Соца и храната по онова време...плюс още нещо.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

По време на соца по-качествена храна ли консумирахме?

Да
42
69%
Не
19
31%
 
Общо гласове : 61
старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от bum_bum » 23 Яну 2023, 19:42

Не мисля, че е имало толкова проблем с миенето на бутилките. Имаме такава система за миене на буркани в завода и трудно ще остане нещо мръсно.

По бирата не съм голям специалист, знам малко от това, което съм се интересувал докато се опитвах да си правя. Но тия прословути "парцали", заради които повече вървяха светлите бутилки мисля, че са били причинени от маята и от това, че светлото не е било пастьоризирано. Така маята си продължава ферментацията и съответно след няколко дни бирата започва да прави парцали и се разваля. При специалното, което е пастьоризирано вече тоя проблем не би трябвало да го е имало. А там и трайността е била далеч по-висока.

Днес хигиената разбира се е несравнимо по-добра. Нови машини, нови материали и т.н. Вероятно доста по-прецизирано е и количеството на дрождите, както и вида им. Методите на филтрация и ферментация са различни и по-добри. Вероятно се използват и редица консерванти и стабилизатори. Та разликата от няколко дни до година и нагоре в никой случай не е от хигиена.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от Jordana » 23 Яну 2023, 19:59

Аз съм си правил експерименти със сегашното кисело мляко , оставял съм от най евтиното скапано кисело мляко в хладилника и нямам представа дори колко може да издържи . Говоря за съхранение от сорта на 3-4 месеца и нищо му няма , направо е чук :mhihi:
През соца беше в едни стъклени буркани с алуминиева капачка , на втория ден е надуто и става на сурватка и не се пипа от киселоч .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от bum_bum » 23 Яну 2023, 21:25

Как очакваш смес от сухо мляко и нишесте да вкисне :mhihi:

В интерес на истината и домашно кисело мляко няма да се вкисне до такава степен както преди. Ако оставиш домашно мляко сега вероятно по-скоро ще мухляса, преди да стане прекалено кисело.

Бактериите са в различно съотношение вече. А тия Елби, дето ползвали оригиналната бактерия според мен говорят глупости. Нищо общо няма онова кисело мляко с тяхното.

Балансът на бактериите бил променен в посока на по-сладката за сметка на киселата. В стария стандарт съотношението е било фиксирано. Но в новия има изискване само за количество бактерии в определено количество обем.

Българското кисело мляко именно с това беше уникално, щото едната бактерия я има по цял свят и навсякъде можеш да си заквасиш мляко, но то ще е по-скоро сладко. Докато нашето беше далеч по-кисело.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от немо » 23 Яну 2023, 22:43

Хигиената при ферментационните процеси е от първостепенна важност. Щото иначе процесът отива....някъде, а не, където трябва.
Преди години, когато не е имало пластмасови съдове или такива от неръждавейка за бъчвите са се полагали грижи да са чисти ,вкл. от странични микроорганизми, които биха попречили на правилната ферментация. Сега предварително матряла се дезинфекцира, преди да посееш правилните за случая дрожди. И все пак се изискват определени условия ,за да се случат правилно нещата. За вино говоря. Но си важи за всичко ,що ферментира.

А такива продукти като минат платото, в което са такива, каквито трябва да са , започват да се развалят, това е ясно. Тоест или ядеш/пиеш, когато му е времето и хвърляш разваленото, или спираш процеса на ферментация , т.е. консервираш.

Домашното кисело мляко съм го забелязъл, че със всяка следваща партида, за която се ползва закваска от предната като че ли ставаше повече кисело.
И що-годе бързо мухлясваше, макар и в хладилник.

п.п.Това на снимките долу не мисля да го хвърлям, въпреки липсата на търговски вид заради утайката долу и ципата горе :lol:

IMG_4636.JPG
IMG_4637.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Соца и храната по онова време...плюс още нещо.

Мнение от carmanf1 » 22 Апр 2023, 18:15

Парцалите, за които се говори в бирата, са всъщност протеини. И няма нищо лошо в тях :D
И сега ако се вгледате внимателно в някои бири, също може да ги забележите.

При бирата, правило #1 е абсолютна и тотална хигиена. Безкомпромисна хигиена.

При по-високо алкохолните напитки пак е много важна хигиената, но не чак толкова, като при бирата.

Бутилките за многократна употреба си се ползват все по-сериозно от преди, от гледна точка на опазване на околната среда и разходи.

Една многократна бутилка се ползва средно между 7 и 9 пъти.

След като бъдат измити, има машини, които проверяват всяка бутилка преди да бъде напълнена.

Наричат се empty bottle inspector (EBI), това нещо работи в поток с огромна скорост. (има такива, които могат да проверят 20-30 бутилки в секунда).

При най-малкия дефект на бутилката или нечистотия, директно я изхвърля от поточната линия и я чупи.

На времето проблема с ниския срок на годност е бил в липсата на пастьоризация.
Не че процеса е бил непознат, но пастьоризаторите за индустриални нужди са много скъпо оборудване.

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook