Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от TNT » 27 Яну 2023, 11:25

madafaka_donkele написа:Все някой им е виновен, все те ощетени, все някой им е длъжен
Пускаш си "Кошмари в кухнята" и гледаш кво им е нивото. Замразени супи, липса на хигиена, неадекватен персонал е масовката :dunno: Преди години фалираха заради забраната за пушене... после ДДС-то им било високо.... после не знам си кво... Иначе по турбо-вървежните заведения в Софето собствениците са с Ферарита, 911-ки, М-ки, АМГ-та и т.н.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Nickelback » 27 Яну 2023, 11:27

Top Gun Maverick написа:...
Не знам какво мислите вие, ама за мен това ще е просто рекет над работещите и клиентите от който ще са доволни само собствениците.

Ами положението е трагично според мен :roll:
Една седмица с жената бяхме на поръчана храна от заведения, че не можеше да се готви много-много, и направо е трагедия откъм жестоко лошо качество и количество на порциите на фона убийствени цени... :ranting: И то от заведения, от който по-предното лято, да речем, сме били що-годе доволни. По-миналото лято пак често сме поръчвали, оттогава насам по-рядко, но от един момент нататъка стана драстично лошо качеството на храната :dunno: То не бяха Хепита, Виктории, то не бяха разни други. За нищо не стават вече. Не знам само с онлайн поръчките ли се отнасят така долнопробно, ама не ме и интересува, честно казано, щото не ми мисля да им стъпя повече и на място дори :nono: Повече няма да повторим :no:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 148
Регистриран на: 19.12.2009
Пол: Мъж
Кара: на късмет и надежди...
Мечтае да кара: F-16, от прясно поръчаните
Детайли за колата: seats and a steering wheel....

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от nickstorm » 27 Яну 2023, 11:34

Видях че сте писали по казуса... Когато някой каже селски бек, първо за тоя алибегов се сещам, не знам защо :dunno:

Оптимално би било да му се бойкотират заведенията от хората
Los hombres no frenan

No discrimination! (unless you are russian) :lol:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от madafaka_donkele » 27 Яну 2023, 11:42

Nickelback написа:....Хепита, Виктории....


Намерили сте и вие откъде да поръчвате :mhihi: Тези двете специално толкова от отдавна чеп за зеле не стават, че няма накъде повече. Аз ако трябва да поръчвам нещо вече ми настръхва косата какво ще дойде. Гледам уж отзиви в гугъла и фейса и така избирам, ама пак няма гаранция де. Хубавото е, че поръчвам изключително рядко и съответно изцепките или са рядкост или изобщо липсват.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1528
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от ildivvy » 27 Яну 2023, 11:52

Нещо като 'локално решение' е това, което правим ние в квартала: Кварталната кръчма се държи от познати на всички от компанията ни приятели. Познаваме се и с готвача... Харесва ни всичко... Просто се поръчва на тях и за вкъщи! Т.е. намирате нещо близко, което ви устройва и си взимате от там! Спре ли да ви харесва - спирате веднага с поръчките! Така направихме с калмарите в заведението - първо си правехме 'калмар парти', като си ги купувахме ние. След това те ги вкараха в менюто, 'объркаха' цената и порцията и 'пазарната икономика' по естествен път коригира нещата! Нека поне веднъж да използваме 'пазарната икономика', както предлага и колегата по-горе...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от TheDriver » 27 Яну 2023, 12:00

Да, нашата схема е сходна и определено работи. При това в курортния град постоянно някакви хора ти звънят/питат къде да идат да хапнат и това мултиплицира ефекта.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Е.Димитров » 27 Яну 2023, 12:52

Nickelback написа:
Top Gun Maverick написа:...
Не знам какво мислите вие, ама за мен това ще е просто рекет над работещите и клиентите от който ще са доволни само собствениците.

Ами положението е трагично според мен :roll:
Една седмица с жената бяхме на поръчана храна от заведения, че не можеше да се готви много-много, и направо е трагедия откъм жестоко лошо качество и количество на порциите на фона убийствени цени... :ranting: И то от заведения, от който по-предното лято, да речем, сме били що-годе доволни. По-миналото лято пак често сме поръчвали, оттогава насам по-рядко, но от един момент нататък стана драстично лошо качеството на храната :dunno: То не бяха Хепита, Виктории, то не бяха разни други. За нищо не стават вече. Не знам само с онлайн поръчките ли се отнасят така долнопробно, ама не ме и интересува, честно казано, щото не ми мисля да им стъпя повече и на място дори :nono: Повече няма да повторим :no:

Иии, сещам се за "Викория" в Младост 3.
Преди години, тея май първи сложиха в менюто "Сървиз 10%" и не стига, че още тогава цените им бяха незаслужено високи, ами едни кисели сервитьорки след час чакане носеха порциите обаче "сървиза" задължителен.
Ако ще е задължителен при сервира, то тогава да имам възможност и сам да си донеса яденето :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 27 Яну 2023, 14:33

TheDriver написа:Отдавна го мисля, но все не ми излиза сметката, а и други са опитвали. Имаше примерно онлайн Фермерска платформа.


Имаше и има онлайн и офлайн ама не бачкат в нашите условия. На фермерския пазар договорката с фермерите е да им осигурят място и условия и ония директно да продават на потребителите. Като такса заплащат процент от оборота. Не помня колко точно, но колко дават в края на деня на организатора зависи от тях. Колкото кажат, че им е оборота, толкова дават на организаторите. Изцяло на доверие. Това го знам от един от организаторите. Дали лъжат не знам. Сигурно, но организаторите са доволни и всичко е точно.

Явява се обаче един друг проблем. Застанал там един Муйо, който го виждам за първи път на пазара и продава спанак. Кой си, какъв си, как е произведен.. никаква информация. Щом е на тоя пазар уж се води чиста продукция ама за това по-надолу ще напиша. Цена за кг 16лв. Супер ама кило български био спанак в Лидъл от Гимел е 12лв. Лидъл ги плющи тия с едни 60% всякак. Отделно био сертификацията струва пари. Имаме още опаковка и логистика, които също не са без пари. И накрая какво излиза? Че късата доставка при която фермера ти продава директно е с далеч по-високи цени, отколкото във веригата през посредник, който взима много. Е къв е смисъла? А дори не правим сметка и за качеството, щото едното е със сертификат, другото на честна дума.

Има и едни Хранкооп. Пак къса верига на доставки, но си направили магазин на Витошка. Е къде е оптимизацията на разходите? Нали тоя безбожен наем се пренася върху цената на стоките.

Другото за тия фермерски пазари е, че има производители, които идват за първи път с 1-2 продукта. И само след месец вече са с отрупани сергии с какво ли не. Купих едни моркови веднъж от такъв и те за нула време станаха на каша. Което при тях е явен индикатор, че са торени. Реално съм си купил моркови от борсата на тройна цена.

Относно ресторантите. Има такива в които се предлага месо от ферми, пасищни животни, био или чисто произведени зеленчуци и т.н. Знам, че тук сме само милионери ама как да го кажа.. тия ресторанти не са за наяждане :mhihi:
Другото- Виктория, Хепи и т.н. е ширпотреба. Думата качество при тях не значи нищо. Все едно да си купиш тениска от Уайкики и да искаш качество. Не става. Навсякъде пише, че е качествена, но всички си знаем, че не е. Някъде съблюдават процедурите по ХАСП си и поне е чисто. Другаде е както в "Кошмари в кухнята". Масово се ползват нискокачествени продукти, масла, олиа пържени по амнайсе пъти и прецеждани. Аз едно обикновено масло се счупих да търся тук и няма и няма. Краварката и тва е. 3 пъти взимах за проба, украинско, българско мандраджийско и немско и трите не стават. Накрая си внасям от Холандия Кампина на едро с цена като тук в магазина, но поне знам, че имам масло. Качествено италианско брашно за пица е 10лв килото. Тук се правят пак с "качествено" италианско от 2,50 като вземеш 25 кила торба. Същите са и сирената и колбасите.

Та това за хубавата и евтина храна не виждам как може да стане. Който произвежда качествено продава скъпо, защото знае какво е произвел и колко му струва. Тия, дето произвеждат некачествено и те продават скъпо, щото масовия потребител е пълен овчар и няма хал хабер и понятие какво означава качествена храна. Толкова сме прости, че ако се изсера в един буркан и платя на 2-3 инфлуенсъри и някаква реклама по телевизията ще се счупя от оборот. Като искаш хубаво сготвено ядене си го правиш вкъщи или плащаш по 2-300лв на ден за хубаво ядене. :dunno:
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от drifty » 27 Яну 2023, 15:08

Ебати глупостта, оставяш бакшиш, когато си доволен, когато не си, твоя работа. Ма дори и да си доволен, пак не си длъжен. Все едно аз да искам на клиентите си освен да плащат на фирмата за услугите, ми и на мен, че работя там и съм си свършил работата..
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от alekangg » 27 Яну 2023, 15:31

Фермерските пазари са това което се търси. Цена, био, еко, лъскаво и скъпо. Там е така да се каже за елита.

Луди цени на “някакво” качество, като на теория е топа на топа, на практика само продавача знае какво е забъркал.

Още преди 2 години на паркинга на Хепито/Билата на Младост правеха пазар в събота и неделя. Имаше сергии и един тип продаваше уж биволско масло на кг.
Първо че беше жълто, а биволското е бяло, второ сипал в едни пластмасови кутии по 350-400гр. Цена 40 или 45лв/кг ама пак казвам преди 2 години по Ковида.
Питам мога ми да пробвам- НЕ и добавя такова масло не си ял. Демек дай 20лв да пробваш във вас.

Това са смешниците, чакащи шарани и ги дочакват явно.

В ресторантите не знам как очаквате да има качество, след като всеки кръчмар купува най-долните боклуци и имитиращи продукти. Всяла кръчма е от няколк години и се сменя от пицария, бирария, суши и т.н. според модата.
По света кръчмите са от поколения поне известните и имат почти едно и същи десетилетия.
Разбира се собствения и родните в 90% работят вътре, а не обикалят града с премиум дарака.


Това горе че 200-300лв щяло да струвало яденето на ден, ако си готвиш в къщи са пълни глупости, ще ме извинявам бум бум.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от Jordana » 27 Яну 2023, 16:10

Толкова сме прости, че ако се изсера в един буркан и платя на 2-3 инфлуенсъри и някаква реклама по телевизията ще се счупя от оборот
Това е добър стартъп , преди години имаше един американец който станал милионер като продавал слонски лайна в консервена кутия . И на родна почва тоя бизнес план работи ...
https://www.facebook.com/izpratilaino/p ... 51/?type=3
Как се печелят шестцифрени суми от консерви с фекалии....
https://www.vesti.bg/lyubopitno/istoria ... ii-6078405
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 27 Яну 2023, 16:13

Не съм казал, че вкъщи излиза 200-300лв (въпреки, че ако си поставиш за цел може да го докараш с разни гурме работи). А, че в ресторантите в които готвят с наистина качествени продукти ще ти излезе толкова яденето за ден.

Вкъщи ако си готвиш с качествени продукти, био, пасищни и т.н. е драстично по-евтино.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от steeN » 27 Яну 2023, 16:14

bum_bum написа:Явява се обаче един друг проблем. Застанал там един Муйо, който го виждам за първи път на пазара и продава спанак. Кой си, какъв си, как е произведен.. никаква информация. Щом е на тоя пазар уж се води чиста продукция ама за това по-надолу ще напиша. Цена за кг 16лв. Супер ама кило български био спанак в Лидъл от Гимел е 12лв. Лидъл ги плющи тия с едни 60% всякак. Отделно био сертификацията струва пари. Имаме още опаковка и логистика, които също не са без пари. И накрая какво излиза? Че късата доставка при която фермера ти продава директно е с далеч по-високи цени, отколкото във веригата през посредник, който взима много. Е къв е смисъла? А дори не правим сметка и за качеството, щото едното е със сертификат, другото на честна дума.


Това на какво го отдаваш? На вредата от големите вериги ли? Не виждаш ли разликата между теории и практика със собствения си пример? Тва дето го произвеждаш без готова дистрибуторска мрежа пак ще стигне до никъде и ще трябва да слагаш мега надценки ако не искаш да си остане гаражно занимание и изобщо да оцелее.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от alekangg » 27 Яну 2023, 16:24

bum_bum написа:Не съм казал, че вкъщи излиза 200-300лв (въпреки, че ако си поставиш за цел може да го докараш с разни гурме работи). А, че в ресторантите в които готвят с наистина качествени продукти ще ти излезе толкова яденето за ден.

Вкъщи ако си готвиш с качествени продукти, био, пасищни и т.н. е драстично по-евтино.
Не съм до видял точно

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Инфлация, цени... спекула! Размисли и страсти...

Мнение от bum_bum » 27 Яну 2023, 16:26

Той малкия фермер не трябва да търси голямо производство, а да бъде близко до потребителите и така да конкурира веригите с цена и качество. Нали това е и идеята на тия пазари. Но той иска хем да продава малки количества директно, хем да сложи голяма надценка и да направи голяма печалба от малък обем. Някаква българска черта вероятно, защото съм виждал цени от австрийски фермерски пазар, които са по-ниски или поне сравними с нашите.

Пазара така или иначе е нишов. Масовия потребител не го бърка особено дали яде био или торен и пръскан спанак, тъй че на тия неща мястото им не е във веригите.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook