Има ли фенове на алтернативните горива ?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 13.10.2011
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: е36 328/е46 330i/e46325i/е91 330xd+

Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от m.dimitrov1992 » 23 Окт 2021, 12:53

Преди 10тина година дизела беше стигнал 2.67 за литър и тогава започнах да експериментирам първо с олио от магазина че беше по 1.7лв но ми скапа уплътненията на помпата и меришеше отвратително. После минах на отработено двигателно масло което прецеждах доста аматьорски и въпреки всичко тдс-а мина 90хил км на масло в съотношение 60л масло и 10л дизел лятото, зимата 60л масло, 5л бензин и 5л нафта. Като за тези 90хил км нито дюзи съм имал проблеми нито помпа нито нищо(това го казвам за критиците дето обичат да казват че няма стане и ще прецака двигателя). После го продадох на един македонец :mhihi:

После доста години карах кола на газ. Сега обаче горива пак тръгнаха безумно на горе и с моите 3500км пробег месечно не ми излиза математика и на газ и на дизел и на нищо. Чудя се дали пак да се вкарам във филма с алтернативните горива. Като този път искам нещата да са по професионални. Старото масло ако се центрофугира при достатъчно обороти става от черно на жълто( тоест се рециклира) отделят му се механичните примеси и водата. Тогава не би трябвало да има повече пушък от нормалното. Уви готова центрофуга от магазина е сериозна сума пари, започват от около 2000долара което обезсмисля начинанието.
Има ли хора които като мен се опитват да прецакат системата, някой правил ли си е сам центрофуга ?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от Borymeckata » 23 Окт 2021, 14:21

Аз май бях пускал подобна тема. В началото ме овикаха... Ама после се разбра, че има и други фенове на експериментите:

https://bmwpower-bg.net/forums/viewtopic.php?f=4&t=357511&hilit=%D0%90%D0%BB%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B8+%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%B0
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1966
Регистриран на: 19.03.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: т му се стари БМВ-та
Мечтае да кара: R6 turbo на задно и ръчни скорости
Детайли за колата: отново с чарджър

Re: Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от barty » 23 Окт 2021, 15:17

Аз съм фен на газ-та въпреки че съм имал 5-6 коли с ГИ, различни марки, монтирани от различни хора и никога не са били безпроблемни. Все има нещо не както трябва.
Според мен вариантите са два: икономичен дизел или бензин/газ но която харчи до около 10/100 газ.
Видях новата цена на метана и засега не бих го пробвал.
:yes:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6210
Регистриран на: 24.04.2007
Местоположение: София
Кара: Е39М54В30

Re: Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от zvetiko » 23 Окт 2021, 15:19

Имаше една тема, където се описваше как отработено олио от вериги за бързо хранене се прецежда през крачол от дънки...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от Jordana » 23 Окт 2021, 17:14

През чаропагащник от блондинка става по добре прецеждането . :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 13.10.2011
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: е36 328/е46 330i/e46325i/е91 330xd+

Re: Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от m.dimitrov1992 » 23 Окт 2021, 17:28

zvetiko написа:Имаше една тема, където се описваше как отработено олио от вериги за бързо хранене се прецежда през крачол от дънки...


Олио не става, има много боклуци и много вода в него. Освен това разяжда гумените уплътнения(тествано) и цената му е висока около 80ст/л-1лв/л Отработено масло(двигателно,трансформаторно или хидравлично) е по добрия вариант. Интересуваме дали някой го филтрира по професионално, било то с центрофугиране или по химичен път. Не че и с обикновен горивен филтър не се филтрира прилично но има повече пушъци от нормалното

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 30.11.2007
Кара: F90
Мечтае да кара: 507

Re: Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от Spunky » 23 Окт 2021, 19:49

Аз мешам нормалния Е10 бензин с Е85 за около Е30 микс на м5. Не излиза по-евтино, но върви повече за същите пари и една идея по-малко за петролните лордове.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 635
Регистриран на: 17.03.2012
Местоположение: Обеля на три полета
Пол: Мъж
Кара: E34 tds, W140 400SE
Мечтае да кара: ГАЗ-24 Волга V8 ЗМЗ-511
Детайли за колата: Капаци, калници, врати, брони, таван и торба с бурми и чукачки след смяна на накладки

Re: Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от DLVasilev » 23 Окт 2021, 21:31

филтрирайте го през бояджийски цедки бе хора ;)
Иначе аз пасата го карах на масло ма как го източиш и право в резервоара и олио от тигана директно :mhihi:
БМВ-тата и 124-ката ги глезя с керосин и масло На 140-ката минавам от газ на бензин че нещо само гори бучи и не върви на газ :mhihi:
Изображение
ATR-42/72

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 343
Регистриран на: 2.04.2008
Местоположение: Европейски съюз
Пол: Мъж
Кара: Комбайн
Мечтае да кара: Фадрома

Re: Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от ukelichko » 23 Окт 2021, 21:44

Е то с тия съвременни дизели само алтернативни горива ни трябват. Те едва си изкарват гаранцията на нафта от ОМВ, та с олио не зная как ще стане. Иначе от личен опит, имам в двора един бус, който собственикът експериментатор го е карал дълго време на олио и нищо му няма. Мерцедес Спринтер някъде след двехилядната година. Това е карано на всякакви смеси в Англия и сега още си работи. В олиото се е сипвало бензин или нафта не знам си защо и отработено масло е преминало доста. Собственикът ми е приятел и е голям експериментатор. Само прилична течност за чистачки не успя да докара в домашни условия. Като бях стажант в един завод преди 35 години още през соца, колегите ми крадяха кореселин на поразия и си караха колите (Москвичите) с него. Ама май го мешаха и с бензин. Бил съм млад и не съм се интересувал от последствията.
Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от Jordana » 23 Окт 2021, 21:49

Отработеното масло трябва да се рафинира подобно на растителните мазнини . Сепарация на твърдите примеси и физикохимична обработка . Пишат че добива на свежо масло е 90% . Филтрацията трябва да стане със сериозен филтър след първоначалното грубо филтриране . За целта могат да се използват филтри за вода , там има патрони от 5 микрона до 50 . Задължително трябва и помпа да се прекара маслото през системата иначе става бавно на самотек . За поглъщане на влагата може да се използва бентонит от тия котешките тоалетни .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 479
Регистриран на: 13.10.2011
Местоположение: Перник
Пол: Мъж
Кара: е36 328/е46 330i/e46325i/е91 330xd+

Re: Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от m.dimitrov1992 » 23 Окт 2021, 22:16

Jordana написа:Отработеното масло трябва да се рафинира подобно на растителните мазнини . Сепарация на твърдите примеси и физикохимична обработка . Пишат че добива на свежо масло е 90% . Филтрацията трябва да стане със сериозен филтър след първоначалното грубо филтриране . За целта могат да се използват филтри за вода , там има патрони от 5 микрона до 50 . Задължително трябва и помпа да се прекара маслото през системата иначе става бавно на самотек . За поглъщане на влагата може да се използва бентонит от тия котешките тоалетни .


Полезна информация :yes:
Относно влагата знам че като го оставиш да се утаи за 7-10дни примерно, водата слиза най ниско във варела. Пускам крана и потича чиста вода, като започне масло да тече, значи съм махнал водата

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от Jordana » 24 Окт 2021, 8:28

Промишлените инсталации вероятно прилагат някаква ректификация на суровината . Там се получава свежо базово масло и мазут вероятно . Отработеното масло обаче е силно канцерогенно и се води опасен отпадък , затова имам съмнение че е законно да се правят каквито и да е манипулации с него .
Тъй като самото масло е разтворител голяма част от продуктите на окисление в ДВГ ще останат разтворени в отработеното масло . Тоест то не може да стане прозрачно като ново само с филтриране .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от Nickelback » 05 Ное 2021, 8:08

Аз още не съм мешал алкохоли, но имам желание :mhihi: :ok:
Та да питам колегата:
Spunky написа:Аз мешам нормалния Е10 бензин с Е85 за около Е30 микс на м5. Не излиза по-евтино, но върви повече за същите пари и една идея по-малко за петролните лордове.

Имаш ли някакви реални измервания на перформънса с Е30 спрямо нормален бензин, че ми е любопитно да видя процентно как варира разликата? :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от Jordana » 05 Ное 2021, 8:37

Това няма как да е истина с Е30 да върви повече . Етанола има по ниска калоричност от бензина почти двойно . Така че за да стане тая работа трябва да има ремап . Ако става въпрос за някое супер адаптивно управление на пръскането , вероятно ще може в малък процент да си увеличи самичко горивото но това не е решение . Единствения бонус от Е30 е по "меко" горене и леко подобрена детонационна устойчивост на горивото дори незабележимо . Но то така или иначе го има вече със Е10 стандартно от бензиностанцията ..Алкохолните добавки имат не само неприятния ефект от повишен разход и понижена мощност но склонност към корозия особено на цветните метали в горивната система . Зимно време има вероятност към утаяване в резервоара и трудно палене поради ниското им смесване с бензина .
За вдигане на пауъра трябва нитрометан примерно , или подобни добавки с висока калоричност и свързан кислород . Или с корекция на железета . Само с наливане на метанол или етанол в бензина нещо не става .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Има ли фенове на алтернативните горива ?

Мнение от Nickelback » 05 Ное 2021, 9:38

Jordana написа:Това няма как да е истина с Е30 да върви повече . Етанола има по ниска калоричност от бензина почти двойно . Така че за да стане тая работа трябва да има ремап . Ако става въпрос за някое супер адаптивно управление на пръскането , вероятно ще може в малък процент да си увеличи самичко горивото но това не е решение . Единствения бонус от Е30 е по "меко" горене и леко подобрена детонационна устойчивост на горивото дори незабележимо . Но то така или иначе го има вече със Е10 стандартно от бензиностанцията ..Алкохолните добавки имат не само неприятния ефект от повишен разход и понижена мощност но склонност към корозия особено на цветните метали в горивната система . Зимно време има вероятност към утаяване в резервоара и трудно палене поради ниското им смесване с бензина .
За вдигане на пауъра трябва нитрометан примерно , или подобни добавки с висока калоричност и свързан кислород . Или с корекция на железета . Само с наливане на метанол или етанол в бензина нещо не става .

Знам :D На мен затова ми е любопитно първо дали има реални измервания или е пласебо :ok:
Също и как е положението при ECU-тата на новите плейстейшъни - има ли изобщо flex-fuel адаптация в сток вариант или няма :dunno: Изобщо има ли сензор за етанол (съмнявам сА) :ok: Де да ги знам... може и косвено на база според AFR-а (ако е с "широколентова" сонда F90-ката) и knock сензорите да си добавя от "поетаноленото" гориво в някаква степен и да наглася прецизно аванса, та да добута що-годе до ефективно горене на E30 смес, ама нагоре към Е85 жестоко се съмнявам да може да се оправи :dunno: Дори оставяме настрана влиянието на етанола върху помпи, инжектори и т.н. дето викаш, освен ако не са специално подменени с approved такива :dunno:
Не го знам колегата дали е с JB4 или там какъвто е модерния piggyback, ако ползва изобщо, или пък е "правил" "карта" специално за Е30 и с повече въздух :dunno:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: carmanf1

Последни теми
Facebook