Колко дългове имате?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Petrolhead » 16 Авг 2022, 7:44

Ако решиш да купуваш нещо, каква е разликата дали ще го купиш с пари в брой или с пари на кредит?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 300
Регистриран на: 20.09.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Колко дългове имате?

Мнение от koziak » 16 Авг 2022, 7:58

Лелеее, какви тарикати!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Колко дългове имате?

Мнение от c04 » 16 Авг 2022, 9:39

Petrolhead написа:Ако решиш да купуваш нещо, каква е разликата дали ще го купиш с пари в брой или с пари на кредит?

Няма да трепериш ако останеш без / или с намалели доходи/, дали ще си платиш кредита например :idea:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Колко дългове имате?

Мнение от DigitalExile » 16 Авг 2022, 9:49

Аз все още съм на мнение,че ако нямаш нищо не трябва да теглиш кредит.
Какво значи да останеш без пари? Винаги може да продадеш нещо друго и да покриеш целия заем, но ако нямаш какво да продадеш си е риск.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 754
Регистриран на: 15.02.2007
Местоположение: Габрово
Пол: Мъж
Кара: E36 323i Touring
Мечтае да кара: някакво М

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Binev_OuT » 16 Авг 2022, 10:29

Познавам няколко човека , от този тип.
Седи ти на среща и ти обенсява колко е умен и проницателен , говори за някаква култура на финансите , за някакви трибуквени нещица , които се купували и продавали на някви борси , колко тънки били лихвите и как с инвестиции ги покривали … ?
Обаче един такъв НЕ познавам който сам да си изкарва парите и сам да върти бизнес.
Жилище - подарено …
Кола - негова , ама служебна , към на тате и мама фирмата
Заплатката - що-годе добра , все пак от на тате фирмата , и като казвам “тате” , имам предвид че синчето е на почти 40.
Такъв тип хора, на които живота им е дал , могат да инвестират , да четат по темата , да се образоват , да теглят заеми и да се развиват, да ръсят мозък.Нищо лошо няма.
Но човек който не е на заплата , върти сам някъф бизнес,съградил е нещо , направил го е …. и да го заложи на банка , такъв не познавам.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Rainbow » 16 Авг 2022, 10:31

bai_ILIA написа:Кратко и ясно :yes: Въпреки това на някои хора им е доста трудно за асимилиране...


Няма и да го асимилират. И аз го бях споменал напред в темата, ама такива мнения се пропускат и не се четат/коментират :mhihi:

Другото със старта в живота е пак спрямо разбирането на хората. Ще споделя как Тръмп беше казал, че видиш ли почти от нулата е почнал, с малък заем от баща си от 1M$ онези години :lol:

Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Spunky » 16 Авг 2022, 10:44

DigitalExile написа:Аз все още съм на мнение,че ако нямаш нищо не трябва да теглиш кредит.
Какво значи да останеш без пари? Винаги може да продадеш нещо друго и да покриеш целия заем, но ако нямаш какво да продадеш си е риск.


Те тАва. Разумното е, да имаш ликвидни активи, срещу които да заемаш. Не е и нужно да можеш да покриеш целия заем(или въобще), но примерно, купувам дадена компания за 1М ойро с чужди пари, тя има активи от над 3М, риск реално няма.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Е.Димитров » 16 Авг 2022, 11:08

Някой хора явно живеят на принципа на цитата на Робърт Дениро от филма "Жега".
Идеята на героя беше такава, че като стане жега, да оставиш всичко и да изчезнеш.
Ей така живеят някой хора, всичко им е на кредит и ако стане грешка , всичко изчезва в облак спомени и дим :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Petrolhead » 16 Авг 2022, 11:47

Е.Димитров написа:Някой хора явно живеят на принципа на цитата на Робърт Дениро от филма "Жега".
Идеята на героя беше такава, че като стане жега, да оставиш всичко и да изчезнеш.
Ей така живеят някой хора, всичко им е на кредит и ако стане грешка , всичко изчезва в облак спомени и дим :mhihi:


кое е това всичко, което изчезва?

купуваш къща с 30 годишен ипотечен кредит, да кажем преди 10 години, за 100к евро.
понащтърбил си ипотеката за това време, а къщата вече не струва 100к, а 300к.
закъсваш за пари, продаваш къщата, покриваш ипотеката и имаш 200к евро в джоба. кое точно е изчезнало? имайки тези пари няма да останеш на улицата.

а сега си представи, че освен къщата имаш и апартамент, купен по същия начин. и някоя друга акция. и някой шиткойн. и някоя забавна кола. и част от някакъв бизнес. всичко купено на кредит, и всичко си увеличава стойността.

има една условност, която мисля, че убягва да доста хора. банките обичат да дават пари на тези, които вече имат пари. живеенето на кредит, без да се притесняваш за утрешния ден, се получава само ако не ти е гол задникът. виж ако заложиш апартамента на баба си за да направиш баничарница в люлин, докато цял живот си бил шофьор на камион, по-скоро трябва да се притесняваш от евентуалното изчезване на парите ти.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Колко дългове имате?

Мнение от carmanf1 » 16 Авг 2022, 12:52

Това, което казваш колега, е в един идеален свят. Има такива периоди, но човек трябва да е внимателен и разумен.

И да отбележа отново, напълно съм ОК с кредити, лизинги, заеми, работа с чужд капитал - отложени плащания и т.н.

Когато икономиката е в растеж, евтини кредити, висока покупателна способност на населението и т.н. - супер среда за кредити и лизинги ...

Само че, има цикличност на кризите, за това и в предното си мнение написах, че човек трябва да е внимателен, кога, колко и за какъв период заема.

Ако си на 20г.+ ипотека, на 99%, ще те удари някоя финансова криза, рецесия.

Защо например, страшно много народ в US останаха без дом през 2008?

Защо не успяха да си продадат къщите на 3-на цена, да си изплатят кредита и да са яко напред?

Когато, инфлацията галопира, лихвите растат, бизнеси фалират, хора остават без работа, кой ще дойде да ти купи къщата/апартамента,
еле пък на 2на или 3на цена, след като хората нямат покупателна способност.

Тогава идва старата, добра и милосърдна банка и те изхвърля от къщата/апартамента.
Пуска публична продан, продават на много ниска цена и ти оставаш да дължиш рестото на банката до живот.
Без апартамент/къща, но с дългове - в България все още нямаме закон за личен фалит и за това си длъжник на банката до живот.
Или пък банката ти продава задълженията и идват едни "хубави" хора да те тормозят и преследват всеки ден.

Някъде из темите бях дал пример за една колежка от Полша, която не може вече да си изплаща къщата, заради сериозно повишените лихви и яката инфлация от година на сам.
Продават къщата, но никой не проявява интерес да я купи, вече сигурно година - все още издържат, но не се знае още колко, преди банката да ги изхвърли на улицата.

Проверете, какво се случва с лихвите там от година - година и половина на сам, и как стоят нещата.
Може и в Чехия да проверите.

А, ако там се случва ... защо у нас да не се случи ... Дано не съм прав за това.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1232
Регистриран на: 6.02.2010
Пол: Мъж
Кара: '16 Q7 S Line 3.0 TFSI Supercharged
Детайли за колата: Stage 1 435hp/545NM, заредена до гърба

Re: Колко дългове имате?

Мнение от bai_ILIA » 16 Авг 2022, 13:03

То ще се случи със сигурност, въпросът е какви ще са последствията. Проблемът е в процента на вноската спрямо доходите. При някои хора е доста висок. Също така зависи и кой каква професия има. Има професии, които не ги засягат финансовите кризи...
"Чемодан, вокзал, Москва"

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Колко дългове имате?

Мнение от carmanf1 » 16 Авг 2022, 13:37

Абсолютно съгласен.

Дългове от какъвто и да е тип, трябва да са много разумни, много добре премерени и обмислени.

И си прав, има професии и бизнеси, които пък процъфтяват по време на кризи.

ПС. Обаче много хора са хазартен тип и вечно се чудят защо имат кофти късмет :lol:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 55
Регистриран на: 19.01.2010

Re: Колко дългове имате?

Мнение от M17cH » 16 Авг 2022, 13:46

Petrolhead написа:Ако решиш да купуваш нещо, каква е разликата дали ще го купиш с пари в брой или с пари на кредит?


Тва малко звучи като оная безумна реклама 'и си караш колата и си харчиш паричките' :mhihi: :clap:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Е.Димитров » 16 Авг 2022, 13:58

Petrolhead написа:
Е.Димитров написа:Някой хора явно живеят на принципа на цитата на Робърт Дениро от филма "Жега".
Идеята на героя беше такава, че като стане жега, да оставиш всичко и да изчезнеш.
Ей така живеят някой хора, всичко им е на кредит и ако стане грешка , всичко изчезва в облак спомени и дим :mhihi:


кое е това всичко, което изчезва?

купуваш къща с 30 годишен ипотечен кредит, да кажем преди 10 години, за 100к евро.
понащтърбил си ипотеката за това време, а къщата вече не струва 100к, а 300к.
закъсваш за пари, продаваш къщата, покриваш ипотеката и имаш 200к евро в джоба. кое точно е изчезнало? имайки тези пари няма да останеш на улицата.

а сега си представи, че освен къщата имаш и апартамент, купен по същия начин. и някоя друга акция. и някой шиткойн. и някоя забавна кола. и част от някакъв бизнес. всичко купено на кредит, и всичко си увеличава стойността.

има една условност, която мисля, че убягва да доста хора. банките обичат да дават пари на тези, които вече имат пари. живеенето на кредит, без да се притесняваш за утрешния ден, се получава само ако не ти е гол задникът. виж ако заложиш апартамента на баба си за да направиш баничарница в люлин, докато цял живот си бил шофьор на камион, по-скоро трябва да се притесняваш от евентуалното изчезване на парите ти.



Да почнем от първото.
Купуваш къща, в един момент не можеш да покриваш и разбира се, почваш да продаваш спешно, докато не е дошъл чси и той да "помогне" със продажбата.
Та по тая схема в сайтовете на чси тата е пълно с подобни неуспешни моменти.
Питай колегата, дето чат пат показва подобни имоти, мисля, че работи за някой чси.
Има толкова моменти, че всички работят срещу теб.
Не дай си Боже нещо се влюбиш, бъгнеш се и работата тръгне зле, хайде заминаха доходите.
Зависиш ли от обстоятелствата, нещата не винаги са добре.
Баси живота, всеки ден се събуждаш с минус 200-300 лева и трябва да ги изработиш на 100%.
НО, както има една приказка в България - "всеки сам си прЕценя" , така ще е, пък и чси тата и банките и те киноа ядат.
Във всеки случай, аз се радвам на подобна инициативност и разбира се, това е един вид стимул човек да не се отпуска и да бута влака.
Аз вече харесвам по-спокойният живот деЙва :)

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Petrolhead » 16 Авг 2022, 15:51

нямам идея точно как си ги представяте нещата, ама ако си си купил нещо за 100-200к евро, с ипотека, все трябва да имаш пари за 3-4-5 вноски напред.
все пак става въпрос за 5-6к лева.
не знам какви ЧСИта ви гонят. банката точно твоята колиба ще иска да вземе. притрябвала й е. трябва сигурно поне година да не плащаш нищо за да тръгнат да ти взимат нещо

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: KoolyO

Последни теми
Facebook