Range extender или powerline адаптор с wi-fi Ap

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Range extender или powerline адаптор с wi-fi Ap

Мнение от Cyberloner » 15 Юни 2021, 8:21

Момчета, трябва ми съвет
Преместих си работното място в друга стая на къщата и скоростта на мрежата рязко спадна, раговорите накъсват, VPN пада и т.н. радости.

Да тегля мрежов кабел до новата стая отпада, между мен и рутера има стоманобетонно стълбище(за разкош)

Положението е следното:
Планът ми към мтел с е за 75mbps
Застанал на 3 метра от рутера а пряка видимост - 70mbps
На втория етаж, минавайки само през 1 бетонна плоча - 61-67mbps
Стаята в която работя - 17mbps

С Wi-fi mesh не ми се занимава, проблемът е само в тази стая, на други места из къщата + двора нямам проблем

Рутера е някакво сиско, което ми дадоха от мтел, вече 5-та година служи вярно и нямам намерение да го сменям, защото в него е и модема.

Като гледам и чета вариатите са ми powerline адапторчета или range extender.

Няколко въпроса:
1. Кое е за предпочитане, четох, че range extenders реално повтарят всички пакети, който хванат в ефира и вкарват бая шум по тоя повод, от което ще страда скорстта, докато с powerline adaptors пък завсиш доста от иснаталцията в дома. Реално ще мога ли да достигна скоростта, която ми идва от доставчика?

2. Марка - има ли съществена ралика между разните netgear, d-link, tp-link или положението е dеvolo и всички останали?

3. Тип - с pass-thru контакт или без, четох, че тези без изкарвали повечко време, преди години имах комплект на dlink с pass-thru и за около 2 години, на едното устройство, където беше закачен лаптоп и монитор, му замина кондензатора.

4. При powerline адапторите, които имат и Wi-fi Hotspot то се явява отделна мрежа, или го играе range extender за нормалната - четох ама нещо не разбрах какво ползват за да си говорят с рутера - радиоефира или ел.инсталацията.


Финален въпрос за ел. мрежата - към момента цялата иснталация у дома е с моножилни мостоваци, които са усукани в разпределенителните кутии - ако преправя връзките с клеми (wago 221 и 222) би ли имало положетелен ефект, при положение, че ел-таблата са ми с електромагнитни прекъсвачи а не със стопяеми бушони?

ентусиаст
Аватар
Мнения: 984
Регистриран на: 3.05.2011
Местоположение: Варна
Пол: Мъж
Кара: F10 530d 245

Re: Range extender или powerline адаптор с wi-fi Ap

Мнение от dido0o``` » 15 Юни 2021, 10:19

Миналата година си взех range extender и това което мога да кажа, че скоростта пада. За power line съм чел същото, така че и там няма как да вземеш цялата скорост.
В момента като закача телефона към основния рутер и стоя на метър от него показва 75mbps.. като се вържа към range extender-a и стоя на метър от него показва 50mbps. В препоръчителните настройки пишеше, че трябва да си направи втора точка за достъп и така работи, което е доста неудобно защото трябва да сменяш ръчно от точка на точка. Разстоянието между двете ми устройства е 2м, но между тях има две бетонни стени, заради които сигнала пада драстично. Имай предвид, че range extender-a трябва да седи посредата между мястото, където се намираш и основния рутер.

п.п. И рутера и extender-a са TP-Link

master of the force
Online
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Range extender или powerline адаптор с wi-fi Ap

Мнение от alx » 15 Юни 2021, 16:06

както и да го направиш ще изгубиш скорост заради оувърхед (сравнено с един рутер/ аксес пойнт (ап)).

най добре ще е да пуснеш един меш нетуърк, ама $$$ за главен рутер и 1-2 ап'с... може да не е оферта - загуба на скорост от 0 до 10% макс

следващото е да пуснеш нет-а по жиците за тока (а най- добре ако има жица за кабелна телевизия- по нея) - до 500мб/сек скорост работи прекрасно без почти никакви загуби на скорост.

и последно един рейндж екстендер. няма страшно- не повтаря всичко- задаваш му коя мрежа да повтаря и само нея гледа :) загуба на скорост от 10 до 25%.

начини много.

хубавото е, че твоята скорост е много ниска и затова каквото и да избереш ще работи без да усещаш някаква голяма разлика (ако е настроено правилно)

като ти го написах всичко това- ако ще гледаш филми и ще играш игри и тн- моя скромен съвет е да се прежалиш и да прекараш някак си един поне кат6 едернет кабел да ти е мирна главата. аз в къщи имам меш вифи 6 мрежа за няколко хиляди и все пак съм прекарал жици (с големи ядове- да) до домашното кино и офиса защото... жицата си е жица...
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Range extender или powerline адаптор с wi-fi Ap

Мнение от Cyberloner » 16 Юни 2021, 9:14

В крайна сметка намерих решение, което ще свърши работа, след като вчера взех 3 устройства от местния магаин с уговоркта, че днес ще върна две от тях.
Та пробвах следните:
Xiaomi Wi-Fi Range extender Pro ~30лв беше цената - безполезно, ама адски скапано просто - някакво глупаво приложение за телефона, после 1 час доакто успее да засече основния рутер, който е в същата стая на 6 метраи и има пряка видимост, както ида е подкарах го, но скороста беше много зле, над 20mbit теглене и 6mbit качване на може да вдигне

Второто е на TP-Link някакъв range extender (TL-WA850RE) пак за ~30лв - настройката беше лесна и като го включа в стаята при мен и дръпна един кабел от него към лаптопа съвсем спокойн поддържа 50-54mbit, като на момент и до 60+ вдига. Без кабела е 32bit download + 20mbit upload, та ще си го ползвам на кабел :)

Има и някакви настройки през приложението - абе върши работа, хубавот ое че няма и стърчащи антени да се чудя кога малкия ще реши, че му трябват и ще го откъсне

Третото пак беше на tp-link някакъв powerline kit за ~110лв - две устройства, който си говорят през ел. мрежата, едното го играе и AP и т.н. - абсолютен боклук - първо едвам се разпознаха, независимо, че бяха в една и съща стая. После пробвах скоростта, 15mbit предвид, че имах пряка видимост към великото нещо, а когато вече преместих АР модулчето на другия етаж не можаха и да се разпознаят дори.

Нямаха Devolo в магазина, за да взема и тях да пробвам, ама засега tp-link-a за 30лв изглежда като да върши работа.

Иначе ми е ясно, че кабела си е кабел и около 100 пъти се препсувах, че не оставих кабелни канали в стените, да мога да си пусна едни кабел директно от рутера до докинга и да приключа всички мъки.

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: alx, Jorixa

Последни теми
Facebook