Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 723
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Don_Diego » 23 Яну 2023, 12:36

zAcK написа:Има нещо много сбъркано в тая територия :idea:


Вчера купих гуми, стара реколта (миналогодишен дот) ама на новата цена :banghead: . През няколко дни по няколко лв отгоре сложиха на цената :ranting:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10440
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Leon » 23 Яну 2023, 12:58

Моджо написа:Бабата купува тука некво млеко от крава, нещо 1.5, 2 лв литъра.
Ако ми треа 10 литра за кило сирене, колко ми струва само суровината? М?
Ми за труда, ми печалба нещо ако го продам.
Е за колко треа да го продавам, че да ми излезе сметката?
За 40 лв? И кой ще ми го купи за толкова? Ти бумбум и зак.


Те ако изкупуваха по толкова млякото на фермерите, нямаше да критикувам ;) Изкупна цена на едро над 70ст. няма и от там почва играта с маслеността. 'Щото мляко се изкупува на литър на база някаква масленост, ако се отклонява, се приравнява. И тук също има разни хитрини, после с рандемана хитрини (6л е за сирене, ама става и с 4.5), с отлежаването, айде да не задълбавам... Те бабите затова го дават по 1.5 литъра - първо вземат повече независимо от маслеността, второ няма да й го вземт в мандрата вероятно, защото микробите са много над допустимото ;)
Never mistake motion for action...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от alekangg » 23 Яну 2023, 13:05

ми то в цяла Европа е около 40-45 цента литъра има си борсова цена, как пък ония смогват и не ядат палма?
Само не казвайте, че имат субсидиите, защото многократно се разбра, че и у нас има не по-малко, ама файда не се вижда.
Само някои другари пълнят джобовете все повече.

Мои близки приятели се запознали с едни екземпляри българи живеещи в Тенерифе от 8 години.
На 50-52 години са сега или са отишли там на 43-44. И двамата не работят, не правят нищо, не говорят за работа или пари никога.
Като пенсионери са, за последните 4 години са купили 3 имота там, от които 2 сериозни къщи.
Като последната къща е купена за 800к евро и сега за 200к евро ще се прави ремонт. Какво ще ги прави не е ясно, то от наем не може да се избие и за 50 години.
Нещо такова или дори по-хубаво, защото ще прави ремонт.
https://www.fotocasa.es/es/comprar/vivi ... ?from=list

Отделно само в София имали няколко имота и кой знае още къде.
Та хорицата ходят по най-скъпите възможно кръчми всеки ден, поръчват вина от 200-250евро бутилката и на 2-3 седмици ходели на едни хотели по 1000евро нощувката да си починат от обичайния живот.

Ха познайте колко са крали, за да имат такъв начин на живот. Има стотици и хиляди, които имат мнооого милиони разбира се крадени или по модерно усвоени по някакъв начин, за 3-4 поколения да не пипнат нищо и да живея като царе.
Последна промяна alekangg на 23 Яну 2023, 13:19, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от TNT » 23 Яну 2023, 13:09

Аз мисля, че в България всеки познава поне един такъв. Някой дядо или пра-дядо с толкова мръсни пари, че няколко поколения наред живеят наготово :yes:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от alekangg » 23 Яну 2023, 13:13

Там е работата, че преди бяха единици, даже се знаеха от всеки, а сега са хиляди и все повече стават процентно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10440
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Leon » 23 Яну 2023, 13:41

Имай предвид, че на доста хора им върнаха огромни имоти (включително бивши фабрики), други инвестираха разумно заграбеното и се "пенсионираха", трети си продадоха успешни бизнеси (интернет доставчици, малки цехове или произовдства за различни неща, изкупени от големи играчи и т.н.)... та вече има и законни пари, макар да са по-скоро изключения. Сещам се за 3-4 семейства, които могат да се пенсионират по горната схема, но продължават да работят колкото ги кефи и се скъсват да обикалят света.
Never mistake motion for action...

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от TNT » 23 Яну 2023, 13:50

А по малките градове дали има такива или всеки с лъскава кола е на някаква схема :winky: Съгласен съм, вече има и доста такива хора, но и също съм съгласен, че са по-скоро изключения :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 23 Яну 2023, 13:59

Аз също имам познат, който от бизнес започнал от нулата буквално на улицата преди 15-20 години сега прави над 20млн оборот.

Всичко му е чисто и плаща до стотинка, защото иска да е спокоен. Немалка част от тези пари си остават за него всяка година, защото надценките му са дебели.

Та има ги и двата вида. Човек със знания, упоритост, прозорливост и немалка доза късмет може спокойно един ден да се нареди до тези, които са наследили милиони без да са мръднали и пръст.

А на въпроса защо ядем палма при цени сходни, че и по-високи от тези в Западна Европа? Ми щото сме олигофрени. Тук сереш едно лайно, завиваш го в златен станиол и обясняваш колко е хубаво. Край. Повече няма нужда да правиш нищо, защото човека го купува, вижда че е лайно, но не престава да тръби как това е най-великото сирене. Другаде ще го купи веднъж и завинаги ще бъдеш зачеркнат като производител.

Друго, което много ме дразни са хилядите инфлуенсъри, които рекламират в профилите си от чорапи до лук. И народа купува като обезумял. Щото нам коя си с 200-те лифтинга, ботокса, филъра и т.н. казала, че нещо си било прекрасно за кожата. Или като го яде много отслабвала. Но само няколко седмици преди това е рекламирала клиника за липосукцио (това е истински случай, който съм го видял с очите си).

Както каза оня Иван или Андрей, че ги бъркам тия двамата - българите сме малък, но много прост народ.
Изображение

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от zAcK » 23 Яну 2023, 14:10

bum_bum написа:А на въпроса защо ядем палма при цени сходни, че и по-високи от тези в Западна Европа? Ми щото сме олигофрени. Тук сереш едно лайно, завиваш го в златен станиол и обясняваш колко е хубаво. Край. Повече няма нужда да правиш нищо, защото човека го купува, вижда че е лайно, но не престава да тръби как това е най-великото сирене. Другаде ще го купи веднъж и завинаги ще бъдеш зачеркнат като производител.

Друго, което много ме дразни са хилядите инфлуенсъри, които рекламират в профилите си от чорапи до лук. И народа купува като обезумял. Щото нам коя си с 200-те лифтинга, ботокса, филъра и т.н. казала, че нещо си било прекрасно за кожата. Или като го яде много отслабвала. Но само няколко седмици преди това е рекламирала клиника за липосукцио (това е истински случай, който съм го видял с очите си).

Както каза оня Иван или Андрей, че ги бъркам тия двамата - българите сме малък, но много прост народ.


Имам едни познати, един от тях ми е добър приятел. Та тия буквално се сцепват да продават всякакви неща като билкови хапчета,
които правят всичко, чайове за по 25 кинта кутията, дето пак правят всичко и т.н. :kuku: :censored: :banghead: :banghead: :banghead:
Направили са 5 фирми, 20 сайта, 100 страници във Фейсбук и т.н. и продават чудеса на килограм :shock: :mhihi: :mhihi:

Разцепват кинтите и като ги питаш са на мнение, че като е толкова прост народа, що не :idea:
Плащат на някоя джофра да каже, че била отслабнала от тоя чай и поръчките валят.
Нищо, че в магазина за 10 лева ще си купиш много по-качествен чай. Ама наистина качествен.
Приматите искат да някоя с ботокс да им каже, че е булдозер и не издържат да купуват...
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 23 Яну 2023, 14:49

То има и една камара шано сайтове от типа "професор едикойси каза, че това много помага за..". Отдолу една камара отзиви колко е прекрасно. Съставки за 3-4лв се продават за суми от рода на 60-80лв. Няма посочени данни за фирма, контакт, нищо.. сайта е видимо скалъпен по шаблон. Та предполагам, че и тези правят много пари.

Ние като започнахме и се засичах при куриерите с едни пичове пък, които продаваха калъфи за телефони. Носеха едни чанти със стотици пратки вътре всеки ден. Та явно може и по двата начина, стига да имаш нюха да усетиш къде е нуждата.

Аз съм избрал да бъда честен с клиентите и да опитам да градя нещо устойчиво, защото въпреки, че парите са голям стимул знаейки, че продаваш пълни боклуци не мисля, че бих могъл да го работя дълго време. Ако ти се налага всеки ден да лъжеш това постоянно ще те яде отвътре и как ще бъдеш доволен от това с което се занимаваш? Но пък има другия проблем. Като няма регулации в конкретния сегмент всеки си измисля някакви фалшиви твърдения и въпреки, че не прави нищо незаконно на практика това си е нелоялна конкуренция. Народа масово не разбира за какво иде реч. Ако кажеш нещо навъпреки си хейтър. Ако си мълчиш ти крадат от пазара и същевременно рушат доверието, защото хората ползват нещо с някакви претенции и не виждат резултат.
Изображение

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от c04 » 23 Яну 2023, 14:59

zAcK написа:Приматите искат да някоя с ботокс да им каже, че е булдозер и не издържат да купуват...

Толкова прости хора има, че направо :paranoid: Нещо, което иначе не би погледнал, само щото ти го рекламира няква ковра, купуваш :dunno: :kuku:

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от TNT » 23 Яну 2023, 15:22

За супер нишови неща, където няма ежедневни продажби, разбирам по-високи надценки. То за 3лв никой няма да се разходи до куриера :dunno: Проблема са масовите неща в магазина и горивата, а не някой чай, който го пият 50-100 човека в цялата страна :dunno:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Rainbow » 23 Яну 2023, 15:26

Leon написа:второ няма да й го вземт в мандрата вероятно, защото микробите са много над допустимото ;)


Ей това доста хора също не го осъзнават според мен. Не винаги на баба ти нещата са много добри ;)

Иначе за простите хора е така, но според мен гледате грешно на нещата. Ние простите няма да ги направим умни, но по-скоро ние сме прости, че не се възползваме от тях :mhihi:
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от streetz » 23 Яну 2023, 16:02

По-добре си е от магазина обвито в пластмаса и сварено на температура, след която няма нищо живо останало в млякото. :winky:
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Jordana » 23 Яну 2023, 18:11

Пастьоризирането на млякото е абсолютно задължително в днешно време . В суровото мляко има не малко патогени и няма нужда човек да се пробва дали ще го хване нещо . Ако отидете да видите къде го доят и обработват млякото , особено тия малките производители повече няма да се доближите до мляко даже . Отделно че повечето от вас господа надявам се че сте над 10 годишна възраст когато повечето хора спират да синтезира ензима лактаза . Тоест не можете да преработвате лактозата в млякото . И остава да се наслаждавате на едни кравешки протеини и имуноглобулини в суровото мляко гарнирани с букет патогени .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: TNT

Последни теми
Facebook