Фотоволтаична система за къща

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 95
Регистриран на: 9.10.2016
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: E61 в цвят “мантинела”

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от SpasT » 27 Юни 2022, 19:20

Да се включа и аз.
Тази пролет подкарах сравнително малка но напълно достатъчна система за оффгрид електрозахранване на вилата. На покрива 4кВт. панели от БГ, инвертор 3,2 кВт. от AliExpress и 280Ач/24в LiFePo4 самоделен акумулатор от призматични клетки също от AliExpress.
FCD9D140-9425-45A0-B36C-4FFCFFF4F15F.jpeg


Консуматорите са: ел. бойлер 2кВт, авт. пералня, 2бр. ел.помпи за вода (общо 1,6 кВт.), инверторен климатик……..и осветление, телевизори, интернет рутър и прочее…
Единственото неудобство е че се налага да редувам големите консуматори за да не изключва инвертора по мощност.
До голяма степен успях да направя автоматика със смарт контакти, която да гаси бойлера когато имам други приоритетни консуматори.
В общи линии системата абсолютно ме устройва и изключително рядко се случва да се рестартира поради претоварване.
Цялата инсталация ми излезе 6300 лева, като ползвах известни отстъпки от цената на панелите.
Неприятното е, че чаках батериите около 3 месеца, но няма две мнения по въпроса това са идеалните батерии за фото волтаична система! С моите настройки би трябвало да остискат около 4500 цикъла. Позволяват заряд с 280А! (Моя инвертор може само до 80)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 20.02.2014
Пол: Мъж

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от mart1nn » 28 Юни 2022, 7:54

DigitalExile написа:Аз дочувам оттук-оттам,че батериите от електричките i3/tesla и тн. втора ръка вършили чудесна работа за доста по малко пари от нови акумулатори, но още не съм много запознат.


Tesla модулите са с 6 клетки свързани последователно и това ги прави малко кофти за повечето DIY системи. Ако правиш сглабяш батерия с високо напрежение са окей, но ... както казах - не го препоръчвам. Виж i3 по спомен пасват перфектно - 7 последователни клетки, което дава възможност за свързване на 2 модула последователно стават идеално за 48 волтова батерия. Отделно има хубави части в самите батерии. Например аз преизползвах бушона и почти всичките медни мостове от батерията на Лийфа.

Jordana, прав си за кабелите. Предполагам инвертора който гледаш има сходен вход като моя и иска 3 панела последователно. В моя случай са два пъти по три последователно свързани тройки. Тоест имам две двойки кабели от покрива до инвертора за по-сигурно. В началото беше само един кабел и си се нагряваше. Има инвертори с вход от по 1000 волта от панелите. Там можеш да свържеш 18 панела (грубо казано) последователно и си ти. Това което е важно е каква повърхност имаш, има ли сянка, в коя посока е насочена повърхността. Ако имаш примерно източен и западен скат, бих избрал инвертор с два входа за соларни панели.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Jordana » 28 Юни 2022, 8:31

Батерията толкова ли е фатално да бъде Li а не киселинен акумулатор ? Ясно че е по малка като габарити и не се обслужва но цената е 8-10 пъти по висока от същите ампери оловен акумулатор . С тия калкулатори за изчисляване на батерия и Р на панелитенещо не ми се получават реални цифри . Грешката идва според мен щото много калкулатори смятат панела да зарежда батерията и като сложиш 10квт панел калкулатора дава 1700Ач батерия а това е нереално . През деня също имаш консумация и панела трябва да зарежда батерията но трябва да държи и консумацията в някаква част от времето . Дори не само по обед както го смятат 4 часа средно .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 20.02.2014
Пол: Мъж

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от mart1nn » 28 Юни 2022, 9:36

Проблема на оловните акумулатори е че за да имат що-годе дълъг живот, трябва да ги смяташ с едни 40-50% от капацитета им (не обичат пълните цикли). Реално няма драма с тях, но инвестиция в такива според мен е нерентабилна. Подобна система се надяваш да я ползваш едни 10г и нагоре.

Я кажи с две думи за какво става дума - жилище, офис, фабрика; каква ти е консумацията в момента; каква очакваш да ти е консумацията; каква е целта ти - максимална независимост или да си помагаш малко на сметката. Разбирам, че идеята ти е в зародиш и тепърва ще я формираш, но ако имаш вече отговор на някои от тези въпроси ще можем да те насочим за някои неща.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Jordana » 28 Юни 2022, 11:57

За къща става въпрос , нормални консуматори за едно домакинство хладилник телевизор 2 климатика компютър осветление . Бойлера е на солар в момента но там пак има 1квт реотан който зимно време се включва . Максимално намаление на разхода до колкото може да се намали . Както казах варианта за момента е само off grid . Оловно киселинните акумулатори знам че се залагат на 50% разряд , но дори и така разликата в цената е брутална . 100Ач феролитий акумулатор струва в пъти повече от аналогичния 100Ач оловно киселинен . И това не бих казал че е безпроблемна батерия която ще изкара 10 години , в нея пак има BMS както във всички подобни пакети акумулатори въпреки това деградация на отделни елементи е неизбежна . За момента ми се струва икономически неоправдано като вариант , поне така си мисля .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 95
Регистриран на: 9.10.2016
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: E61 в цвят “мантинела”

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от SpasT » 28 Юни 2022, 15:56

Jordana написа:Батерията толкова ли е фатално да бъде Li а не киселинен акумулатор ? Ясно че е по малка като габарити и не се обслужва но цената е 8-10 пъти по висока от същите ампери оловен акумулатор . С тия калкулатори за изчисляване на батерия и Р на панелитенещо не ми се получават реални цифри . Грешката идва според мен щото много калкулатори смятат панела да зарежда батерията и като сложиш 10квт панел калкулатора дава 1700Ач батерия а това е нереално . През деня също имаш консумация и панела трябва да зарежда батерията но трябва да държи и консумацията в някаква част от времето . Дори не само по обед както го смятат 4 часа средно .


Правихме проби с нови Монбатски тягови акумулатори. Явно имт разнос в параметрите и след време са склонни към разбалансиране, което със сигурност ще им скъси живота. Отделно в перфектно слънчево време не може да ги зреждаш с огромните зарядни токове на които издържат литиевите батерии!
Още повече, че от оловния може да ползваш до 50% от капацитета срещу 80% при LiFepo4 и повечето цикли при мен наклониха везните към лития.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Jordana » 28 Юни 2022, 16:28

Вчера ходих да гледам една такава самоделна соларна система . 10 панела от калпавите 270 вата 5квт контролер 4 гел акумулатора 200ач закачени последователно 48 волта с баланс модул . Панелите са вързани последователно и при слънце имат около 380 волта на изхода .Сложено е off grid след електромера преди таблото на къщата , за 2 месеца е навъртял 0 квт на електромера . Гледах му показанията човека си е записал като го е монтирал , просто 0 квт е дръпнал от мрежата . Консумацията му е малка обаче , хладилник , 1 климатик , стандартни кухненски уреди , телевизор , осветление . Бойлера е на солар така че там няма никакъв товар лятото .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 20.02.2014
Пол: Мъж

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от mart1nn » 29 Юни 2022, 9:34

Това звучи доста добре. Капацитета може би реално е около 5кВч, което за през нощта си е достатъчно. Моя проблем е фурната и котлоните, които са трифазни. Или по-скоро са свързани по този начин. Предполагам мога да ги прехвърля, но ще имам проблеми вкъщи :bang: Според мен погледни каква ти е консумацията на ден (може би за период от седмица-две-месец), за да си изясниш каква батерия търсиш. Инвертора е малко по-сложно, защото аз си бях доста предпазлив и не използвах потенциала на системата първите две години (почти). Сега по моите сметки има възможност за претоварване (пералня + кафемашина/кана за вода + сешоар примерно), но все още не се е случило. Другото което трябва да помислиш е дали искаш off grid или хибрид. Пример - вчера заредих батерията (която е сравнително голяма в моя случай - 15 кВч), ползвали сме каквото сме ползвали и реално от 15ч нататък е имало "фира". Ако е що-годе изгодно да продаваш може да погледнеш и за такъв инвертор.

Като цяло ми се иска да сменя панелите и инвертора. Реално с нови панели ще вдигна почти двойно мощността и обмислям трифазен инвертор. Проблема му е, че харчи по 70 вата на фаза просто за stand by и това ме спира. Обмислям някаква интеграция с ATS (automatic transfer switch) и гасене на инвертора.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Jordana » 29 Юни 2022, 10:18

Ами в тоя случай 200Ач батерия на 48в е 9.6квт ако приемем че е 50% ограничена значи 4.8квт може да се използва вечер . Това да кажем са 6 часа на компютър телевизор и осветление . От друга страна обаче през деня също имаш консумация която се покрива от солара . 5квт батерия ако имаш да пълниш от сутринта до 12ч на обяд е готова заредена без да ползваш мрежа че и друг товар може да се покрие . Ако се оптимизират консуматорите може да се мине със много малко разход вечер . Така като ги гледам как са нещата 10квт солар е направо овъркил за едно средностатистическо домакинство ако няма батерия със сериозен капацитет да я пълни .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Моджо » 15 Юли 2022, 17:29

Мой добър познат другата седмица ще монтира фотоволтаик у наше село. Кога имам време ще му вися на главата да гледам :)) 5кв панели на поркива, сложена и е термопомпа и ся целта е тая помпа да не зима ток от мрежата. За акумулаторите не го питах колко са, само го питах дали може с оловно-цинкови /за Джорданката/. Каза че може, няма проблем, но в дългосрочен план е по-добре с литиеви.
Той си е инж. и сам ги смята, магери и така. В смисъл професия му е , само че досега се занимаваше с газови инсталации. Ще ми е интересно. Според некъв софтуер, който ползва за симулации и с някакви по-скъпи панели , нещото, декември месец без слънце, показва 3кв генерирана мощност . Да речем 2,5 да са , пак ще има време да напълни акумулатора и вечерта да си работи.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 63
Регистриран на: 7.05.2015
Пол: Мъж
Кара: E90 335D LCI

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от misho968 » 12 Яну 2023, 20:37

Здравейте, нов съм в тази сфера. :) Моята цел е да направя фотоволтаичната система на място, което няма ток към момента. Искам да имам постоянно видеонаблюдение и СОТ. През деня ще се използват: 2 компютъра, подемниик, компресор за въздух и зарядни за елтрически гайковерти, винтоверти и други по-леки инструменти. Напред във времето ще се добавят още панели и батерии за захранването на къщa и зареждане на ел. автомобил и електрокар. По цял ден разглобявам автомобили и за сглобяването, поставяне на стойки и свързването на кабели смятам ще се справя. Притеснен съм от това, което ще купя - да не се окаже, нискоефективно, преоценено или несъместимо.

До тук съм се спрял на соларни панели от марката Jinko от мнения на други хора, като все още не съм избрал модел. Отворен съм към предложения и мнения. За батериите ще взема LiPo4, около 30kw. Инвертор още не съм се насочил конкретно, но след като е сърцето на системата трябва да взема найстина нещо добро.

Какво мислите за разделяне на система 30kw на 6 системи по 5kw? Пуснах запитване към едни китайци за 30kw, а в офертата ми предложиха 6 инвертора.
Предполагам ако се прецака нещо по едната система другите да продължат да работят.

Не разбирам следното:
Фотоволтайчния панел е 48v и се свърва директно към инвертора. Изхода на инертора е 220/380v. Батериите в зависимост от това как са свръзани може да докарат 48v, 220v или колкото искаме. Въпроса ми е има ли закономерност колко волта да са батериите спрямо изходната мощ или панелите? :bchug:

Потребител
Аватар
Мнения: 0
Регистриран на: 20.02.2014
Пол: Мъж

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от mart1nn » 13 Яну 2023, 10:17

misho968 написа:Здравейте, нов съм в тази сфера. :) Моята цел е да направя фотоволтаичната система на място, което няма ток към момента. Искам да имам постоянно видеонаблюдение и СОТ. През деня ще се използват: 2 компютъра, подемниик, компресор за въздух и зарядни за елтрически гайковерти, винтоверти и други по-леки инструменти. Напред във времето ще се добавят още панели и батерии за захранването на къщa и зареждане на ел. автомобил и електрокар. По цял ден разглобявам автомобили и за сглобяването, поставяне на стойки и свързването на кабели смятам ще се справя. Притеснен съм от това, което ще купя - да не се окаже, нискоефективно, преоценено или несъместимо.

До тук съм се спрял на соларни панели от марката Jinko от мнения на други хора, като все още не съм избрал модел. Отворен съм към предложения и мнения. За батериите ще взема LiPo4, около 30kw. Инвертор още не съм се насочил конкретно, но след като е сърцето на системата трябва да взема найстина нещо добро.

Какво мислите за разделяне на система 30kw на 6 системи по 5kw? Пуснах запитване към едни китайци за 30kw, а в офертата ми предложиха 6 инвертора.
Предполагам ако се прецака нещо по едната система другите да продължат да работят.

Не разбирам следното:
Фотоволтайчния панел е 48v и се свърва директно към инвертора. Изхода на инертора е 220/380v. Батериите в зависимост от това как са свръзани може да докарат 48v, 220v или колкото искаме. Въпроса ми е има ли закономерност колко волта да са батериите спрямо изходната мощ или панелите? :bchug:

Съжалявам, че ще го кажа и макар да съм на мнение, че всеки може да се научи на всичко стига да има желание ... може би трябва да потърсиш помощ от специалист. По това което пишеш има доста неточности, които ще ти изядат главата - LiPo4/LiFePO4, кВ и кВч, фотоволтаичния панел и батериите изкарват прав ток, инвертора променлив. 100% слънце (дори и за България) няма да ти стига за 365 дни в годината с всичко което описваш като консумация. Предполагам подеминка и компресора са 3 фазни - това също има значение за системата ти. Зареждане на BEV и мотокар - трудно да излезе рентабилно. Всичко това + че дори не си споменал за каква мощност на фотоволтаиците говориш. Ако правиш 30кВ фотоволтаици и 30кВч батерия ще имаш много "фира".

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Jordana » 13 Яну 2023, 11:28

Не разбирам следното:
Фотоволтайчния панел е 48v и се свърва директно към инвертора. Изхода на инертора е 220/380v. Батериите в зависимост от това как са свръзани може да докарат 48v, 220v или колкото искаме. Въпроса ми е има ли закономерност колко волта да са батериите спрямо изходната мощ или
Тия неща зависят от инвертора в голяма степен . Съвременните модерни соларни инвертори могат да работят с високо напрежение на соларния вход от порядъка на 400 волта и повече . По малки токове минават така , панелите се свързват последователно и на секции ако са много . Там има особености при монтажа и свързването . Акумулаторите е препоръчително да се свързват също последователно . Ако са паралел пак се получават огромни токове и има проблем с баланса на паралелно свързаните акумулатори . Гледаш възможно най големия капацитет на 1 батерия и като се навържат последователно на изхода напрежението да е допустимото за инвертора .
Тъй като става въпрос за нужда главно през деня в такава система няма нужда от огромни капацитети на акумулатора . Дори и един 200А акумулатор на 12в ще покрие пиковия товар от разни инструменти през деня ако панелите работят . Големи батерии се слагат когато ще се ползва вечер когато няма слънце . Тоест панелите трябва да ти покрият текущата консумация през деня и е желателно да има колкото може повече панели . Щото лятото може и да няма особени проблеми но както е в момента облачно и мрачно от 30 киловата панели не знам дали и 1 киловат ще излезе . А това ще рефлектира и върху заряда на акумулаторите . Ако ги разделиш на секции по 5квт с 6 отделни инвертора не мисля че е удачен вариант .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 63
Регистриран на: 7.05.2015
Пол: Мъж
Кара: E90 335D LCI

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от misho968 » 13 Яну 2023, 21:48

Предполагам 30 или 60kw батерии ще взема. Наистина съм гол и бос по темата и тоците. В момента съм с еднофазови подемник и компресор, но за предпочитане са трифазните (по-мощни). За рентабелно, съм сигурен че ще е, защото самото включване на ток на това място излиза по-скъпо от соларната система. Батериите ще са за да захранват вечер видео наблюдението и някои дребни консуматори, тежките консуматори ще се ползват през деня - през работно време. Батериите нарочно искам да са повече, за да може да се застраховам в облачните дни и с понециал в бъдеще да се използват повече консуматори през нощта.
Последна промяна misho968 на 13 Яну 2023, 21:52, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 231
Регистриран на: 14.01.2022
Местоположение: Шумен
Пол: Мъж
Кара: Сеат Толедо 1.8 20V AGN
Мечтае да кара: Елинор :)

Re: Фотоволтаична система за къща

Мнение от Ивайло Димов » 13 Яну 2023, 21:52

:OT: В момента май ще отварят програми за финансиране на фотоволтаици с мангизи от плана за възстановяване и развитие .КОлегата ако иска да провери как стоят нещата ......но с консумацията която е описал без да се закачи към енергото няма как да стане ,абсурд е .

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: alx

Последни теми
Facebook