Хибридната работа временен феномен или тенденция?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

колко дни в седмицата сте в офиса

0 щото не работя в офис
14
25%
0 и работя в офис
15
27%
1
5
9%
2
3
5%
3
2
4%
4
5
9%
5
12
21%
 
Общо гласове : 56
кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от alekangg » 21 Ное 2022, 10:02

Масово хората си вършат лична работа или изобщо не са пред компютъра и дори се хвалят.

Всеки иска да напише 5 мейла и с това да приключи деня, а и ако може 4-5к да му дават.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от TNT » 21 Ное 2022, 10:17

alekangg написа:Масово хората си вършат лична работа или изобщо не са пред компютъра и дори се хвалят.

Всеки иска да напише 5 мейла и с това да приключи деня, а и ако може 4-5к да му дават.

А в офиса какво е ? "Аз ще дойда в 11ч, че детето трябва да го закарам на доктор/зъболекар/при баба му", "аз ще излезна в 3 часа обедна почивка", "аз ще си тръгна 1 час по-рано". И по цял ден на терасата за цигарка, в кухнята за кафенце и мохабет.

Jordana написа:Изключително негативна тенденция , всичко се превръща в една постоянна работа без значение дали си офис или у дома . Няма граница между служебно време и почивка , не мога да повярвам че хората се връзват на такива евтини трикове . :shock:

Това пак ли в Гугъл го прочете :winky:


В моята фирма резултатите са по-високи отпреди пандемията. Цифри, графики, все що има, показва, че има по-високи резултати отвкъщи. От пролетта още има опити за прокарване на политика на връщане в офиса. Резултата е ~10% че ходят в офиса. И едни 5% има, които някой ги е накарал. От началото на пандемията имам 10-15 дена в офиса през лятото, че имаше стажанти. Искат да ни връщат по 3 дни седмично в офис. Ако в някои екипи имат проблеми, в нашият със сигурност няма. Даже спокойно мога да кажа, че най-много проблеми са баш при тези, които са в офиса - администрация и HR. Липсата на ясна политика, неоправдано мъчене за връщане в офиса и т.н. при мен лично ще доведе до търсене на нова работа. При половинката нещата пък са други. Там има мания за следене, която вкъщи се случва по-трудно. Истината е, че ако бяха в офиса - щеше да е напуснала отдавна.

Особено при софийските фирми, който не измисли хибриден или ремоут модел - ще му е трудно на пазара на труда. Само сложи при млади хора проблема с ясли/детски градини и как за 2 деца трябва да метнеш ~100к лева, само щото си в София. Отделно кутийките по половин милион. Отделно трафика по 1ч в посока поне. Ааа и често платен паркинг на работа :yes: Тенденцията е започнала. Който иска добри кадри, ще се съобразява или ще плаща драстично повече за "ходене в офиса".
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 637
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от Jorixa » 21 Ное 2022, 11:06

Jordana написа:Изключително негативна тенденция , всичко се превръща в една постоянна работа без значение дали си офис или у дома . Няма граница между служебно време и почивка , не мога да повярвам че хората се връзват на такива евтини трикове . :shock:


И как па го реши тва? Аз стане ли 18:30 съм си сложил silent mode на аутлуука и тиимс-а и забравям за работа

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от TNT » 21 Ное 2022, 11:12

Както обикновено го реши - след бърз сърч в Гугъл :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 722
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от Don_Diego » 21 Ное 2022, 11:21

Зависи каква е работата дето се върши извън работно време: ако се праща някакъв кратък, уточняващ мейл е едно, ако е нещо да захванеш от нулата е друго. Доста е лесно да се размие границата между работно и лично време.

Аз самия се хващам как по нощите пращам и отговарям на мейли, но това е продиктувано донякъде и от естеството на работата, че не рядко комуникирам с хора на другия край на света или просто началниците тогава са стигнали до моите мейли :lol:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от carmanf1 » 21 Ное 2022, 11:23

Четири години съм работа от вкъщи. Затварям компютъра в 17-17:30 и точка.

И се радвам, че ковида наистина ускори концепцията за работа от вкъщи.

Не искам и да чувам за връщане в модерните офиси. (Но при мен хубавото е, че няма никой вкъщи през деня)
Стъпвам в някой от офисите, може би 1 път на 2-3 месеца и то за 2-3 часа макс и си бия шута с 300.

Много по-продуктивен съм от вкъщи. Няма шум, няма разсейване когато трябва да мисля.
Няма губене на време за път, няма безсмислени мохабеди, фас паузи, кафе паузи, обяди и не знам си к'во.

В началото ми беше тегаво, липсваше ми социалната среда и комуникация в офиса.

Много бързо обаче си намерих нова социална среда - съседи, бачкащи от вкъщи бол.
Та си организираме сутрин някъде закуска с кафе или пък обяд, което ми е напълно достатъчно като социален контакт през деня.

ПС. Лошото е само, че 2 съседки наскоро започнаха и те работа от вкъщи, та раздумката с някоя от тях на закуска или обяд, отнема повече време от обичайното :mrgreen: :smoke:

ПС 2. Преди 2 седмици изгубих цели 3 дни за ходене до офиса в Будапеща, за 1 час презентация пред топ шефове.
Много ме беше яд. Колегата от УК отказа да идва и направи презентацията през тиймс - аз нямах топките да откажа и ме беше яд за загубеното време. В крайна сметка, моята и неговата презентация оказаха еднакъв ефект като решения за компанията.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от TNT » 21 Ное 2022, 11:35

Това със социалната част е нож с 2 остриета. Губиш приятното, но същевременно си далеч от клюки и интриги :yes:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от TheDriver » 21 Ное 2022, 11:48

На мен лично нищо от "социалната среда" в офиса не ми липсва, защото съм си самодостатъчен по принцип, но много хора тази изолация не им понася. Екипът, който жена ми ръководеше например се събра и поиска да бъдат върнати в офиса. Доколкото знам масовите официални аргументи са, че им липсва "социалната среда", "повечето им приятели са в офиса" :shock: :shock: и изолацията не им понася. Неофициално голяма част от тях(основно жени) им лиспват клюките, интригите, кикотенето и т.н. :dunno:

Потенциалните проблеми за мен са:

- киберсигурност
- загуба/невъзможност за възпитание на работна култура
- използване на наркотици/алкохол или нещо друго
- загуба/ невъзможност за научаване на "комуникационни умения" - говоренето в зала пълна с хора чийто погледи срещаш е едно, презентация зад монитора пък била тя и пред най-големия шеф е друго.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от vicho » 21 Ное 2022, 12:19

всички "по-продуктивни", само дето колегите с които работя и не се вясват в офиса не вършат и половината от работата на редовните, ама нале... :mhihi: :mhihi: :mhihi:

оправдания човек да не ходи на работа - бол :yes:

п.с. и аз обичам в петък в 14:00 вкъщи да съм на попара (5 бири), ама ако ще вършим работа --> да вършим... :ok:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от TNT » 21 Ное 2022, 12:46

В моя екип 40% са започнали след началото на пандемията, а резултатите растат. Ако са наети "скатавки", те си се скатават навсякъде.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от Nickelback » 21 Ное 2022, 13:28

TNT написа:...Даже спокойно мога да кажа, че най-много проблеми са баш при тези, които са в офиса - администрация и HR...

+1 :yes:

Лъсва жестоко некадърността, разсеяността, хаоса и некомпетентността в главата на много хора на мид-, проджект-, и тем подобен мениджмънт. Вижда се, че голяма част са просто пълнеж. Не казвам да ги няма тотално, но могат да бъдат сведени до доста по-малка бройка, защото в голямата си част, просто добавят overhead вместо да спомагат процеса :yes: Никой не се поставя на мястото на човека отсреща, на когото трябва да се сервира дадена информация. Никой не сяда грам да помисли с чутурата проста това дето го иска/дава, а бе всъщност трябва ли ми, на оня отсреща трябва ли му, не може ли да се оптимизира дадена дейност, операция, процес. ВсЕко го дава релейка с "zero-fucks-given" към пиъра и затова сме на това дередже :yes: Маймуна да хванеш, по-добре ще се справи :mhihi:

И аз от март 2020 до скоро си бях изцяло римоут. От 2 седмици ходим чат-пат за по ден в офиса всяка седмица, колкото да се синхронизираме на място, ако има проблеми на "фаза интеграция", за да се решат бързо в рамките на деня. Има до някаква степен смисъл. И това не, че не може да се направи и римоут - просто - "zero-fucks-given" - виж горния параграф. Просто липсва конкретика, история, синхронизация и определени индивиди фейлват, заради кухата си кратуна :ok:
Като съм вкъщи си свършвам работата, давам си workpackage-те на там който трябва, и от там насетне чакам спрЕлия им отговор/обратна връзка. Постоянно трЕбва да напомняш. Та да, вижда се колко е зле положението - пак- първия параграф :mhihi: А аз си уплътнявам времето да уча нови неща, които ще са ми полезени за по-нататък :yes:

На мен ми липсва само и единствено старият ми екип, 'щото си бяхме почти приятели, наред с обсъждането на всякакви хоби проектчета и лафчето по всякакви технологични теми. Затова май чат-пат натоварвам форума с моите си неща :mhihi: :mhihi: :mhihi: Е чат-пат се виждам с тях на по бира, ама не е същото :roll:
Друго, което ми липсва е, че не мога да се разхождам из офиса и да виждам новите разработки на другите екипи/подекипи (advanced R&D бяхме департамента) и не мога да си крада идеи от "комшията" вече :ok: Сега пак съм така (под CEO/CTO), само че си виждам само моята градинка :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 637
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от Jorixa » 21 Ное 2022, 13:34

И аз в началото на пандемията се наливах с бири по цял ден щот си викам що не нали, ама в един момент като усетих че ми пречи се спрях.

Са в момента си ходя по 2 дена в офиса и 3 дена хоум и като цяло със сигурност хоум съм по-продуктивен. И да, човек ако е скатавка и в офиса ще е скатаква. Имам колеги къде уж са в офиса па цял ден не им виждаш очите - 2 часа обяд, 10 цигарени паузи, кафе а-у и айде чао. Да не говорим че и без тва през половината време се цъка фейсбук и форуми, се тая дали ще го правиш у вас или в офиса.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от TNT » 21 Ное 2022, 13:39

То че има скатавки - има. Най-малкото има малко разлика между хоум-офис и плажа-офис, на палатка-офис, в бийч бара-офис и т.н. В хола, на терасата или на двора е едно. Някой DJ да си прави миксове на главата ти, докато си по бански - малко по-друго.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от steeN » 21 Ное 2022, 13:45

TheDriver написа:- използване на наркотици/алкохол или нещо друго


Тука ме уби :lol: Не би ми било хрумнало такова притеснение... интересно. Винаги има какво да се научи.

Nickelback написа:Лъсва жестоко некадърността, разсеяността, хаоса и некомпетентността в главата на много хора на мид-, проджект-, и тем подобен мениджмънт. Вижда се, че голяма част са просто пълнеж. Не казвам да ги няма тотално, но могат да бъдат сведени до доста по-малка бройка, защото в голямата си част, просто добавят overhead вместо да спомагат процеса :yes:


+1. Аз май другаде написах, че според мен тези първи ще го отнесат при една следваща рецесия за разлика от преди кризи.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Хибридната работа временен феномен или тенденция?

Мнение от TNT » 21 Ное 2022, 13:52

Това с наркотиците е много лесно. 2 пъти в годината изненадващи тестове за наркотици. А биричка в обедната почивка... това е направо българска традиция :lol: Неслучайно често в обедното меню прИмоцията е с бира. Щото в офис никой не близва :yes: Ако не се лъжа, баш тук във форума някой обясняваше как си имат машина за наливна бира в офиса.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Leon

Последни теми
Facebook