Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 24 Фев 2023, 9:28

Rainbow написа:То и рафта с дреболиите (главно сладки) пред касите и на бензиностанциите не си мисли, че са случайни. Стоката ти да е там, също се плаща.


Нарича се “импулсна точка”. Да си там е скъпо, но се продава много.

Следващия път на бензиностанция обърнете внимание къде се намират много от сладките неща. Разни Киндери и и др. подобни, които ги ядат децата. На пръв поглед тъпа подредба- в краката. Но така те са пред лицето на децата, които влизат в в бензиностанцията и направо от там грабят и реват на родителите, че искат.

Всичко се подрежда според строги правила, изобразени на планограма. Преди имаше изисквания, когато се взима от предните да се запълва възможно най- скоро. По-късно се въведе да се оставя да се вижда, че има взети бройки от клиентите, защото това създава аналогия за купуван продукт и човек инстинктивно си взима и той.

В България не знам дали се прави вече, защото отдавна не се занимавам с това, но в други страни (не знам как става точно, предполагам с безплатните Wi-Fi в магазините) се чертае пътна карта на посетителите от къде минават, къде спират и т.н. Когато се насложат една върху друга картите на много посетители лесно става видно кои са местата на които да се разположат продуктите, които искаме да продаваме най-добре. Отделно после се разполагат и камери, които следят движението на очите и на къде е насочен погледа за да се прецизира още по-добре.

Та в един голям магазин нищо не е случайно. Всичко е подредено там, където е след сериозно проучване и на базата на голям предишен опит.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 191
Регистриран на: 25.06.2011
Местоположение: rustland
Пол: Мъж
Детайли за колата: Focus,Opel Monza/Senator,MX5 nb

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от немо » 24 Фев 2023, 12:19

Прави се и друго: периодично се сменят местата на стоките. Така ако влезеш за точно определени неща, които ги знаеш къде са и минаваш по списък при преподредбата почваш да се луташ и да търсиш стоки, които знаеш къде стоят, но докато се луташ виждаш неща, на които не си обръщал внимание до сега.
Шофирането е превантивен анализ на това,което може да се случи на пътя....

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от steeN » 08 Мар 2023, 13:59

"Примерите са много, при млечните продукти има много. Не е проблемът в един конкретен пример, проблемът е, че е много масово. Лошото в цялата система е, че ако купувате от мен, вие сте търговец, та купувате нещо за 100 лева, но започвате да издавате обратни фактури за 20 и няколко лева - защото отиват проценти за маркетинг, за логистика и т.н. Та всъщност не ми плащате 100 лева, а 77-78 лева. Това пак е проблем, защото търговците казват - ето, купил съм го за 100 лева, а го продавам за 130 - 30% надценка. Но в същото време той го е купил за 77 лева", даде и пример как се прикриват реалните повишения от страна на търговците Стоянов.



https://news.bg/economics/masovo-prover ... hrani.html

:mhihi: :mhihi: :mhihi:

Гениално. Те продуктите се телепортират до етажерките в магазина, що да си смятат разходи наистина.
А ако това са фалшиви разходи, НАП за какво го има? Поредните популистки кампании се разпадат от самосебе си.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 08 Мар 2023, 15:35

Аз доколкото разбирам от статията основния проблем е, че телепортацията в целия ЕС е по-евтина, отколкото у нас.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от 3186 » 08 Мар 2023, 15:44

Това с мърчъндайза по-горе ми напомня как едно студентско лято работех за Кока Кола в търговския отдел. Нещо като асистент на търговските представители, с които обикалях и редях хладилници. Имаше много ясен протокол на реда на бутилките, даже твърдяха, че ако от компанията майка реши да направи Фанта/Спрайт водещ продукт, вместо самата кОла, могат да го постигнат точно със смяна на подредбата. Понеже беше предимно в Перник, опознах града и особено райски кътчета като кв. Тева :mrgreen:

Това си е интересна наука - например винаги слагат хляба и месото в най-далечната точка в магазина, в началото са винаги зеленчуците. За височината на купувача и рафтовете пък го обясниха по-горе.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 08 Мар 2023, 15:58

Около 20 години изкарах да оценявам как тия подреждачите се справят :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от streetz » 08 Мар 2023, 16:59

Кисело мляко се научих да правя (не че има нещо сложно), онзи ден направих сефтето и на сиренето - горе-долу се получи, засега само прясно осолено, но занапред ще се пробвам и да оставя да узрее. Следва кашкавал и кажи речи с млечните проблема е решен - хем са истински без калциев двухлорид, неизвестни мазнини и сухо мляко, хем излиза маалко по-евтино (все пак суровината я купувам за 2 лв вместо 0.90 лв/литър за истинските "производители"). Единствено снабдяването е сложно, защото млякото е на 350 км от мен. Не мога да се доверя на непознати и затова взимам само от едни роднини, които знам как си гледат животните. Но и на това ще се намери цаката :)
IMG_20230306_125622.jpg

IMG_20230306_125636.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 08 Мар 2023, 17:05

streetz написа:хем са истински без калциев двухлорид]


Как така без калций? Преди повече от 10 години писах да питам Хармоника за сирената им, които тогава бяха ако не се лъжа около 10-12лв килото (драстично по-скъпи от всичко останало), дали тия пари не са им достатъчни, та бутат суроватката, където не и е мястото и стабилизират с калций и ми отговориха, че без калций сирене не става :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от streetz » 08 Мар 2023, 18:35

При био нещата винаги съм се чудел как може да вземат качествена суровина и да забъркат същия говнян продукт като всички останали :dunno:
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 08 Мар 2023, 19:27

Има адски много неща, които са забранени. Над 500 са мисля, но все пак има и немалко такива, които не им е мястото в храната, а са разрешени. Въпрос на лоби вероятно. :dunno:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от ivanski_2 » 08 Мар 2023, 19:27

Аз пък си реших проблема с кашкавала, онзи ден пробвах за 1-ви път кашкавал Доспат , много много ми хареса, попитах от къде и ми казаха че го няма в големите магазини че правели малко, и днес в кварталният гледам същият кашкавал :D
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1754
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от BMW_POWER » 09 Мар 2023, 22:22

streetz написа:...


Жена ми също правеше кисело мляко, ама последните няколко пъти нещо се обърка. Кажи, моля те, каква е философията със сиренето.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от streetz » 09 Мар 2023, 23:24

Няма философия - прясно мляко затоплено около 36-38 градуса + мая според написаното на опаковката, бъркаш, чакаш да се подсири за 1-2 часа, слагаш в тензуха и чакаш да се отцеди. Осоляваш с едра сол за около 16 часа и това е. После зренето е друга история, която не съм пробвал още.
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от steeN » 01 Апр 2023, 12:17

Когато големите вериги свалят цените, и малките магазини ще ги намалят. Тази позиция изрази пред БиТиВи служебният икономически министър Никола Стоянов.


:bowdown: :kuku: Това е като историята за магарето дето го научили да не яде. Тамън се научило и взело, че умряло.

Стоянов е доволен от споразумението между "Елби Булгарикум" и КООП. Още вчера продуктите в София били разграбени и се наложило повторно зареждане на магазините в столицата. Сега натискът бил върху държавната компания да ускори производството, за да отговори на търсенето.


И за да отговори на търсенето трябва да инвестира в по-голяма производствена база... и за да инвестира трябва да вдигне цените или просто ще продъжим с празните етажерки. Разбира се може и да работи на загуба, все пак няма да плаща той сметката :mhihi: "Нямаше как да го знаем това" :mhihi:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 01 Апр 2023, 12:28

steeN написа:И за да отговори на търсенето трябва да инвестира в по-голяма производствена база... и за да инвестира трябва да вдигне цените или просто ще продъжим с празните етажерки. Разбира се може и да работи на загуба, все пак няма да плаща той сметката :mhihi: Нямаше как да го знаем това :mhihi:


Явно не са ти ясни някои производствени практики. За да се ускори производството може да се вложи повече сухо мляко, немлечни мазнини, да се пропусне процеса на зреене и т.н.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: NightWalkeR

Последни теми
Facebook