Соца и храната по онова време...плюс още нещо.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

По време на соца по-качествена храна ли консумирахме?

Да
42
69%
Не
19
31%
 
Общо гласове : 61
старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от Jordana » 20 Яну 2023, 20:57

Абе от към чистота има напредък , сега поне ползват някакви дезинфектанти . Обаче влизал съм в производство не на едно място и по миризмата имам чувствата че преработват разложени трупове . И да ви кажа във всичките тия месарски фабрики в цяла България работят почти само роми .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 417
Регистриран на: 30.04.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: СамУет

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от Пинтев » 20 Яну 2023, 21:31

За жалост последната една година сърце не ми дава да купувам кайма,кашкавал и сирене.Вкъщи драстично намалихме тяхната консумация.Хубава кайма е 17 лв/кг

За едни нещо от СОЦа имате право,хигиената не беше на ниво,но пък аз съм ял на нивата с мръсни ръце краставици и домати,без да ги мия,само изтривам в дрехата и хайде.
Сега трябва да ги киснеш във вода да им излезнели нитратите.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 128
Регистриран на: 22.01.2010
Пол: Мъж
Кара: F650GS, E90 330d Individual, CB600F
Мечтае да кара: яка атмосферка ръчка на задно от време на време...

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от dhtj » 21 Яну 2023, 0:10

Пинтев написа:За жалост последната една година сърце не ми дава да купувам кайма,кашкавал и сирене.Вкъщи драстично намалихме тяхната консумация.Хубава кайма е 17 лв/кг

За едни нещо от СОЦа имате право,хигиената не беше на ниво,но пък аз съм ял на нивата с мръсни ръце краставици и домати,без да ги мия,само изтривам в дрехата и хайде.
Сега трябва да ги киснеш във вода да им излезнели нитратите.


Купуваш цяло парче месо от магазина, мелиш и ядеш. Излиза под 10лв ако говорим само за свинско. Винаги става по-хубаво от готова кайма, която е само сланина, кожа и кости в добрия случай.
Сега някой ще каже - месото в магазина не било хубаво, старо било, боклука на Европа и т.н. Може и да са прави. Има кланици, продават половинка прасе по 6лв килограма, без главата, без органи, прясно заклано, миналата година си купих. Няма гаранция кво е яло, ама поне е прясно.
По-добър вариант от този не мога да дам. Освен сам да си го гледаш, но и тогава няма с какво да го храниш. Сега царевицата дава по 800кг от декар, едно време даваше по 100кг. И тя не е "истинска"...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от BMW_POWER » 21 Яну 2023, 4:31

Прасе, хранено със смески, дето се вика, или добро, или нищо ... Колегата Stoqnov_1979. Имам бегли спомени от края на 70-те и началото на 80-те. В магазина на селото се продаваха няколко вида консерви (Русенско, копърка...), вафли, бисквити, алкохол и още две-три неща. Селото ни (Рани луг, трънско) имаше един магазин, където мъжете се събираха вечер да цуцкат. Дядо и баба ми имаха овце, кокошки и една свиня всяка година. Те месо и зеленчуци не купуваха. Аз съм помагал в копаенето наградините. Садяха картофи, боб, по малко домати. Да, носеха им и от София, но основната храна ни я правеха сами. Мляко, сирене (домашно сирене, леко меко и с незабравин вкус), месо, всичко си го приготвяха сами. Свинята ядеше хляб, останки от нашето ядене и топла вода. Мешаше се в една копаня и и се даваше.

Прясното мляко от овцете, о Боже ...

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от Jordana » 21 Яну 2023, 8:42

Селската идилия на соц селото е ясна . Дори Иван и Андрей направиха фермата като мини модел на соца . Не могат да излизат от фермата , произвеждат си чиста храна , делят си по равно храната , изпълняват задачи заедно но само един прибира парите накрая .. :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Старши спамър
Online
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от Top Gun Maverick » 21 Яну 2023, 9:11

Аз помня как допреди няколко години баба правеше домашното сирене. Млякото от овцете като дойде, в някакви големи тави и се увиваше в кърпи някак си, натискаше се с едни големи във формата на кръг камъни и след не много време беше готово. Значи основното му се добавяше сол за да в трайно и да стои в кацата(като се вадеше се слагаше в прясна вода да отнеме от солта)но не всичкото и това, което оставаше за прясно сирене...не съм опитвал сирене през живота ми, което да се доближава до това. Едно такова гладко, като малко по-твърдо желе стоеше, ядеш, ревеш и ти се топи в устата. Какви чужди сирена, това прясното сирене току що извадено от под камъка беше топа на Европа.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 145
Регистриран на: 10.08.2009
Пол: Мъж
Кара: тази
Мечтае да кара: онази

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от Stoqnov_1979 » 21 Яну 2023, 18:12

BMW_POWER написа:Прасе, хранено със смески, дето се вика, или добро, или нищо ... Колегата Stoqnov_1979. Имам бегли спомени от края на 70-те и началото на 80-те. В магазина на селото се продаваха няколко вида консерви (Русенско, копърка...), вафли, бисквити, алкохол и още две-три неща. Селото ни (Рани луг, трънско) имаше един магазин, където мъжете се събираха вечер да цуцкат. Дядо и баба ми имаха овце, кокошки и една свиня всяка година. Те месо и зеленчуци не купуваха. Аз съм помагал в копаенето наградините. Садяха картофи, боб, по малко домати. Да, носеха им и от София, но основната храна ни я правеха сами. Мляко, сирене (домашно сирене, леко меко и с незабравин вкус), месо, всичко си го приготвяха сами. Свинята ядеше хляб, останки от нашето ядене и топла вода. Мешаше се в една копаня и и се даваше.

Прясното мляко от овцете, о Боже ...


Преди във всяка къща се гледаха животни и зеленчуци. Затова в магазините по селата такива неща не се продаваха,защото нямаше кой да ги купи. Колко сме чакали някой да донесе заводски хляб като отиде до по-голям град,защото се продаваше само хляб от селската фурна. Е,сега ядем заводски и за нищо не става. Прасе става идеално домашно,но да си го храниш с пшеница и царевица,която си я мелиш сам или някъде,защото ако се храни с готови смески,просто се получава като купешко месо или изобщо не става. Смеските са трици с подобрители,за да го засищат,а не да наддава както трябва. При домашно хранене от собствен фураж-5 кг пшеница-1 кг качено живо тегло.
Сега никой не гледа животни в цялото село с изключение на някое и друго прасе. Единствено в нас има нещо различно и знам какво слагам на масата. Преди 2-3 години продавах и месо,щяха да се избият. Записвания месеци преди това и хора повечето от столицата. Да,всеки иска да сложи нещо истинско на масата,но не винаги се уцелва.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от BMW_POWER » 21 Яну 2023, 19:16

Stoqnov_1979 написа:Преди във всяка къща се гледаха животни и зеленчуци. Затова в магазините по селата такива неща не се продаваха,защото нямаше кой да ги купи. Колко сме чакали някой да донесе заводски хляб като отиде до по-голям град,защото се продаваше само хляб от селската фурна. Е,сега ядем заводски и за нищо не става. Прасе става идеално домашно,но да си го храниш с пшеница и царевица,която си я мелиш сам или някъде,защото ако се храни с готови смески,просто се получава като купешко месо или изобщо не става. Смеските са трици с подобрители,за да го засищат,а не да наддава както трябва. При домашно хранене от собствен фураж-5 кг пшеница-1 кг качено живо тегло.
Сега никой не гледа животни в цялото село с изключение на някое и друго прасе. Единствено в нас има нещо различно и знам какво слагам на масата. Преди 2-3 години продавах и месо,щяха да се избият. Записвания месеци преди това и хора повечето от столицата. Да,всеки иска да сложи нещо истинско на масата,но не винаги се уцелва.


Прасето ни се хранеше с останките от нашата маса. Обелки от всички заготовки за готвенето плюс каквото остане. С хляб и царевични смески. Днешното месо поне тук е като минало на преса. Готовите наденици са толкова мазни, че като я сложиш на ББКюто и всичко започва да гори. Затова ходя на един фермерски магазин на 30-тина километра всеки месец и купувам всичко наведнъж. Костковската кайма, като я мешам и по поставката остават 2мм мас. От фермерската не остава почти нищо. Телешкото им е неописуемо... Женицата веднъж се обърка и вместо свински пържоли взе рибай стек. Усети се на касата :mhihi: Обаче резултатът е ммммммм..... Телешкото от магазина и този нямат нищо общо помежду си. Заслужава си всеки цент.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от peshehodetz » 21 Яну 2023, 19:40

BMW_POWER написа:Костковската кайма, като я мешам и по поставката остават 2мм мас.


Тази ли ?


Изображение

Sent from my SM-G950U using Tapatalk
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от BMW_POWER » 21 Яну 2023, 20:14

Свинската, внос от САЩ

Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от carmanf1 » 21 Яну 2023, 20:21

Stoqnov_1979 написа:
carmanf1 написа:
Jordana написа:
В големите съдовете, където бъркаха тестото, какви големи, гнусни плъхове съм виждал …….. :shock:
В консервената, същата работа.

Те сега са изчезнали в хлебозводите "големите гнусни плъхове" ....затрили са се от глад щото при капитализма няма какво да рупат . Просто вече си пораднал и не те викат да гледаш ремонта в хлебозавода .


Да, порастнах и сега работя в ХВП.

Не съм технолог, нито в производството, но знам къде са стандартите сега и къде са били преди това.

И казвам най-отговорно, сега нещата са светлинни години по-добри :bchug:

:shock: В качество на продукти или откъм чистота на съдове!? Защото куцаме и в двете положения.
Луканка екста качество,а тя пълна с пилешко месо,изкуствена мазнина и суха кръв. Или откъм машини,че купуваме старите от чужбина и ги правим нови тук по документи!? Или пък пилешко месо тъпкано с 60 процента водно-солиеви разтвори и като го опечеш и изчезва половинката от него!? Или пък откъм чистота-с вилата с която чистят боклука в предприятието и с нея ти пълнят машината с отпадъци за мелене,за да произведат така наречения МОМ-състава на всичко месно в БГ.


Говоря и за двете - качество на продукта и чистота.
Чистота, не само на съдовете, а и в цялото предприятие. Да не казвам преди 90-та какво са правили, че имам и снимки от възрастни колеги, които все още си работят с нас и разказват какво е било, и показват снимки, щот ние по-младите, не им вярвахме :shock:

И напълно съм съгласен с теб, някои местни и малки производители, няма как да спазят всички предписания на ЕУ. И се принуждават да шикалкавят. Разбирам те.

Относно машини и линии - масово всичко се купува чистак ново. Говоря за сериозните компании.

Ясно е, че малките семейни бизнеси са принудени да търсят алтернативи, за съжаление.

За това, не съм фен на: малка семейна ферма, малка селска мандра и т.н.

Да не говорим, че условията при които ги съхраняват и после транспортират, са меко казано скандални :shock:

ПС. От-горе на всичко, едно време, никога не са ги тествали с дрегер на влизане и излизане от завода.

Масово нощна смяна са били дроб-сърма пияни.

Сега е съвсем друго. Духат на дрегера при влизане и излизане :mrgreen:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от bum_bum » 22 Яну 2023, 10:28

Разбира се, че хигиената е била различна преди 50 години и сега. Така е в цял свят. Изискванията са несравними. Да не мислите, че в Германия или Щатите през тези години са приготвяли храни в стерилни условия? Лесно може да се провери колко масови натравяния с какво ли не има през годините в Щатите.

Това е снимка на механично отделено месо. Което после влиза в състава на всякакви колбаси, консерви и сглобени шунки, "врат" и т.н. Напълно денатуриран протеин без никаква хранителна стойност, водещ до възпалителни процеси причиняващи една камара болести.

Изображение

Тук се разискват предимствата на вида на иглата с която да пълним пилетата с "марината".

https://ftiinc.org/4-benefits-of-single ... injectors/

Вероятно месото се произвежда в стерилни условия. Е и? Дали е по-добре да изям кило истински врат от заклано на поляната животно или приготвено в цех от сглобено механично отделено месо и съставки, които да го крепят заедно?

Изображение

Не знам дали се чете, но съставки - брашно, свинска мас, захар, яйца, кисело мляко, фъстъци набухвател и ванилин. Единственото неестествено нещо е ванилина. По онова време някъде нашумя много и маргарина и се използваше в някои десерти, но в общи линии не се сещам за много други нетипични съставки. А и това беше правено по-скоро с цел да се намалят "вредните" мазнини.

Някой дали може да намери в момента бисквити, които да се произвеждат промишлено и да са с толкова чист състав? Дори и по-скъпи да са.

Ето ги най-обикновените сегашни бисквити- Пшенично брашно, захар, растително масло (палмово), глюкозен сироп, суха млечна суроватка, набухватели /амониеви карбонати, натриеви карбонати, динатриев дифосфат/, агент за обработка на брашна: калиев метабисулфит, сол, ароматизант.

Или пък Орео - пшенично брашно, захар,палмово масло, рапично масло, нискомаслено какао на прах 4,5%, пшенично нишесте, глюкозо-фруктозен сироп, набухватели (натриеви карбонати, амониеви карбонати, калиеви карбонати), сол, емулгатор (соев лецитин, слънчогледов лецитин), ароматизант.

Млякото от преди вече е сухо,яхцата също, захарта частично или напълно заменена от ФГС като по спомен за сухите продукти сиропа е с по-голямо количество фруктоза, добавят се нишестета, растителни мазнини от най-вредните типове..

Срокът на годност на някои малотрайни колбаси е увеличен от 2 до над 20 дни в днешно време. Колко от това е от хигиена и колко от консерванти? Същото важи и за бирата. Мръсна била, не знам какво плувало в нея.

Каквото и да е плувало бира и боза при липса на хигиена не можеш да свариш. Трайност тогава 3 дни ли, колко беше, а сега години. Дали да е само от хигиената?

Само да напомня, че това, което консервира продукта след като го изядем ни консервира и нас, докато сме още живи :mhihi:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 246
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от empar » 23 Яну 2023, 15:48

Точно за бирата, понеже варях редовно до скоро, мога да кажа, че само от нужните вода, малц, хмел и мая + захар за газировката при маниакална хигиена, си седи по 3-4 седмици спокойно в хладилник без да се разваля. :wave:
Пробвали сме с умишлено неизмита бутилка и на третия ден беше на парцали. Опитът за отваряне беше буквално бомбастичен. Литрова бутилка изкара около 2 метра фонтан.

По-горе се обясняваше за храненето на прасетата. Намерете от някъде прасе на свободно отглеждане, което е имало допир с дъбова гора и е папкало жълъди. :smoke:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от bum_bum » 23 Яну 2023, 19:00

И аз съм си правил бира и от там знам, че тия легенди с гущерите в бирата са именно легенди.

Прасета хранени с жълъди имаше преди 4-5 години. Изяли сме едно стадо вероятно. Източнобалканска свиня. Иберикото пасти да яде.

Но както всичко хубаво парламентарните свини и на това му видяха сметката и човека се отказа.
Изображение

старши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Соца и храната по онова време

Мнение от Jordana » 23 Яну 2023, 19:12

Бирата през соца беше в стъклени шишета за многократна употреба . Тия шишета се миеха автоматично на поточна линия . Пуска се сода каустик и разни там химии със силна струя вода под налягане не е много сложна процедура . Обаче къде успява да изчисти къде не един господ знае какво е имало в тия върнатите бутилки преди да стигнат в завода . Не само парцали ами каквото се сетите може да остане в тая бутилка . Сега се рециклират според мен стъклените бутилки .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Jordana

Последни теми
Facebook