Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от ildivvy » 24 Сеп 2022, 19:21

Т.е. номера е да купуваме от там, от където ни е по-изгодно! Т.е. да не купуваме на цените, които не ни харесват! Т.е. излиза вярно твърдението - ' За бога братя, не купувайте!' , като решение на това скапано явление... А който иска да му е удобно, всъщност си плаща за това удоволствие, в което няма нищо лошо, всъщност!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 24 Сеп 2022, 19:34

Аз цена на храна никога не съм гледал. Критериите ми при избор са други.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 675
Регистриран на: 25.07.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: F15

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от theraven_nz » 24 Сеп 2022, 22:12

bum_bum написа:Аз цена на храна никога не съм гледал. Критериите ми при избор са други.


За съжаление масово народът го интересува основно какво слага върху себе си, не вътре в себе си.
---

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от TNT » 25 Сеп 2022, 19:51

madafaka_donkele написа:Ослушвам се все пак и за нова работа, защото каквото и да си говорим най-голямо увеличение на заплата винаги се постига със смяна на работата.

Тру стори :yes: Мен шефчето миналата година ми забави с 3 месеца увеличението, тая година пак така се гласи и се заровичках по сайтовете за пазарлъци на заплата.


На мен вече ми се струва, че почнаха мошенгиите и с качеството на продуктите. Стана време за червено вино, едно и също си взимам от години... тая година нещо ми е по-воднисто :no: Може и кофти партида да съм смерил, но ме съмнява :help: При разни готови филета/пастърми забелязвам също промяна в качеството. Сол да си ебе мамата :no: Тая година обаче имам и машинка за вакумиране, та като захладнее да го духат купешките :mhihi:

А другите страни не знам какво ги коментираме. Тази година бях в 5 страни, къде за няколко часа, къде за няколко дена... при нас е същото или по-скъпо за по-лошо качество.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от drifty » 25 Сеп 2022, 20:29

Поръчах си ей сега витамини. Гледам същите, дето поръчвах началото на годината, от 45 и нещо на 49лв и нещо. Отворих английския сайт, където първоначално бях направил поръчка за други витамини на същата марка /няма ги тук/, но доставката правеше цената много неприятна, та януари бяха 20 паунда, сега пак толкова.. там може, тук не.
Изображение

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от c04 » 25 Сеп 2022, 21:56

Тука всеки е тарикат- бизнесмен :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Petrolhead » 25 Сеп 2022, 22:30

c04 написа:Тука всеки е тарикат- бизнесмен :mhihi:

Или ако искаме да сме малко по-точни:
Тук всеки е сиромах, който го лъжат мръсните чорбаджии.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от TNT » 26 Сеп 2022, 15:04

Не знам дали някой скоро е гледал цени на офис столове :shock: :shock: :shock: х2-х3 се движат нещата :mhihi:
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1965
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от barty » 26 Сеп 2022, 16:32

TNT написа:Не знам дали някой скоро е гледал цени на офис столове :shock: :shock: :shock: х2-х3 се движат нещата :mhihi:

Търсена стока явно :mhihi:
Разни Меринджей изтъркаа столовете, хоум офис баце :mhihi:

Всичко е нагоре.
:yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Е.Димитров » 27 Сеп 2022, 8:08

То всъщност каква е разликата между "Пазарна икономика" и..."спекулация"?
Или просто защото спекулата е малко мръсна дума и за това се вкарва термина "Пазарна икономика"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 213
Регистриран на: 25.12.2009
Местоположение: Бургас
Пол: Мъж
Мечтае да кара: BMW

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Ganchev__ » 27 Сеп 2022, 8:47

vladobate написа:Бях забравил да опиша и повишени цени на лекарства, въобще всичко в магазина наречен "Аптека". Е с тази мафия как да се справиш, покрай нея върви и магазина наречен "Болница"....

Аптеката според закона е здравно заведение. За съжаление у нас наистина аптеките са превърнати в магазини.
Като оставим това настрана - цените на лекарствените продукти са строго регулирани, както и надценките. Има си пределни цени, над които не може да се продава. Говорим за лекарства, не за пробиотици, хранителни добавки и санитарии, които си пазаруваш.
Буквално всеки ден лекарствени продукти идват от търговеца на едро с цени по 2-3-5лв отгоре, което означава че производителят е регистрирал нова, по-висока цена която е одобрена. Какво очакваш от търговеца на дребно в случая ?

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от vladobate » 27 Сеп 2022, 10:14

Честно, това е изтъркано оправдание(аптеки визирам в конкретния пример) след толкова години уговорена мафия откъм ценообразуване, барабар с регулатора. Примери за лекарства десетки, значи не е нещо незнайно единствено за което БГ доставчиците да нямат достъп като изключение. Факт е, че търсейки някаква алтернатива, като предлагане в ЕС се оказва, че същата мафия си е чисто международна организация че дори и "легитимна" и липсват нарочно насоки за конкретната съставка в друга опаковка. А информацията е леснодостъпна от друга така модерно намразена държава, която също има аптеки, болници и т.н.Съставката в лекарствения продукт в многобройни примери е една и съща само името на илача е леко различно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от vladobate » 27 Сеп 2022, 10:14

Та конкретно съседна нам страна предлага в пъти по ниски цени и в днешния глобализиран свят ми е непонятно що за политика е ограничаване на избора за крайния клиент , в името на какво по-важно от човешкото здраве примерно. Затова си го обяснявам с мафиотски практики. Това ако е свободен пазар като част от така злоупотребяваното "Демокрация" , пи.ая и на нея , защото това са примери не за дребнавост а за умишлена антихуманна многогодишна практика. Това е спекула на 101%. И всичко влачи след себе си до неоправдано завишени разходи на ниво държава и ниво краен потребител. В 99% от случаите рецепта не ми се иска, важно е да върви продажбата, аз нямам файда от това, но държавата има зарар от това, държавната отстъпка е около 15% и имам такава файда евентуално, защото е необходимо да изпълня определени условия (нормално) и въпреки това лично съм в разход и то голям както и държавата също. Решението е да изнеса част от парите си влагайки ги в чужда държава, за което ще съм много на кяр, но държавата пак ще е на загуба индиректно. Това е толкова елементарна математика, че министър на финансите може да стане и чеъвъртокласник със същия успех като всички изредили се дотук.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2483
Регистриран на: 26.02.2010
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от vladobate » 27 Сеп 2022, 10:21

Затова и термина инфлация е толкова практически непонятен и ненужен за да си обяснят първо хората какво всъщност реално се случва. И второ, да вземат смислено решение да се справят с очевадно обедняване . Разбираемо е неверието на масата хора в цифрите стоящи зад "инфлация" поради липса на практическо обяснение подкрепено с примери.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 27 Сеп 2022, 11:34

TNT написа:На мен вече ми се струва, че почнаха мошенгиите и с качеството на продуктите. Стана време за червено вино, едно и също си взимам от години... тая година нещо ми е по-воднисто :no:


Разбира се, че са почнали. Бурканче, което купувам по принцип за 0,24лв сега е 0,78лв. Като сложим и капачка и термокапсула става левче. Търговеца иска 40-60% отстъпка.

Т.е. само празен буркан в магазина вече струва 1,40-1,60 БЕЗ ДДС или за потребителя той е 1,68 - 1,92. Като себестойност, без труд, транспорт, печалба.. Е, ако вътре имам продукт, който е 2лв кво прайм?

Аз съм в тази позиция сега и просто спирам да продавам някои продукти. Другия вариант е да свалиш качеството.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook