08 Мар 2023, 21:20

Kroki написа:Не можеше да си избираме данъчна оценка. Каквото кажат това е.


От къде се вади данъчна оценка за автомобил ?
Щото такова нещо за първи път чувам.
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Покупко-продажба на лек автомобил?

Мнение от barty » 08 Мар 2023, 21:59

ivanski_2 написа:
barty написа:Отивате при нотариус, заверява договора и при него оставяте документи и ключове от колата, разплащанете се в банката и се връщате при нотариуса, показвате платежните и си взимате документите и ключовете.
Преди това първо виждаш колата че може междувременно да и се е случила случка.
В този вариант плащането е изцяло по банка. Е, може и частично кеш.


A ако продавача има 2 ключа :dunno: Или се случи нещо на колата докато ти отидеш да вземеш ключовете?
И мен ми е интересна тази процедура и не ми се е налагало до сега, дори за суми над 10 000 съм плащал кеш, като сме писали доста по-малка продажна цена. :dunno:


Продавача може да има и 5 ключа, това няма как да знаеш.
С колата всичко може да се случи, но да кажем че по някакъв начин може да бъде осигурено наблюдение или защита: сигурен паркинг, приятел....
Хипотези всякакви може да извадим в края на краищата.

Моята лична позиция е че човек трябва да купува кола, която няма да му коства много ако я изгуби. Все пак е кола!
Не говорим за колекционерски коли а за всекидневна употреба.
:yes:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook