Изпращане на лаптоп от Америка до София

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от steeN » 11 Мар 2021, 19:35

Човека е свикнал в Бг да се договаря на нетна заплата, а в щатите се договарят на брутна и се е подвел.
Иначе и там и тук я има същата измама, че и работника и работодателя си разделят осигуровките :mhihi:
Да си мислят работниците, че работодателя е прецакан. Реално нищо не си разделят, всичко си плаща работника.

Kroki написа:Можеш да използваш куриери от типа на ggbg. Можеш и да се опиташ да си намериш човек, който се прибира и да му дадеш някой лв.


Това. Иначе ще се занимаваш с ненужни глупости.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от Anthony_J » 11 Мар 2021, 19:39

Реално всичко плаща работодателя. Работника е продавач на труда си.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 261
Регистриран на: 15.08.2015
Местоположение: expedia.com
Пол: Мъж
Кара: BMW and Toyota
Детайли за колата: I6 3.0 turbo and naturally aspirated i-Force 5.7 V8

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от peshehodetz » 11 Мар 2021, 19:44

За БГ съм съгласен може и да е вярно, не знам как е, но за Европа като цяло както е споменал колегата особено западна е абсурдно. Дори и да сложим данъците върху имотите които са си цифра тук, данъците върху лихви, дивиденти и т.н. пак са значително по ниски от западноевропейските.
keep walking

Where debt is dumb, cash is king, and the paid-off home mortgage has taken the place of the BMW as the status symbol of choice.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 777
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от ekalchev » 11 Мар 2021, 19:46

За България говорех, в Германия данъците са убийствени.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от steeN » 11 Мар 2021, 19:46

Anthony_J написа:Реално всичко плаща работодателя. Работника е продавач на труда си.


Тц. Работодателя има определен разход за всеки работник и не го интересува каква част къде отива.
Затова като се вдигат осигуровките, от това се ощетява единствено работника, за работодателя разхода не се променя.
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от alx » 11 Мар 2021, 20:57

steeN написа:
Anthony_J написа:Реално всичко плаща работодателя. Работника е продавач на труда си.


Тц. Работодателя има определен разход за всеки работник и не го интересува каква част къде отива.
Затова като се вдигат осигуровките, от това се ощетява единствено работника, за работодателя разхода не се променя.


така е ама не е така :)

разхода е един ама така ако подходиш всичко е един разход след достатъчно сумиране.

на практика обаче бюджета за заплатите е един, това за осигуровките е друг и едното и другото се движат от различни лостове и политики. дори на цфо-то дето го интересуват крайните цифри му ги поднасяш разбити и въпросите към едната графа и другата са много различни и с различни отговори... най- малкото защото на разходите за заплати и за социално осигуряване са гледа различно като се смятат корпоративните данъци
алекс
трабант 601с
разни други возила

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от steeN » 11 Мар 2021, 22:31

Бюджета няма как да е друг, щото става дума за social security tax, който се разделя по равно, както е в бг.
Няма по-различно третиране за корпоративните данъци. Все е разход.

Ти си мислиш за допълнително пенсионно осигуряване (IRA etc.) и евнтуално медицински застраховки. Както и да е, който разбрал, разбрал :lol:
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от alx » 12 Мар 2021, 0:46

steeN написа:Бюджета няма как да е друг, щото става дума за social security tax, който се разделя по равно, както е в бг.
Няма по-различно третиране за корпоративните данъци. Все е разход.

Ти си мислиш за допълнително пенсионно осигуряване (IRA etc.) и евнтуално медицински застраховки. Както и да е, който разбрал, разбрал :lol:


social security tax се плаща 50/50 работник/ работодател и има кап $142800 за 2021... след тази сума не се облага. но данъците са различни защото тези разходи не се броят срещу приходите а се броят различно и повечето случаи ги броят като данъчни намаления. затова и като пиша бюджети или правя презентации ме карат да ги пиша отделно от заплатата и нещата изброени по-долу.

401к/ ира се разделя обикновено 50/50 работодател/ работник до някакъв процент- обикновено 3-5%. един вид ако аз влагам до 5% от заплатата си в пенсионния фонд работодателя и той влага 5% допълнително.

здравната застраховка се разделя и тя но няма някакво правило- много често в големите компании здравната се покрива 33/66 или 50/50 работодател/ работник но има и такива в които се покрива 100% от работодателя.

тия неща ги знам защото веднъж в годината по 1 месец се занимавам само с това.
алекс
трабант 601с
разни други возила

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 703
Регистриран на: 7.10.2012
Пол: Мъж
Кара: E90 LCI 320D xDrive
Детайли за колата: N47/184 Hp

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от nikola59 » 12 Мар 2021, 1:26

streetracing12 написа:Много ми е зор да правя схеми и т.н не знаех,че така стоят нещата ако знаех нямаше да питам.
Ще поразпитам още насам натам и накрая ще си намеря човек в щатите който си пътува насам близките месеци или ще чакам октомври.

:D Добре попита, но трябваше да го направиш преди да се въвлечеш във "филма". Когато намериш човек да ти го донесе лично и пак ще повторя това от предишният си пост (разопакован, без кутия и деклариран като лична вещ), то тогава би имало смисъл да взимаш това от там. Във всички други случаи - НЕ! Колегите написаха достатъчно защо се обезмислят такива покупки. Не е късно да откаже твоя роднина поръчката защото октомври е далече и ще знаеш за в бъдеще.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 67
Регистриран на: 30.10.2007
Местоположение: По света и у нас
Кара: Купе с 2 врати
Мечтае да кара: Купе с 4 врати
Детайли за колата: Седем напред, две назад

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от ARR_ » 12 Мар 2021, 5:22

streetracing12 написа:Няма ли някоя куриерска фирма да го вземе от Вегас и да ми го достави в нас за 200-300лв?Толкова ли е трудно в 21 век да се достави лаптоп от Америка....


Ако искаш ще ти дам контакти на човек който се занимава с транспорт до Бг чрез контейнери, немога да ти кажа със точност колко ще струва, но предвид цените на други стоки мисля че ще е около $30-$40, като може леко да го подпиташ какви са "опциите" за митото и ДДС. Недостатъка е че е в Illinois, и самия транспорт ще отнеме 30+ дни.

Иначе всяка от стандартните куриерски фирми ще ти свърши работа, но за подобен продукт задължително сложи застраховка.
Ние най-често за международни поръчки използваме USPS които вече в страната получател си партнират с някоя от местните пощи/куриери, за Бг незнам кои ще са. Сравнено с останалите (FedEx, UPS, DHL) имат най-ниски цени, като в твоя случей предвид теглото няма да можеш да ползваш най-евтината услуга, а ще трябва да е или Priority или Priority Express, в момента заради Ковид имат забавяния, като първата може да достигне до 15-20 дни, а Експрес-а до към 10. И двете имат някаква застраховка включена ($100-$200), но е добре да си доплатиш за цялата стойност. Ние пращаме чупливи работи и сме имали проблеми, но това се е случвало и с останалите куриери, като цяло правилото е да го опаковаш здравата с разни bubble wrap и стериопори.
DHL ако не се лъжа имаха услуга при която те се занимват с митниците и плащането на всичко нужно, разбира се това ти е включено пък на теб в цената.

Относно sales tax-a, ако го купуваш от он-лайн има шанс да спестиш малко от него, даже ако е от някой супер малък сайт извън щата в който е получателя може и да минеш без да плащаш.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от hell's angel » 12 Мар 2021, 11:02

Аз пък тая тъпотия "геймърски лаптоп" не мога да я разбера. :dunno: Носиш го подмишница, та като седнеш някъде да поцъкаш ли ? Или се местиш от стая в стая да не ти пискат. :mrgreen: Пък и не е удобно изобщо за бичене, нЕква гъзария ли е к'во ?
Натовари си един десктоп с екстри, тури го на бюрото и пуцай на воля :ok: :mhihi:
Ubi dubium, ibi libertas

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 777
Регистриран на: 9.12.2019
Местоположение: София
Кара: 2016 m550d

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от ekalchev » 12 Мар 2021, 11:07

hell's angel написа:Аз пък тая тъпотия "геймърски лаптоп" не мога да я разбера. :dunno: Носиш го подмишница, та като седнеш някъде да поцъкаш ли ? Или се местиш от стая в стая да не ти пискат. :mrgreen: Пък и не е удобно изобщо за бичене, нЕква гъзария ли е к'во ?
Натовари си един десктоп с екстри, тури го на бюрото и пуцай на воля :ok: :mhihi:

Или пък имаш 2-3 жилища и искаш да играеш или работиш на компютър от всяко и малко кофти да мъкнеш десктопи. Всеки си знае защо му е.

Любимец на Кралицата
Аватар
Мнения: 4205
Регистриран на: 6.04.2008
Местоположение: Плевен
Пол: Мъж
Кара: F85 X5M , Race ///M GTR V10 S85
Мечтае да кара: M3 CSL

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от ///M_Martin » 12 Мар 2021, 11:52

Не знам дали е късно за отговор но ще ти го дам :D
Допълнителните ти разходи са мито,ДДС и транспорт до БГ.
Ставките за техника не знам колко точно са но предполагам междъ 4-6%.
ДДС-то се формира от стойноста на стоката по фактура + транспорт +мито-на тази сума се слага и 20% ДДС.
Отделно зависи коя куриерска фирма ще ти го достави и там има административна такса, ако искат куриерите да те представляват пред митница и ти да не се занимаваш,за UPS примерно е 54лв. с ДДС.
Ако нямаш познат митничар, който да ти удари едно рамо ще платиш всичко, което съм ти написал защото тези дребни далаверки не минават вече с подаръци,наследство и т.н. :mhihi:
Всички сериозни фирми като UPS,TNT,Fedex,DHL работят адекватно и ще дойде с aircargo (по въздух)
П.П.За твое успокоение ще ти кажа че ЛИЧНО на мен ми прави впечатление че техника за американския пазар е доста по-ок като надежност спрямо същата за EU пазара, остави и по-добрата цена.
Аз преди години си купих лаптоп Lenovo Yoga 3 Pro от Щатите и все още работи перфектно (ползвам го всеки ден по 10-12 часа) и не е мръднал,даже сега ти пиша от него :mhihi:
Ако имаш още въпроси,с радост ще помогна :)
Успех!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 6614
Регистриран на: 7.04.2004
Местоположение: CA
Кара: I6, V6
Мечтае да кара: mustang gt, много черeн...

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от steeN » 12 Мар 2021, 12:18

alx написа:но данъците са различни защото тези разходи не се броят срещу приходите а се броят различно и повечето случаи ги броят като данъчни намаления..


Защо ми ги пишеш тези неща, че и неверни? Нали не мислиш, че ти си открил данъчния кодекс?
И наистина ли не разбираш какво пиша или просто ти е скучно и искаш да спориш?
- Above all, we must realize that no arsenal or no weapon in the arsenals of the world is so formidable as the will and moral courage of free men and women. It is a weapon our adversaries in today's world do not have.
Ronald Reagan
- Life, liberty, and property do not exist because men have made laws. On the contrary, it was the fact that life, liberty, and property existed beforehand that caused men to make laws in the first place.

Frédéric Bastiat
- Don't eat the yellowcake
- Gold is the new bitcoin

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Изпращане на лаптоп от Америка до София

Мнение от alx » 12 Мар 2021, 16:21

steeN написа:
alx написа:но данъците са различни защото тези разходи не се броят срещу приходите а се броят различно и повечето случаи ги броят като данъчни намаления..


Защо ми ги пишеш тези неща, че и неверни? Нали не мислиш, че ти си открил данъчния кодекс?
И наистина ли не разбираш какво пиша или просто ти е скучно и искаш да спориш?


защото както ти казах тоя филм не само го гледам, ами му пиша сценария и го режисирам и после играя в него по един месец всяка година като ходя да прося и после да смятам заплати... парите похарчени от работодателя за ссн не се водят разход в смисъла в които се води разход заплатата на работника, депозират се на различни интервали в ссн администрацията и са обект на разни таксови врътки във времето с които се занимава финансовия отдел... затова й те ми ги искат тези цифри отделно, както и тези за медикеър. темата е изключително сложна и аз не я разбирам (за тая работа си имаме 1000 човека финансов отдел) но ти казвам как седят генерално нещата от обща култура щото не съм финансист ама раздавам пари всеки месец на една рота хора
алекс
трабант 601с
разни други возила

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook