Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 18 Яну 2023, 20:40

Опитваш се да кажеш, че сега ядем по-качествено месо, млечни и зеленчуци ли, че не те разбрах нещо?

Баба ми береше и редеше домати. Дядо ми караше некво такова странно, дето му викаха "шаси". С него товареше тор от краварници, свинарници и т.н. и караше на доматите. Разбира се, имало е и нитратни торове, но едва ли колкото сега.

Не знам какво си товарил, но доматите се берат на различен етап на зрялост, според дестинацията за да доузреят по време на транспорта. За Съюза се берат почти зелени, за други страни по-узрели, за вътрешния пазар напълно узрели и така. Та не знам как точно са избирали читавите за Западна Европа, а шкарта за Съюза и за нас :dunno:

Доматите, които си купуваш от веригата нали знаеш, че изобщо не са расли в почва?

Иначе добре, за 45 години построиха стотици заводи, че да продават на загуба и също толкова време им отне да продават на загуба, да поддържат безбожно ниски цени в страната, че да фалират накрая :kuku: Убаво, че сега сме по-добре поне.
Изображение

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Top Gun Maverick » 18 Яну 2023, 20:44

Помня ги тия шасита, червени бяха, тор също караха много. Изкуствена тор...чуваше се амониева селитра, ама имаше статут на нещо ужасно и всеки слагаше естествена тор.
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Моджо » 18 Яну 2023, 21:01

Аз мания към ядене немам. Квото ядат милиони по света от магазино, тва ям и аз.
А за доматето не знаеш щото... Ми щото не знаеш. Малък си бил.
Има чалъм за запада да са едни домате, за ссср други. Подсказка едното се бере у едно поле, другото у друго.
И понеже Петрич с сичките му насаждения ми е втори роден град и 2 години съм се занимавал с експорт на зеленчуци... И тва пазарджишко, пловдивско, пещерско знаех секи декар къв е и що е... си имам мнение по въпоса)).
Тва дето сме си гледали е градините не го броя. Само промишлено.
а загубата е огромна, да. А сме изкарали 45 години щото сички сме я плащали тая загуба.и ни зимаха...некачественото, да не кажа друга дума, без въпроси.

А съвсем друг е въпроса след 10 ноември що оакахме и това дето го имаше и ставаше.
Имаше и такова, да.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 18 Яну 2023, 23:18

Араби, французи и италианци, дето изкупиха милиони агнета и тях ли на загуба ги давахме?

За доматите и аз говоря за промишлено производство. Баба ми не е пълнила 2 тира на седмица от градината си.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Моджо » 18 Яну 2023, 23:35

За агнета не знам-сподели. Да не е случайно след 89 година?
За останалото квото имах да кажа-казах.
За соца никой от тук пишещите не мое ми излезе насреща поради простата причина че съм бил вътре в системата от малък, полувисша номенклатура, внук на активни борци, кафе си пиех с гЕерални директоре на некви обединения и външнотърговски фирми и така, некви такиви работи.
А, да,, и в ссср съм бил неколко пъти)))
За съжаление честността и морала са родова черта та затова и беден си останах, ма ся. Квот такова.
И последно 45-те години всъщност са около 15 само по-така. Преди тях бедност и оцеляване, след тях па така, ма не за всички)))). Та така де, се едно да съм кмето на София или поне в голяма община и некой да ми каже, че само щото живее в града му е ясно как се управлява.
Хахаха.
гледай ягнета, продавай щом е печелившо. Щото милиони агнета, освен по турско не знам да са се въдили по нашите земи.
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от vladobate » 19 Яну 2023, 2:26

Айде още един изтреще. По соца бил Адам, никой друг не е дишал тогаз :mhihi: . За СССР по цели влакове връщаха със селскостопанска не щото не беше лъскава,а по други причини, които след великото поглеждане къде Запад се не спазваха...за милиони няма закони. Шкарто било :mhihi: . Ами някой ги е брал та знае и той ама не с ръцете у джобите. А пък и то след 45-та немците са яли камънье, но ний сме били бедни .

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от vladobate » 19 Яну 2023, 2:43

Leon написа:Това не е устойчив начин за снабдяване с храна - ако има, ако докопаш, ако не е свършило, ако, ако... Единици са хората, които имат достъп или възможност да се снабдят така ежедневно. Трябва да се гледа голямата картина, а тя е стряскаща - сурово филе Елена по-скъпо от отлежало прошуто и кашкавал с 10лв нагоре от ементал и пармезан.

:yes: Това е писано и преди. И нищо стряскащо. Стряскащо е липсата на "санкции" и "придобити в полза на държавата" свръхпечалби така модерно, демократично и по европейски пръкнали се свръхскоростно практики. И не е в постоянното наддаване цаката на икономическо растеж, а колко аджеба струва таз кайма като е се същата и миналата и тази година. Ама тогава ще лъснат и балоните с безумни заплати изстрелващи цените нагоре и нагоре. ПС: нямам идея колко икономисти има тука , здрави да са, но търсенето под вола теле е вече смешно и трагично жалко с разните му графики и поръчкови статистики. 0

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от немо » 19 Яну 2023, 9:20

Моджо написа:За агнета не знам-сподели. Да не е случайно след 89 година?


Трябва да е било в началото на 80-те , бил съм около 10 год. и с нашите бяхме на почивка в Балчик . Много добре си спомням как 4-5 дена не спряха камиони , каращи живи овце. На пристанището имаше един огромен кораб , ама къв е бил нямам представа. Та овцете ги товареха в кораба. Едва ли е било да им правят черноморски круиз :lol: .
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от alekangg » 19 Яну 2023, 12:02

И какво като сме изнасяли, като пак нямаше в магазина?
Трябваше връзки за всичко, иначе месарите дават кокал и сланина или няма налично.
По-горе се даде пример с месарите

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от ildivvy » 19 Яну 2023, 12:14

Колкото пъти съм бил в Судан, толкова пъти са ми говорили за нашите агнета (и пилета)! Дали са били от България, нямам представа :dunno: , но са били продавани за такива!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от немо » 19 Яну 2023, 13:01

alekangg написа:И какво като сме изнасяли, като пак нямаше в магазина?


Соц, кво да правиш :dunno: То Гладомора не е бил заради липса на храна...
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10423
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Leon » 19 Яну 2023, 13:28

Точно така - всичко качестявено се изнасяше или за валута или за СССР, знам го от първа ръка, израснал съм в системата на търговията похрай баща ми. Луксозни колбаси, млечни, захарни изделия и алкохол се караха по една касетка/кашон в определени магазини и почти нищо не стигаше до щандовете. В същите магазини се водеха чужди делегации, рафтовете се зареждаха, после всичко се прибираше и се извозваше обратно към складовете на ХС. Мога да разкажа почти цялата история на магазините по Витошка и голяма част от центъра през 80-те години, но да не се отклоняваме.

bum_bum написа:Ми не знам защо тогава ревем колко скъпо и некачествено е. Че то докато стигне при нас е минало вече 5 ръце, как да бъде евтино? :dunno:

Както винаги съм казвал - не само за храната, за всичко сме си виновни сами. Няма на кого да се сърдим. Качествата, с които оцелявахме при комунизма ни закопаха никога да не излезем от него. Парадокс, ама това е реалността.
Never mistake motion for action...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Jordana » 19 Яну 2023, 16:45

alekangg написа:И какво като сме изнасяли, като пак нямаше в магазина?
Трябваше връзки за всичко, иначе месарите дават кокал и сланина или няма налично.
По-горе се даде пример с месарите

Соц лагера беше под санкции . Дори златото което се добиваше в НРБ не го купуваха западняците . Представи си го нещо като в момента санкциите за Русия само че без алтернативата на азиатските пазари . Изнасяш само за третия свят и то на безценица . Ограничения достъп до европейските пазари на българската икономика през соца заради западняшкото ембарго не е "нямане в магазина " а желязна завеса със всичките и екстри . Това е била целта през цялото време , да има социално недоволство . Желязната завеса беше направена за нас , не обратното . Смешно е да се мисли че соц блока е ограничил запада с нещо , но обратното беше налице .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 19 Яну 2023, 18:07

alekangg написа:И какво като сме изнасяли, като пак нямаше в магазина?
Трябваше връзки за всичко, иначе месарите дават кокал и сланина или няма налично.
По-горе се даде пример с месарите


Какво не е имало в магазините? Щото аз дори на село помня, че имаше и месо и пилешко и колбаси и сирене. Не, че толкова някой ги е купувал.

Много добре помня и един случай в който леля ми направи жесток скандал на магазинера, защото не е отрязал двата края на салама с пломбите, преди да го премери, защото по тогавашните наредби това е фира, която купувача не трябва да плаща. А става въпрос за някакви макс 5-10гр.

Относно износа на агнета лесно може да се провери от всеки. Има си статистически годишник в който данните си седят.

Как да е. Идеята ми не беше да величаем соца, а да помислим защо това, което беше добра практика тогава сега се съсипа.

1 200 000 овце и кози годишно са отглеждани в България преди промените, къде според вас са отишли? Не сме ги изяли явно, защото по това време е бил жесток глад. Къде са отишли?

Днес кво правим? Фермера произвежда млякото и го предава на търговеца, щото големите заводи не купуват директно. После той го продава на производителя. Прави се там каквото се прави от него и се предава на дистрибутора. Който го дава на нашия вносител. Той пък директно или отново чрез дистрибутор го предава на магазина, който също слага своята надценка.

После отива клиента в магазина и иска евтино сирене. Е, как да стане като вече е минало през 5 или 6 ръце? Или ще е безобразно скъпо или ще е пълно с боклуци. А понеже сме в Булгаристан тук обикновено е и двете. Само движението на тоя продукт в България му слага 100% върху цената, щото тук никой не си играе на дребно с отстъпките.

Писал съм и преди- това, което си го купиш от веригата на 10лв и е произведено в България трябва да влезе при тях на около 4. За тия 4лв дали получаваме нещо качествено? А какво е качеството на вносен продукт за 10лв минал пред няколко ръце, последните от които в България безкрайно алчни?
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Моджо » 19 Яну 2023, 18:33

1 200 000 овце и кози са милиони агнета? Верно ли ?
Милион овце и ся има ако не знаеш.
И далеч не е толкова дълга веригата колкото си мислиш за всичко дето е в магазина и не всички по веригата слагат надценки..ама ся.
И всъщност къв е зора, че не схващам ?
Кат не ти уйдисва или не ти харесва от магазина направи си го сам или си го купи от некоя баба. Къв е проблема ?
Направи си завод за сирене и покажи как се прави - да ?
Купи си цистерни, купувай директно мляко, направи си фирмени магазини, плащай наеми , купи и бусове за сиренето да си го возиш сам, плащай заплати на всички. И го продавай на 5 лв.
ш'дода да си купя.
Кое е толко трудно да се разбере, че като сиренето ти струва 10 лв , държавата е давала 5, че да е 5 в магазина и то цена каквато е спусната "огорв"
Това в несоц няма как да стане,
И не, не е била под санкции България. Могла е да купува и да изнася каквото си иска...ако и разрешат. Ама не от запада.
Хм,хм...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook