Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от carmanf1 » 29 Юни 2022, 23:11

Много яка тема. :yes:

Аз от доста време се каня да започна да уча от баща ми занаят, ама пусто, много работа, 2 деца и т.н.

Надявам се скоро да намеря време, докато не е станало късно.

Една кратка история:
Баща ми има един редовен клиент от години наред. Почти всеки ден го виждам при него.
Страхотен пич, разбран, добър.
Прави едни custom неща по поръчка от хром никел, алуминий и други метали.

Преди няколко седмици казал на баща ми, че си купил някъв там заваръчен апарат, за да си прави всичко сам.
(Супер, аз на негово място бих го направил много по-рано)

Обаче нещо не му се получило със заварките. Пробвало момчето, пробвало 2-3 седмици ама не става.
Гледал клипове … не се получава както трябва.

Баща ми му казал, кажи ми бе човек, питай, ще ти кажа какъв апарат и какво ти трябва.
После му дал втората маска и му казал, идвай ся тука до мен да заваряваме, гледай, питай. Всичко ще ти кажа.
Щом имаш желание, ще те науча.

Идеята е, знанията да се предават на поколенията. Не всеки следващ да открива топлата вода.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от ivoaudi » 30 Юни 2022, 1:03

То добре, ама човека в темата на няколко пъти помоли за конкретика. Та:
Де-що е механика и електроника ми е хоби и професия. Преди 20 години като си живеех в България денем поправях автомобили, нощем електроника. Това, заради конкретиката, но друго според моето скромно мнение може да има стойност за темата. Та:
Моят случай смятам, че е силно встрани от средностатистическия и именно поради тази причина конкретно той няма да е толкова нужен за конкретиката :D Имам въпреки всичко какво да кажа, без да съм особено конкретен. Та:
Каквото и да правя, с каквото и да се захвана, винаги се старая крайния речултат да е такъв, че просто не може да вирее конкуренция! :D Ся, колко е вярно? Твърдения. Не е толкова важно за темата. Забелязах обаче два странни феномена, като и двата ги преживях до ниво да те разклатят из основи. Феномен номер 1:
Изклщючително добър си! Десет и повече години учиш, развиваш се, лишаваш се с цел да се оборудваш с нужните инструменти, екипировка, книги ако щеш, уреди, микроскопи и....ти си! Знае те целия град! Супер!
Ама не :mrgreen:
Полека, лека клиентите заживяват с мисълта, че ти си този, който е последна инстанция и до теб ще запристигат с времето единствено и само свръх заплетените, нерешими, сложни, теагави и често, често супер нерентабилни случаи......... :mrgreen: Наебан си именно щото си силен! :ok:
Втори сценарий. Също преживял го и не си измислям:
Добър си! Най-добрия! Работата расте и не просто расте, зарива те! Заринат си от брутален брой, неизпълними физически на брой поръчки, в резултат на което просто си принуден да дадеш приоритет на лесните, които са и бързи. Можеш да откараш така с години, вършейки лесна работа и.....неусъвършенствайки се :smoke:
Отново губиш и отново това се случва именно щото си най-силния в твоя домейн! :ok:
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от Nickelback » 30 Юни 2022, 9:33

enigma написа:Много хубава тема :yes:

Радвам се, че се включи :bchug:

enigma написа:Аз може да се каже, че работя същото като тебе, може би на малко по-абстрактно ниво и по-малко дълбочина в хардуера :D . Преди години имах избора да се ориентирам повече към корпоративни дейности и управление, но реших, че не е за мене. Има си хора, които са добри в това. Аз искам да съм изобретател и да се занимавам с PoC на нови технологии със "запретнати ръкави".

Виж как "краставите магарета" се надушваме :mhihi: :ok: Още като ми писа, когато ривърсвах CANBUS-а на Черокито, за оня метод с клъстеризацията на съобщенията по "waveform footprint-а" от различните ECU-та, и ми стана кристално ясно, че не си пиша с поредния "гуглю", ами с професионалист и колега :bchug:

enigma написа:Търпение... зверско търпение и желание да разбираш процесите в дълбочина, не само да замажеш нещо набързо :).
Мога да допълня нещо за мотивацията - поне за мен винаги е било важно да работя по продукт, който с нещо ще подобри живота на хората.

Тия неща все едно са мои мисли :ok: Абсолютно същата ми е мотивацията и на мен - нови и перспективни технологии, в помощ на обществото под една или друга форма :yes:

enigma написа:Нещо бих си позволил да ти кажа и за "некомпетентните" хора - те често имат други + качества, и диалогът с тях често дава полезни перспективи, до които иначе не бих стигнал.

Да, това не го отричам, така си е :yes: Тези уж некомпетентните са всъщност технически и технологично необременени и почти винаги дават добра насока за много неща. Аз винаги се опитвам да разсъждавам out-of-the-box и да се поставям на мястото на крайния потребител като измислям/доизмислям някое утройство, но не винаги ми се получава. Малко имам афинитета да бутам все към инженерно съвършенство и овъринженеринг, за което все няма време и/или бюджет. Единици са устройствата, който са станали точно по моята рецепта :ok: :mhihi:

enigma написа:И тук да спомена нещо за висшето образование. Аз със инженерно образование се сдобих на сравнително късна възраст (около 30). Направих го по собствено желание, защото макар вече да се занимавах със същите неща усещах, че не разбирам нещата в дълбочина и това не ми харесваше. Беше ми много трудно откъм академична програма и чисто материално може би безсмислено, но за мен определено си струваше.

Да, образованието окрупнява фундамента, заздравява връзките между вече съществуващи домейни. Във висшето ми образование не мога да кажа, че съм научил нещо ново и/или кой знае колко полезно, но определено мога да кажа, че получих един по-общ и академичен поглед над технологиите и процесите, чрез който по-лесно да мога да класифицирам, изолирам и адресирам в правилната посока даден проблем :yes:



carmanf1 написа:Аз от доста време се каня да започна да уча от баща ми занаят, ама пусто, много работа, 2 деца и т.н.

Надявам се скоро да намеря време, докато не е станало късно.
...
Идеята е, знанията да се предават на поколенията. Не всеки следващ да открива топлата вода.

Абсолюто съм на същото мнение :bchug:
В тая връзка - винаги има какво да се научи по-възрастните. Даже като си говоря с баща ми, накой път става въпрос за нещо фундаментално, и аз се усещам, че "това не го знам" или поне не и в детайлите, които ми се иска, за да разбера в дълбочина даден проблем. Я съм дремал малко точно по тая тема в училище, я просто не съм се сблъсквал. Хубавото е, че това не са непоправими дупки в познанията :ok:



ivoaudi написа:...

Има го тоя момент с тия два феномена, Иво, абсолютно съм съгласен :yes: Някакси човек трябва да балансира измежду възможностите, които живота му сервира. А и тоя баланс никак не е лесен :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1697
Регистриран на: 8.02.2012
Местоположение: FR,Marseille
Пол: Мъж
Кара: e46 318i N42B20AB
Мечтае да кара: хората да мислят
Детайли за колата: свежа и поддържана!

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от ivoaudi » 30 Юни 2022, 11:23

Аз съжалявам, че не можах да дам никаква конкретика за това колко време и какви умения са нужни за да станеш добър специалист в дадена област, но наистина смятам за невъзможно това да бъде сторено! :D
Всичко варира м-у професиите и отделните индивиди в толкова широки граници, че..
Отделно от това ще дам конкретен пример в моя си домейн. Откак съществува нещото мобилен телефон ги изучавам конкретно тях най-вече. Какво се наблюдава. Да речем най-сложното за изпълнение е да речем да свалиш флаш, процесор, уайфи модул когато са залети със смола и да ги смениш, поправиш и т.н. Има сръчни момчета и успяват да го сторят, като забележи:
Те НЕ ЗНАЯТ, за съществуването на мултицета и какво се прави с него. За мен е необясним и този феномен, но за тях това не е проблем и дори се водят светила в сферата си....
Та....сложно е. Много неща влияят. Аз съм го казвал и преди - достатъчно е туй що правиш и учиш да ти харесва. Да ти е хоби дори. Колко време е нужно....като че ли няма значение.
9K714 OKA SS-23

ПУ 9П71 ТМ 9Т240
9М714Б АА-75 9Н-63

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от carmanf1 » 30 Юни 2022, 12:52

ivoaudi написа:... Феномен номер 1: ... Полека, лека клиентите заживяват с мисълта, че ти си този, който е последна инстанция и до теб ще запристигат с времето единствено и само свръх заплетените, нерешими, сложни, теагави и често, често супер нерентабилни случаи......... :mrgreen: Наебан си именно щото си силен! :ok:


Е т'ва е много важно, 1-во да го осъзнае човек и после да се научи да го управлява.
По-долу ще напиша как го правя аз, грешно или правилно ще споделя и ще се радвам някой да сподели как да го подобря.

Много често, когато някой колега осере някоя голяма сделка и борда я върне, я мятат на мен. Най-често се на*ират UK "играчите".
Формулите им грешни, не избрали правилните финансови индекси, двусмислени клаузи в договора, неизпълними обвързаности ... и т.н.

Само че, да оправиш осрана сделка е много по-трудно, понякога и невъзможно, от колкото да я направиш из начало както трябва.

Гърбиха ме по тая линия да бърша ....., с няколко сделки. После се научих.

Сега, преди да ми я метнат, искам 2 пъти повече време от необходимото (взимам време за себе си :mhihi: ), искам някъв стимул (обикновено е непаричен, а друг вид), искам прехвърляне на мои сделки към други колеги и ясно поставям червената линия (малко по-ниско от това, което мисля че ще постигна), за да няма кой знае какви очаквания.

И работи, поне за сега.

Това разбира се, не работи за всички сфери и бизнеси, но предполагам могат да се направят някои паралели.

Само споделям опит. И ще се радвам, ако някой ми даде допълнителни съвети.
Било то да спра да го правя по този начин, или пък какво да добавя за да подобря нещата. :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от Nickelback » 30 Юни 2022, 16:35

carmanf1 написа:Само че, да оправиш осрана сделка е много по-трудно, понякога и невъзможно, от колкото да я направиш из начало както трябва.

О, същата работа е и с проектите. Ако някой си е оставил ръцете, г*за и т.н. преди теб, може и 5 пъти повече време и пари да струва да се оправи кочината отколкото да се почне начисто отначало и да се докара до последното ниво на зрялост. Нещата от живота общо взето :) Важното е да не му дреме на човек - от 9 до 6 без много нерви, а ако някой залита в спешности и олелии, че еди какво си било за вчера, да върви при арменския поп, не съм аз тоя човек :mhihi: :ok:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от carmanf1 » 30 Юни 2022, 20:36

Nickelback написа: … да върви при арменския поп, не съм аз тоя човек :mhihi: :ok:


:yes: Именно. И аз съм вече така.

Кофти обаче, че на мен ми трябваше доста време и много нерви да го науча това.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от enigma » 30 Юни 2022, 23:15

Nickelback написа:Важното е да не му дреме на човек - от 9 до 6 без много нерви, а ако някой залита в спешности и олелии, че еди какво си било за вчера, да върви при арменския поп, не съм аз тоя човек :mhihi: :ok:


Ето това е много важно и за мен :yes: . На младини не мислех така, ама нищо не си струва да си съсипваш здравето и нервите.
Имах една позната, много добра адвокатка, работеше все много трудни случаи и безкрайни часове. На 50 и нещо почина от мозъчен кръвоизлив...
enigma
ያለ እኩል

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от Моджо » 01 Юли 2022, 6:55

От 9 до 6 ли ? Много е. Макс до от 9 до 2. Извънредно до 4.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 682
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от carmanf1 » 01 Юли 2022, 11:23

И обедна почивка от 12 до 1 :D
И няколко паузи за :smoke:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от enigma » 01 Юли 2022, 18:53

Моджо написа:От 9 до 6 ли ? Много е. Макс до от 9 до 2. Извънредно до 4.


Тихо пък ти, млад е още колегата, трябва да се натяга малко повече. :ok:
enigma
ያለ እኩል

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook