Природен газ - абониране. Кое газоразпределително дружество?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1022
Регистриран на: 25.12.2014
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: Е90 330d
Мечтае да кара: Tesla Roadster
Детайли за колата: снегорин

Природен газ - абониране. Кое газоразпределително дружество?

Мнение от NGneer4eto » 30 Май 2021, 9:52

Здравейте колеги!
Предстои ми да стана абонат на газоразпределително дружество. Тъй като имам доста малко информация в тази област бих помолил, ако някой е правил процедурата да помогне със съвети!
Апартаментът е ново строителство и има изградени газови тръби, с акт 16 е и т.н. Котелът предстои да бъде монтиран. Няма монтиран дебитомер, (който разбирам го монтират от газоразпределителното дружество).
Първият ми въпрос е кое газоразпределително дружество да избера? Какви са опциите? Има ли разлика в цените? Доколкото помня преди години беше само Овъргаз, сега виждам, че в Гугл излизат много други, които нищо не ми говорят. Всички ли предлагат услуги в Стара Загора? Някой може ли да сподели опит с някое дружество и цени? И моля в тази тема да не се обсъжда кое е по-ефективно ток, газ, пелети и т.н и дали е изгодно. Идеята е за газта.
Второ - иска ли се някаква документация за сградната инсталация или дружеството си я изготвя само по изпълнението на наличните тръби? Както казах всичко е изпълнено вече със строежа на сградата.
Трето, изисква ли се ако имам котлони на газ в кухнята да имам монтиран датчик за газ в помещението?
Има ли някакви специфични неща, за които трябва да внимавам?
Моля, колеги, които нямат опит и не са компетентни в материята, да избягват да дават мнения, нележащи на сигурни факти!
Благодаря предварително за помощта и мненията!

ентусиаст
Аватар
Мнения: 910
Регистриран на: 14.07.2013
Местоположение: ул. дупка 1
Кара: S LINE PLUS

Re: Природен газ - абониране. Кое газоразпределително дружес

Мнение от DigitalExile » 30 Май 2021, 10:18

Още на ниво проект се искат изходни данни и точка за присъединяване за газ. Тази точка за присъединявне е на дадена фирма например на овергаз,на друга не мисля, че е възможно да се пуснеш, но нека и колегите да кажат.
Относно датчика, не мисля че имаш нужда при вече издаден акт16, може да сложиш за твое успокоение ако желаеш.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Природен газ - абониране. Кое газоразпределително дружес

Мнение от Моджо » 30 Май 2021, 10:34

Нямаш опция да избираш Газорзапределително дружество. Което му е концесията във вашия район - то е.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 138
Регистриран на: 3.10.2010
Местоположение: паралел 42 на голямата вода
Пол: Мъж
Кара: предимно служебни кошници
Мечтае да кара: без да се ядосва
Детайли за колата: M47N

Re: Природен газ - абониране. Кое газоразпределително дружес

Мнение от MORSKIa » 30 Май 2021, 14:14

Според адреса на който ще се ползва газ опцията е присъединяване от лицензионното ГРД (на тръба) или компресиран природен газ (КПГ), но за КПГ има условности и цената ще е по висока от тази на тръбата.
Иначе по принцип като страна член на ЕЮ, пазара на енергия е либерализиран и би трябвало както при тока вс. потребител да може да си избита доставчик, т.е. снабдител. Разпределението е ясно - то е за лицензионното ГРД.
Да ама не.....на практика лицензионния пазар на природен газ никак не е либерализиран и доставчик към момента на дадена територия може да е САМО и ЕДИНСТВЕНО лицензния оператор за същата.

Ако се нуждаете от помощ, съвети мога да помагам
Не понасям тарикатите на пътя във всичките им проявления пък били те и с нашта марка

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook