Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от Nickelback » 28 Юни 2022, 16:59

Все си мисля в другите професии как е, та се сетих да пусна една темичка :ok:

Например някой тук е с някаква конкретна професия/занаят (XXXX в заглавието). Смята, че сте натрупал достатъчно опит и смее да изрази мнение какъв е минималния набор умения/познания/качества YYYY в областта (количествено и качествено), които човек трябва да има, за да се нарече добър специалист в своята област. За колко време се става добър специалист?

Например - кои са тези неща без които един заварчик, да речем, не може? А сърдечният хирург? Добрия икономист пък какъв точно фундамент трябва да има? Какви други качества? Пилотът на изтребител в какво е добър, за да е пилот? И т.н.
Можете да пишете за себе си, или пък по свои преки и силни впечатления (получени чрез дългогодишни наблюдения и/или с разбиране) от конкретната област :yes:

Да речем във форума имаме поне двама човека медицински физици, @ukelichko работи в АЕЦ, не помня точно какво, но и за тримата ми е особено интересно в какво им се изразява ежедневната им дейност, и най-вече, какъв фундамент е трябвало да придобият откъм знания и умения, за да заемат позицията, на която са :bchug:
Имаме колеги, занимаващи се с охранителна дейност - покриват ли нормативи, какви конкретно? Как поддържат форма?
Енигмата също ми е особено интересен, защото усещам комплексност и сериозна конкретика у него, та бих се радвал, ако сподели :bchug: :ok:
Ей така на посоки се присещам, не искам да изброявам, схващате идеята вярвам :yes:

Ще се радвам, ако има интерес към темата, аз също ще напиша на свои ред като/ако се поразвие :bchug:

Идеята е да има конкретика, а не да се говори "по принцип" и наизуст, и по този начин да се получи известна прозрачност към дейностите практикувани от другите колеги, както и придобиване на интерес към нещо уж чуждо някому :)
Моля подхождайте с уважение един към друг и не се карайте :idea:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от Моджо » 28 Юни 2022, 17:11

За николко време. Демек няма спирка. Се нещо има да се научи. Аз работя едно нещо вече 16 години и колко повече знам толкова повече разбирам колко не знам)). Естествено имам си опита, знанията. И все има нещо дето не го знам. Като старо куче обаче много бързо намирам или кой да питам или къде да го науча)). Или пък как да заобиколя нещото. Ма мойто е с много широки граници и научаване няма на всичко. Ако си тесен специалист е възможно да станеш много добър сравнително бързо. Колко, колко.. Ми зависи от професията. Може 5, може 10 години. А може и повече. За мен лично е много важно да не си повярвам, че знам всичко или мога всичко... Нема такъв филм, ма много хора са си повярвали)
Хм,хм...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от zvetiko » 28 Юни 2022, 18:00

Има хора, които могат да изпадат в състояния, в които с подсъзнанието си установяват връзка с енергията и знанията на Природата, реализират това, което искат по единствения правилен начин и резултата е нещо уникално и перфектно. Други работят по инструкции- колкото по-точно ги спазват, толкова по-добър е резултата.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от bum_bum » 28 Юни 2022, 18:05

Аз мисля, че в момента в който си повярваш, че си добър специалист и си си пикал в крачола. Защото много хора смятат, че това е времето, когато трябва да спреш да учиш.

За нещата от които смятам, че разбирам винаги казвам, че трябва още да чета, уча, търся и работя и отсреща Ганчо като ме слуша това го чете като "тоя не е много напред с материала". :mhihi:

Ако правиш нещата с желание, разбиране и знание винаги ще си по-добър от някой друг специалист, който ги разбира, но ги прави от немай къде.
Изображение

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1751
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от BMW_POWER » 28 Юни 2022, 20:56

Много зависи от професията. Един занаят можеш да научиш и за година, две и после да си Бог в него цял живот. В друг занаят да учиш и работиш цял живот и пак да си на сантиметър от върха.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от Моджо » 28 Юни 2022, 21:07

Даже и занаят да е пак си иска да го поддържаш. Не се сещам за нищо дето да го научиш за година, две , три и край нема повече какво.
Хм,хм...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1751
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от BMW_POWER » 28 Юни 2022, 21:11

Моджо написа:Даже и занаят да е пак си иска да го поддържаш. Не се сещам за нищо дето да го научиш за година, две , три и край нема повече какво.


Ако си да речем дърводелец и правиш само декове, две-три години са ти повече от достатъчни. За гумаджия също не ти трябват много години стаж....
Виж, за IT, лекар, стоматолог, механик, там е съвсем друго.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от Моджо » 28 Юни 2022, 21:33

Гумаджия... Сека година нови модели гуми, нови машини за баланс и секакви щуротии. Па казуси колата тресе и не е ясно що... Па джанти 1000 вида от най различни материали... И те така. Ако искаш да си "специалист" нема да стане само с научаване на монтаж/демонтаж и баланс. Даже има у форума тема. Хората идат на майната си за читав гумаджия като такива има поне 1000 в София. Колега си боядисва колите у Варна или Бургас беше. Явно в София не си е намерил читав. От Рено форума половината одат на газаджия в Плевен)). Примерно. В Пловдив Слави ги събира от цела България коли да ги прави.... Ма и той не си е седнал на трите букви....
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от empar » 29 Юни 2022, 12:59

500!



Нямам какво повече да добавя! :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от Nickelback » 29 Юни 2022, 14:21

Пичове, хубави неща пишете, все верни, ама все са "по принцип", липсва конкретика :dunno:
Пак да кажа, че акцента на темата не е философската страна на нещата, ами практическата. Има много млади неориентирани хора, има разочаровани хора от своята област, има хора търсещи нещо ново, 'щото просто мислят, че би им било интересно!
Темата има смисъл и е полезна, ако се споделят конкретни професии наред със спецификите и необходимия фундамент от знания/умения/качества :yes:
Говорите за гумаджии, ама никой гумаджия не дойде да напише от първа ръка, колко трудно е придобил ценза си, умения, специфики, какво боли, какво го мъчи, какъв тренд ще следва в бъдеще, за да остане добър, и професионалист, в занаята си и т.н. :dunno:
Е това е тъжно в цЕлата работа :roll:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 684
Регистриран на: 8.08.2005
Пол: Мъж

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от carmanf1 » 29 Юни 2022, 14:48

Баща ми е заварчик/аргончик от 20-тина години.
Преди това беше стругар, ама като разпарчетосаха заводите през 90-те, остана без работа.

От него знам, че за да си добър аргончик, трябва първо да имаш много добри шлосерски умения, както и материалознание.
Не било само да дръпнеш перфектния и красив шев, като робот на конвейер.
Подготвя детайла, прави си съответните установки преди да заварява.
Самата заварка отнема може би 10% от времето в повечето случаи.
Изключвам големите поръчки, когато прави установката и после заварява като на конвейер - това е рядко.

Работилничката му е пълна с всякакви приспособления къде си е правил сам.
Има едно, което върти детайла със зададена скорост. Мисля че го ползва и за джанти.

И не на последно място, нон-стоп чете и гледа клипове в тубата да учи.
Английски не знае, но е научил терминологията, която му трябва и гледа клипчетата. И от време на време идва да ме пита, тоя кво казва ся тука :)


При мен е по-лесно, global procurement съм - снабдителче (както му се казва по нашенски)
Трябва да можеш да четеш езика на тялото и математика/логическа мисъл. Тях си ги имам още от малък, дадено ми е. Не спирам да ги развивам, но са ми дадени.

За това, ако срещата не е на живо, винаги държа доставчиците да са с включена камера. Задължително условие :mhihi:
В повечето случаи разбирам още като започват да ме лъжат. После просто слушам и ги оставям да си довършат лъжата и тогава действам.

Другото, като умения/тактики за преговори, презентационни умения, stakeholders management, ... се учат с опит и много обучения/тренинг сесии всяка година.

И изобщо не съм добър, продължавам да се уча всеки ден.

Потребител
Аватар
Мнения: 4
Регистриран на: 14.09.2010
Пол: Мъж
Кара: Volkswagen CC 2.0 TSI

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от MapkoB » 29 Юни 2022, 15:59

carmanf1 написа:Английски не знае, но е научил терминологията, която му трябва и гледа клипчетата. И от време на време идва да ме пита, тоя кво казва ся тука :)

Това е интересен "феномен", който открих, когато се запалих по дърводелството наскоро (изработка на мебели по-конкретно). Веднъж изградиш ли основа, която баща ти явно има, е достатъчно само да гледаш, ако ще на китайски да ти говорят. Пак е достатъчно да хващаш трикчета и тънкости. Специално за дърводелство, както в моя случай, има доста канали, които дори не приказват изобщо, просто върви музичка.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от Nickelback » 29 Юни 2022, 16:01

carmanf1 написа:Баща ми...

Хубаво се сети за меко казано близък човек - уважавам :idea:
carmanf1 написа:При мен е по-лесно...

:yes:
Ей радвам се, че потръгна темата в полезната посока :bchug:

Айде и аз да се включа на свой ред, белким се престрашат и още хора :yes: :bchug: Ако пък стане и човешка дискусия ще стане чудно :ok:

И аз ще започна с баща ми, защото имам пряк поглед над това, което знае, може и какви качества има, за да е цял живот успешен, особено предпочитан и търсен в областта си :yes:
Та той е електротехник/електрончик, с конкретна специализация поддръжка на металорежещи машини :yes: Но както е добре известно, за да установи даден проблем откъде идва точно, трябва да има по-общ поглед над машината като система и тук е моментът, който го откроява от "масовия електротехник" :mhihi: Тука отварям една скоба, че за да е истински добър един специалист в своята област, той трябва да "достатъчно добър" и в уж несвойствените за него области, типични за тия другите хора, с които комуникира/работи, за да не позволява да го пързалят, и най-малкото да вдъхва респект :yes:
Та един добър електротехник в контекста на поддръжка на машини трябва да знае обща физика, в частност механика, термодинамика, пневматика, хидравлика, електричество/магнетизъм (да речем, че тези двете ги покрива електротехниката), силова електротехника и електрооборудване, обща (и не много обща) електроника, компютърна грамотност и управление на процеси. Бонус е да е запознат и със самите технологични процеси, които изпълняват машините и техните оператори.
От гледна точка на умения имаме обработка/подготовка на кабели, кабелни връзки, запояване, умения за измерване на разни величини, изчисления, документиране - също... не се сещам нещо друго чак пък толкова специфично тук.
От гледна точка на качества - търпение, концентрация, отговорност, недоверие (дори на себе си :mhihi: ), бистър ум... ей такива неща, за да не "светнеш", или нЕкой друг :mhihi: :yes:

За себе си две думи - системен архитект съм, с повишен превес към софтуерен такъв, както и PoC/"new feature" lead :mhihi: Работата на системния архитект е да декомпозира дадена функционалност желана от клиента, директора, CTO-то, (дори CEO-то понякога :mhihi: ) до ниво устройства/услуги/интерфейси/софтуерни компоненти, познати и не толкова познати на екипите надолу. Често, ако се говори за единично устройство, се очаква и разбивка на дадено устройство на хардуерни и софтуерни модули, до ниво резултатът от цялата работа да стане работа (user stories) на отделни хардуерни и софтуерни екипи. Това е по-скучната работа. По-интересната е ти пръв да имплементираш нова функционалност/идея (PoC - "proof of concept") :D
Та какво трябва да знае човек... Понеже аз главно разработвам реални устройства, "живеещи" в реалния свят, а не чист софтуер, познанията по физика са почти задължителни, за да разбереш, предскажеш и тълкуваш адекватно поведението и изискванията на устройството към света около него. Та тия горните раздели от физиката дето споменах си присъстват с пълна сила :ok: Оттам насетне идват обща електротехника, слаботокова електроника, познания по съвременната елементна база от електронни компоненти на пазара, междусхемни интерфейси, схемотехника(аналогова и цифрова), радио комуникации, захранващи устройства, компютърни архитектури, процесори и микроконтролери (тука е много дълбоко :mhihi: ), алгоритми, системно и приложно програмиране (на какъвто език е удобно и уместно :mhihi: ), архитектурен софтуерен дизайн, операционни системи, мрежи/протоколи, напоследък и невронни мрежи :mhihi: ... със сигурност пропускам много неща, но да... както казаха колегите по-назад, човек цял живот учи и списъкът е безкраен :) Ако нещо не знаеш, не е срамно. Срамно е да не можеш да си изнамериш информацията в днешния информационен океан :ok:
Умения - не че е задължително, но общи уменията по измерване, запояване, troubleshooting са само в плюс :mrgreen: Спестяват адски много мъки по комуникация с разни хардуерни отдели, доставки и т.н, ако може човек да се оправи сам, за да си свърши работата е супер - виж горната скоба за познаването на чуждите области ;)
Качества - и тук - търпение, концентрация, отговорност, недоверие (дори на себе си :mhihi: ), бистър ум, работа под напрежение, умения за водене на диалог с технически неграмотни/некомпетентни хора, умения за убеждаване ( :mhihi: ) и договорки, нюх за лъжата и несигурността, презентационни умения не на последно място, както каза и carmanf1 :)
Хубавото е, че човек цял живот учи и винаги има какво ново и интересно да научи :bchug:
Лошото - понякога имаш чувството, че работиш с откровени идиоти :ok: :mhihi:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1527
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от ildivvy » 29 Юни 2022, 20:46

Аз почти напълно се припокривам с баща ти, с малката разлика, че машините, които поддържам в 'изправност' не са металорежещи, а всякакви (металообработващи, вакуумно изтегляне на пластмасови детайли, пенозапълване, транспортни съоръжения със страшно много разклонения и варианти, обмен на данни между компютри и машини/съоръжение и т.н. и т.н.)! Всичко, казано за него (баща ти) важи в пълна сила и за мен с още допълнения: необходима е брутално стабилна психика, възможност за взимане на отговорни решения при налична много малко 'входна информация' и т.н. Да може да се 'чете' между редовете и да разбираш какво иска да ти каже някой 'ограничен интелектуално' индивид с бедния си речник и непознаване на машината/съоръжението! Изобщо, работата с 'обикновените' хора в тази сфера е ...почти отвратителна! Ще подчертая още веднъж, че за да си добър в моята професия трябва да си много 'универсално ренде' в почти всички области и технологии, освен въпросната 'електроника' и 'автоматизация на производството': хидравлики, пневматика, ел.задвижвания, захранвания и всичко, което може да се развали в едно предприятие! За съжаление, поне в нашето предприятие, ние сме последната инстанция за всички проблеми, дори тези, които изобщо не са в нашата сфера! Крива работа :evil: ...
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 169
Регистриран на: 5.01.2005

Re: Като добър XXXX, аз трябва да знам/мога/съм YYYY...

Мнение от enigma » 29 Юни 2022, 23:08

Много хубава тема :yes:

Nickelback написа:За себе си две думи - системен архитект съм, с повишен превес към софтуерен такъв, както и PoC/"new feature" lead :mhihi: Работата на системния архитект е да декомпозира дадена функционалност желана от клиента, директора, CTO-то, (дори CEO-то понякога :mhihi: ) до ниво устройства/услуги/интерфейси/софтуерни компоненти, познати и не толкова познати на екипите надолу. Често, ако се говори за единично устройство, се очаква и разбивка на дадено устройство на хардуерни и софтуерни модули, до ниво резултатът от цялата работа да стане работа (user stories) на отделни хардуерни и софтуерни екипи. Това е по-скучната работа. По-интересната е ти пръв да имплементираш нова функционалност/идея (PoC - "proof of concept") :D
Та какво трябва да знае човек... Понеже аз главно разработвам реални устройства, "живеещи" в реалния свят, а не чист софтуер, познанията по физика са почти задължителни, за да разбереш, предскажеш и тълкуваш адекватно поведението и изискванията на устройството към света около него. Та тия горните раздели от физиката дето споменах си присъстват с пълна сила :ok: Оттам насетне идват обща електротехника, слаботокова електроника, познания по съвременната елементна база от електронни компоненти на пазара, междусхемни интерфейси, схемотехника(аналогова и цифрова), радио комуникации, захранващи устройства, компютърни архитектури, процесори и микроконтролери (тука е много дълбоко :mhihi: ), алгоритми, системно и приложно програмиране (на какъвто език е удобно и уместно :mhihi: ), архитектурен софтуерен дизайн, операционни системи, мрежи/протоколи, напоследък и невронни мрежи :mhihi: ... със сигурност пропускам много неща, но да... както казаха колегите по-назад, човек цял живот учи и списъкът е безкраен :) Ако нещо не знаеш, не е срамно. Срамно е да не можеш да си изнамериш информацията в днешния информационен океан :ok:
Умения - не че е задължително, но общи уменията по измерване, запояване, troubleshooting са само в плюс :mrgreen: Спестяват адски много мъки по комуникация с разни хардуерни отдели, доставки и т.н, ако може човек да се оправи сам, за да си свърши работата е супер - виж горната скоба за познаването на чуждите области ;)
Качества - и тук - търпение, концентрация, отговорност, недоверие (дори на себе си :mhihi: ), бистър ум, работа под напрежение, умения за водене на диалог с технически неграмотни/некомпетентни хора, умения за убеждаване ( :mhihi: ) и договорки, нюх за лъжата и несигурността, презентационни умения не на последно място, както каза и carmanf1 :)
Хубавото е, че човек цял живот учи и винаги има какво ново и интересно да научи :bchug:
Лошото - понякога имаш чувството, че работиш с откровени идиоти :ok: :mhihi:



Аз може да се каже, че работя същото като тебе, може би на малко по-абстрактно ниво и по-малко дълбочина в хардуера :D . Преди години имах избора да се ориентирам повече към корпоративни дейности и управление, но реших, че не е за мене. Има си хора, които са добри в това. Аз искам да съм изобретател и да се занимавам с PoC на нови технологии със "запретнати ръкави".
Качествата си ги описал много добре.
Търпение... зверско търпение и желание да разбираш процесите в дълбочина, не само да замажеш нещо набързо :).
Мога да допълня нещо за мотивацията - поне за мен винаги е било важно да работя по продукт, който с нещо ще подобри живота на хората.
Нещо бих си позволил да ти кажа и за "некомпетентните" хора - те често имат други + качества, и диалогът с тях често дава полезни перспективи, до които иначе не бих стигнал. Разбира се, не става дума за такива, които искат да ти пробутат булшит, тези трябва да се отсеят бързо. За мен незнанието/неграмотността не е проблем, проблем е когато не искат да го признаят. Но аз като цяло гледам да не подценявам никого, винаги търся положителното в хората. Може би донякъде имам лукса, че тези, които стигат до мене вече са пресяти :D .


И тук да спомена нещо за висшето образование. Аз със инженерно образование се сдобих на сравнително късна възраст (около 30). Направих го по собствено желание, защото макар вече да се занимавах със същите неща усещах, че не разбирам нещата в дълбочина и това не ми харесваше. Беше ми много трудно откъм академична програма и чисто материално може би безсмислено, но за мен определено си струваше.

Както си наредил необходимите умения и знания обаче се сетих за това - ако шофьорите ги наемаха със същия подбор :mhihi: https://www.jitbit.com/alexblog/203-wha ... ogrammers/ (щяха само кадри от бмв форума да се класират :) )
Последна промяна enigma на 29 Юни 2022, 23:15, променена общо 1 път
enigma
ያለ እኩል

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook