Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от alx » 09 Сеп 2021, 18:24

При така зададената задача бих избрал някое селце в Германия.

Но реално бих си търсил работа във всичките изброени държави и където намеря такава която да ме устройва- там.

… но за айти- тата Америка все още е държавата
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от TNT » 09 Сеп 2021, 18:26

Според мен търсиш много драстична промяна, а гледаш много наблизо, за да я намериш.
Изображение

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от zAcK » 09 Сеп 2021, 18:55

Отговарям на някои от мненията :bchug:

-------------------------------------------------------------------------

Нали някой не мисли, че ако тук виждахме някаква надежда за промяна към по-добро на хора и т.н., щяхме да искаме да заминаваме някъде?
Просто за пореден път се убедихме, че няма надежда. Голяма част от населението тук се занимава с далавери, схеми и т.н., а останалите им завиждат и искат да са като тях. Един няма осъден за нещо сериозно. Дори за убийства и т.н. Закони никакви. Да, ако откраднеш нещо дребно, вероятно ще те осъдят, ама блъскат хора, крадат десетки и стотици милиони - нищо! Може аз да съм в грашка, ама например това в Германия, или в Англия ще остане ли ненаказано -> https://nova.bg/news/view/2019/09/15/262738/%D1%80%D0%B0%D0%B7%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-nova-%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%B4%D0%B8%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3-%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%8F-%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8-%D1%81%D1%8A%D1%80%D1%86%D0%B0-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%83%D1%87%D0%B0%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BE%D1%82-57-000-%D0%BB%D0%B2

Иначе, ако сме тук, най-добрият избор би бил в някое село до Пловдив в Родопската яка, ама държавата и проблемите си остават.
Мислихме и за малък град, но ако не е много близо до някой голям, положението е трагично. Като се почне от това, че няма здравеопазване и т.н. и се стигне до там, че може да ти спират водата по 2 пъти на седмица и няма да кой да се оплачеш. Да не ви обяснявам, че като сме ходили на село уж да си почиваме е имало случаи, в които дни наред водата спира към 20-21:00 часа и идва в 5:30, когато се събуди помпиера и включи захранването да се напълнят резервоарите и после пак я спира, щото имало загуби. Това неофициално. Пускал съм жалби до кой ли не, включително до две омбудсманки :mhihi: и т.н. НИЩО :idea: :help: Е няма такава държава. Казват ми, да се обърна към местното ВиК, които реално го правят???? :shock: Да ти спират услугата умишлено и да няма на кой да се оплачеш :help:
Та толкова за малките градове и села. Учиш цял живот, бачкаш и отиваш там, разни кроманьоци да те върнат в каменната ера.
Да, някой ще каже има сонди, помпи, лайнарки и т.н. Мерси.

Относно София, климата и т.н., тук да не е по-добре от Англия :?: Цяла зима дишаме саждите на кой ли не. Като се почне на циганите и баровците, мине се през сервизи и т.н., дето се топлят на масло и се стигне до ТЕЦовете, които горят каквото им падне. И пак никой нищо не прави и всичко е точно. И всички са доволни. Даже тук във форума се намират хора да ти кажат "Стига мрънка, било е и по-мръсно пък и София е на такова място". Чак почваш да си мислиш, ти ли се сбъркания.

-------------------------------------------------------------------------

Относно средизеноморските държави. Най-много ни се живее на подобно място, ама не е сега времето. По-скоро трябва още да поработим, а в тях е доста странно положението в момента. Като се почне от Гърция, които не знаят какво се случва, през Италия, които са си брали лайката в по-голямата част и т.н. Да, в северна Италия е добре, ама ако си там, може да си и от другия край на Алпите, дори по-добре.

-------------------------------------------------------------------------

Мислим за Англия, Германия, Швейцария и Австрия, понеже ако си IT и искаш да си в цивилизована държава в Европа, това са едни от добрите места. Тия там нагоре измръзналите не искам дори да ги мисля.
Като цяло в Англия май е най-добре за IT-та от гледна точка на технологии и т.н. Най се доближават до Щатите.

-------------------------------------------------------------------------

Последните две мнения са верни, но не ни се ходи отвъд океана. Иначе, да. Вероятно е най-доброто място, ама :dunno: Селце в Германия е по-добре. А и има части в югоизточна Германия, където правят добри вина :bchug: :ok: Само дето ще трябва да се напънем с немския :mhihi:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от Borymeckata » 09 Сеп 2021, 19:08

Top Gun Maverick написа:Първо в нАглия са си долна нация, расисти до няма и къде.

Трудни са за общуване, спор няма. Както казах, шефът ми е англичанин, има и българско гражданство и живее в село Присово близо до ВТ. За 15 години в България не е научил и 15 думи, дори не се и опитва. Някак приема, че всички са длъжни да му разбират бръщолевенето. Още не схваща напълно идеята за "черпене" - всеки път като сложа нещо на масата, идва да ми честити РД. Горкият, изобщо не може да си представи, че можеш да почерпиш просто така, без повод.

От британците той е най-свестният в цялата ни организация. Има двама шотландци... е няма такива темерути, честно. Даже и аз, дето съм отрасъл в дивия северозапад със сек'ви сътвере, на моменти блокирам и ми висеа ченето... :shock: :shock:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1870
Регистриран на: 8.04.2012
Местоположение: Търново
Пол: Мъж
Кара: 318td compact '03
Мечтае да кара: M3
Детайли за колата: с две порти

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от vvasilev1 » 09 Сеп 2021, 19:10

Много идеализираш запада!
Както искаш ме разбирай.
Ще им видиш и правосъдието, и здравеопазването, и мангалите, а за отношението към чужденците в Германия (не знаещи немски).....ще се смея и с гъзъ си ако съм до теб да ти видя физиономията.

Ако имаш добра професия и възможност да работиш от всякъде, мисля че тук в България имаш чудесни възможности.

Няма нищо идеално! Навсякъде има плюсове и минуси.

Изпратено от моят SM-A405FN с помощта на Tapatalk

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от Jordana » 09 Сеп 2021, 19:26

В Германия първия му сблъсък ще е с рушветите , така бързо прибират евраците все едно им ги дължиш :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от madafaka_donkele » 09 Сеп 2021, 19:33

zAcK написа:Привет,
След много мислене и т.н. вече сме на мнение, че тук няма бъдеще и искаме да се евакуираме :idea:

Обмисляме дали това да е Англия, защото там ще ни е лесно с езика, а и имаме страшно много приятели.
Или пък да е Германия/Австрия/Швейцария, където ни харесва повече, но с езика ще ни е трудно.
Аз съм учил немски преди 17-18 години, а жената не е.

Та въпросите са ми основно, дали да си налягаме парцалите и да почваме да учим немски, или да мислим директно за Англия?

Относно немскоговорящите държави, винаги най-кофти ми се е струвало отношението на австрийците?
А за спазването на правила и вписването в тамошните общества съм сигурен, че няма да имаме проблеми.
От доста години се стремим да живеем така, че да не пречим дори неволно на околните и да спазваме всички правила.
Но явно в тая кочина тук такива като нас са страни. Да не влизам в подробности.

Кажете какво мислите? Да мислим директно за Англия, където в момента не зная какво е положението заради Брекзит,
или да почваме да учим немски супер интензивно и да се опитаме да се устроим някъде в сърцето на Европа, където всичко ще ни е на няколко часа с влак например :bowdown:

Ще се радвам да чуя всякакви съвети и т.н. по темата :bchug:

P.S. Пускам отделна тема, защото искам мнение само за конкретните държави.


Кратка версия: помоли модовете да ти заключат темата и при първа възможност ходи, поработи и поживей и в немско и в кралството. Каквото и да си пишем тук файда няма. Всичко е индивидуално. Докато не отидеш сам да видиш...

Дълга версия: не казваш някои съществени неща, например на колко години си, дИца има ли, мислиш ли скоро да имаш, какво работиш? После - защо излизаш, какво точно те привлича в УК или ДЕ, какво се надяваш да е по-добре там или какво не ти харесва в България?
Работил съм и съответно съм живял и в двете...плюс още някоя и друга държава в европата :mhihi: Много мога да напиша по темата, ама ме мързи честно казано :mhihi: От началото на пандемията съм си в България...уж вече за постоянно, ама да видим :mhihi: За мен и УК и ДЕ не си заслужават да си вдигнеш чукалата и да се изнесеш, особено УК. ДЕ много зависи, но пак е по-добре от УК. И пак казвам, тва са лични впечатления. За мен са важни няколко неща - какви пари мога да изкарам в съответната държава, ниво на престъпност и колко е опасно по принцип и здравеопазването. В УК и трите са ултра зле. В ДЕ само първите 2 :mhihi: Здравеопазването да кажем е фифти/фифти :mhihi: А швайц и австрия просто ги забрави. Ако за УК и ДЕ трябва да са налице да кажем 5 фактора, че да си заслужава гимнастиката, то за швайц и австрия трябва да са поне 15 сигурно.

Общо взето трябва да си наясно, че няма такъв филм, като "извън България автоматично всичко е по-добре, всичко е розово, подредено и т.н." Без значение дали става дума за швайц или полша. Не казвам, че от България по-добро нЕма, просто не всичко извън България е цветя и рози. Има хиляди условности, няма универсален отговор и за пореден път - всичко е строго индивидуално.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от pampo » 09 Сеп 2021, 19:36

После за корупционни схеми може пак да погледне Порше и концерна-майка, за да разбере, че никоя схема и далавера не сме измислили в БГ.
Аз работя с германици от години, повярвай ми, какви ли не глупости измислят, за да не платят данък.
Наскоро правихме проект в един затвор там и един от надзирателите ми каза, че в затвора има 90+% маймуни и сигани, не повече от 10тина чисти арийци, и сумите, за които са вътре са десетки и стотици пъти по-големи от общите суми, за които е вътре целият цветен пълнеж. Отделно откарват 3-4 години за добро поведение и излизат пенсионирани мултимилионери...
От друга страна имам приятел, който е страшен любител на реда и подредеността, премести се там и се прероди. Тук беше на същото мнение като теб, винаги беше недоволен и нищо не му храресваше.

Потребител
Аватар
Мнения: 9
Регистриран на: 18.04.2009
Местоположение: София
Кара: TOYOTA

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от Двигателист » 09 Сеп 2021, 19:46

madafaka_donkele написа:
zAcK написа:Привет,
След много мислене и т.н. вече сме на мнение, че тук няма бъдеще и искаме да се евакуираме :idea:

Обмисляме дали това да е Англия, защото там ще ни е лесно с езика, а и имаме страшно много приятели.
Или пък да е Германия/Австрия/Швейцария, където ни харесва повече, но с езика ще ни е трудно.
Аз съм учил немски преди 17-18 години, а жената не е.

Та въпросите са ми основно, дали да си налягаме парцалите и да почваме да учим немски, или да мислим директно за Англия?

Относно немскоговорящите държави, винаги най-кофти ми се е струвало отношението на австрийците?
А за спазването на правила и вписването в тамошните общества съм сигурен, че няма да имаме проблеми.
От доста години се стремим да живеем така, че да не пречим дори неволно на околните и да спазваме всички правила.
Но явно в тая кочина тук такива като нас са страни. Да не влизам в подробности.

Кажете какво мислите? Да мислим директно за Англия, където в момента не зная какво е положението заради Брекзит,
или да почваме да учим немски супер интензивно и да се опитаме да се устроим някъде в сърцето на Европа, където всичко ще ни е на няколко часа с влак например :bowdown:

Ще се радвам да чуя всякакви съвети и т.н. по темата :bchug:

P.S. Пускам отделна тема, защото искам мнение само за конкретните държави.


Кратка версия: помоли модовете да ти заключат темата и при първа възможност ходи, поработи и поживей и в немско и в кралството. Каквото и да си пишем тук файда няма. Всичко е индивидуално. Докато не отидеш сам да видиш...

Дълга версия: не казваш някои съществени неща, например на колко години си, дИца има ли, мислиш ли скоро да имаш, какво работиш? После - защо излизаш, какво точно те привлича в УК или ДЕ, какво се надяваш да е по-добре там или какво не ти харесва в България?
Работил съм и съответно съм живял и в двете...плюс още някоя и друга държава в европата :mhihi: Много мога да напиша по темата, ама ме мързи честно казано :mhihi: От началото на пандемията съм си в България...уж вече за постоянно, ама да видим :mhihi: За мен и УК и ДЕ не си заслужават да си вдигнеш чукалата и да се изнесеш, особено УК. ДЕ много зависи, но пак е по-добре от УК. И пак казвам, тва са лични впечатления. За мен са важни няколко неща - какви пари мога да изкарам в съответната държава, ниво на престъпност и колко е опасно по принцип и здравеопазването. В УК и трите са ултра зле. В ДЕ само първите 2 :mhihi: Здравеопазването да кажем е фифти/фифти :mhihi: А швайц и австрия просто ги забрави. Ако за УК и ДЕ трябва да са налице да кажем 5 фактора, че да си заслужава гимнастиката, то за швайц и австрия трябва да са поне 15 сигурно.

Общо взето трябва да си наясно, че няма такъв филм, като "извън България автоматично всичко е по-добре, всичко е розово, подредено и т.н." Без значение дали става дума за швайц или полша. Не казвам, че от България по-добро нЕма, просто не всичко извън България е цветя и рози. Има хиляди условности, няма универсален отговор и за пореден път - всичко е строго индивидуално.


Какво си работил? Защо си се върнал след началото на пандемията?
Лудия.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от madafaka_donkele » 09 Сеп 2021, 19:51

За езиците забравих да кажа. Ако си ИТ например и в голям град в швабско реално няма да ти трябва немски за работа...то и да не си ИТ всъщност и ако си в голям град пак няма да ти требе кой знае какъв немски. Ако държиш на ингилизки, вместо кралството погледни ирландия. Няма да те впечатли с кой знае какво, но поне няма толкова много пакита, афгани и разни такива чалмари и наплива на такива е в пъти по-малък в сравнение с швайц, австрия, швабско и кралството, парите са горе-долу ОК, не се трепят по улиците за щяло и нещяло, плаща се в евро и така. Само ще ти е ултра тегаво с акцента, ама ще свикнеш. Ако се насочиш към дъблин да знаеш да си искаш по-висока заплата, че е скъпо да си е*е майката :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 93
Регистриран на: 6.03.2013
Местоположение: Nürnberg, Bayern
Пол: Мъж
Кара: F30 LCI 320d XDrive ex E46 330xd
Мечтае да кара: Porsche Cayenne, BMW X5

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от kasho » 09 Сеп 2021, 20:05

Комбина написа:По една или друга причина, целият ми живот е тясно свързан с Германия, знам езика по-добре от Българският... за съжаление.
Живял съм там, пътувам често по командировки, посещавам близки, ходя на почивка... общо взето навсякъде из страната и за дълго и за кратко. Някой колеги казаха, че не е това което беше и това е така.

Има голяма вероятност да се разочароваш от... заобикалящата те среда и начина на живот. Той в големия град и в малкото село е коренно различен. Но е до човек, това което търси и как би се нагодил.

В малките китни селца всички ще бъдат мили и любезни с теб, разбира се лицемерно. Ще си пазаруваш от големият хранителен магазин и докато си печеш дежурната мръвка с някоя от техните бири на двора се чудиш какво се е случило със социалният ти живот и дали не е било по-добре да отидеш в по-голям град.

Там пък... за мен лично положението е още по-зле, като оставим настрана социалният живот... ако ти харесва такъв. Щом си ходил там, сигурно си наясно с повечето неща.

В Англия... пребивавал съм при близки като турист, почти месец я обиколихме цялата. Не е моето... по никое направление. Времето е гадно... храната... боб с кървавица, всичко панирано, някакви странни неща... движението... циганите там, латиноси, индиици, всичко е... трудно за свикване.

Ако трябва да избирам по-малкото зло - Германия.



Binev_OuT написа:
Климата е другото хубаво нещо.Много умерен е , няма ги тия студове , пада минус рано сутрин иначе си крета около 5-7 градуса цяла зима.По-студените периоди са кратки. Лятото се стъмва след 23:00ч

Това което не харесвам на Германия са неделите , задръстванията и ... тая пуста тишина след 8 вечерта , направо ми иде да се обеся!А сега с тоя вирус , не ми се мисли какво е :bang:



Като живеещ в Германия от почти 8 години мога да потвърдя тези две мнения. За мен лично най-голямата "жертва" и промяна беше социалния живот или почти липсата на такъв. Все пак с годините съм си създал приятелска среда в Германия (предимно българи), но няма същите кафенца, кръчменца и като цяло възможности за излизане. Ама не е и като да няма кой да викна да пием по една бира или да даде една ръка като има нещо тежко за мъкнене.

Относно езика - за човек с подобна професия (мисля, че някъде прочетох, че си ИТ) липсата на немски няма да е ЧАК такъв проблем в работата. Аз съм финансист и в предната фирма, в която работих официалния работен език беше английския. В нашия отдел бяха предимно германци, така че си шпрехахме предимно дойч, обаче R&D, support и т.н. инженерни екипи си караха яко на английски понеже имаше хора от целия свят. Но немския език определено си трябва за живота извън работата и за да се оправяш с цялата държавна и общинска администрация, данъци, застраховки, лекари, писма от тоя и ония и подобни истории.

Като навсякъде другаде, в големите градове е пълно с маймуни и талибани. Но си има квартали за тях, има си и квартали за бели хора. Същото е и в София, в Пловдив (от където съм и аз) и т.н. не е болка за умиране. Пък и чак толкова маймуняк като в Лондон не съм видял, поне в Бавария не. Градовете си имат своите предимства и удобства, но пък са скъпи, шумни, нагъчкани, няма паркинги. На село пък всички ще те гледат (поне в началото) с леко недоверие. Като цяло са лицемерно-любезни, но и много обичат да гледат кой какво прави, да си врат носа където не им е работата и при нужда по стар гестаповски обичай да подадат сигнал, че косиш в неделя, че не си си изхвърлил хартията разделно и подобни битовизми. За мен решението беше... живот в предградие от селски тип много близо до големия град. Общо взето някъде по средата са и позитивите и негативите. Но най-вече няма мангал.

Относно климата - определям го като една безкрайна пролет/есен. Зимата е по-мека от България, без кучи студове и подобни изпълнения. За съжаление лятото е доста дъждовно и не особено топло, а аз лятото съм си свикнал на жегичката и си я търся, майна, ако ме разбираш :) Тази година си договорих 2 месеца хоум офис работа от България и от средата на Юли съм си тук. В началото беше екстра, топличко, кафенца, бирички с тоя и ония. Ама от 10 дена искам да си бягам за Дойчланд, ама с 200 да си бягам :driving: Общо взето си припомних цялата простотия, от която исках да избягам - агресивни идиоти на пътя, дупки, неуредици, панелки, цигани, неработеща администрация, полицията леш отвсякъде...

Предполагам от другаде също ще получиш информация за Англия, Австрия и Швейцария и в край на сметка ще решиш къде. Но моя съвет е - опитай да видиш как е живота там. Ако не ти хареса или не се получи винаги можеш да се върнеш, случаи такива има много. Обаче щом ти се е загнездила тая мисъл в главата, ако не го направиш цял живот ще се чудиш - какво ли щеше да е ако бях отишъл в Германия :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1528
Регистриран на: 10.10.2007
Местоположение: Пловдив
Пол: Мъж
Кара: Lexus GS430 07'
Мечтае да кара: BMW M2

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от ildivvy » 09 Сеп 2021, 20:05

Дано да е по темата..., но: Немски се учи супер лесно! За 6 месеца на курсове и вкъщи научих толкова, че ме приеха с изпит по немски за нулева/предварителна година в техн.университет там (40 човека от 850 кандидата от цяла свят)! След месец приказвах с тях доста свободно... Просто и езика им е съставен по ... доста точни правила/схема :mhihi: ! Вярно, че всичко си е до човека, разбира се!

П.П. Колега, харесай нещо до Пловдив и идвай тук! Не е толкова зле, колкото изглежда!
Ex: 96' BMW318ti

Изображение


Европа!!! Събуди се!!! Започни да гледаш собствения си интерес!

Вече съм фен на Марио Драги!

" Някои хора са толкова бедни, че имат само пари! " - Тодор Колев

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 24.11.2009
Местоположение: Сопот
Пол: Мъж

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от seimo » 09 Сеп 2021, 20:30

Borymeckata написа:Шефът ми е англичанин, купил си е къща в едно село до В. Търново, май Беше Присово. От 15-тина години живее там с жена си и не иска да чуе за друга държава, макар че сигурно има възможност... Не е някакъв мизерник - пияница, строителен инженер с богат опит и на доста добра позиция.

Работя с един испанец, който преди това е работил в Швейцария. Ами не беше очарован. Казва, че тук (в България) се чувства много по-добре. Разправяше, как за националния празник на Испания си закачил на балкона малко испанско знаме, колкото А3. След половин час дошли от Общината (?!?) и му казали, че има право да закачи испанското знаме (?!?), ако закачи и швейцарското с поне същия размер, като испанското трябва да е на поне 5 см. по-ниско от швейцарското. Откачена работа... Ти лично, ОК ли си с такова отношение?

От мен само един съвет - където и да идеш, гледай да няма комари. С всичко остранало ще свикнеш, но тях ще ги псуваш и след 50 години (личен, изстрадан опит)... :mhihi: :mhihi:

Късмет ти желая, където и да идеш - да се чувстваш добре. :yes: :yes:


+1

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от zAcK » 09 Сеп 2021, 20:38

madafaka_donkele написа:Дълга версия: не казваш някои съществени неща, например на колко години си, дИца има ли, мислиш ли скоро да имаш, какво работиш? После - защо излизаш, какво точно те привлича в УК или ДЕ, какво се надяваш да е по-добре там или какво не ти харесва в България?...


На 40 години, имам, IT от 20 години :mhihi: И достатъчно съм писал какво ме дразни тук. И не виждам нещо да се променя към по-добро.
А и простотията е повсеместна. Навсякъде. Тук дори е на почит. Колкото по-голям и мазен простак си, толкова си по тачен :(


madafaka_donkele написа:... За мен са важни няколко неща - какви пари мога да изкарам в съответната държава, ниво на престъпност и колко е опасно по принцип и здравеопазването. В УК и трите са ултра зле. В ДЕ само първите 2 :mhihi: Здравеопазването да кажем е фифти/фифти :mhihi: А швайц и австрия просто ги забрави. Ако за УК и ДЕ трябва да са налице да кажем 5 фактора, че да си заслужава гимнастиката, то за швайц и австрия трябва да са поне 15 сигурно....


Искаш да кажеш, че здравеопазването в Германия е фифти/фифти? Та там ходят хора от много държави да се лекуват и се води едно от най-добрите в света :dunno:
В UK само от приятели зная, че отношението е много добро. Да, някой казват, че те преглеждали сестри, а не лекари, ама пък тука голяма част от лекарите май са учили за нещо друго :(

kasho написа:...Ама от 10 дена искам да си бягам за Дойчланд, ама с 200 да си бягам :driving: Общо взето си припомних цялата простотия, от която исках да избягам - агресивни идиоти на пътя, дупки, неуредици, панелки, цигани, неработеща администрация, полицията леш отвсякъде...


Тъй, тъй. Това не се променя и не виждам как ще се промени с тия хора тук :( Иначе не звучи толкова зле. Един приятел живее в къща в малко село близо до Хамбург и не иска да чува за тук :mhihi: Даже ходи на лов, ама го накараха да си прати кучетто на курс за около 2500 евро, да можело да ловува :mhihi: А и мен не ми пречи това, че били дръпнати и еди какви си. Или пък това, че ще се оплачат, че правиш нещо, когато не е позволено например. Напротив. Искам да зная, че и аз има на кой да се оплача, ако някой нарушава правата ми. В БГ ако чалготеката до вас бичи до 5:00, няма на кой да се оплачеш. Или ако правят купон до 4:00. Лежиш и търпиш.... :banghead:

ildivvy написа:П.П. Колега, харесай нещо до Пловдив и идвай тук! Не е толкова зле, колкото изглежда!


Един приятел преди 2 седмици се премести от София в Пловдив, противно на всички професори, които казват, че всички идвали в София. Наистина много ни се живее в България, но ни е страх, че Ганьо няма да се промени и ще продължаваме да живеем в най-бедната държава в ЕС, с най-високата смъртност, корупция и т.н. :dunno:
Иначе, ако не заминем, най-вероятно това е вариантът за живот в България - къща до Пловдив :ok:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от Bogat-Beden » 09 Сеп 2021, 21:12

Аз без децата и професията съм в много подобна ситуация.
Мисля за вътрешна миграция и обикалям Бг с еърбнб.
Дотук стесних кръга до Варна, Плд и Габрово/село там някъде. Вярно е, че хората са различни дори из страната.
За навън мисля за Дания/Испания, щот говоря езика.
Англия не съм ходил, не искам.
Познавам страшно много от цяла Великобритания хора, имал съм приятелка от Бирмингам. Не са моята тълпа.
Швейцария може да ми хареса, ама не съм дорасъл в $$$ :oops:
Скандинавия има кофти време, но не е студено навсякъде, Дания е с много мек климат например.
Проблеми правят предимно онея с мирната религия и тъмнозелените.
Ама са предимно в големите градове.
Инак е мир, чистота, сигурност и спокойствие :yes:
Езикът си е мамата евал обаче :mhihi: , ама 99% говорят перфе Инглиш. Ти ще си останеш чужденец, но децата ще се интегрират в голяма степен.
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook