Прехвърляне на ловно оръжие

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от swetlioo » 12 Юли 2021, 13:51

Здравейте.
Дали има ловци в този форум, запознати с покупката на ловна пушка от частно лице?
Или по-точно прехвърляне на оръжието. Изкарах курса миналия месец, това ще е първата ми ловна пушка, като сме се разбрали с дядо ми, да ми прехвърли една от неговите пушки, но нито той нито аз, знаем каква е процедурата. Онзи ден, бях в служба КОС, подадох документи за закопуване на ловно оръжие, които ще са готови до края на месеца. Попитах КОС-аджията, но той бе така любезен, да не ми даде информация.
Благодаря на отзовалите се.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от gromovich » 12 Юли 2021, 14:40

Като си вземеш разрешителното от твоя КОС отивате в КОС на дядо ти т.е. където се води пушката. Там на него му я отписват и попълват данните за нея в твоя контролен талон на разрешеителното за придобиване на гладкоцевно оръжие. След това преди да отидеш да я регистрираш в твоя КОС минаваш пътьом през някой оръжейник или през оръжеен магазин, където да ти направят техническа годност и тогава отиваш да я регистрираш. Прострелка не се прави.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от swetlioo » 12 Юли 2021, 16:06

Благодаря за информацията колега. Според теб, възможно ли е всичко да стане в рамките на 1 ден?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от gromovich » 12 Юли 2021, 20:47

става за 2 часа, стига да са близко КОС-те и да намериш оръжеен техник за да ти издаде бележка за техническата годност на ловната пушка.

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от BMW_POWER » 13 Юли 2021, 0:43

Колега, дано да не става съпрос за някоя ценна пушка. Разберете се овреме с КОС-аджията, защото те са идиоти. Преди доста години (наистина) под предлог, че "ще проверяват пушката" поискаха да се остави на съхранение един уникален екземпляр. И после някой я "открадна" от касата на КОС ...

Ако дядо ти е на години, проверете овреме какви са всички действия, защото тия са професионални ... (не искам да използвам думата). Ако някой колега тук се е занимавал с наследствено оръжие, нека да се включи. А и да каже, къде се е развило всичко.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от swetlioo » 13 Юли 2021, 6:45

Чак ценна не е. За ИЖ 54 говорим и става дума за Благоевград, там всичко е на 5 мин разстояние. Значи като наближи датата за разрешителното ще се разходя до КОС, където е заведена пушката и ще говоря с КОСаджията.
Благодаря за информацията

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от gromovich » 13 Юли 2021, 9:57

Вярно вземи предварително провери кои дни КОС работи с граждани. Моят КОС например всеки ден работи с нормално работно време с граждани. По друг начин обаче седят нещата например с КОС в 6 РПУ на Бъкстон. Имам колега който доста ядове бере с тях. Чака по 2 месеца да му издадат бележката за закупуване на оръжие, което при нормални обстятелства става за седмица.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от empar » 13 Юли 2021, 11:38

swetlioo написа:Чак ценна не е.


Ловната пушка на дядо ти е нещо свещено, без значение дали е ИЖ или Holland&Holland! :bchug:
Разправиите с наследствено оръжие са оле-мале, ако не се оправят овреме.
Прадядо ми като почина пушката беше иззета с някакво известие на КОС-а и след доста години брата на дядо ми успя да я прибере в окаяно състояние, и то с безброй връзки и черпавки. Даже и за стената не ставаше като я върнаха!!! :kuku:

Задължително говориш предварително с всички възможни кос-аджии по веригата!!!

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1752
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от BMW_POWER » 15 Юли 2021, 5:54

empar написа:
swetlioo написа:Чак ценна не е.


Ловната пушка на дядо ти е нещо свещено!


Пушката на дядо ти е безценна. Не дай си Боже да ти се налага да го разбереш. Освен КОС-аджии, има и роднини...

Успех с документите!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от swetlioo » 15 Юли 2021, 8:41

Благодаря.
В понеделник ще ходя до КОС да питам какво що и така. Аз не омаловажавам и не подценявам пушката на дядо ми, напротив. Но тя е ценна за мен и тези в семейството, които са пряко свързани. А като пушка, която има някаква висока стойност, която да оценят в КОС, да се опитат да задържат и т.н. не мисля, или пък греша, че ще им грабне вниманието.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от gromovich » 15 Юли 2021, 11:29

Стига сте пълнили на колегата главата с гръмотевици. Колегата е написал, че става въпрос за ИЖ 54. За тея дето много знаят да попрочет малко за този модел и да спрат да спамят. ИЖ 54 е добра и надеждна, но чак пък голяма ценност. Намират се на път през път, въпросът е в какво състояние ще е, тъй като се е произвеждала до 1969 г. Добър и и реставриран вариант не е повече от 500-600-700 лева.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от empar » 15 Юли 2021, 12:58

Кой твърди, че е нещо особено от техническа гледна точка??? :conf: :conf: :conf:
За другата стойност на оръжието говорим!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от swetlioo » 29 Юли 2021, 9:28

Да си допълня темата.
Всичко е готово - отнема около час с пътя.
С дядото отидохме до неговото РУ, той попълни декларация, за продажба на оръжието, на мен ми вписаха покупката на същото в разрешителното за заупуване, свериха номерата и всичко свърши за 15 мин. - безплатно
След което се отива за технически преглед на оръжието, на името на новия собственик, свърших за 15 мин - 7 лв.
Накрая аз отидох с оръжието в моето РУ и с попълнено разрешително и документ за техничеки преглед, попълних заявление за издаване на разрешително за носене и употреба за ловни цели, без да е нужно друга документация, работа за 5 мин - 40 лв.
След седмица ми казаха, да ида да си взема изготвеното разрешително за носене и ползване.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 245
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от empar » 29 Юли 2021, 10:28

Най-вече безаварийна употреба ти пожелавам и НАСЛУКА!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 546
Регистриран на: 1.06.2016

Re: Прехвърляне на ловно оръжие

Мнение от swetlioo » 29 Юли 2021, 14:03

Благодаря

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook