Разликата между активи и пасиви

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от Моджо » 21 Май 2021, 12:27

Беден е относително понятие.
Имаш ли къде да спиш, какво да ядеш ? Ако да - не си беден.
В смисъл че нямаш кинти в момента за нещо не трябва да ти тежи. Нещата се променят.
Изкарал съм 5 зими без отопление и пак не съм се чувствал нещастен, че немам пари за да се сгрея :)
Примерно.
Хм,хм...

Потребител
Аватар
Мнения: 39
Регистриран на: 16.11.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: W164/453

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от Комбина » 21 Май 2021, 12:35

На бедните не им стига много, а на богатите не им стига всичко!

Едно е да гледаш на нещо като пасив/актив от счетоводна/финансова гледна точка, друго е от душевна. Сигурно има много колеги в този форум притежаващи пасив под формата на автомобил за който са правили много лишения, но въпреки това за тях това е актив щом им носи доза щастие.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от Borymeckata » 21 Май 2021, 13:46

Актив - пасив, приход - разход, печалба - загуба... Много е опростена тази схема, според мен. Както каза колегата по-горе - доста неща ти носят радост и с кеф харчиш пари за тях. Никога няма да излезеш "на печалба", но пак те радват... За коли, мотори и други играчки вече се каза. Децата не са ли пасив? Само ядове и разходи по тях - що не ги изгоните на улицата? Домашният любимец? Приятелите, роднините? Родителите, като одъртеят? Все пасиви, ако се гледа единствено финансовата страна на въпроса. Ами отървавайте се по-скоро от тях и вървете нагоре...

От друга страна, всеки от нас има един голям актив, в долната част на гърба си. И се чудя, защо да го държим неизползван? Такъв хубав актив, толкова атрактивен, а с години да стои без реализация... Пускайте го на пазара и да носи доходи, на така? :mhihi: :mhihi:
Excellent! Steven is my name!

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от Exclusive89 » 21 Май 2021, 13:53

sub_eleven написа:
Kurtov написа:Идеята ми е малко да си променя начина на мислене, защото в момента не съм богат, нито съм от средната класа, а съм беден.

A щастлив ли си?

Ако е щастлив какво.. да не се опита да искара някой лев или да инвестира в нещо? :dunno:
Zagy, сори още веднъж!
Аз например преди да прочета въпросната книга наливах доста пари за парцали (дрешки, обувки и т.н.) и наистина съжалявам, че хвърлях пари на вятъра за неща, които носих по няколко пъти. След това реших да вкарвам пари в акции, лека полека станаха 5к евра за г/д 13 месеца и съм доволен от резултата. Не очаквам да стана ебати богаташа ама, ако не бях почнал да вкарвам по малка сума в акции щях да ги вкарам в ненужни неща, сигурен съм.
Преди, когато живеех в БГ, имах работа, но ми харесваше да купувам разни неща от ОЛХ и да ги препродавам. Не станах богат, но ми харесваше да искарам някой лев, макар и тогава заплатката ми да беше добра. :)
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от pampo » 21 Май 2021, 14:14

Bogat-Beden написа:
sub_eleven написа:... Стига даже да се научиш как да изкарваш същия доход, който имаш и в момента като служител, но работейки за себе си, с по-малко нерви и усилия и без да трепериш на комплексиран бай .уй началник и да се тровиш с малоумни колеги и тегави клиенти. Все е нещо :dunno:

Ето тази част от нещата е много далеч от истината. Реално най-най-големи нерви в нормално построен бизнес (не от банката за разитие :D :D ) има началникът, щото като свърши работния ден си затваряш компа и приключваш, а бай х** продължава да отговаря и в Гърция, и събота, и неделя, и 24/7. Проблемите пак ги получава първи. Един път в месеца жив-умрял трябва да извади наеми, заплати и тн разходи, и тн и тн. Не е никак лесно да си собственик на бизнес и ако можеш да изкарваш достатъчно като наемник, за мен е мноого по-ненатоварващо...

Иначе тея книжки и аз не ги оценявам много високо. Финансовата дисциплина не е лесно нещо, но не е ядрена физика. Аз лично ако се стискам и не си купя някаква дреха, а инвестирам в акции на производителя на дрехи например се чувствам доста подтиснат. Не че нямам некви къси акции, но го правя по-скоро колкото да се каже, че го правя, просто за да видя дали след 10г ще се опровергае скептицизмът ми към тази толкова хвалена насока на мислене.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от Bogat-Beden » 21 Май 2021, 14:47

pampo написа:
Bogat-Beden написа:
sub_eleven написа:... Стига даже да се научиш как да изкарваш същия доход, който имаш и в момента като служител, но работейки за себе си, с по-малко нерви и усилия и без да трепериш на комплексиран бай .уй началник и да се тровиш с малоумни колеги и тегави клиенти. Все е нещо :dunno:

Ето тази част от нещата е много далеч от истината. Реално най-най-големи нерви в нормално построен бизнес (не от банката за разитие :D :D ) има началникът, щото като свърши работния ден си затваряш компа и приключваш, а бай х** продължава да отговаря и в Гърция, и събота, и неделя, и 24/7. .

А, добре, че само на теб ти е ясно как са нещата в реалния живот :lol:
Дали другите не са пробвали различни варианти и да знаят за себе си от опит, как ти се струва, възможно ли е да съществува реалност извън твоето възприятие, или така, да си оставиш мнение на контра?
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от steeN » 21 Май 2021, 14:48

То има една шега по тая тема - "Нямам търпение да забогатея за да обяснявам на останалите как парите не са важни". В същност всичко е важно.

Kurtov написа:...


Най-важното е да инвестираш в себе си. Да си подобряваш постоянно уменията в някакви области, било то в професионален или личен план.
Това ти е най-големия актив. Разбери къде искаш да стигнеш, намери хора които са стигнали там и ги разпитвай как са го направили и през какво са минали... Повечето хора изпитват удовлетворение от това, че са някъде където някой друг също иска да бъде и са готови да помогнат. Избягвай хора, които постоянно обясняват как нещо не се е случило заради някакви външни сили и никога заради тях самите. Другия тип хора, дето трябва да се избягват на всяка цена са тези, дето ти обясняват за всичко, че не може да стане.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от sub_eleven » 21 Май 2021, 15:31

Exclusive89 написа:Ако е щастлив какво.. да не се опита да искара някой лев или да инвестира в нещо? :dunno:

Ти що си мислиш, че не се опитва, не е опитвал и не изкарва?

п.п горе сте оплели квотите и сте ми сложили чужди думи в устата :lol:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от TheDriver » 21 Май 2021, 15:51

pampo написа:
Bogat-Beden написа:
sub_eleven написа:... Стига даже да се научиш как да изкарваш същия доход, който имаш и в момента като служител, но работейки за себе си, с по-малко нерви и усилия и без да трепериш на комплексиран бай .уй началник и да се тровиш с малоумни колеги и тегави клиенти. Все е нещо :dunno:

Ето тази част от нещата е много далеч от истината. Реално най-най-големи нерви в нормално построен бизнес (не от банката за разитие :D :D ) има началникът, щото като свърши работния ден си затваряш компа и приключваш, а бай х** продължава да отговаря и в Гърция, и събота, и неделя, и 24/7. Проблемите пак ги получава първи. Един път в месеца жив-умрял трябва да извади наеми, заплати и тн разходи, и тн и тн. Не е никак лесно да си собственик на бизнес и ако можеш да изкарваш достатъчно като наемник, за мен е мноого по-ненатоварващо...
.


Това което описваш е равносилно на това да си служител. Даже както си описал е по-лошо.

Еквивалентът от книгата би бил да намериш позападнал бизнес, да го купиш и да назначиш мениджър на заплата, а ти да прибираш парите.

Примерно "шеф" Манчев като си разиграва предаването да иска процент от бизнеса в замяна на "възстановяването". След което, само да прибира процент от печалбите, но по никакъв начин да не е ангажиран с оперативните проблеми на тези ресторанти.

Просто при нас собственик на бизнес и мениджър почти винаги са едно и също лице поради множество причини, които не са обект на темата.
Идеята, че можеш да оставиш бизнеса да бъде ръководен от друг без ти да се месиш е табу.

Докато в САЩ подобно разделение е осъществимо и на ниво малък бизнес.

Друг що годе работещ пример от нашата действителност са тези хора, който купуват апартаменти и ги дават на фирма за управление срещу процент от печалбата от наем.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 742
Регистриран на: 7.01.2007
Пол: Мъж
Кара: X3 G01 LCI 30e

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от Rainbow » 21 Май 2021, 16:01

Колата ако не вадиш пари с нея - абсолютно винаги е пасив и то голям. Не случайно се води лукс стока, без която можем ;)

Има изключения с Limited edition, пазени, малко бройки и т.н. но едва ли за такъв случай питаш. Ако е средство да изкарваш пари - естествено, че е друго нещо (като ако не си покрие стойността и отгоре, реално пак е пасив де).

Някога Наков беше казал нещо много вярно, което важи и за тук, и за навсякъде - не питай родителите си за съвет как да изкарваш пари (ако те нямат много), защото ако са знаели как, са щели да изкарат те. Питай и гледай някой, който на практика е изкарал много пари през живота си ;) Същото важи за приятели, форуми и фейсбук. 99% от хората никога няма да са успешни и само ще ти казват, защо и ти няма да си, та всичко си зависи от теб :) За пример ако искаш - виж Мъск и колко хора по света му се смяха и обясняваха защо нещо няма да стане и ще е провал ;)

Естествено това не означава, че всеки може да е като него, де :lol:
Изображение
Бившето возило: E92 335i, 2007, ръчни, 396 whp, 639 nm, 100 октана
Mfactory helical LSD, ST XA Coilovers, H&R sway bars, M3 control arms, D2 BBK 356mm floating + RLS29/Yellowstuff + Goodridge, 313 Performance 19" / 2Forge ZF1 18", OEM turbos
JB4 + Rev3, MHD JB4 BEF, BMS Clutch stop, Custom catless dоwnpipes, VRSF 7" FMIC, VRSF CP + Tial BOV, VRSF OEM Silicone inlets + OCC, Yokohama AD08R, BMS CDV

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от Jordana » 21 Май 2021, 16:36

Тоя дали е чел на киосаки творбата за пасивите и активите ? Гледай с какъв пасив се е набутал , 1 милка за макларън F1 ... :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=s9mczdODqzo
Оооо боже , 1 милка отиде на кино . Гениалния Маск разби гениалната си покупка без дори да я застрахова , найс аааа.. :mhihi:
https://drivetribe.com/p/heres-how-elon ... MrNDETLvuw
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от TNT » 21 Май 2021, 16:54

Rainbow написа:Някога Наков беше казал нещо много вярно, което важи и за тук, и за навсякъде - не питай родителите си за съвет как да изкарваш пари (ако те нямат много), защото ако са знаели как, са щели да изкарат те.

Тук е двустранно. Децата (че и 50 годишни деца) не осъзнават възможностите на родителите си. А родителите също са виновни, щото нямат грам самооценка :dunno: Познавам родители, на които буквално им тече покрива, цял живот само разпродават наследство, ама пак дават акъл за пари на децата си :lol:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от sub_eleven » 22 Май 2021, 7:31

TNT написа:: Познавам родители, на които буквално им тече покрива, цял живот само разпродават наследство, ама пак дават акъл за пари на децата си :lol:

:lol: ужас. Що не ги сложиш на мястото им? :lol:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от TNT » 25 Май 2021, 11:29

Като им подаря "Богат татко, беден татко", а ? :mhihi: :mhihi: :mhihi:


По темата: На Грант Кардоне и на Тръмп книгите също са добри. Като цяло повечето говорят едни и същи неща, Кардоне е малко по-краен :lol:
Изображение

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Разликата между активи и пасиви

Мнение от Kurtov » 25 Май 2021, 12:50

Защо не разкажете вие как сте станали богати ?
Ще е интересно, поне за мен.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook