Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от empar » 06 Окт 2022, 9:18

Top Gun Maverick написа:Защо Българина в 99%-та от случаите не казва каква му е заплатата, а да речем Американеца винаги ще ти каже колко взема годишно?


Завист, злоба, комплекси...
Ганьо все гледа в чуждото канче и за това стана масово явление хората да си премълчават доходите.
Един ще те гледа отгоре, че вземаш малко.
Друг ще ти завиди, че вземаш повече от него, а той е по-по-най и по-заслужил от теб.
Трети ще взема колкото теб, обаче според него работи повече, животът му е по-труден и има повече разходи, понеже жена му е по-дебела и носи по-скъпи дрехи.

Друга тема е колко от споделеното пък е истина, пак поради гореспоменатите причини.

Наскоро в разговор по темата между две отчайващо прости лица от женски пол със сходни доходи чух "Аз работя по-обществено значима професия от теб!". :bchug:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от Е.Димитров » 06 Окт 2022, 9:38

empar написа:
Top Gun Maverick написа:Защо Българина в 99%-та от случаите не казва каква му е заплатата, а да речем Американеца винаги ще ти каже колко взема годишно?


Завист, злоба, комплекси...
Ганьо все гледа в чуждото канче и за това стана масово явление хората да си премълчават доходите.
Един ще те гледа отгоре, че вземаш малко.
Друг ще ти завиди, че вземаш повече от него, а той е по-по-най и по-заслужил от теб.
Трети ще взема колкото теб, обаче според него работи повече, животът му е по-труден и има повече разходи, понеже жена му е по-дебела и носи по-скъпи дрехи.

Друга тема е колко от споделеното пък е истина, пак поради гореспоменатите причини.

Наскоро в разговор по темата между две отчайващо прости лица от женски пол със сходни доходи чух "Аз работя по-обществено значима професия от теб!". :bchug:

Ти пък,
то у фирмата подписваш документ, че заплатата ти е "конфиденциална" и не мое да говориш пред колегите.
И аз не мисля, че трябва да е тайна това нещо, още повече в една фирма ...да ги ева!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от empar » 06 Окт 2022, 9:45

Вътрешнофирмено е съвсем друга бира. Аз например нямам подобна клауза, но в така омразния ИТ бранш витае някакво негласно правило между хората да не се говори въобще по темата.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 182
Регистриран на: 20.10.2015
Пол: Мъж
Кара: мъсквич

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от 3186 » 06 Окт 2022, 9:59

В ИТ има огромни разлики в съотношението заплата/възможности/свършена работа и не се учудвам, че доста хора не споделят открито колко взимат там. Точно поради това, че някой, често с основание, ще се почувства недооценен. :)

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от peshehodetz » 06 Окт 2022, 14:59

Top Gun Maverick написа:Абе имам един въпрос, не ми се пуска тема да се разсъждава надълго и нашироко, та да питам тук.
Защо Българина в 99%-та от случаите не казва каква му е заплатата, а да речем Американеца винаги ще ти каже колко взема годишно? И забелязвам, че нашенците като идат там и постоят повечко време, някои от тях ако ги питаш ти казват колко вземат на час, на седмица и така. Тука всеки е свикнал да крие и много рядко ще ти каже.


Не е съвсем така, точно американците, особено белите никога не питат и коментират заплати. Това е присъща черта на Източна Европа и най-вече Балканския п-в. Сега как е в момента в Родината не знам, но навремето особено през соца във входа където живеехме се знаеше за всеки комшия колко получава, колко има на спестени на сметки и т.н. Беше се стигнало дотам дори, понеже предприятието в което работеха повечето съседи масово изпращаше кадри в Ирак и Либия към Булгаргеомин и се знаеше кой с колко се е върнал, един си дошъл с $12к другия обаче харчил само за храна и съответно е с $15к, ей едни такива простотии.
Но да се върнем на американците, в много редки случаи някой някой трък драйвър с 5-6 камиона, заварчик със собствена станция или водопроводчик може евентуално да се похвалят кой колко е напред с материала. Обаче инженер, доктор, адвокат или професор никога не коментират подобни въпроси, обикновено тактично отклоняват темата, а пък ако някой много настоятелно ги подпитва може и да получи отговор - it's not your business.
А относно тези българи които като дойдат и постоят дори повечко и ти казват колко взимат на час, на седмица и така са такива които не са прихванали нищо от тукашкия манталитет, един вид не са се интегрирали в обществото.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от Е.Димитров » 06 Окт 2022, 16:01

Странно,
пък аз точно там съм чул, че винаги казват заплатите си на годишна база.
И почти с всеки американец, ама американец, не българин отишъл там и вече станал американец,, с който съм разговарял и се е отворила дума за сметки и цени, почва с "аз изкарвам...на година" и после казва кое колко му струвало, къде колко похарчил на почивка и тн.
Даже при тях за първи път чух открито кой колко получава.
Че и по филмите ги дават, че споделят кой колко получава.
По-скоро в България се крием кой колко получава от страх, да не изтече някъде инфо където не трябва.
И говоря сега, не преди 1989 година.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от Jordana » 06 Окт 2022, 16:16

В Кравария тия теми за заплатата са табу в някаква степен в личните разговори , ако сте много гъсти може и да е допустима тема но иначе се счита за лична тема и не е прието да се коментира и да се задават въпроси ако не те касае . Не че има нещо за криене просто е прекалено в личното пространство , явно така го тълкуват . В Кравария е признак на лош вкус дори да заговаряш случайни непознати хора на улицата , както например тука в източна Европа да те упъти някой или да питаш нещо друго . Различните поколения различно реагират , хора разни и няма твърдо правило как ще ти отговорят но най вероятно ще те гледат като натровен ако питаш просто така - колко пари вземаш .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от ID A » 06 Окт 2022, 16:18

peshehodetz написа:...


Глупости. Сега в щатите са се навъдили много фродитори (одитори на 1вата поправка) и е направо шок как може да псуваш полицаи и да не му предоставяш документи. Но законът позволява "свобода на словото", вместо "свобода на изразяването" както е тук.
Та тези нарциси, любимото им занимание е, като не си постигнат своето, най-често да снимат на забранени места, е да подадат FOIA заявка (искане на информация, като нашето достъп до информация) и по името на служителя да започнат да показват информацията за заплатата му. Защото друго няма.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от steeN » 06 Окт 2022, 16:26

Jordana написа:В Кравария е признак на лош вкус дори да заговаряш случайни непознати хора на улицата , както например тука в източна Европа да те упъти някой или да питаш нещо друго


За пореден път, абсолютни глупости. И други има писани по-горе, ама тази троши тъпомера.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от peshehodetz » 06 Окт 2022, 16:31

Да де ма всичко друго което е написал преди това е абсолютно вярно, за разлика от някои други юнаци дето не са много наясно, а само се опитват да апострофират просто ей така за спорта.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от steeN » 06 Окт 2022, 16:33

"най-лошата лъжа е тази, в която има доза истина"
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от alekangg » 06 Окт 2022, 16:41

steeN написа:
Jordana написа:В Кравария е признак на лош вкус дори да заговаряш случайни непознати хора на улицата , както например тука в източна Европа да те упъти някой или да питаш нещо друго


За пореден път, абсолютни глупости. И други има писани по-горе, ама тази троши тъпомера.
Съгласен, за в колко дни няколко пъти ме заговориха, както и аз и точно за упътване няка повечето.
Пак е прочел в Гугъл нещо

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от peshehodetz » 06 Окт 2022, 16:47

За Ню Йорк видях че си ходил, но какво стана ходи ли до Чикаго, ако не задължително трябва да отидеш. :bchug:
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от alx » 06 Окт 2022, 16:50

Top Gun Maverick написа:Абе имам един въпрос, не ми се пуска тема да се разсъждава надълго и нашироко, та да питам тук.
Защо Българина в 99%-та от случаите не казва каква му е заплатата, а да речем Американеца винаги ще ти каже колко взема годишно?


Колега, това е последното което един американец ще ти каже- дори да ти е близък приятел. Разговорите за доходи в конкретни цифри са табу…

Едит- сега прочетох по- горе и видях, че Йордана с поста си е изчерпал квотата си за коректни мнения за годината (един.брой)…
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Емиграция. Англия или немскоговоряща държава?

Мнение от alekangg » 06 Окт 2022, 17:05

peshehodetz написа:За Ню Йорк видях че си ходил, но какво стана ходи ли до Чикаго, ако не задължително трябва да отидеш. :bchug:
Там не, бях в Бостън и ми хареса много, писах някъде за това.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook