Изработка на пружина

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Изработка на пружина

Мнение от Cyberloner » 18 Май 2021, 19:02

От няколко дни ми изчезна "щракането" и задържането на позциията на селектора за сила на въртящия момент на винтоверта (Лидълска машинка, която вече 4 години служи вярно).
Разглобх го и гледам проста листова пружинка, която обаче не мога да намеря никъде да купя, вкючително си говорих с лидъл,сервиза им зз България за инструменти (Бушона), както и писах до завода-прозиводтел, не последните не си направиха труда дори да отговорят :)

Та явно ще трябва някой да я изработи.

Спретнах едно чертежче + пазя двете парчета, така че има по какво да се ръководи човек.

Някой да може да даде координати на човек/фирма където може да се изработи?


Наясно съм, че е нещо дребно, с което надали им се занимава на повечето хора, но съм готов да проява особена щедрост, пък не ми е спешно :)

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 149
Регистриран на: 1.08.2019
Местоположение: Благоевград
Пол: Мъж
Кара: ВАЗ 2106 Turbo / BMW E46 330xi
Мечтае да кара: E30 M3 SPORT EVOLUTION / Е36 М3 / E46 M3
Детайли за колата: E36 - M43B18 --> M50B20 (Продадена)

Re: Изработка на пружина

Мнение от DiscontroL » 18 Май 2021, 19:51

Питай във фейсбук групите за струговане/фрезоване, там някой може да ти свърши работа :)
Race cars is my escape from all bullshit in life...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 290
Регистриран на: 26.02.2007
Местоположение: дето замръкна

Re: Изработка на пружина

Мнение от Коцето » 18 Май 2021, 20:12

Две неща на този свят са безкрайни - човешката глупост и вселената. За второто не съм съвсем сигурен.

Изображение

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Изработка на пружина

Мнение от Jordana » 18 Май 2021, 20:26

Пусни една снимка горе долу какво предствалява тая листова пружина .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Изработка на пружина

Мнение от Cyberloner » 18 Май 2021, 20:32


старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Изработка на пружина

Мнение от Jordana » 18 Май 2021, 21:10

Това няма кой да ти го изработи , но можеш сам да го изрежеш със шлайфа . Подходящ материал е някой стар нож , тия старите облите ножове за хранене от соца са перфектни за подобни пружини . Материала подлежи на деформация , няма проблем да се огъне в средата като оригиналния . Разните шпатули и маламашки за мазане и шпакловане също са стоманизирани и стават да се изреже от тях . Иначе трябва да се вземе пружинна листова стомана , да се отвърне , детайла да се изработи и да се закали отново което не вярвам някой де се хване да прави за тая пластинка .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Изработка на пружина

Мнение от Cyberloner » 19 Май 2021, 7:32

Мислех си го, но с отвръщането и закаляването на зная дали бих се справил, иначе материала, рязането и самото огъване няма да са проблем

Като се зачетох за закаляване и отвръщане, си пише, че се правят за определено време при определена температура, според сплавта - часовник имам, ама подходящ термометър и/или пещ - не :)

Потребител
Аватар
Мнения: 26
Регистриран на: 2.11.2009

Re: Изработка на пружина

Мнение от Petrolhead » 19 Май 2021, 8:25

това няма кой да ти го направи.
или по-точно, има кой, но едва ли ти се дават толкова пари

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1016
Регистриран на: 8.06.2012
Пол: Мъж
Кара: Нафтова печка.
Мечтае да кара: През просото...
Детайли за колата: Х3 (Е83) 3.0d, 2004г.
M57TU-A5S390R-ATC400

Re: Изработка на пружина

Мнение от Borymeckata » 19 Май 2021, 17:23

Така е, за единична бройка никоя сериозна фирма не би се заела... Иначе (мисля, че) го разбирам Колегата - не че не може да си купи нов инструмент, просто се е амбицирал да оправи стария, като предизвикателство.

Колега, аз бих намерил парче стоманена ламарина и бих изрязал от него няколко заготовки. После ще пробвам различни начини за огъване - например чрез локално нагряване с газова горелка. Ако разбирам правилно, тази пружина само фиксира някакъв детайл, едва ли има голямо усилие в нея. Трябва да се получи... :yes: :yes:
Excellent! Steven is my name!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 98
Регистриран на: 21.09.2017
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E83 M57T2
Мечтае да кара: фърчило

Re: Изработка на пружина

Мнение от ID A » 19 Май 2021, 17:42

Няма смисъл. Навремето си играх да правя вентилатора на радиатора на кола и изкара една година. Не са вечни. Но предполагам, че всички използват някаква подобна система. Поразрови се из нета, може и да откриеш инструмент, като твоя с друг проблем и да го ползваш за донор.

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Изработка на пружина

Мнение от Моджо » 19 Май 2021, 17:48

https://инженер.bg/mashini/news/%D1%80%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D0%B4-%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82-%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8-%D0%BD%D0%B5%D1%80%D1%8A%D0%B6%D0%B4%D0%B0%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D1%83%D0%B6%D0%B8%D0%BD%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B0
м?
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Изработка на пружина

Мнение от Cyberloner » 19 Май 2021, 20:24

Да, искам да оправя машинката, защото си работи отлично и няма смисъл да я хвърлям, заради нещо толкова дребно.

Както написах и по-горе материала, рязането и оформянето не са проблем, но термичните процеси са :)
Иначе точно тази фирма (Рапид) я намерих и аз :)

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Изработка на пружина

Мнение от Jordana » 19 Май 2021, 20:33

Няма нужда от термична обработка , вземи една шпакла която добре пружинира . Режеш внимателно с шлайфа да не посинеее и си готов .
Рязал съм пружини от такъв материал няма проблем , особено че при тебе е просто един фиксатор на плъзгача - кой знае какви изисквания няма за материала .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

нафтения
Аватар
Мнения: 6924
Регистриран на: 4.03.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: го на спомени
Мечтае да кара: E39 M5 или E46 M3

Re: Изработка на пружина

Мнение от Zagy » 19 Май 2021, 20:54

Добри пружинки стават и от тия стоманените шинички, които се слагат в перата на чистачките. Режеш си колкото трябва на дължина и направо огъваш с клещите.
Si non confectus, non reficiat.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Изработка на пружина

Мнение от Cyberloner » 20 Май 2021, 20:02

Поръчах си 50см лента 0,5х40мм, че по-малко не можаха да ми продадат. Пластинката е габарити 0,5х25х5мм, ще си имам достатъчно :)
Тези дни ще се пробвам и ще споделя какво е станало

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook