Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

Мнение от madafaka_donkele » 24 Яну 2022, 13:36

Гледам масово комшиите около мен слагат по 1-2 панела на огромни къщи и се чудя за какво са им тези 1-2 панела?
А и като цяло ми е интересно заслужава ли си цялата хамалогия с тези панели? Имам някакви бегли спомени отпреди няколко години, че си беше скъпо удоволствие и се избива най-рано след 10г.?
Може ли да се използват панели за сериозни натоварвания? Примерно едновременно включени и използващи се 3 климатика 12-ки, пералня, бойлер, сушилня, фурна, миялна, хладилник, осветление? Някакъв друг вид автономно захранване?

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 234
Регистриран на: 18.12.2013
Местоположение: Велико Търново
Пол: Мъж
Кара: E39 528i
Мечтае да кара: Е39 М5
Детайли за колата: Powered by шпер

Re: Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

Мнение от drifty » 24 Яну 2022, 14:20

За да захраниш това всичкото, бая панели ще ти трябват :D

Иначе имам познат, с два панела май топлата вода са вързали, та май лятото стигало да се топли водата в бойлера.

Иначе сега май има някакви евро програми и може да те финансират за някой друг панел. Та може да са набарали някаква схема.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

Мнение от ID A » 24 Яну 2022, 14:26

Смятай един слънчев панел средно за около 200 вата при оптимални условия. 1,2 панела само, най-вероятно са водни колектори. Топла вода без пари....освен първоначалната инвестиция.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

Мнение от slatanic » 24 Яну 2022, 14:32

Едното са панели за топла вода.Другото е за производство на ел.енергия.
Далавера имаше за стопанства до 30КВ.За продажба не за лично ползване.
7-8 години избиване.После другото в джоба за останалите години по договора.
Някои хора облажиха.
За домашно ползване трябват и акумулатори.
А те са скъпото в схемата което пък няма живот колкото панелите.
Принципно могат да се правят пари ама темата не е за това.
Аз лично не виждам смисъл от няколко панела за вкъщи,ако това вкъщи има постоянно захранване.
Толкова за тока.
За топлата вода е друго и панелите са други.
Има и хибриди м/у другото ама то си баш това ни риба ни рак.
Ако сега правиш нов покрив на къща аз бих си го направил.
Лятото се бях кандърдисал да слагам у нас в двора 30КВ инсталация.
Че покрив правих преди 10 години и не ми се пипа,а и нямам достатъчно средства за такава инвестиция.
За радост правих едни огради на соларни паркове новоизградени по северозапада баш юли месец и се отказах овреме.
Това нещо ако се монтира на двора повишава с доста температурата около себе си.
Под него и трева не никне.При температура около 40 градуса,на сянка под панела беше над 50-60 и нагоре.
И понеже нямам 10 декара двор а 1 прецених,че не е оферта да му ебавам мамата. :mhihi:
Та така.
Последна промяна slatanic на 24 Яну 2022, 14:34, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 609
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

Мнение от don_gori » 24 Яну 2022, 14:33

Автономното захранването на къща или домакинство е въпрос на много прецизни сметки/анализ и една доста висока първоначална инвестиция. Затова повечето хора като чуят колко би им струвала една такава "автономна" система и се отказват.
Доста актуална в момента е схемата с подпомагане на захранването от панели - инсталираш някаква мощност на покрива и когато грее черпиш от там, ако имаш липса я допълва ел.мрежата, ако имаш излишък го губиш ако нямаш акумулатори.

Панелите, които гледаш са за топла вода, нямат нищо общо с автономно захранване и т.н. :yes:


младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 295
Регистриран на: 11.07.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E 91 325d
Мечтае да кара: Z8

Re: Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

Мнение от laary » 24 Яну 2022, 14:59

madafaka_donkele написа:Гледам масово комшиите около мен слагат по 1-2 панела на огромни къщи и се чудя за какво са им тези 1-2 панела?
А и като цяло ми е интересно заслужава ли си цялата хамалогия с тези панели? Имам някакви бегли спомени отпреди няколко години, че си беше скъпо удоволствие и се избива най-рано след 10г.?
Може ли да се използват панели за сериозни натоварвания? Примерно едновременно включени и използващи се 3 климатика 12-ки, пералня, бойлер, сушилня, фурна, миялна, хладилник, осветление? Някакъв друг вид автономно захранване?

Може но най-добрите акумулатори за това са Trojan ама цената е една и няма дастане с един. Отделно ти трябва инвертор не с трионообразна синусоида , а с близка до идеалната пак пари. Въпрос на лична преценка - ти си знаеш – смятай подробно всичко и мисли...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 179
Регистриран на: 28.06.2013
Местоположение: София
Пол: Мъж
Детайли за колата: 320d

Re: Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

Мнение от vixx » 24 Яну 2022, 15:10

Те че могат да се ползват за сериозни неща - могат, ама основния проблем е, че когато правят най-много ток ти сигурно ще си на работа и няма как да го употребите в домакинството. А пък ако добавиш батерии за да можеш да си ползваш "изработеното" когато вече е тъмно, избиването става много трудно. 3 хиперинверторни климатика в някакъв еко режим и един съвременен бойлер спокойно можеш да си ги храниш през по-голямата част от деня с една 5квп система, за да ти държат едни 20 градуса вкъщи и да те чака готовата гореща вода. Това при хубаво време, де. Ще има дни в годината,в които като паднат големите облаци, я захраниш един-два климатика, я не. Избиването е доста трудба сметка, понеже първо не знаеме какво ще стане като падне тоя мораториум, а и защото като си имаш "безплатен" ток по принцип почваш да се отпускаш и да включваш повечко консуматори, които иначе би изключил. Освен това предполагам, че цените на системите ще скочат яко нагоре всеки момент, ако вече не са. На вилата около нас има малки предприятия, основно месарски и млекопреработвателни, и всичките напълниха покривите с панели последните 6 месеца. Но те ползват промишлен ток и там явно избиването на такава инвестиция е лесно.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

Мнение от Nickelback » 24 Яну 2022, 16:07

slatanic написа:Едното са панели за топла вода.Другото е за производство на ел.енергия.

Баш :yes:

slatanic написа:...
Далавера имаше за стопанства до 30КВ.За продажба не за лично ползване.
7-8 години избиване.После другото в джоба за останалите години по договора.
Някои хора облажиха.
...
Лятото се бях кандърдисал да слагам у нас в двора 30КВ инсталация.
...

Точно миналата година правих на един пич управление и мониторинг на някакъв Huawei-ски 30kW-ватов инвертор за някакво село, та явно по такава схема е било :ok:
Плати си на 100%, направихме нещата, трябваше да му помогна с насоки по инсталацията на системата, ама така и не се обади, явно нещо са му се разсъхнали нещата :dunno:
Иначе са интересни машинки :yes: :)
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 609
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

Мнение от don_gori » 24 Яну 2022, 16:23

^^^ Най-евтиното решение за единични такива инвертори(Хуавейски) един wifi smart meter с токови трансформатори, излизаше по спомен около 6-700лв по-надолу спрямо оригиналния даталогер.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 119
Регистриран на: 8.06.2004
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 13' Audi A6 3.0TFSI Stage 1

Re: Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

Мнение от HDI » 26 Яну 2022, 16:03

И аз проучвам схемата за соларни панели за ток за лични нужди на къща, мощностната цена в момента горе долу излиза около 1500лв на киловат за система без акумулатори за подпомагане на сметките и продажба на излишната енергия обратно към ЧЕЗ. Сметката просто не излиза - 6кв/ч система ще генерира в София около 7000киловата на година, което по груби сметки са около 1400-1500лв спестяване на година - при инвестиция от 12-14000 се избива за около 10 години поне. От години ползвам соларна система за топла вода - там инвестицията е доста по-малка, системата няма нужда от скъпи инвертори и се избива за 3-4 години. Да не говорим, че и ефективността на панелите е над 50%, сравнено с 20-22% на фотоволтаичните такива. Има смисъл от фотоволтаична система за малък бизнес - склад, ресторант, хотел и тн където има голяма консумация през деня, а и промишления ток е в пъти по-скъп от битовия. Ако се търси напълно автономно захранване нещата стават по-сложни и скъпи с акумулаторите. Ако тока спира рядко и е само за авариини ситуации аз съм си купил генератор 5кв на Briggs&Stratton и покрива напълно нуждите.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 880
Регистриран на: 21.10.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 M52b20 Touring

Re: Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

Мнение от Сондьора » 26 Яну 2022, 16:14

Ако някога прокарат плана за възстановяване (уж до месец два), там е заложено като програма, т.е. ще бъде със субсидиране от ЕС...по стария план беше 90% възстановяване сумата. Така че ще е доста рентабилно....

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

Мнение от alx » 26 Яну 2022, 18:45

HDI написа:6кв/ч система ще генерира в София около 7000киловата на година


1 киловат на нашата ширина прави един мегават на година.....
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 24.08.2008
Местоположение: Мездра
Пол: Мъж

Re: Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

Мнение от KUM4o » 26 Яну 2022, 19:06

Смисъл от панели има, сега както са и супер евтини още повече. Един 590вата панел е 2м2 на средно голям покрив само на единия скат ловиш поне 10 панела или около 6кв мощност. За батерия не съм съгласен, че е непременно нужна. Просто това, което произвеждаш го продаваш, а когато нямаш производство купуваш от доатавчика и така накрая на месеца ще си на 0. В момента се занимавам с големи фотоволтаични паркове, които се строят на места без слънце, а какво остава за една България, в която имаме супер много слънце.
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Слънчеви/соларни панели или друго автономно захранване?

Мнение от slatanic » 26 Яну 2022, 19:37

Големият въпрос е какво се търси от тая система?
Да се самозахранваш там дето няма ток?
Да продаваш енергия на пазара?
Зависи и кога искаш да продаваш?
Щото през деня една цена през нощта друга.
Ама трябват акумулатори.
И т.н.
Големите паркове са друга бира.
Там парите са други,договорите тоже. ;)

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: немо

Последни теми
Facebook