Какво сте постигнали дотук в живота?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от grkv » 20 Яну 2021, 13:52

ИТ-тата пак скачате като ощипани моми... от кога е във възход, новия световен ред и т.н. не е предмет на темата!
Обсъждаме хора, които са учили нещо и не са го довършили, защото са чули, че с няколко курса в Телерик/СофтУни могат да изкарват повече от това за което учат и айде юруш.
На фона на хора мечтали и учили за това от самото си начало, тия парашутисти с първи стъпки на 25 винаги ще са посредствени.
Ако бяха стиснали зъби и продължили в сферата си, то макар и с по-малко доходи в началото след Х години щяха не само да са по-добри като кадър в сферата си ами и да се занимават с нещо, което им е приятно.
На местно ниво тоя тренд не е от 50-те години насам, а от както стана лесно, достъпно и модерно. От колко години има Телерик? 8-10?
А дали ще падне сектора - за мен ако на пазара на труда в България всички сектори, свързани с интелектуален труд са горе-долу балансирани по скалата Х вложен труд = У доход, то няма как в един от тия сектори У да изплува напред в пъти спрямо вложения труд Х и това да продължава вечно, най-малкото заради пренасищане на пазара от кадри.
С две думи, у нас балансът на ниско ниво професионалисти не е на място и мисля, че в даден момент този баланс ще се саморегулира. Не съм казал, че ИТ сектора в световен мащаб го чака невиждан крах.

@drifty
А какъв ти е бакалавъра?
Ако си си избрал да учиш археология, културология или бизнес и администрация в УНСС, то не са ти виновни специалностите, сам си се излъгал... 'щото познавам и такива, завършиха и после ''Бах таа пробита държава, гони младите навън...''

И понеже ми се иска да върна темата към първоначалния й замисъл - понеже самоизтъкване с разни придобивки ми е банално и е повод за мерене на чурки, за себе си съм постигнал много, чисто като мироглед над света.
Живее ми се леко, с моментни стресови ситуации и без крайности. Почти съм решил къде искам да живея. Намерил съм си човека и децата са въпрос на време и късмет.
Целувам си сам ръка, че си избрах професия в която до няколко години ще мога да кажа аз съм си сам и независим, 'щото както знаем, от свободата по-ценно няма.
Най-вече се радвам, че успях да се запазя да не допускам парите да са ми самоцел и се научих да ценя страничните неща.
Ако сега седна с един лист и молив да разграфя един живот, то в първите 30 бих наредил нещата точно така, както съм ги наредил и сега на живо, което само по себе си е личен успех.
Последна промяна grkv на 20 Яну 2021, 13:57, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от madafaka_donkele » 20 Яну 2021, 13:57

TNT написа:Вече кой не познава ИТ, което е заминало в друга страна и продължава кариерата на заплащане х2-х5 :dunno: С останалите "дипломи" драстично по-трудно става това. Еле па за хора с 3-4 години опит.


х2-х5 заплащане навън отдавна няма. На малкото места, където го има, разходите ти за оцеляване изяждат разликата. Давам пример с моята специализация. В Германия сисадмин/девопс и подобните 60к годишно или 5к месечно е много добра заплата. Да, ама 5к бруто са ти 2800-2900 евра чисти. Студио/боксониера в най-затънтеното село в германия със сметките за ток, вода и т.н. ти е 1000 евра. Едностаен в берлин, т.нар. студен наем т.е. без сметки и режийни 1200-1500 евро в нормален квартал, не в етническите гета. За UK ситуацията е даже по-зле. В София сисадмин/девопс масовите чисти заплати варират между 4к и 6к лв. т.е. същите, като в Германия. х2 т.е. 5к евро чиста заплата за девопс/сисадмин няма абсолютно никъде в европа. Евентуално само швейцария, където съм засичал 10-12к франка брутна месечна заплата, но и там са едни хубави данъци и разходи и "евтини" услуги, забавления и т.н. :mhihi: Излизащите навън или тези, които вече са навън се насочват натам или остават там по ред други причини и заплащането не е водещ фактор.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1857
Регистриран на: 20.10.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: BigBlockV8 и чат-пат SmallBlockV8
Мечтае да кара: бангия с предно
Детайли за колата: ;)
Big: Hemi 370 cu. in.
Small: S62B50 с жокери

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от Nickelback » 20 Яну 2021, 14:07

grkv написа:ИТ-тата пак скачате като ощипани моми...

О не, аз съм инженер, а че мога да съм "ИТ" - мога, ама не искам :ok:

За останалото мога само да ти кажа, че нямаш реален поглед върху индустрията, достатъчно познанства и технологично светоусещане, че да са ти меродавни коментарите ;) В подобен стил преди години ми се оплакваха приятели и познати юристи, че не било така като едно време откъм работа и заплащане, защото се заринало с юристи (както и ти каза "заради пренасищане на пазара от кадри"), но се въздържам да коментирам, просто защото нямам лични и достатъчно познанства като юрист, и ноу-хау, че да вадя подобни заключения като твоите :ok:
Не ми се спори, 'щото:
grkv написа:...ми се иска да върна темата към първоначалния й замисъл...

:bchug:
Изображение Изображение

"За тЕя пари има Е-шеесе" - форумна пословица.
Лето две и седемнаесто.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 722
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от Don_Diego » 20 Яну 2021, 14:28

grkv написа:@drifty
А какъв ти е бакалавъра?
Ако си си избрал да учиш археология, културология или бизнес и администрация в УНСС, то не са ти виновни специалностите, сам си се излъгал... 'щото познавам и такива, завършиха и после ''Бах таа пробита държава, гони младите навън...''



:OT: Аз като съм завършил много специфични и взаимно допълващи се специалности, с висок успех и няколко езика да не би да имам реализация по специалността :dunno:
А не е като да не съм търсил и напъвал и използвал сериозни връзки
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от madafaka_donkele » 20 Яну 2021, 14:30

grkv написа:ИТ-тата пак скачате като ощипани моми...


Абе не точно скачане, ама става банално за всяко нещо все ИТ-тата да са ви виновни за нещо. Един червен боклук тръгна да предлага по-високо данъчно облагане за работещите в ИТ сектора. Друг олигофрен тръгна да сравнява безмозъчните анаболни примати от залите с "очилатите програмистчета", как "хубавите" момчета по залите не можели и 1000лв. да вземат, а "програмистчетата" не харесвали 5000. Трети се пенеше как ИТ-тата били виновни за по-високите наеми, по-скъпите услуги и по принцип по-скъпия живот в София.

grkv написа:Обсъждаме хора, които са учили нещо и не са го довършили, защото са чули, че с няколко курса в Телерик/СофтУни могат да изкарват повече от това за което учат и айде юруш.


Ултра погрешна логика и начин на мислене. Всеки гледа да прави колкото се може повече пари, докато работи. Силно ме съмнява някой да откаже едни 2000-3000лв. отгоре на сегашната си работа, от която да кажем е супер доволен. Проблема в ИТ сектора не е, че много хора се ориентират натам с идеята "о, ей са ше мина 2 курса, почвам на 3к чисти и за 2-3 ги правя 10к чисти и се пенсионирам милионер". Проблема е, че само защото има единични хора, наистина взимащи 10к чисти(като техничари, а не ръководители) не означава, че автоматично и ти ще ги взимаш. Тва е голямата заблуда. Даже и 3к чисти стартово е огромна заблуда. Но академиите продължават да лъжат за подобни стартови заплати. Получи се така, че на работодателите им трябват от mid-ове нагоре, джуниъри почти не се търсят, а академиите бълват хора, с познания за стажанти, т.е. далеч дори от джуниър ниво и доста под mid ниво. Огромен излишък от хора, само с <базови знания, но с огромни претенции и очаквания. Затова и работодателите все реват "няма хора".
През годините съм работил с програмисти и ИТ-та, бивши сервитьори, бармани, хотелски персонал, агент туроператор, учители и какво ли още не. Ако трябва да съм честен хората, които като мен са завършили нещо, свързано с компютри и ИТ и го работим и като професия са доста по-малко от останалите. Съотношението е може би 1/3. В ИТ сектора няма абсолютно никакво значение какво си завършил, дали си минал някаква академия и т.н. Ако суроватката в главата ти е достатъчно сива съвсем спокойно ще си намериш добре заплатена работа в сектора, дори и да си най-големия темерут. И обратното, и 20 дипломи, академии и сертификати в ИТ да си минал и да имаш, ако не можеш да навържеш две и две четири, ако ще и най-големия добряк да си по душа винаги ще взимаш дъното за дадената позиция.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от vicho » 20 Яну 2021, 14:39

madafaka_donkele написа:ако не можеш да навържеш две и две четири, ако ще и най-големия добряк да си по душа винаги ще взимаш дъното за дадената позиция.


в този ред на мисли...

прилагам в темата един бъдещ счетоводител

https://youtu.be/Va4TOXG8j0o?t=1254

И за да не ми се скарат, че пак съм се опитал да се правя на остроумен ще кажа и нещо по темата:

Човек да има работа и да си е намерил мястото е успех... и то огромен! Самооценката е супер важно нещо, но определено голяма част от нашия народ не могат и/или не искат да направят правилна такава... :dunno:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от madafaka_donkele » 20 Яну 2021, 15:08

vicho написа:https://youtu.be/Va4TOXG8j0o?t=1254


Ако училище, университет или академия те учат на нещо х1 то такива "предавания" те затъпяват х100000000000000000000. Един от коментарите под клипа обобщава много добре трагикомедията - важното е да имаме повече последователи и да сме известни...

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 8324
Регистриран на: 3.09.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: M340i
Мечтае да кара: Калибра
Детайли за колата: Portimao Blue, Turbo бензин

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от vicho » 20 Яну 2021, 15:54

предаването е виновно... :mhihi:

или това, че не са гледали "Минута е много" и Димо Падалски :D

айде, айде

абстрахираме се от предаване, Жечев, Мечев, инфлуенсъри и т.н.

имаме ситуация: "19 годишно момиче студентка първи курс в УНСС (счетоводство и контрол) не може да раздели 5 цифрено на двуцифрено число с лист и химикал... 20 минути..."

аз лично съм тъжен от този факт

утре, аз, ти или някой реши да си направи фирма, наеме въпросната "счетоводителка" по някаква случайност... :shock: страх ме е!

какво е постигнала тя в живота си? какво сме постигнали Ние като общество?

Хиляди въпроси и отговора е нищо :confused:
You said: "Time will change!" What if it changes you?

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от alx » 20 Яну 2021, 16:28

Lenco написа:... и от малък да си мразил Бил Гейтс като не си купуваш легален уиндоус.


https://www.bbc.com/news/newsbeat-40381047
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 72
Регистриран на: 24.11.2009
Местоположение: Сопот
Пол: Мъж

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от seimo » 20 Яну 2021, 16:36

Тая патка не може да го раздели точно щото вместо да си седне на гъза да учи, по цял ден гледа такива малоумщини, инфлуенсъри, инстаграми, фейсбуци и всякви подобни ла@на. Та донякъде и тоя Жечев с дебилното си шоу допринася за общата жалка картинка.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от Bogat-Beden » 20 Яну 2021, 16:38

Всъщност малкото професии, които ще останат са лекари (винаги най-вероятно, докато има хора като животински вид), другото е "ИТ". Правистите ако не изчезнат напълно, то ще се свият в ъгъла, ще бъдат изместени от "умни договори" и други по-безпристрастни технологии най-грубо казано.
Хем ми се живее 50 години напред, хем не зная как бих се приспособил и на какво ли ще прилича светът..
Технологично и научно се развива експоненциално (поне "развитите страни"), ама откъм морал и ценности жестоко куцат нещата, на световно ниво...Там е деградацията и не е за подценяване, защото всичко все още се движи от хора, а тяхната мотивация е предопределяща..
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от alx » 20 Яну 2021, 16:39

Nickelback написа:
TNT написа:
Nickelback написа: и то в световен мащаб, не само в България

Вече кой не познава ИТ, което е заминало в друга страна и продължава кариерата на заплащане х2-х5 :dunno: С останалите "дипломи" драстично по-трудно става това. Еле па за хора с 3-4 години опит.
Колкото повече и по-бързо хората осъзнаят и приемат, че това е една работа като работа, не по-различна от всяка друга, една идея по-високо квалифицирана работа, и колкото по-бързо открият себе си в нея (който иска), толкова по-бързо ще се пооеднакви и заплащането с разни други уж "ощетени", да речем, сектори.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk


много точно. ай-ти то следва стъпките на едрия телеком - едно време бяха релета, централи, оператори, логистика да си е у крачола... в наши дни телеком-а всичко аплайънсез и телеком хората са едни средно платени бокс пушърс на 1/2 парите на "ИТ"-тата...

един вид като се уеднаквят нещата и се напише каквото трябва да се напише за да е универсално програмируемо с няколко щраквания на мишката- ще се слегнат нещата с ИТ парите, но няма да е следвашите 10-15 години със сигурност.

поне така съм го написал в стратегията и да има късмет да не се случи- ще се пенсионирам тихо и рано без другите да разберат :ok:
алекс
трабант 601с
разни други возила

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от Моджо » 20 Яну 2021, 17:08

Аз пък ще вметна, че ако ще 1000 програмиста секи ден да излизат то само името им е такова. Всъщност важи за всяка професия, каквато и да е.
Който си го може си го може и е ценен и търсен ако ще чистачка да е.
Щото познавам една чистачка с доход над 3000 лв. Главен счетоводител с доход над 5000. Примерно. Ама въпросната чистачка я търсят на още 100 места и чисто физически ако можеше и над 10000 ще да взима. Само дето след нея е като в свръхчиста лаборатория. Главната насън да я бутнеш да я питаш нещо и ще ти издекламира счетоводната политика в 5 страни :)) Ама нито едната нито другата не си е седяла на трътката да чака нещо. Работа, учене, работа , учене...
И не са родили с големата заплата в джоба. Почнали са от малко, после повече, после още повече и така. Мя ся младите очакват да почнат веднага с много и да е пей сърце.
Е днеска отивам при клиенти, треаше едни работи да са готови. Г-да програмистите ми се кълнат, че сичко е ток и жица. Ми за 10 минути им намерих 12 грешки, половината от които ако си бяха мръднали двата пръста да си тестват нещата изцяло като процес, а не само като конкретен код дет пише нещо в некви таблици нямаше да е така. Точно работа за 10 минути е. И се почва - Опа, бъг, ша го оправим. Опа, бъг-ша го опраим и така 12 пъти :))) Не че нещо фатално е станало, ама е показателно.
Кво общо има с темата не знам :)) Аз спрях да бързам. Много си ми е добре. Да знаете, че е голем кеф да не бързаш за никъде ;). Ако мога да си избирам бих живял така щото да не знам кой ден сме, колко е часа. Съмва се, стъмва се. Топло, студено. Лято,зима. Те така ;)
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от grkv » 20 Яну 2021, 17:32

Bogat-Beden написа:Правистите ако не изчезнат напълно, то ще се свият в ъгъла, ще бъдат изместени от "умни договори" и други по-безпристрастни технологии най-грубо казано.



:lol: :lol:
Юристите не са само да пишат договори под които да се подпишете и всичко да е по мед и масло след това. :lol:
Юристите разрешават проблеми в човешките отношения, дали като превенция под формата на добре изпипан договор или постфактум в съда е без значение.
Алчността и безхаберието са неизлечими пороци на всяко едно общество и като такива, постоянно биват повод за различни проблеми в отношенията, които трябва по някакъв начин да бъдат разрешени. От най-ниско ниво тип съседски отношения до най-високо корпоративно, все някой иска нещо да се даде, да не се даде или да се направи.
Още от Римско време винаги е имало лекари, архитекти и юристи... верно, че последните 100 години от световната история светът се е променил най-много спрямо всеки период по 100 години назад, ама от гледна точка на свързаност и технологии, човешките отношения не са се променили особено. :dunno:
Ако утре ни завладеят роботи, дето не са включени с кабел в стената който да дръпна 'ше сте по-подготвени, признавам си без бой! :lol:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Какво сте постигнали дотук в живота?

Мнение от Jordana » 20 Яну 2021, 17:45

Не се карайте кой е първи ...спора е решен отдавна . Жриците на любовта упражняват най древната професия а не адвокати и лекари . Даже и роботите няма да ги уволнят щото в тая професия отдавна има роботи и никой не е уволнен заради робот ...еее поне аз не знам за такъв . По древна няма затова и викат най древната професия . Ако се отнасят сериозно с работата си и това е "тяхната " професия маман изкарват повече от редови адвокати и инженери в телекоми . Това са успели жени по всички критерии които се коментираха досега :mrgreen:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook