Колко дългове имате?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Колко дългове имате?

Мнение от TNT » 17 Авг 2022, 15:51

Щом ти е по-ниска от наема, значи е правилно решение :bchug:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Rainbow » 17 Авг 2022, 16:18

Spit-Fire написа:Преди време и аз като теглих ипотеката съм се потил месеци наред да го мисля. Ма пък каква е алтернативата, ако човек иска да е "разумен" - цял живот под наем ли.

Иначе все още се чудя дали съм взел правилно решение за ипотеката - срок от 25 години с вноска по-ниска от наем. А много мои колеги напускаха ипотеки за по 10 години с вноски от 1000+ лева.


Така или иначе си дал големите лихви в началото, защо да не си взел правилното? Ако имаш "излишни" пари - директно ги вкарвай в главницата :)

А за срока винаги според мен зависи какъв % от доходите ти е вноската. Ако за 5 години ще e примерно 70%, а за 25 години ще e 15-20%, кое според вас е по-сигурно? :P
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

младши ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Колко дългове имате?

Мнение от carmanf1 » 17 Авг 2022, 16:56

Много относителна и разтеглива тема са кредитите и всякакъв вид дългове.

Всеки го играе според собствените си разбирания, разум и образование :D

И както колегата по-горе посочи относно % от доходите, пак е много относително. И е много прав.

Ако дохода ти е примерно 10-11К/месец и си разумен човек, ще се стиснеш за определен период и няма проблем да даваш 7к /месец

Ако обаче е 1500 лв, тогава нямаш шанс да оцелееш със 70% вноска.

Като цяло, аз винаги когато съм взимал кредит на времето, съм действал на принципа "play it wise and safe".
Което за мен е максимално бързо изплащане (разбира се това е означавало ограничения), защото не се знае какво ще ти сервира живота. Отделно спестяваш лихви.
Сега е едно, след 5г., може да е друго. Може да е още по-добре (добре дошло), но може и да е по-зле.

Предпочитам аз да се напъна, отколкото да обременявам децата си например след години, когато порастнат да изплащат мои простотии.

Това разбира се ако не се откажат от наследство, щото и тоя вариант го има ако си надробил ла*ната.
Не искам да поставям децата си в такава ситуация, да избират дали да получат наследство или да се откажат - щото и такива примери има бол

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Petrolhead » 17 Авг 2022, 18:29

имаш пари. можеш да си купиш бмв за 200 бона, ново в магазина. решеваш, че това е което искаш. имаш 2 варианта:
1. всичко в брой
2. лизинг за 5 години, 20 бона в началото, 30 бона в края, вноската ти е към 2500 на месец.

при вариант 1 си минус 200 бона и плюс БМВ
при вариант 2 си минус 20 бона, плюс БМВ и 180 бона в джоба, но си минус 15тина хиляди лихва за 5 години. имаш 5 години да си изхарчиш 180 бона разумно, така че да си избиеш лихвата.
повечето хора, които имат изкарани с труд 200 бона, имат къде да ги сложат за да изкарат нещо от тях, не да ги паркират пред блока

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Колко дългове имате?

Мнение от madafaka_donkele » 17 Авг 2022, 20:27

Да не цитирам всяко мнение поотделно. И в България банките нямат зор да ти вземат набързо имота, ако не плащаш, но и няма да те чакат с години да се натуткаш. Масовото е 3 месеца. Т.е. 3 месеца можеш да не плащаш, през това време имаш законни лихви или такива, договорени в договора за ипотека. Ако след 3-ия месец нямаш плащане едва тогава банката тръгва да те търси по официалните канали, но по важното е, че тогава вече банката има право да си предяви цялото взимане накуп. Пример - теглил си 300к лв., плащал си 12 месеца, става някакъв фал, не плащаш 3 месеца и банката вече има право да си иска обратно да кажем 290к лв. накуп/наведнъж. Не ги интересува, че си на 4-5к заплата и единственото друго, което можеш да предложиш е един гол г*з :mhihi: За щастие това е възможно най-екстремния и краен вариант. Но го има в договорите за ипотека де. Та все пак за да не се стига до такива ексцесии при първи признаци на забатачване или веднага след, като стане някой фал не дай си боже веднага в банката да се измисли някакъв вариант. Преди време имаше много подходящи за целта застраховки срещу внезапно настъпила неплатежоспособност, най-вече покриващи загуба на работа и времето до намиране на нова. Но дори и без такава застраховка има варианти да се плащат само лихвите или само главницата или директно по-ниски вноски за по-дълъг период или някакви гратисни периоди и т.н.
Другия важен момент е със сроковете. Покрай манията да не се минат с някой и друг лев доста хора пускат някакви супер кратки срокове. Примерно взима 4к, пуска кредита с вноска 2к за 10г. Което е супер глупаво, първо щото е ултра рисково вноската ти да гравитира около половината на заплатата ти и второ е абсолютно безсмислено напъването. Много по-удачен вариант е при 4к заплата да се пусне кредита за 30г. при 650-700лв. вноска. Хем няма да те товари на месечна база, хем ще пестиш повече или ще разполагаш с повече налични веднага пари, хем ако нещо се сговни ще е по-лесно да намираш всеки месец отнякъде 650-700, отколкото 2к.
Кредитите не са нито опасни, нито сложни. Просто човек трябва да се осведоми и да направи educated choice. И все пак бързи кредити, стоков кредит и подобните с двуцифрени числа за лихва и ГПР най-добре да се избягват, единственото изключение са промоционалните стокови кредити на тби, бнп париба, уникредит консюмър и подобните, където ви се предлага нещо на изплащане без лихва, като уловката, че си давате доброволно всичките данни и в най-добрия случай после ви тормозят по телефона с други "оферти", а в най-лошия се оказвате с чужди кредити на ваше име :mhihi:

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Petrolhead » 17 Авг 2022, 20:45

Забравих за любимият начин да караш нова кола без да поемаш никакви рискове - оперативен лизинг.
Вместо 2.5 к за БМВ-то, плащаш 3к. Ама колата ти е под наем, караш, сменяш като излезне новата, плащаш си същите 3к, а ако нещо осереш пейзажа, връщаш им я и който от къде.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 294
Регистриран на: 21.05.2009
Местоположение: навсякъде
Кара: както може
Мечтае да кара: както не може...
Детайли за колата: от миналия век

Re: Колко дългове имате?

Мнение от drago_pavlov » 17 Авг 2022, 20:54

madafaka_donkele написа:Много по-удачен вариант е при 4к заплата да се пусне кредита за 30г. при 650-700лв. вноска.

Къде ги тия кредити със 700 лв вноска?
200к евро за 25 години са по 2к лв/месец...
За да падне до 700 сигурно трябва да е за 50-60 години :lol:
I kill a communist for fun, but for a green card... I'm gonna carve him up real nice.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Колко дългове имате?

Мнение от madafaka_donkele » 17 Авг 2022, 21:20

Petrolhead написа:оперативен лизинг


Това е най-добрия вариант... ама в чужбина. Тук в БГ тва става само за фирми/юридически лица, пък ако някой се излъже да даде на частно лице не е със същите изгодни условия.

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Колко дългове имате?

Мнение от Моджо » 17 Авг 2022, 21:31

И съм работил в тби и имам/имал лизинги във всички. По няколко. Обаждат се чат пат ма чак тормоз. Я се обадят 3 пъти годишно, я не. Разбира се моите са над 20 приключени, имам си история във всички, одобрен предварително лимит. Двуцифрени гпр не ме притесняват щото сроковете са ми до 10 месеца макс и сумите са малки. Иначе ипотечния в началото ми беше 30% от заплатата и само след няколко години падна на под 5%. Накрая го погасих предсрочно.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Колко дългове имате?

Мнение от 3186 » 17 Авг 2022, 22:11

Аз пък съм пуснал ипотечния на намаляващи вноски, сиреч на средата на срока ще съм изплатил половината главница и ако нещо ме прихване да го изплатя предсрочно по-лесно. С тази инфлация някак изобщо нямам стимул да погасявам рано каквото и да е. Иначе идеалния вариант за подсигуряване е 12 вноски при 9%лихва :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4868
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Колко дългове имате?

Мнение от acho.rs » 21 Авг 2022, 13:46

3186 написа:Аз пък съм пуснал ипотечния на намаляващи вноски, сиреч на средата на срока ще съм изплатил половината главница и ако нещо ме прихване да го изплатя предсрочно по-лесно. С тази инфлация някак изобщо нямам стимул да погасявам рано ....:

Само че си си пуснал точно такъв кредит- в началото погасяваш повече от стандартното. Този вид кредити е леко безсмислен и за това повечето банки не го предлагат - само объркване и безброй въпроси от клиентите. От 2014г ипотеките нямат такси за предсрочно погасяване след 1вата година, така че може да си погасяваш повече по всяко време...И моля не започвай със - "при кредит със равни вноски, първо си плащам лихвата , после главницата" ...Погасяват си се и двете рециброчно през целия период според оставащите главница

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 105
Регистриран на: 31.03.2014
Пол: Мъж
Кара: BMW 320d, E46,150 hp, 2002, automat
Детайли за колата: facelift

Re: Колко дългове имате?

Мнение от xaxo » 21 Авг 2022, 15:18

Факт е, че при равни други условия, при кредит с намаляващи вноски ГПР е по-нисък от стандартното което се предлага - равни вноски.

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook