Внезапна смърт на акумулатора.

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от Borymeckata » 03 Сеп 2021, 20:48

Май за втори път ми се случва с Баварчето и започвам да се замислям дали не бъркам нещо... Значи карам си колата и няма никакви индикации за проблем с батерията. Ама никакви... Прибирам я в гаража, гася и заключвам. След няколко дни отварям и давам контакт, таблото светва, радиото свири, фаровете (дневни светлини) - всичко нормално. Чуквам стартера и всичко умира, няма ток. Меря волтажа - без консумация показва под 10 волта. :shock: :shock:
И край с този акумулатор - заминава на боклука. Разбирачите бързо поставят диагноза - мъртва клетка... :dunno: :dunno:

Колата зарежда нормално, няма отечка, консумацията в покой е ОК. Ако не паля две седмици - задължително закачвам Стека за една нощ. Акумулаторите ми отговарят като характеристики за модела, но не са "маркови", все някакви неизвестни и евтини слагам. Последният май беше Vega, предишния не го помня... :dunno: :dunno:

Пак казвам - батерията умира внезапно, без да е правила каквито и да е проблеми преди това, на 2 - 3 години съвсем нормална експлоатация, посред лято, в най-голямата жега... :shock: :shock:

Та искам да попитам, на други колеги случвало ли се е? Може ли някак да се избегне такава неприятна изненада, или поне да се намали риска? По-скъпите и маркови батерии правят ли го този номер? Или си е въпрос на (кофти) късмет? Споделете личен опит, моля.
Excellent! Steven is my name!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 997
Регистриран на: 8.11.2005
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: М2+X5

Re: Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от msi200 » 03 Сеп 2021, 21:03

Според мен е заради ниско качество, хубав акумулатор не заминава така от веднъж и то за 2-3 години. На мен ми издържат поне по 5-6г на всички коли, а на БМВ-тата в момента и двата са АГМ на по 6г и са си ОК.
I love the sound of V8 in the morning...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1311
Регистриран на: 9.07.2010
Местоположение: София
Кара: на 0.6

Re: Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от In_Memoriam » 03 Сеп 2021, 21:06

Borymeckata написа:Акумулаторите ми отговарят като характеристики за модела, но не са "маркови", все някакви неизвестни и евтини слагам. Последният май беше Vega, предишния не го помня... :dunno: :dunno:

Според мен тук е ключът от бараката. От мои наблюдения за времето, което изкарва един Бош или Варта често се сменят по 2-3 броя бюджетни и се губи смисъл изцяло.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 229
Регистриран на: 4.12.2005
Кара: FIAT DUKATO HYMER и друга скрап
Мечтае да кара: BMW 2002 tii

Re: Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от mr_petroff » 03 Сеп 2021, 21:10

На мен ми се е случвало 2 пъти почти същото , единият път с VARTA ,един месец след изтичане на гаранцията . :banghead: Оригиналният на единичката изкара 9 години . МОНБАТ работи вече 5 години и на втори бус .Според мен не е до марка - до късмет е...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от BMW_POWER » 03 Сеп 2021, 21:39

Mоят оригиналният умря внезапно на ... 13-тата година от производството си. Това е едно от нещата, от които не се икономисва. Аз съм автомат и винаги имам кабели в колата, но ... едно на ум.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от streetz » 03 Сеп 2021, 21:44

Проблеми имала ли е някога с паленето през тия 2-3 години, тоест да е въртян дълго време стартерът?
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 24.11.2009
Местоположение: Сопот
Пол: Мъж

Re: Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от seimo » 03 Сеп 2021, 21:54

Възможно е и да имаш проблем със стартера. Колата пали нормално, но при въртенето стартера затяга леко и натоварва много акумулатора.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от Borymeckata » 03 Сеп 2021, 22:11

Не, двигателят е напълно в ред и винаги е палил "от зъб", буквално с чукването на стартера. Дори и зимата, след нощуване навън, стартерът никога не е въртял по-дълго от секунда. Това за затягащите втулки не мога да го отхвърля като възможност, но ми се струва малко вероятно. Стартерът е оригиналният на колата, никога нищо не е пипано по него.

По принцип, завършил съм СПТУ със специалност електрически системи на автомобили и кари. Вярно, че тогава (1985-та година) нямаше електроники и най-сложното нещо в колите беше релето за зареждане. Но все пак имам някаква представа за батерията, как да я поддържам и как не я съсипя. Въпреки горното, един акумулатор сам си го съсипах - направих оттечка и го свалих под 10 волта, след което не можа да се възстанови. И той беше ментелив, но него не го броя.

Имам спомен, че в някакъв момент през годините (карам същата кола десета година, егати...) бях купил сребърна Варта, но само след няколко месеца я подарих на един приятел. После той си продаде буса с нея... Вече не помня защо изхвърлих Вартата, явно паметта ми сама изтрива неприятните спомени... :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от Jordana » 03 Сеп 2021, 22:42

Разкарай го тоя стек и си намери нормално зарядно . 5 волта 10 волта ...пълни щуротии . Акумулатора ако е читав се зарежда и няма грижи . Оня ден съм забравил габарита и сутринта нъц , не мога да отворя даже няма изобщо ток . Сложих го на зарядното и си пали на четвърт оборот , прецаквал съм го така поне 3-4 пъти освен този - Бош 60А , имам още един същия купувани са заедно педи 7-8 години и той е падал поне 5 пъти на 0 без никакъв проблем . Заредих го и стои резерва , палих зимата декември една кола и пак го прибрах .Вадя го преди два дена ...същато работа като твоя . Има ток , радио , аларма всичко работи обаче като дадеш стартер и почва да премигва изобщо не завърта стартера .Това е напълно сулфатизирал акумулатор без капацитет , вътре са окъсени плочите . Кипи зарежда вдига напрежение има обаче няма ток .. .В твоя случай има два варианта , или скъсан полюс което най вероятното или мъртва клетка което е почти същото . Акумулатор при положение че няма проблем и се кара автомобила умира само по тези две причини така внезапно .
Та цялата работа е от качеството на акумулатора , няма друго какво щом имаш представа от РР ..реле регулатора би трябвало да си вземеш читав акумулатор този път :mrgreen:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 444
Регистриран на: 17.12.2007
Местоположение: София
Кара: бързо

Re: Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от Teogop » 04 Сеп 2021, 1:15

Да не е кодирана колата за AGM, пък да слагаш не AGM или обратно?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от sub_eleven » 04 Сеп 2021, 6:52

seimo написа:Възможно е и да имаш проблем със стартера. Колата пали нормално, но при въртенето стартера затяга леко и натоварва много акумулатора.

При мен калпав стартер ми съсипа един акумулатор така, но неговият случай не е такъв според мен.
Да вземе нещо марково и така.

Последният ми случай с акумулатор на БМВ беше с една крушка в жабката, която е светила постоянно от отключването, до заспиването на колата(дефект в ключето), което с комбинация, че беше стар и карах рядко, го довърши. Започнеш ли по някаква причина да го караш леко разреден и то рядко, му съкращаваш живота.

Иначе оригинален акумулатор ми е изкарвал 16 години на мен. На Мерцедес бус.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 896
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от SpeedyMan » 04 Сеп 2021, 6:56

Умирането по този начин е заради самия акумулатор. Не съм карал дълго време с VEGA, купих един, който карах почти 2 години и продадох колата. Само си спомням, че не беше много добре още от начало, предвид, че се налагаше да въртя малко повече от нормалното за да запали колата.

Относно това дали колата е кодирана за АГМ или не трябва да се провери задължително, но вероятността е малка. Ако е така, по-скоро ще се усети постепенно спадане в поведението на акумулатора, от колкото изведнъж.

ОЕМ производител на акумулатори е MUTLU, цената не е най-ниската и не е най-високата, но след няколко такива акумулатора ги препоръчвам. Винаги до сега супер добро качество, съвременни технологии и стандарти.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Re: Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от NGneer4eto » 04 Сеп 2021, 7:45

Това, че на две седмици ти пада акумулатора е показател за проблем в колата. А падне ли веднъж, вече умирането му е въпрос на месеци. Моята Е46-ца е седяла към 4 седмици с 3 годишен Duracell и е палила все едно е палила вчера. Същият го прехвърлих на Е90-ката и си карам без проблеми. Вече е на 6 години и се държи като нов. Понякога въртя градско със седмици и то на къси разстояния и върти като нов.
Препоръчвам ти марков акумулатор, но преди това да я види специалист как е с тоците. АКо имаш слагана допълнителна аларма, на 95% проблемът е от нея. Преди имах един Голф, на който му падаше акумулатора, ако не му извадя панела на радиото. Имаше някаква пищялка, която те предупреждаваше за панела и правеше проблеми с тоците. Всяка допълнителна неоригинална джаджа може да е причината.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от Jordana » 04 Сеп 2021, 8:42

Аз на Е34ката имах такава аларма слагана допълнително , колко пъти ми е събаряла акумулатора не е истина . За около двайсе дена го прави на 5-6 . Това не беше така в началото като я взех , появи се в един неизвестен момент .
Това, че на две седмици ти пада акумулатора е показател за проблем в колата

Той има предвид че го дозарежда със стека да компенсира дето е стоял без да се кара . Преди имах едно дизелово рено клио , него не съм го карал по 5-6 месеца и палеше на четвърт оборот . Има и по дълги престои които колата пали даже на 8 месеца стояла на платен паркинг без проблем . Така че при читав акумулатор и изправен автомобил 2 седимици са нищо .
СТЕК е зарядно за дозареждане на акумулатор , това не става за зареждане на паднали акумулатори . Имам още по интелигентно и скъпо зарядно което само си тества и разбира какъв е акумулатора , вътрешно съпротивление напрежение и няма да зареди такъв паднал акумулатор дето му премигват лампите . Отчита го като дефектен и не зарежда . И това е проблем на всички автоматични зарядни защото не могат да си направят правилно зарядния режим със такива "тръгнали" акумулатори . Възможно най простото зарядно с траф и гретц е решението в такива моменти .
Последна промяна Jordana на 04 Сеп 2021, 12:10, променена общо 1 път
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Внезапна смърт на акумулатора.

Мнение от Borymeckata » 04 Сеп 2021, 8:48

Не съм казвал (писал), че за две седмици ми пада акумулаторът, а че ако две седмици не карам колата, я закачвам за една нощ на зарядното. Просто профилактично... Мерил съм зареждането - 14 волта +/- 0,2. Мерил съм и тока след "заспиване" - вече не помня, но беше ОК, нещо под 0,02 ампера. Но това беше преди години, не пречи да го проверя пак.

Допълнителни екстри по колата не съм кичил. Имам само един МР3 плеър с флашка. Именно с флашката си направих оттечка и съсипах един акумулатор, но вече знам какъв е (беше) проблемът и не правя същата грешка.

За кодирането - преди редовно закачвах колата на Скенера и проверявах вдички модули. Влизал съм и при акумулатора и няма начин да съм го оставил на AGM. Почти съм сигурен, но скоро ще го проверя. Тъкмо ще резетна и стъклата, защото откакто сложих новата батерия, само се свалят от ключа (като задържа копчето за отключване), но не се вдигат... :dunno: :dunno:
Excellent! Steven is my name!

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook