"Пазите" ли си вещите..?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: "Пазите" ли си вещите..?

Мнение от c04 » 30 Яну 2023, 18:24

Kroki написа:Аз също си паза вещите. Така съм възпитан.

+1

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: "Пазите" ли си вещите..?

Мнение от empar » 30 Яну 2023, 18:32

Много пазене, на всичко! От немотия съм си установил такива навици, но и така ми идва отвътре някак си.
Внимателен избор в стил "пари за евтини неща нямам", после ползване -> педантична поддръжка -> ползване и така докато може.
Само за колата изпадам в сантименти, иначе всичко останало дойде ли му времето заминава без много мислене и пак внимателния избор.
Ремонтите бързо ги преценям кога, колко и дали си струват. С днешните "вещи" все по-често НЕ си струват.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 235
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: "Пазите" ли си вещите..?

Мнение от Ивайло Димов » 30 Яну 2023, 18:40

Не до немотия ,а до човек и усещане когато искаш една вещ да ти е полезна се грижиш за нея .Не може да си палачор и да очакваш вещите да са винаги в топ състояние след като си неглеже и над нещата :ok: .Така ,че маняци ....Душата е гостенка ,ако не я черпиш се цупи и може да си отиде но всичко с мярка.Наздраве със 56 градусова сливовица и домашна пастърма.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

"Пазите" ли си вещите..?

Мнение от bum_bum » 30 Яну 2023, 18:47

И аз си пазя нещата.

Първо, защото парите не растат по дърветата.

Второ времето, което отнема да ремонтираш нещо, вместо да го пазиш.

И трето, защото всяко едно консуматорско поведение от типа “то това е евтино и лесно мога да си купя друго” води до разхищение на ресурси, които не са безкрайни.

За мен може и да е елементарно и евтино да го сменя, но това е ток, ресурси, замърсяване за да стигне до мен.

Отделно мразя захабени, счупени и амортизирани неща.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: "Пазите" ли си вещите..?

Мнение от drifty » 30 Яну 2023, 19:14

Зависи. Ей го с тия скапани мобифони, какво да му пазя, 3 години и умира я батерия, я хардуера бъгясва. Иначе счупен екран никога не съм имал на телефон. Ама в гаража ги ползвам все за фенери, като ремонтирам нещо. Мототлата даже светих с нея докато боядисвах рамата на симсоня, после изхвърлих кейса, щото беше станал на нищо от лака, но телефона успях да почистя, но после така и не му купих кейс. Ама ей го на, преди месец почна да държи по 2 часа батерията. Какво да им пазя на тез боклуци. Купувам бюджетни, че да не ме е яд после.

От друга страна, имам един компютър от 2007, който си работи, лаптопа ми е от 2015та и работи, че и изглежда чудесно, само малко счупено има по пластмасата отдолу, около пантата, ама не е от мен. Телевизора ми е от 2005 или 2007.

Колата ми се ще малко повече да пазя, ама условията ми за чистене са малко оскъдни откъм локация. Едва тая година насипах чакъл пред гаража и къщата, та може би вече ще има къде да си я чистя на спокойствие.

С обувките ми е най-тегаво. Не знам как мога да ги цапам за отрицателно време. Ей го, в събота си купих нови, днес вече гледам имат мръсотия отгоре, от къде, нямам представа :ranting: :banghead:
Изображение

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: "Пазите" ли си вещите..?

Мнение от c04 » 30 Яну 2023, 19:34

Е то пазенето не означава маниакалност или съвсем да ползваш едно нещо :mhihi: :ok:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4216
Регистриран на: 21.11.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: си Е65-цата.

Re: "Пазите" ли си вещите..?

Мнение от ///M Power » 30 Яну 2023, 21:21

Принципно пазя, но не изпадам в крайности. Но като му дойде време всичко си заминава.
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."
- Mario Andretti

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: "Пазите" ли си вещите..?

Мнение от ivanski_2 » 31 Яну 2023, 0:01

empar написа:Много пазене, на всичко! От немотия съм си установил такива навици, но и така ми идва отвътре някак си.
Внимателен избор в стил "пари за евтини неща нямам", после ползване -> педантична поддръжка -> ползване и така докато може.
Само за колата изпадам в сантименти, иначе всичко останало дойде ли му времето заминава без много мислене и пак внимателния избор.
Ремонтите бързо ги преценям кога, колко и дали си струват. С днешните "вещи" все по-често НЕ си струват.



+1
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: "Пазите" ли си вещите..?

Мнение от dhtj » 31 Яну 2023, 3:49

Nickelback написа:Та се зачудих колко са хората като мен, които се поставят на мястото на даден електроуред/вещ и разсъждават тая вещ "колко ли и е труден живота" и "кое точно я мъчи най-вече", та ѝ съкращава живота драстично... :dunno:

Та... при вас как са нещата? :ok:


Toва, което си описал е инженерно мислене. Възпитава се от образованието или от родителя. Възможно е и нещо генетично да идва, не знам, но и аз съм така. :D
Oбичам да знам кое, как и защо се случва и кое как работи.

За пазенето - пазя всичко, без телефона, затова си купувам не-скъпи андроиди. Приел съм ги, че са ми роби за 1-2 години и изобщо не им се впечатлявам. В 100% от ремонтите на колите ми телефона участва като фенерче, ендоскоп или диагностика. :lol:

Другото, което може да мине за "непазене" са гумите и двигателите на колите. :lol: Просто, щото ми е кеф. Естествено, не целя дупки, не давам газ студена, но обичам дрифта, обичам високи обороти, така че, онзи който си пазел М3-ката до 4500 оборота, ако ми я даде на мен ще побелее. :lol:
Иначе винаги търся да спра на сянка, далече от други коли и т.н... На едно яке си махнах едни декоративни копчета, да не ми наранят individual салона на бмв-то. :ok:

Потребител
Аватар
Мнения: 2
Регистриран на: 23.02.2022
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 118d F20
Мечтае да кара: X2... ама ново!

Re: "Пазите" ли си вещите..?

Мнение от by Митко » 31 Яну 2023, 10:34

Nickelback написа:Замислих се по една тема, по следния повод... Сложихме нов по-мощен (600-700m³/h) абсорбатор за кухнята. Пуснахме го, и аз със самото пускане усетих накъде отиват нещата, и отворих първо вратата, а после и прозореца. Жена ми ме попита защо го правя, та се наложи да вляза в обяснителен режим за входящ и изходящ дебит, как се товари един ел. двигател, за живота му и т.н. :mhihi: :ok:

Та се зачудих колко са хората като мен, които се поставят на мястото на даден електроуред/вещ и разсъждават тая вещ "колко ли и е труден живота" и "кое точно я мъчи най-вече", та ѝ съкращава живота драстично... :dunno:

Например - като затварям врати на шкафове, помещения, още със самото стискане на дръжката усещам и преценявам колко е натоварването и "помагам" при затварянето, дотам, че да спра да усещам натоварване за механизмите. Естествено, ако не е нормално чак заяждането - ремонтирам :ok: Странното обаче е, че това не ме натоварва, а някакси ми идва съвсем естествено да го преценявам и правя :dunno: Естествено, често пъти може да излишно и не на място, понеже източникът на проблеми на една система може да е съвсем другаде, и да са ми напразни "усилията", ама ей го на - моя си лудост :mhihi: :ok:

Не знам, и със много други неща съм така, било то инструменти, апаратура, и какво ли още не. Дори като бях малък съм си пазел нещата в пликчета да не се драскат, нЕкаква бесна педантичност ме обзимаше на моменти :mhihi: Отдавна не съм чак така, защото вещите вече са ми вероятно хиляди, и не държа кой знае колко на външния им вид, но определено откъм експлотационна гледна точка съм супер внимателен. И явно е показателно това, защото еди какво си, което при "нормалните" хора изкарва "ден до пладне", при мен още е напълно функционално :roll: Примери - десетгодишният ми лаптоп, разни електроуреди, на които не съм ползвал никога гаранцията, телефони и т.н. :ok:

Та... при вас как са нещата? :ok:


Ха! Аз съм същия, баце! Явно съм попаднал на правилната тема, понеже си мислех, че съм единствения с подобни психични отклонения :lol: Може би корените се крият в детството, когато след дълго чакане нашите ми купиха колело - "Балканче"... тогава (1976) се чакаше няколко месеца по списък, освен ако нямаш "връзки" и струваше 85лв. което беше около 70% от средната работна заплата. Така се научих да пазя и да ценя това което имам. Е, не си държа дистанционното в найлонче, но факта, че имам радио-касетофон Hitachi от 1983 който още работи... Така съм и с колите. Чак някой път се дразня на себе си, че се вманиачавам дотолкова, ама поне жена ми ме разбира ;)
Направих първия си тунинг - летни фарове, гуми за мъгла и спортен ароматизатор!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: "Пазите" ли си вещите..?

Мнение от TheDriver » 31 Яну 2023, 10:48

"Машината обича ласка, грижливо гледане и смазка" :mhihi:

Пазя, но и аз по-скоро подтикнат от скрития инженер в мен. :mrgreen: Жената и децата примерно могат спокойно да се хранят и цапат в колата, ще изчистя, не ми пука.
От друга страна по Коледа и Нова година и трапезите бях направил график, кое ядене кога ще се готви, за да не претоварят инсталацията. :mhihi: Проблеми нямаше...... Преди седмица жената се беше развъртяла в кухнята докато нещо не гръмна - фурна, локален бушон, бушон в централното табло. :mhihi:

И друг път съм го писал - гледам всичко да ремонтирам и почти нищо не хвърлям. :mhihi:

Дедото и той събира квот може. Ама требва не требва, да има там. Бързите връзки за маркучите кат се скапят отивам и си купувам нова, 1 левче е. После хвърлям, той обаче ги събира, сменя гумички, ремонтира ги... за 1 лев :)) Ама айде, това го разбирем, че едно време в любимия соц на некои немаше нищо и сичко се пазеше до откат. В гаража само мене ме нема. То стари брави, стари радиа, некви части от ладата, която отдавна е у вечните ловни полета. 2 стари гуми пак за нея. Некви бурканье и бурканчета от разни строителни неща дето са ползвани и е останало малко. Фитинзи, водопороводни части, чинии от време оно, вилици... Бе изобщо 1001 стоки или битак. Местната железария е добре заредена и само да кае какво му требва ще му го купя, ама на. То и повечето неща са непотребни де. Шанса някога да ти потрябва заден капак от Веф примерно клони към нула.


Е такъв дядо е имало преди мен в къщата и редовно с добро го споменавам :mrgreen: Нещо като ми потрябва на момента, знам че все ще се намери или то или заместител в мазето/гаража. "Стара къща"

Пък с колите и пистите, редовно ми се налага нещо да пригаждам. Направи си сам панта за педала на газта примерно, защото иначе състезанието приключваше за мен. :ok: За другия кръг си купих нов педал и го счупих почти веднага. Вече цяла година си карам с направената от мен панта с материали от сандъка с инструменти. И дизайна ще си остане същия само ще я изработя да стане "купешки".
Неделя по обяд, магазините са затворени, а колега е счупил помпа....в купката в къщи има. Хвърлил съм я там "да има, че не се знае" макар че изобщо не става за моя мотор. Обаче ето влезе в употреба и карахме дружно. По същата линия други колеги скрапери са ми помагали на мен по пистите. :mrgreen: То зависи с какво се занимаваш в крайна сметка....

П.С. Капака от ВЕФ има решетка която може да се ползва за охлаждане на някаква електроника/модул или мрежа за въздуховод. :mhihi: От останалата пластмаса могат да се режат компоненти за какво ли не. :mrgreen: :kuku:

П.С. 2 Въздуховода за алтернатора освен по предназначение съм го ползвал, за модифициране на въздуховода на филтърната кутия, като фуния за гориво, за запушване на едно силиконво коляно на 1.9 ТДИ на Драг Сливен и последно от тоя въздуховод се рязаха парчета, за да се залепи няква друга пластмаса, която е със същия състав и твърдост. :ok:

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3908
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: "Пазите" ли си вещите..?

Мнение от Kroki » 31 Яну 2023, 10:59

Според мен това с пазенето идва от едно време, когато не е имало всичко в магазина.. вече има дадени примери в темата. Нормално е просто, че като получиш колело, дето тря чакаш 1 година ще го пазиш като очите си.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 106
Регистриран на: 8.07.2021
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е83 05, К25 06

Re: "Пазите" ли си вещите..?

Мнение от NiksGS » 31 Яну 2023, 11:04

То че има и техническа мисъл, вярно е. Това само някои го разбират истински. Човек като си обяснява нещата и знае как работят - за останалите е "странен". Всичко е от това как си изкарваш парите - ако идват лесно - що ще пазиш? Вземи му душата, а после може да се похвалиш колко е изкарало в "червената зона". Аз като знам, че парите не идват, както бих искал - ще пазя. Но и да идват лесно, пак ще пазя. Не толкова вманиачено, но все пак, като го погледне човек, да има вид.
В една друга тема някой беше споменал много правилно - като тръгнеш да купуваш кола (а и не само), по външния вид можеш да съдиш и за техническото състояние. Те винаги вървят ръка за ръка.
С един колега си говорихме за телефоните - нещо което подмяташ всеки ден, навсякъде. Каза дойде време да го сменям, ама ми е жал, щото е като нов и след 6 години. Само батерията му е за смяна.
Ами не ми е приятно, да ми върнат къртача, с буци мазилка/ шпакловка по/в него. Как да му го обясня? Поне малко култура трябва...
Ultimate Riding Machine

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: "Пазите" ли си вещите..?

Мнение от b_u_b_o » 31 Яну 2023, 11:09

Моджо написа:...кат се скапят отивам и си купувам нова, 1 левче е. После хвърлям...


Ето това консуматорско мислене ще ни затрие най-вероятно. Това, че нещо е евтино или можеш да си го позволиш не значи, че трябва. Поне моето мислене е такова. Имам един къртач парксайд който се беше прецакал нещо, и миналата седмица гледам, че ще го пускат пак. Ама викам айде ще го занеса в едно сервизче да видим какво му е. Майстора вика съединителя е за смяна ще е 60лв, ходи си купи нов за 160. Има логика, кво да се занимавам с тоя, новия ще има 3г гаранция най-малкото. Мислих го малко, ама не мога аз така. Защото не работи една част, аз ще изхвърля целия уред вместо да я сменя. Тва е невероятно разхищение на ресурси най-малкото. Та си оправих стария и така. Знам, че е по-лесно да действаш на принципа "ползвам и хвърлям" ама някакси безотговорно ми идва поне на мен. :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 3145
Регистриран на: 7.05.2007
Местоположение: около ЛЮБИМА и Е36
Пол: Мъж
Кара: видимо доволен
Мечтае да кара: само за удоволствие...
Детайли за колата: E36 318i - Вярната!
E30 316i - Непокорната
ML 400 CDI - Мецанко

Re: "Пазите" ли си вещите..?

Мнение от ~Мишо~ » 31 Яну 2023, 11:26

b_u_b_o написа:
Моджо написа:...кат се скапят отивам и си купувам нова, 1 левче е. После хвърлям...


Ето това консуматорско мислене ще ни затрие най-вероятно. Това, че нещо е евтино или можеш да си го позволиш не значи, че трябва. Поне моето мислене е такова. Имам един къртач парксайд който се беше прецакал нещо, и миналата седмица гледам, че ще го пускат пак. Ама викам айде ще го занеса в едно сервизче да видим какво му е. Майстора вика съединителя е за смяна ще е 60лв, ходи си купи нов за 160. Има логика, кво да се занимавам с тоя, новия ще има 3г гаранция най-малкото. Мислих го малко, ама не мога аз така. Защото не работи една част, аз ще изхвърля целия уред вместо да я сменя. Тва е невероятно разхищение на ресурси най-малкото. Та си оправих стария и така. Знам, че е по-лесно да действаш на принципа "ползвам и хвърлям" ама някакси безотговорно ми идва поне на мен. :dunno:

+1. Като се замисли човек, консуматорското потребление е виновно за екологичните ни проблеми, че и не само за тях...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook