Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от alekangg » 27 Яну 2023, 16:51

Просто всички искат да вземат максимума.
Малък и ли голям производител с или без посредник, вериги и др.

Май бях писал назад за истински случай.

Познати от не много малка мандра даваха на една баба преди доста години 1,50лв за литър биволско мляко и правеха кашкавали.
Тогава са изкупували всякакви мляко по 50-60ст макс.
Бабата била много доволна, ама след няколко месеца започнали проблеми с кашкавалите.
Накрая се оказало, че бабата слага вода, явно пак е малко тройното заплащане.
В крайна сметка бабата пак си е предавала в пункта млякото за 60ст и сигурно е мрънкала.

Като цяло българина е много алчен.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от steeN » 27 Яну 2023, 16:52

bum_bum написа:Пазара така или иначе е нишов. Масовия потребител не го бърка особено дали яде био или торен и пръскан спанак, тъй че на тия неща мястото им не е във веригите.


Точно благодарение на тях ще е все по-малко нишов и ще е все по-достъпен. Нещо, което разбира се е противоположно на интереса на тези, които произвеждат тези неща, защото искат да е нишов за да имат повече контрол и печалби за тях... нормално така работят нещата. Няма нищо лошо в това всеки да има свои интереси, лошото е като ги крие или изкривява :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 27 Яну 2023, 18:43

steeN написа:
bum_bum написа:Пазара така или иначе е нишов. Масовия потребител не го бърка особено дали яде био или торен и пръскан спанак, тъй че на тия неща мястото им не е във веригите.


Точно благодарение на тях ще е все по-малко нишов и ще е все по-достъпен. Нещо, което разбира се е противоположно на интереса на тези, които произвеждат тези неща, защото искат да е нишов за да имат повече контрол и печалби за тях... нормално така работят нещата. Няма нищо лошо в това всеки да има свои интереси, лошото е като ги крие или изкривява :lol:


Тук си прав за веригите, че се явяват коректив на цените в положителна посока. Но това, което мен ме притеснява, че когато ти извиват ръцете с цена ти си принуден да почнеш с глупостите за да отговориш на очакванията им. И в резултат получаваш скъпа и некачествена храна. Ако производителите ни не бяха алчни всичко щеше да си е наред, щото оня и на 10лв да го пусне спанака вярвам, че пак ще има напълно задоволителна печалба, щото иначе веригата ще му го вземе на 7лв.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от steeN » 27 Яну 2023, 19:29

Аз не ги обвинявам хората, все пак е изкл. неблагодарна работа, която в малко стопанство просто не си струва ако не ги взимаш тези надценки. Такива неща са обречени да са скъпи.
Единствено се надявам някой ден да имаме някаква смислена верига от магазини, която е концентирана само върху такива храни за да може да се стимулира производство на такива неща в по-големи мащаби.

Аз не смятам, че нещо като се произвежда в големи количества е задължително да е лошо качество.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 27 Яну 2023, 19:45

Не е задължително, но обикновено е. Когато днес направиш и можеш да продадеш няколко стотин хиляди или дори милиона броя от нещо спестяването дори на 2-3 цента става много примамливо.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Е.Димитров » 30 Яну 2023, 9:37

alekangg написа:Просто всички искат да вземат максимума.
Малък и ли голям производител с или без посредник, вериги и др.

Май бях писал назад за истински случай.

Познати от не много малка мандра даваха на една баба преди доста години 1,50лв за литър биволско мляко и правеха кашкавали.
Тогава са изкупували всякакви мляко по 50-60ст макс.
Бабата била много доволна, ама след няколко месеца започнали проблеми с кашкавалите.
Накрая се оказало, че бабата слага вода, явно пак е малко тройното заплащане.
В крайна сметка бабата пак си е предавала в пункта млякото за 60ст и сигурно е мрънкала.

Като цяло българина е много алчен.

Като цяло, съм съгласен с извода.
Но мисля, че твоите познати са те подвели и то доста некоректно.
Всяко мляко се проверява по няколко признака и основното е наличие на вода.
даже една капка вода веднага се открива.
Ей така, да си изплакнал гюма или доилката и една капка вода веднага излиза при тестовете.
И тази "технология" не е от днес или вчера а от много години.
Просто и аз преди доста години имах познати с мандра и дори съм гледал как тестват млякото преди да го купят от производителя.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10443
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Leon » 30 Яну 2023, 13:24

Шмекериите обикновено не са с вода, а с някакви вещества дето вдигат маслеността, защото се плаща за нея. Веднъж даже сме намирали следи от домашен сапун в млякото (прост човек, да). Вече има доста модерна техника и такива неща няма как да не се хванат, така че в това отношение може да се разчита, че в мандрата влиза само чисто мляко. Какво му правят там е неприятната част.
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Rainbow » 06 Фев 2023, 14:23

Вчера бях във Фантастико и видях телешка пастърма Тандем за 99,99 лева кг. Явно освен сирената, вече и мезетата е по-добре да са италиански/вносни...

Имайки предвид, че тяхната дори не ми е най-добрата, малко се оливат вече с тези цени.

П.С.: Ясно ми е, че Фантастико не е най-евтиният магазин, но все пак...
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от ivanski_2 » 06 Фев 2023, 14:29

Rainbow написа:Вчера бях във Фантастико и видях телешка пастърма Тандем за 99,99 лева кг. Явно освен сирената, вече и мезетата е по-добре да са италиански/вносни...

Имайки предвид, че тяхната дори не ми е най-добрата, малко се оливат вече с тези цени.

П.С.: Ясно ми е, че Фантастико не е най-евтиният магазин, но все пак...
Точно от фантастико купувам въпросната кайма и според мен и след разговори с познати в този бизнес само на тандем има нещо(месо ) истинско в нея …. Говоря от големите производители.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 235
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Ивайло Димов » 06 Фев 2023, 14:32

99 лева за кило сушено месо :kuku: .......тия са се побъркали тотално .Аз си правя домашна от кг сурово месо излиза половин пастърма .Сушил съм телешко ,конско ,свинско никва философия не е .

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 06 Фев 2023, 14:37

ivanski_2 написа:
Rainbow написа:Вчера бях във Фантастико и видях телешка пастърма Тандем за 99,99 лева кг. Явно освен сирената, вече и мезетата е по-добре да са италиански/вносни...

Имайки предвид, че тяхната дори не ми е най-добрата, малко се оливат вече с тези цени.

П.С.: Ясно ми е, че Фантастико не е най-евтиният магазин, но все пак...
Точно от фантастико купувам въпросната кайма и според мен и след разговори с познати в този бизнес само на тандем има нещо(месо ) истинско в нея …. Говоря от големите производители.


Sent from my iPhone using Tapatalk


То проблема с каймата не е само дали има месо в нея, а и нитритните соли, които помагат да се съхрани и да остане с хубав червен цвят. Не знам дали може да се прави кайма с МОМ, но ако да и това е проблем.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 235
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Ивайло Димов » 06 Фев 2023, 14:42

Правили сме си експеримент с жената ,купува ме месо от местните магазини които са собственост на свинеферми и го меля на кайма и готова купена кайма от Билла,Кауф или Лидъл ем тая дето е меля на 2 рия ден в хладилника се вмирисва ,купешката на 5-тия .Купена у нас не сме ползвали никога .

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от streetz » 06 Фев 2023, 14:56

Ивайло Димов написа:тая дето е меля на 2 рия ден в хладилника се вмирисва ,купешката на 5-тия
Нормално, в купешката има сол. Домашната като я месим за надениците спокойно откарва до седмица без дори да е в хладилника, просто в някоя стая без отопление.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 235
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Ивайло Димов » 06 Фев 2023, 15:13

Не само сол и консерванти и слагат ,и соя и секви добавки :ok: .

Още Бисмарк е казал "Законите са като кренвиршите-по-добре е да не виждаш как ги правят" може да се каже това и за купешката кайма .

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от zAcK » 06 Фев 2023, 15:27

"Рекордната инфлация" в Хърватия заради приемането на еврото се оказа 0,2%


https://www.dnevnik.bg/analizi/2023/02/03/4445781_rekordnata_inflaciia_v_hurvatiia_zaradi_priemaneto_na/
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: mirko0

Последни теми
Facebook