Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от zAcK » 30 Апр 2021, 18:48

Привет.
Имаме следния проблем. Поради ниска информираност преди 6-7 години рязахме с баща ми с ъглошлайф етернитови платна в градина на село. Скоро прочетох, че съдържат азбест и т.н. Сега това не ми дава мира. Притеснявам се, че сме замърсили почвата и т.н. Затова се чудя какво да правим и искам да взема информирано решение, макар и късно. Там не живее никой, но родителите ми ходят много често, както и ние понякога и се притеснявам, дали все още може да има азбестови влакна в самата къща, както и какво да правим с градината.

Конкретният ми въпрос е, дали има лаборатория в България, която може да направи анализ на почвата и ако не е безбожно скъпо, да провери за наличие на азбестови влакна в помещенията. Надявам се така да получим някакъв ориентир. Ако има, ще си платим да направят анализ, за да решим какво да предприемем.

Прочетох за рисковете за здравето. Тъпа история, ама няма как да зная всичко. Сега като чета тия дни, в нормалните държави има супер много информация, а тук нищо. Последните дни се загледах и забелязвам, че има села, в които почти всяка къща има разни постройки с етернитови платна :( Най-лошото е, че не съм чувал да има информационна кампания, която да предупреди населението за опасността от вдишването на азбестови влакна :(

Та въпросът е да разберем дали и каква опасност има за останалите и да предприемем някакви действия. Намерих информация, че в Англия, Германия и т.н. можеш да платиш за анализ на почва, прах, въздуха в помещенията и т.н., но тук не намирам никаква информация.

Притеснява ме, дали на въпросното място след такъв период е останал азбест, който да е опасен. Вероятно има такъв премесен с цимент, но дали има нещо, което може да се пренесе с дрехи и т.н. и да се вдиша по-късно и т.н. от други членове на семейството.

Та има ли някаква възможност това да се направи в България? Има ли лаборатория, която да направи някакви тестове и т.н. И въобще има ли към кой да се обърне човек в такива случаи? Защото като се замисля, виждал съм служители на ВиК да режат етернитови тръби при аварии без никакви предпазни средства :| И май на никой не му пука особено.

P.S. Тия дни само чета по темата и се чудя, какво се е случило с тоновете азбестов прах след 11-ти семпември в Ню Йорк? Намирам данни за между 2000 тона азбестов прах от кулите близнаци :( Въпросът е какво се случва след това?

---------

И, да. Като малки слагахме азбестов плат от пожарникарите по колекторите и ауспусите на моторите и т.н. Ама пак казвам, не се притеснявам за мен. Аз каквото съм вдишал, съм го вдишал вече :conf:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от Jordana » 30 Апр 2021, 19:26

Тия опасните частици са отнесени от вятъра много отдавна . Каквото си надишал като си рязал това е . Чак толкова не се умира от едно вдишване . Това нещо да ти предизвика някакъв вид силикоза трябва да си работил години в такава среда а за рак е много относително . Това не е такъв канцероген като химическите вещества , азбеста се забива в алвеолите на дроба и почва да дразни там стените на съдовете механично . Получава се възпаление и сраствания фиброза . Тоя азбест се ползва от 100 години на различни места , минали са десетилетия докато се усетят че нещо не е наред което означава че са нужни много високи експозиции в продължителен период . Като деца етернитовите плоскости ги хвърляхме в огъня и гърмят много яко като се нагреят .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от Bogat-Beden » 30 Апр 2021, 19:30

хаххаахах, доживях и аз да се съглася с Даката!
Вярно е!
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от slatanic » 30 Апр 2021, 19:40

Амин вярно е. :ok: :bowdown:
Поради една или друга причина преди няколко години една позната бригада бутаща разни стари предприятия изяде над 200 тона азбест и стъклена вата докато бутнат това дето бутаха.За сега фира никой не е дал.Тия по Кремика дето бутаха,а и другите места дето има да се махат такива материали също не съм чул да имат проблеми с дроба.
Или обикновенно имат,но е с черният,а не с белия. :mhihi:
Няма да забравя преди 3-4 години реконструирам едни резервоари за питейна вода и се налага да се изреже всичко в сухата камера.
Влиза бригадата и режат наред.Вътре трудно се вижда.Какво остава да се диша.
Сакън ще спират обекта.Вентилатори се слагат пуска се свеж въздух,вади се мръсният.
И вътре тръгват такива ветрове зимата,че сякаш си Сибир ама с влажността на тропиците от водата дето е навсякъде.
Кремиковските ми теглят една майна гасят вентилаторите и ми заявяват,че или ще работят на завет или си тръгват. :mhihi:
Така и си я нарязаха без нищо да работи докато бачкат.А за пред надзора техниката работеше и всички спяха доволни. :ok:
Затова беше и лафа едно време за ония,че като им стане лошо на "тиймбилдинг" ги слагат на ауспуха на Синята птица да подишат чист въздух. :ok:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от hell's angel » 30 Апр 2021, 19:53

Закич, т'ва сериозно ли или рано си си сипал ? :roll: :mrgreen: :mhihi: :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от zAcK » 30 Апр 2021, 20:31

hell's angel написа:Закич, т'ва сериозно ли или рано си си сипал ? :roll: :mrgreen: :mhihi: :mhihi:


Ако трябва да съм честен, още не съм си сипал. Иначе съм сериозен. До момента не се бях замислял и т.н.
Ама преди 4-5 дни нацелих някаква статия за 9/11, как азбестът от кулите изтровил Ню Йорк,
после прочетох разни сайтове за азбеста, после още статии, сайтове и т.н. и тотално бъгнах.

И разни правителствени UK/US/Australia и т.н. сайтове, в които пише, че ако правиш нещо такова, дрехите не се изпирали,
буквално за няколко прашинки викаш разни contamination екипи и т.н., че не можел да се почисти с нормални средства и т.н. :|

Та затова се притесних. За другите неща да не споменавам, дето ги пише :dunno:

Пак да напиша, след всичкото четене се притеснявам за моето и други дечица :bchug: Затова така.
И не съм се отказал ако някой може да тества почва, или нещо друго, да си платя за услугата. Да съм информиран :bchug:

P.S. Сипах си винце вече :bchug:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от c04 » 30 Апр 2021, 23:14

Това и аз не го знаех :dummy: Преди 3-4год и ние с баща ми слагахме етернитни плоскости на покрив на село, ще разчитаме, че всикия азбест е заминал с вятъра :mhihi:


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от steeN » 01 Май 2021, 8:09

zAcK написа:...


Звънни в местното РЗИ и питай за акредитирани лаборатории. Тука всички са или супермени и тях такива неща не ги ловят или току що са гугълнали за азбест, какво очакваш да ти напишат.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от hell's angel » 01 Май 2021, 10:20

zAcK написа:P.S. Сипах си винце вече :bchug:

Т'ва добре.
Имам колеги, че и роднини, които са изкарали по 10-15 години в мелници, рудници и находища на азбест по време на бума на добив, в оня по-светлия строй :mrgreen:. А и такива, който са правили рекултивацията после :mhihi: Нищо им няма на пенсиите, живи и здрави са си - ти си хванал да се притесняваш за 6-7 годишен хипотетичен, вече, прахоляк от 5 плочи в който я е имало 15% азбест, я не.... Стига си се надъхвал с четене, не е радиация, че да го мислиш толкова :ok:
Мога и за "артезиански" води да ти разкажа - как се изкарват с 40 тонен вибратор и как ремонтират от ВИК :kuku: , ама няма че и водата няма да смееш да ползваш :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от Jordana » 01 Май 2021, 10:59

Азбеста се счита опасен при вдишване и то не всичко а само определни размери на фибрите . Измерването на тия частици става в газова среда , въздуха се прекарва през специални филтри и се броят колко частици на кубичен метър има . В почва където няма как да го дишаш това никаква лаборатия не може да помогне . В почва дори да е имало някаква концентрация силно ме съмнява че опасноста е равносилно на това във въздуха . Дъждове и вятър са отнесли отдавна всичко . Методиката за определяне на концентрациите ползва някакви допустими нива на безопасност , в смисъл безопасното не е 0 а някакви стойности на брой частици . Нямам представа колко е за почва вода или нещо подобно , най вероятно никой не го мери . В София 4000 км от водопроводната мрежа е с азбесто циментови тръби . Стина му препоръчвам да не пие повече вода от софийска вода :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...


Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от steeN » 01 Май 2021, 11:15

Аз не пия вода от чешмата от едно 20 години поне, ти сега си се сетил да ми препоръчваш :mhihi:

В почвата нямало как да го вдишаш :mhihi: Пак настъпи мина тука. Ама продължавай, много интересно преразказваш от брадва точка ком.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от Jordana » 01 Май 2021, 11:22

Като млад коланга в студентски град не си пил чешмянка ? :shock:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от zAcK » 01 Май 2021, 11:42

Интересно ми е какво се е случило с всичките тонове азбест и други опасни вещества в Манхатън?
Веротно целият е бил засипан с тоя прах :dunno: И вероятно се е наблъскал навсякъде?
Но не успях да намеря информация, дали все още има опасност от остатъците, или това,
което е останало не се се пренася във въздуха?
Там вероятно азбестът е бил под формата на изолация, което вероятно е най-лошият вариант? :dunno:
Различни източници посочват от 400 тона азбестов прах до 2000 тона азбест :dunno:
Това не се е изпарило и трябва да отиде някъде :dunno:

Ако намеря информация, вероятно ще успея да си обясня някои неща :bchug:
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 455
Регистриран на: 29.10.2008
Местоположение: СССР,Москва,Лубянка 2
Пол: Мъж
Кара: Е30-М40В18;Е36-М44В19;E91-N43B20A
Мечтае да кара: Е30 М3 Sport Evolution

Re: Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от momo-1st » 01 Май 2021, 12:38

steeN написа:Аз не пия вода от чешмата от едно 20 години поне, ти сега си се сетил да ми препоръчваш :mhihi:

В почвата нямало как да го вдишаш :mhihi: Пак настъпи мина тука. Ама продължавай, много интересно преразказваш от брадва точка ком.



Тя щото бутилираната всичката е от чист като момина сълза извор :mhihi: :mhihi: :mhihi: 70% е чешмянка, айде 60 да са, а останалата част, основно е каптирана и докарвана до мястото на бутилиране по същите азбестово циментени тръби :mhihi: :mhihi: :mhihi:
bum_bum написа:Върти се, суче се и пак към соца се избива :mhihi: :mhihi: :mhihi:

Забравете го вече тоя гнил строй.

Наслаждавайте се на придобивките на демокрацията- Е шейсе на 15 години, виски на промоция от Кауфланд, пура за 2,40 в панелката с ипотека до 2060-та.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1369
Регистриран на: 14.04.2008

Re: Въпроси за азбест - да се еВа в глупака

Мнение от slatanic » 01 Май 2021, 12:50

Недей разваля на човека деня де.Аз ако му снимам по какво идва водата до тях може да спре и да се къпе или да си пуска парното. :mhihi:

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook