Имате ли гараж/паркомясто ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Имате ли паркомясто/гараж

Да, имам гараж
84
56%
Да, имам паркомясто
33
22%
Не, паркирам където намеря
33
22%
 
Общо гласове : 150
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от gromovich » 05 Окт 2022, 19:31

Колеги имам едно питане във връзка с намерението ми да си купя парко място в подземния гараж на блока, в който живея. Днес собственикът ми прати скица на паркоместата и това което съм си харесал по скица е с площ 19 кв. метра. Реално премерено с рулетката е около 17,1 кв. метра. Та питането ми е откъде идва тази разлика от почти 2 квадрата. И паркоместата ли имат обща част както е при апартаментите.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от Моджо » 06 Окт 2022, 6:21

Докато си пия кафето чета ... Ако е самостоятелен обект - да, има общи части както и в м2 влизат и половината дебелина на стените ако има такива.
Ако обаче не е самостоятелен обект ами се води идеална част от нещо си и е очертано с боя..не бих го купувал.
Консултирай се с адвокат или нотариус.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от b_u_b_o » 06 Окт 2022, 8:50

Естествено че има общи части, нали някак трябва да стигнеш до това място, предполагам не мислиш да си телепортираш колата там. Та всичките тия подходи и алеи из паркинга трябва да са на някой, не може да си останат на инвеститора. 2кв даже ми се вижда малко за общи части честно казано.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 647
Регистриран на: 3.12.2012

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от nero_ » 06 Окт 2022, 14:04

напълно нормално е да има общи части. Доста малко са ти общите части като квадратура, но явно са много малки маневрените пространства и се делят между много обекти. Моето паркомясто е 44м2 с общи чати и 28 чиста площ за сравнение. В нотариалният акт е описано като "гараж", но реално няма стени.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от DigitalExile » 06 Окт 2022, 14:45

Няма паркомясто което да е самостоятелен обект.
Ако е самостоятелен обект, то със сигурност НЕ се води паркомясто,а нещо друго.
Паркомясто е най лошо да си купиш, взимаш обща част от нещо, но нямаш никаква писмена гаранция,че това нещо е точно там където ти го показват.
Чисто си е уговорка между съседите и хората на които са паркоместата, ако утре някой реши да се заяжда и да спира на твоето място документално нищо не може да направиш ако той има същото паркомясто отсреща, просто може да ти каже "Ми спирай е там" :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 643
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от ivanski_2 » 06 Окт 2022, 14:58

DigitalExile написа:Няма паркомясто което да е самостоятелен обект.
Ако е самостоятелен обект, то със сигурност НЕ се води паркомясто,а нещо друго.
Паркомясто е най лошо да си купиш, взимаш обща част от нещо, но нямаш никаква писмена гаранция,че това нещо е точно там където ти го показват.
Чисто си е уговорка между съседите и хората на които са паркоместата, ако утре някой реши да се заяжда и да спира на твоето място документално нищо не може да направиш ако той има същото паркомясто отсреща, просто може да ти каже "Ми спирай е там" :mhihi:



Защо така категорично? :paranoid:
Като се върна в София ще потърся документите да ти покажа че в Бояна имах ПАРКОМЯСТО като САМОСТОЯТЕЛЕН обект със собствен идентификатор и всичко както си трябва. :D :bchug:
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 284
Регистриран на: 17.09.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BMW Х1 2.3d, MB SL350 2010
Мечтае да кара: iX50

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от top » 07 Окт 2022, 12:34

DigitalExile написа:Няма паркомясто което да е самостоятелен обект.
Ако е самостоятелен обект, то със сигурност НЕ се води паркомясто,а нещо друго.
Паркомясто е най лошо да си купиш, взимаш обща част от нещо, но нямаш никаква писмена гаранция,че това нещо е точно там където ти го показват.
Чисто си е уговорка между съседите и хората на които са паркоместата, ако утре някой реши да се заяжда и да спира на твоето място документално нищо не може да направиш ако той има същото паркомясто отсреща, просто може да ти каже "Ми спирай е там" :mhihi:


Имам и паркомясто и гараж в различни сгради, гаража е с идентификатор, при паркомястото в нот. акт има идентификатор на целия подземен етаж където са само паркоместа, номер на паркомястото съгласно одобрен архитектурен план, "С ПРАВО НА РЕАЛНО ПОЛЗВАНЕ""- така с големи букви е записано, всякакви граници на паркомястото, също равна с другите паркоместа идеална част от "подземната улица" и рампи на описания имот и равна идеална част от право на собственост на самостоятелен обект с идентификатор на цялото място (земята) където са паркоместата. По този начин записано мисля, че си е точно паркомясто и нищо друго, на всички собственици е записано така и това е достатъчна гаранция. Няма уговорка между съседите, всеки си знае къде по документи къде си е купил и си спира на неговото място, не е имало случай не неразбирателство.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 6.02.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 Q7 S Line 3.0 TFSI Supercharged
Детайли за колата: Stage 1 435hp/545NM, заредена до гърба

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от bai_ILIA » 17 Окт 2022, 14:43

nero_ написа:напълно нормално е да има общи части. Доста малко са ти общите части като квадратура, но явно са много малки маневрените пространства и се делят между много обекти. Моето паркомясто е 44м2 с общи чати и 28 чиста площ за сравнение. В нотариалният акт е описано като "гараж", но реално няма стени.


Така е. Ако е широко и удобно, има повечко общи части. Моя гараж е 23 квадрата чиста площ, но към него има 18 квадрата общи части понеже улицата е доста широка и се разминават 2 коли.
"Чемодан, вокзал, Москва"

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 105
Регистриран на: 31.03.2014
Пол: Мъж
Кара: BMW 320d, E46,150 hp, 2002, automat
Детайли за колата: facelift

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от xaxo » 17 Ное 2022, 15:43

Да се допитам за нещо до знаещите.
Става въпрос за площообразуването при гаражите. Огледаждам се за подземен такъв и ми прави впечатление, че общите части към гаража са почти 100% площта на гаража.
Давам пример:
- чиста площ - 19,42
- общи части - 18,93
- общи части под кота 0 - 1,09
Общо: 39,44

Та първия ми въпрос е, така ли е по-принцип или конкретния обект нещо натоварва с общи части?
Втория ми въпрос е, гаражите само с годишен данък ли са или и те си имат такса смет?

Благодаря.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 10428
Регистриран на: 16.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 328i

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от Leon » 17 Ное 2022, 19:05

Така са площите, улиците на подземните гаражи са огромни все пак, а са застроена площ. И да, имат такса смет като за апартамент.
Never mistake motion for action...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от ildivvy » 17 Ное 2022, 19:47

Потвърждавам :yes: ! Данъците и таксите са като на всяко друго недвижимо имущество... За този, за който питаш, са около 26-30лв годишно в Пловдив !
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 105
Регистриран на: 31.03.2014
Пол: Мъж
Кара: BMW 320d, E46,150 hp, 2002, automat
Детайли за колата: facelift

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от xaxo » 17 Ное 2022, 21:05

Благодаря.
А какъв е според вас санитарния минимум за чиста площ, за лек автомобил, където да можеш да излезеш като бял човек от колата, че и да трупнеш някой друг "боклук" около нея :)

Ясно е, че колкото повече, толкова повече, ама под колко да не падам? Говорим за нормален седан, с тенденция към комби.


И пак втори въпрос. Тези от вас които имате само гараж в сграда, без апартамент, плащате ли месечни такси, като обитаващите домакинства?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от Моджо » 17 Ное 2022, 22:22

100 пъти го писах стандарта. 6*4.
6*3 е по-масово... Става пак.
Хм,хм...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1212
Регистриран на: 26.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: ше E39, сега Нисан 370z с 4 врати
Мечтае да кара: Z8

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от Alexch » 18 Ное 2022, 0:11

xaxo написа:Благодаря.
А какъв е според вас санитарния минимум за чиста площ, за лек автомобил, където да можеш да излезеш като бял човек от колата, че и да трупнеш някой друг "боклук" около нея :)

Ясно е, че колкото повече, толкова повече, ама под колко да не падам? Говорим за нормален седан, с тенденция към комби.


И пак втори въпрос. Тези от вас които имате само гараж в сграда, без апартамент, плащате ли месечни такси, като обитаващите домакинства?


Моят гараж е в стар комунистически военен блок (ест. тухлен) на полуподземно ниво. Не съм гледал общите площи по акта, но подхода е към 6 метра широк, т.е. могат да се разминат спокойно две коли и да обърнеш с две маневри без проблем. Явно е правен за Лади и Москвичи, защото се води 18 кв.м., вероятно към 3 на 6. Много е важно обаче разпределението на пространството вътре. Имам дървени лавици на две нива като горното е по-широко за гуми и едрогабаритни части, а долното е за по-малки боклуци. Е да ви кажа, гаражът от 10 години замести мазето - какво ли няма вътре (най-важното е алкохолът :bchug: :lol: ) Имам и два комплекта гуми в дъното, таман да не удрям гъза като не внимавам. И все пак толкова се затрупах вече, че съм готов почти да подаря хубави джанти RH със стари гуми, останали ми от Е34-ката, защото нямам място за нови комплекти (че и Нисаня си иска своето). Никой обаче няма интерес да дойде да ги вземе срещу сума поне малко над тази за алумин на скрап (ето обявата: viewtopic.php?f=132&t=444991 ).
bai_ILIA написа:стига сте се депресирали с ремонти, наслаждавайте се на колите си и радостта от шофирането понеже те ще се развалят със сигурност :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Имате ли гараж/паркомясто ?

Мнение от ildivvy » 18 Ное 2022, 9:30

6 х 4 би било чудесно, но такива май не се предлагат 'стандартно'. По-тесни са повечето... Моя подземния е 6,05 х 3,05. Става спокойно/нормално за кола, като рафтове се закачат под тавана. Надземния е 5,6 х 3,35 . Устройва ме, защото има много място и за моторите отстрани... Има обаче една дребна особеност. Вратата е 2,65 и , при мен специално, няма как да вкарам нещо по-дълго от 4,85-4,90 , защото няма да има място да вадя мотора. За човек без такива 'проблеми' си става и за големи седани/комби/купета! Тук вече може да има високо хоризонтално шкафче в някой от ъглите (мног е полезно), както и дежурните рафтове/шкафове под тавана! Имам и едно дебело арматурно желязо вкарано в стените напречно под тавана, като лост, (някой го е слагал), което е перфектно за вадене на двигател или овисване на мотоциклет за някакъв ремонт/профилактика!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook