Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Petrolhead » 23 Сеп 2022, 22:17

Пинтев написа:Факт е че няма как заплатите да се вдигат наравно с инфлацията.Но е факт че и инфлацията не е 18% както твърдят.Това най-много ме дразни,ние не сме малоумни,че се опитват да ни убедят в това.
Като заговорихте за магазините,Билла пакет обикновени бисквити Детска закуска са 4.09 лв, в магазин Абсолют + (хората от Павликени и Левски ги знаят) същите са 2.85 лв,е каква е тази разлика???Пример и за кафето Чибо Милано Стайл,в Кауфланд 10.99 ,в хранителен магазин в Габрово 5.99...
П.С От 3 дни няма ГАЗ на Лукойл в Габрово и Павликени,как е на другите места??


Голям магазин - големи разходи и много маймуни на клона.
Малък магазин - малки разходи и ограничен асортимент.
Нормално.
Ако търсиш евтино, винаги има къде са го намериш. Има складове, където бисквитите сигурно са под 2 лева.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 675
Регистриран на: 25.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F15

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от theraven_nz » 23 Сеп 2022, 22:34

drifty написа:Аз също имам подобна идея, но в много по-малък мащаб - само за хранителни стоки. Да можеш на един "мап" да видиш къде по селата кой какво продава - мляко, яйца, месо и т.н и да минеш да си вземеш от където каквото искаш. Поне вероятно ще е доста по-качествено като вкус, за цената с горивото да обикаляш ще дойде същото сигурно. Но ако се разрасне и за доставки ще има вариант вероятно.


Звучи страхотно наистина, аз също съм потребител и привърженик на домашни стоки, всяка от съответните канали. Проблемът обаче идва със скалируемостта на един такъв бизнес. Основно виждам два проблема:

1. Производителят бива заливан от заявки и или вдига цената (което за клиент, гонещ качество, не би било фактор) или просто почва да изнемогва откъм доставки и да дава откази. Което води към точка 2.

2. Производителят бива затрупан със заявки и започва да изкупува знайна и незнайна суровина, не узрява млечните продукти/колбасите, и.т.н. и в крайна сметка спада качеството и сам се съсипва (и теб също)

От Нова Загора съм, малък град от селски тип, перфектно съм наясно с вкуса на истинската храна и манталитетът на производителите "по стария начин", и съм на мнение, че за някои неща трябва просто да направиш съответните познанства, за да се снабдиш. Дано интернетЯт и глобализацията не съсипе и тия неща. Поне за мен и вас и децата ни.

П.С. Сетих се за Боримечката, ще си резна една сланина от малкото останала 8) :bchug:
---

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 125
Регистриран на: 30.01.2009
Местоположение: 056
Кара: E60 525i M54 Е91 320i N43

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от apexs » 23 Сеп 2022, 22:50

Факта е, че в Бълхария всеки вдига цените, защото така е чул и преценил . Дори капсулите на кафетата вдигнаха масово при положение, че имат на склад за 2 години напред. Ама всичко се вдига ... Гледам мотори и апартаменти и те така, съседа не можа да го продаде за 120к ама сега го направил 150 защото така върви пазара. Просто нямам думи тук ... миналия месец бях в Германия, Италия и т.н и направо не ми се връща в тоя ад тука от към цени . Определено сме най-скъпата държава. Познавам много хора с бизнеси и всеки иска да печели ... обаче не усещат, че сами се закопават.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от alx » 23 Сеп 2022, 22:56

Много сте сложни…Спекула е когато цената не отговаря на търсенето. Може да е по- висока а може и да е по- ниска. Спекулата е двупосочна- не е задължително да се изразява в по- високи цени.

Истинския капитализъм има прекрасни лостове да противодейства на спекулата. Проблема е, че в изродения роден такъв тези лостове поради една или друга причина ги няма. И затова спекулата се вихри както си иска. Комбинирано с особеностите на Ганя и резултата е налице.
алекс
трабант 601с
разни други возила

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от c04 » 23 Сеп 2022, 23:40

Инфлацията е факт, но е факт от месеци, а поскъпването е на вълни. Миналата седмица купех нещо на 6,60лв, тази на 7,90??? Е за тая една седмица заплатата на някого ли вдигнаха, газта ли поскъпна, нафтата ли :dunno: :dummy: Ако не беше прекалената алчност, поскъпването на стоките щеше да е доста по близо до официалната инфлация, ама нейсе

Старши спамър
Аватар
Мнения: 1859
Регистриран на: 27.04.2010
Местоположение: Извън матрицата в Ориндж кЪнтри юниверс.
Кара: го на оранжеви хапчета ПО ДЖАПАНКИ!
Мечтае да кара: хората към оринджпилване.
Детайли за колата: разделена на 21 млн. бройки.

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Top Gun Maverick » 24 Сеп 2022, 3:04

И сега аз не разбирам много от захар, но...
https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv ... ho-1403772
https://youtu.be/MNf97XgBdTc
Ако има неразбрали, there is no second best:
https://youtu.be/yzs7qtF04e8 :mhihi:
In God we trust, all others we track.
https://youtu.be/upv2UP4sCzI?si=sXoNFIQpgckN0dVc
I feel the need, the need for speed.
https://youtu.be/zTPoRDrtc0s?si=y-Qi2Ec94Gg15iOw

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 24 Сеп 2022, 10:13

Nickelback написа:.....
Какво мислите за спекулата вие? :dunno:


Аз казах на няколко пъти какво мисля, но в милионерския форум няма кой да те отрази. Внасям, преработвам и продавам храни. До този настоящ момент увеличението на нещата при мен е 0%

Няма абсолютно никаква причина да го правя, освен тази, че заради останалата спекула печалбата ми се е свила с 40-50% вероятно вече. Т.е. със спечелените пари мога да си купя с толкова % по-малко неща. Цените на нещата, които внасям все още нямат значителна промяна при покупка на едро от чужбина.

Като се качиха горивата и транспорта смятах. Колко да увелича. Еми.. едно пале съдържа хиляди единици. От 300 евро е станало на 450. Като го разделя на хиляди с колко да увелича цената, 2-3ст? 10ст? На този етап мога да го преглътна като си сваля маржа.

Вчера поръчах суровини и за първи път при поръчка от чужбина на едро имаше продукт с увеличена цена. Щом изчерпя наличностите и аз ще я вдигна за него. Останалите си остават.

Като потребител това, което съм забелязал е, че има цени, които са с 50% нагоре от миналата година. Основно на дребни неща. 0,99 е станало на 1,49. Яйцата, които купувах от 60ст на 1лв, читавото месо да не говорим, две пилета са 60-тина лв. Последно едни пастели, които ги имаме в нас от Озон с таг 3,60, купени миналата година. Гледаме ги онзи ден на сайта - 6,20 :kuku:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от ildivvy » 24 Сеп 2022, 13:16

Ето това, което казва/пише бум-бум е реалната истина! Той го е писал и друг път... Всичко останало е една гадна, мазна, жалка, търгашка спекула, каквото и да си говорим! Пожелавам има да си купят със спечелените пари това, което се пожелава в подобни случаи... Темата ще има смисъл за мене, ако се коментират и предлагат начини как да се озапти и предотврати това явление в нашата държавица...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от madafaka_donkele » 24 Сеп 2022, 13:41

Nickelback написа:Какво мислите за спекулата вие? :dunno:


Всички по веригата са за еб@не, без изключение. Свикнал на печалба от 300% да кажем, консумативи, ток и т.н. се вдигнали малко и ако задържи старите цени ще е на печалба от 200% да кажем. Но все пак ще е на печалба. Обаче не. Като хванеш от гиганти, като амазон та стигнеш до чорбаджията от село долно нанагорнище никой не отстъпва със стотинка. Затова и всичко без изключение е нагоре. Много е правилно твърдението, че няма голяма инфлация, а голяма спекула.
Универсална формула за спасение няма, а и нещата, които нормалния/редови човек може да направи не са много.
Какво съм направил аз.
"Затворих" голяма част от ипотеката. Така "спестявам" и не харча едни 500лв. на месец.
Изпросих си бонус и увеличение на заплатата. Мрънкам на шефчетата отсега и се надявам и на коледен бонус. Ослушвам се все пак и за нова работа, защото каквото и да си говорим най-голямо увеличение на заплата винаги се постига със смяна на работата.
От началото на годината гледам да ходя колкото се може по-често до Одрин. На 99.99% за храна.
Техника, уреди и разни такива проверявам comparison сайтовете, следя прИмоциите или купувам от чужбина, зависи колко е изгодно.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от vixx » 24 Сеп 2022, 14:22

Аз почнах да минавам през кварталното магазинче за някои неща и малко съм в шок още от разликите в цените спрямо Фантастико. В малкия магазин бирата и нудлите, които взех за да правя рамен снощи ми излязоха общо с над 6лв по-евтино. Отделно взех килограм кафе, коeто във Фантастико беше 44лв, а онлайн с доставка се връзва на 31лв :ranting: Това са почти 20лв спестени само от тия три неща, като това не е целия пазар, ама просто на другите неща не обърнах внимание на разликите в цените. А е пределно ясно, че Фантастико имат по-добра доставна цена от малкия магазин и че на касиерките едва ли някой е пипнал заплатите за нещо повече от залъгалка.
Последна промяна vixx на 24 Сеп 2022, 14:43, променена общо 1 път


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от steeN » 24 Сеп 2022, 14:26

madafaka_donkele написа:"Затворих" голяма част от ипотеката. Така "спестявам" и не харча едни 500лв. на месец.


В условия на инфлация, това е точно обратното на това, което трябва да правиш :dunno:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от BMW_POWER » 24 Сеп 2022, 14:52

steeN написа:
madafaka_donkele написа:"Затворих" голяма част от ипотеката. Така "спестявам" и не харча едни 500лв. на месец.


В условия на инфлация, това е точно обратното на това, което трябва да правиш :dunno:


Когато доходите и цените растат едновременно е едно. Когато само цените са горе е друго.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 24 Сеп 2022, 15:06

vixx написа:А е пределно ясно, че Фантастико имат по-добра доставна цена от малкия магазин


Мисли го така- ако нещо там или по другите вериги ти струва 10лв, доставчика трябва да го достави до тях на цена от около 4 за повечето типове стоки.

В тия 4лв трябва да си плати транспорта до там, а често той е голямо перо, защото се чака по цял ден. Преди това трябва да си купи суровини, машини, наем или помещение за производство, опаковка, случители, счетоводство, една камара документация, която струва доста пари, ток, вода и т.н. И накрая трябва да има и печалба някаква.

Та правете си сметка колко полезни са веригите с техните "ниски" цени и за производителите и за икономиката и за потребителите (прави сметка какво ядеш за 10лв, щото тия цигании и извиване на ръце са двигателя да произвеждаш боклуци).
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E90
Мечтае да кара: Beechcraft King Air
Детайли за колата: 2005 320d auto

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от vixx » 24 Сеп 2022, 15:37

Аз никога не съм ги харесвал. Още в самото начало като почнаха да изникват така масово си спомням как едно по едно всички малки квартални магазинчета затвориха. Само, че повечето хора, в това число и жена ми твърдят, че били голямо удобство и все там иска да пазаруваме. А накрая в повечето случаи си купуваме някакви неща, дето ги има навсякъде и само дето се редим на опашки и плащаме повече за същото, така че започва да се усеща вече, че е безсмислено. За мен е по-неудобно да се блъскам с 200 човека в час пик от колкото да спра с колата на кварталното и да взема от там нещата. Има и друг плюс в кварталните - месото или е прясно, или каката няма да посмее да го продава, защото те си разчитат доста на постоянните клиенти. От големите вериги съм попадал на брутално развалени меса.

За мен най-лесния начин да противодействам на тия съчинения с цените е да спра на Фантастико, да взема само това което го няма другаде, после влизам в DM-а защото мъжката и дамската козметика там е на половин цена а е точно до Фантастикото, след това се качвам се на колата и минавам през малкия магазин за останалото, преди да се прибера. А започнах и да преоткривам онлайн магазините, които иначе никога не съм гледал за нищо друго освен дрехи и техника (пример с кафето по-горе). Правейки това няма да накривя шапката на никого, но на края на месеца инфлацията в мойта кошница знчително се различава от тази на пазаруващите с по-голямото удобство, не съм загубил никакво знчимо време правейки го и сумата, според мен, не е за пренебрегване.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 24 Сеп 2022, 17:38

Има го и фактора удобство да ти е събрано всичко на едно място. Но с това извиване на ръцете на производителите удобството е на цената на качеството. Което пък е ОК за масата, защото 90% от хората, които познавам изобщо не им пука с какво качество е храната им. Щом мирише на месо, изглежда като месо, има вкус на месо, значи е месо или яйце или краставица или каквото и да е там.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook