Фотоволтаична система за къща

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Фотоволтаична система за къща

Мнение от Jordana » 27 Юни 2022, 8:47

Пускам темата с цел самостоятелно изграждане на 10 квт фотоволтаична система на акумулатори за еднофамилна къща . Без връщане на ток в мрежата , само за лични нужди . Въпросите относно нормативната база не са от значение в случая но също може да се коментират . Интересува ме конкретиката по тия панели , кои са добри кои не . Акумулаторите и инверторите също , особености . И съответно ако някой има опит вече с подобна система ще съм благодарен да сподели . Питах на две места тука във Варна все нещо го няма , или чакат панели или няма акумулатори или инвертор няма ще дойдат септември . Новите предизвикателства в световната икономика го налагат или някаква криза има и в тая сфера ? :)
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от DigitalExile » 27 Юни 2022, 8:53

Аз понеже следя разни неща по групите във фейсбук, не че много разбирам, но панели има.
Оня ден търсиха 600 панела по 450wp и отдолу се изредиха сигурно 10 човека да му пишат,че имат наличност на склад :mhihi:
Няква куца фирма си питал сигурно или не знам - групата във фейса е "фотоволтаични системи България" има към 55к члена вътре.

Иначе и аз съм замислил да слагам на къщата, ама още не съм стигнал до там :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Jordana » 27 Юни 2022, 8:58

сигурно 10 човека да му пишат,че имат наличност на склад :mhihi:

Да , панели има. Гледам ги тука при тези , не съм звънял още за наличности но това е София и има разход по транспорт при всички случаи върху тази цена .
https://euromatica.bg/%D0%B2%D1%8A%D0%B ... 0%BB%D0%B8
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Моджо » 27 Юни 2022, 9:19

И мен ме интересува.
Дайте да направим списък какво трябва..и да се коментира за всяко .
Примерно
- Панели
- Контролер
- Акумулатор

Мен примерно ме интересува нещо около 3кв и даже ако може да е без акумулатор още по-добре.
ПП те това ми изглежда приемливо на мен
https://photosolar.bg/fotovoltaichni-si ... -plus-3000

Ма толко площ не знам дали имам освен ако не може да се сложи на покрива
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от TheDriver » 27 Юни 2022, 9:41

Аз също съм се наредил на опашката, но чакам да пуснат нормативната база за европейската помощ за изгражане на подобна система. :dunno:

Нали уж точно това ще финансират с част от плана за възстановяване.

Даже имам познати с фирма за такива системи, работеща основно на запад, но със седалище тук и мислех през тях да мина, ако/когато пуснат програмата.

Иначе и аз в крайна сметка искам да стигна до частично "out of grid" решение, но планът ми е да се вържа с енергото пък после да добавям акумулатори. :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1903
Регистриран на: 25.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: 330i

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от boris » 27 Юни 2022, 10:04

Миналата седмица внесоха предложение да се гласува промяна в ЗУТ, за централи за собствени нужди до 10.8kW инсталирани на покриви, да не си иска скица виза, проекти, разрешително за строежи т.н., и ако мине, ще е огромно улеснение.
Изображение

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от b_u_b_o » 27 Юни 2022, 10:09

Ако не успеят да сглобят някакъв кабинет силно ме съмнява да мине в живота на това народно събрание за съжаление. Иначе и аз го чакам това и финансирането, имам едни 42кв/м покрив на гараж който е целодневно огрян.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Jordana » 27 Юни 2022, 11:15

Моджо написа:И мен ме интересува.
Дайте да направим списък какво трябва..и да се коментира за всяко .
Примерно
- Панели
- Контролер
- Акумулатор

Мен примерно ме интересува нещо около 3кв и даже ако може да е без акумулатор още по-добре.
ПП те това ми изглежда приемливо на мен
https://photosolar.bg/fotovoltaichni-si ... -plus-3000

Ма толко площ не знам дали имам освен ако не може да се сложи на покрива

Панелите препоръчват да са повече като киловати , за да се гарантира по малък спад в мощноста когато е слаб светлинния поток . Контролера би трябвало да си ограничава мощноста до номинала . Това вярно ли е като теория ? Проблема по нашите географски ширини е голямата разлика в получената мощност пиковите часове и началото края на светлата час на денонощието . Както и зима лято съответно .
Иначе комплектацията е
1 панелите желателно с по голяма мощност на панел
2 крепеж за панелите в зависимост на зямата или на покрив е монтажа
3 окабеляване с конектори
4 инвертор
5 табло с предпазители
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Моджо » 27 Юни 2022, 11:28

Аз лично потребление на ток почти нямам.
Осветление, тв-та и компове ,пералня,съдомиялна,хладилник,фризер...чат пат фурна и климатик. Всичко останало ми е или на газ или на слънце/парно (топлата вода).
Ма пък ако мога да съм независим дори и донякъде що пък не. Знам ли утре дали тока нема да стане троен.
А ако ЕУ ме финансира със сигурност ще го направя.
С продажбата на енергото е тегава работата доколкото знам. Иначе при финансиране от ЕУ ще бучна 5-6 kw панели на покрива да им продавам ;)
Хм,хм...

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 20.02.2014
Пол: Мъж

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от mart1nn » 27 Юни 2022, 12:52

Имам някакъв опит с такава система - абсолютно самоделна, та ще се опитам да споделя, но мисля, че ще ми е по-лесно ако някой има конкретни въпроси.

Как започна всичко? С един приятел на майтап си купихме 40х 255 ватови панели втора употреба. Сега хората ще писнат - "Ма как така 255 ватови панели ... 'ного малко!". Реално ги взехме за по 20 стотинки на кВ, което ни се стори добра цена. Втора употреба, свалени от контейнери пътували по кораби. Видимо без дефекти (малко дупки по рамките), но без да знаем колко добре функционират. Това се случи през 2018 и тези панели си "втасваха" така до пролетта на 2019. Зимния сезон използвах за плануване на батерията. Първата ми идея беше да сглобя модули от 18650 клетки, които да рециклирам от батерии за лаптопи/колелета/тротинетки ... Не го правете! Безсмислено много време отнема! Купих си инвертор - ЕАSun 5kW output, MPPT 4kW, монофазен, хибриден, не може да продава в мрежата, но може да консумира (байпас). 48 волтова батерия и 130В (по спомен) вход от PV страната. Входното напрежение на PV е сравнително ниско и това прави свързването на панелите неудобно - необходими са много снадки, кабели и т.н. При по-високо напрежение (например 800-1000 волта) можеше да се направят просто на два стринга. По-рано в темата те съветват за по-висока мощност на панелите и това е добре, но никога по-високо напрежение от допустимото!!!

Първо монтирах монтажните профили края на март 2019:
Изображение

Панелите - април 2019. 18 панела или около 4.5кВ пикова мощност:
Изображение

Кабели, монтиране на инвертора (временно) и временна батерия - май 2019. Тогава още не бях готов с батерията, но исках да подкарам системата, за да използвам поне светлата част на деня. Тези акумулатори са около 1кВч и са просто, за да подкарам инвертора (който не работи без да има батерия). В този момент свързах половината къща (осветление и контакти) + пералня и сушилня. Ето и снимка:
Изображение
Изображение

Юни реших, че идеята с 18650 клетките няма да стане (тя става де ... но аз няма да имам нерви) и си намерих батерия от Лийф с приличен капацитет. Хайде купихе едни две идентични батерии с приятеля, с който купихме и панелите през 2018. Отново останаха тези батерии да втасват и през август 2019 ги сглобих:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Края на август 2019 вече бяха свързани към инвертора и от тогава "къпят". Около 15 кВч батерия, 4.5 кВ PV, сравнително южно разположен покрив с 35 градуса наклон:
Изображение

Жълтото е тоталната консумация на къщата, а синьото е консумацията от мрежата. Има някои неточности в статистиката, но около 2380 кВч от мрежата и 6800 кВч от солари/батерия.

В началото на 2022 купих втори инвертор с цел да си захраня и останалата част от къщата + бавно зареждане на колата. Реално нямах окабеляването и докато чакам реших да вържа всичко на сегашния инвертор. Притеснявах се, че ще има голямо съобразяване какво пускаме и кога, но реално единствено бавното зареждане на колата е потенциална спънка. Това се случва толкова рядко, че така или иначе го игнорирам като фактор и за момента ще остана само с единия инвертор, а другия - резервен. Проблема на двата инвертора е че консумацията им на празен ход е около 70 вата или около 1.7 кВч на денонощие. За двата - 3.5кВч.

С две думи - доволен съм, но ми отне много време и много четене. Човек може да постигне същото и с пари, но на мен ми беше интересно да пробвам и науча нови неща. Написъл съм си една елементарна страничка, където мога да гледам статистика в реално време:
https://power.home.mvalov.me/

Ето и снимка на статистиката от миналата седмица. Консумацията от мрежата е зареждането на ел. автомобил, трифазна фурна, трифазни котлони и миялна машина. Просто начина на свързване не позволява да ги елиминирам без да имам безсмислено големи разходи.
Изображение


Важни неща според мен:
[*]Напрежение над 48 волта (58 волта при напълно заредена батерия) за мен е прекалено опасно. Не че 48 волта не са, но нагоре става малко страшничко :bang:
[*]В резултат на горното - кабелите, за да дърпа 5кВ на 48 волта или малко над 100 ампера, са дебелички (скъпи). Трябва да са еднаква дължина и от плюса, и от минуса.
[*]По-горе обесних за панелите и напрежението на MPPT. Ако правя отново ще търся инвертор с високо входно напрежение. MC4 (конекторите на панелите) са до 30-тина ампера, а в моя случай отиваше нагоре. Следователно някои снадки не са с конектори, а болт, ухо и гайка в кутия.
[*]Ако човек просто иска да си "занули" консумацията няма нужда от толкова голяма батерия. В много (поредни) слънчеви дни не се разрежда дори и до 60% и реално от 12 нататък не прозивеждам нищо, защото батерията е на 100%


И все пак ще се радвам ако мога да помогна на някой с конкретни въпроси.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от DigitalExile » 27 Юни 2022, 12:55

TheDriver написа:но чакам да пуснат нормативната база за европейската помощ за изгражане на подобна система. :dunno:


Надявай се! Сумата ще се раздели по общини и общините ще решат кой да финансират от всички кандидати :ok:
т.е колкото ти е по голяма общината толкова ти е по малък шанса да не кажа,че е близо до никакъв да се доредиш, освен ако нямаш близки в общината :mrgreen:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от TheDriver » 27 Юни 2022, 13:05

Не са особено големи общините и на двете места.

Имам опит с програмите за енергийна ефективност от преди години, които минаваха през банков кредит. надявам се на подобна схема сега. Тогава шуробаджанащимата не беше фактор и общината изобщо не беше замесена. :dunno:

Тогава схемата беше - Намираш фирма изпълнител регистрирана по програмата>получаваш оферта>с офертата отиваш в банката и кандидатстваш за кредит по програмата>одобряват те и подписваш договор>фирмата изпълнител прави монтажа и издава документ>с документите от фирмата отиваш в банката и нареждаш сумата по фактура(след като банката разблокира сумата от кредита)> държавата погасява част(или целият кредит) до лимита по нормативна уредба> за теб остава да си плащаш остатъка от кредита или да извадиш пари и да го погасиш. :dunno:

Бих казал, че работеше доста добре и за фирмите и за хората. :dunno:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Е.Димитров » 27 Юни 2022, 15:15

И аз се записвам в темата.
Имам покрив на склад около 100м2 и ми трябва около 7-9 киловата добив.
Четох по разни страници, че цената без батерии е около 10к лева с батерии двойно.
Преди време четох, че Тесла имат някакви системи едновременно керемиди и клетки за добив на ток, но по-силно впечатление ми направи някаква система, която се състои от доста голяма батерия , която се включва към мрежата на къщата и през нощта зарежда батерията на нощтна тарифа и отдава през деня, което при сегашните цени, нощтната тарифа е 50% по-ниска.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от DigitalExile » 27 Юни 2022, 15:32

Аз дочувам оттук-оттам,че батериите от електричките i3/tesla и тн. втора ръка вършили чудесна работа за доста по малко пари от нови акумулатори, но още не съм много запознат.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Jordana » 27 Юни 2022, 16:38

Важни неща според мен:
[*]Напрежение над 48 волта (58 волта при напълно заредена батерия) за мен е прекалено опасно. Не че 48 волта не са, но нагоре става малко страшничко :bang:
[*]В резултат на горното - кабелите, за да дърпа 5кВ на 48 волта или малко над 100 ампера, са дебелички (скъпи). Трябва да са еднаква дължина и от плюса, и от минуса.
[*]По-горе обесних за панелите и напрежението на MPPT. Ако правя отново ще търся инвертор с високо входно напрежение. MC4 (конекторите на панелите) са до 30-тина ампера, а в моя случай отиваше нагоре. Следователно някои снадки не са с конектори, а болт, ухо и гайка в кутия.
[*]Ако човек просто иска да си "занули" консумацията няма нужда от толкова голяма батерия. В много (поредни) слънчеви дни не се разрежда дори и до 60% и реално от 12 нататък не прозивеждам нищо, защото батерията е на 100%

Мерси колега за информацията :bchug: Тези инвертори 10квт номинал които разглеждам в момента са с входно напрежение 70в мин , панелите като гледам масово са 40в изходно напрежение . Кабелите които се предлагат за соларно окабеляване са 4-6мм2 уж с UV защита , което според мен ще е проблем за мрежа с ниско напрежение и големи токове . Какво е оптималното напрежение за такава домашна инсталация на фотоволтаичната част с 20 панела ? Гледам че си свързал 8 акумулатора 4 в паралел това е 48 волта на изхода . Аз мислех за нещо от сорта на 3 х 100Ач последователно .. :roll:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: xterminator

Последни теми
Facebook