Застраховка на жилище

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Застраховка на жилище

Мнение от b_u_b_o » 13 Сеп 2021, 10:36

Как процедирате със застраховането на жилищата си? Аз до сега разчитах на банката да ми прави застраховката на къщата, заради ипотеката. Ама всяка година си викам от догодина аз ще си я правя, за да мога да си избера по-голяма застрахователна сума, а и предполагам когато е сключена от тяхно име ако друсне някое земетресение, парите които ще изплатят ще отидат при тях и ония ще ми погасят ипотеката вместо да ги взема аз да си оправя къщата или да строя нова :mhihi: Та вие при кой застраховател си правите, на каква сума - нямам идея колко пари струва къщата без имота, ама като се сетя колко съм налял само в довършителни работи и тия суми които ми предлагат на калкулаторите ми се виждат смешни. Мога да си я променям сумата като гледам както си искам, ама дали няма уловка тука и утре да ми кажат ама тя твоята къща не е струвала 300К лв за колкото си я застраховал, те ти 150 и се оправяй :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 271
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Застраховка на жилище

Мнение от TNT » 13 Сеп 2021, 10:52

b_u_b_o написа:ама дали няма уловка тука и утре да ми кажат ама тя твоята къща не е струвала 300К лв за колкото си я застраховал, те ти 150 и се оправяй :dunno:

А за коя застраховка не е така в България ? Автокаско, ГО, здравна или ? :D

Този тип застраховка е да намалиш загубите, да не са 100%. Според мен виж банката да не те цака с повече, отколкото струва. Ама ако застрахователите решат, че ти струва 150к, а пък ти мислиш, че е 300к... все тая кво си мислиш.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Застраховка на жилище

Мнение от b_u_b_o » 13 Сеп 2021, 11:00

TNT написа:Ама ако застрахователите решат, че ти струва 150к, а пък ти мислиш, че е 300к... все тая кво си мислиш.


Тва е така, ама при каското не ми дават сам да си определя цената. Ако колата ми струва 10К не ми дават да я застраховам за 100К. Пък тук имам такава възможност, тоест няма проблем да ми приберат застрахователната премия за 300К ама утре като трябва да плащат ще се направят така ли? :dunno:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 678
Регистриран на: 16.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е39

Re: Застраховка на жилище

Мнение от wladio » 13 Сеп 2021, 11:07

Застраховката се прави по пазарната оценка, имаш я в документите, като всяка година стойността и намалява, според сумата която си изплатил по ипотеката за годината.
Ако я правиш в банката, ще ти е с едни пари по скъпо. Можеш ти да си я направиш където искаш, пак в полза на банката, и пак по пазарната оценка, и ще ти е по евтино. От личен опит го казвам.
Отделно можеш да си направиш в твоя полза.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 76
Регистриран на: 3.05.2012
Кара: 730 печка

Re: Застраховка на жилище

Мнение от KostovG » 13 Сеп 2021, 11:50

Препоръчвам ти да си направиш сам.
Провери Пакетна застраховка - ДОМ на Дженерали (ако имота е до 150000евро)
Банката не я интересува дали имаш някакви вещи в имота и застраховат само това което е в тяхна полза, докато с тази можеш да си застраховаш обзавеждане, техника, ГО към 3-ти лица и т.н.
Мисля че всички банки искат такса за разглеждане на застраховката. (Пощенска е 50лв. със сигурност)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 716
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Застраховка на жилище

Мнение от Don_Diego » 13 Сеп 2021, 11:56

Свържи се с някой от по-големите застрахователни брокери и разпитай за повече подробности защото има доста тънкости. Ако я правиш сам със сигурност ще ти е по-евтино и ако се наложи да я ползваш ще покрие не само сградата, но и покъщината.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Застраховка на жилище

Мнение от TheDriver » 13 Сеп 2021, 12:19

Колегите казаха основното.

Като ти предложат някаква полица брокерите хубаво прочети какви рискове покрива, след това отвори общите условия и прочети какво се има предвид под всеки риск.

Това което ти възприемаш като "пожар" например много рядко съвпада с дефиницията на "пожар" в общите условия.

Не си спомням детайли вече, но имаше жилищна застраховка в която според общите условия за пожар се приемаше само такъв предизвикан от късо, отоплителен уред и т.н. Но не и от мълния, умишлен палеж или пожар дошъл от съседи, горски пожар и т.н.

Като тази схема важи за всички рискове, за това отваряш общите условия и полицата и четеш подробно.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 678
Регистриран на: 16.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: е39

Re: Застраховка на жилище

Мнение от wladio » 13 Сеп 2021, 12:24

Всяка банка си има списък с покрития и изисквания, които всяка застрахователна компания предлага.
Ако нещо липсва, ще ти кажат да го добавите.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 239
Регистриран на: 13.10.2009
Местоположение: Чирпан / Синеморец
Пол: Мъж
Кара: квоту има
Мечтае да кара: По пътища и с евтина нафта

Re: Застраховка на жилище

Мнение от c7aH4eB » 28 Сеп 2021, 10:09

Аз миналата година в реконструирана къща хванах някаква промоция на Лев Инс направих застраховка на символична цена 60-70 лв. Малко преди пролетта от някъде ми пропусна вода (предполагам от къде въпреки, че ме убеждаваха майсторите че няма шанс) и ми се овлажни тавана + 1 стена на спалнята. Заведох щета, дойде момичето снима, тъй ша стане иначе ше стане и накрая сума дет не съм сигурен за боята дали ще стигне да не говорим за труд. Ако съм искал да съм пишел писма, жалби глупости. Май целия проблем е избора на този застраховател :dunno:
Изображение


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Застраховка на жилище

Мнение от Bogat-Beden » 28 Сеп 2021, 11:25

Алианц и на второ място Дженерали.
Еле пък ако искаш риск от земетресение.
Те българските по принцип са длъжни за тоя риск да презастраховат, ама дали реално го правят, не знам..
Ясно, че и горните две са български де юре, ама все пак.. нали
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: carmanf1

Последни теми
Facebook