Съвет за избор на моторна резачка

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от Cyberloner » 09 Ное 2020, 15:52

Обмислям да си взема една таква играчка и съм огледал в една Husqvarna, но реших да попитам и за други мнения.

Налага ми се 1-2 пъти годишно да поокастря дърветата в двора, както и едно съседно място.
Имам електрически трион, който си върши работата, но постоянно ми се изключва кабела, като се кача на дървото или вече съм нарязал някакви клонаци и кабела остане под тях, та малко започна да ми писва.
Взех назаем един Stihl ms-181 и ми свърши страхотна работа та това окончателно наклони везните към бензинова резачка.

Търся си нещо с достатъчно мощност, поне 35см шина и сравнително ниско тегло.

Гледам stihl и husqvarna, като чета, че при еквивалетна мощност вторите режат по-бързо и като цяло мнението е, че са по-добрата от двете марки, съответно и по-скъпа.

Някой да има опит и впечатления и да сподели?

Разгледах какво се предлага в олх и базар като ползвана професионална техника, но виждам само много изтормозени машини(на вид) или такива с минимална разлика от цената в магазина, която не си заслужава предвид липсата на гаранция.

Бюджета е ~700лв като, ако се намери нещо по-евтино нямам нищо против :D
Последна промяна Cyberloner на 09 Ное 2020, 17:08, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от Моджо » 09 Ное 2020, 16:20

След три сезона само рязане на дърва с райдери и подобни Стават за непретенциозен употреба. И въпреки че опукахме към 100 кубика с резачка за 200 лв ако пак ще го правя упражнението си взимам щик, дори да е втора ръка.
Ся за некви клончета... Има и деу та разнии маккулохи... И секви за 200 300 лв. И по-скоро бих си взел такова. Но за рязане на дърва само щил. С такава съм работил. Може и хускварна.
Хм,хм...

master of the force
Аватар
Мнения: 5578
Регистриран на: 11.08.2003
Местоположение: planet torque

Re: Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от alx » 09 Ное 2020, 16:46

сега ще ви разкрия една малка тайна- аз две години в предишния си живот бях дървосекач в разни забутани краища на америка и канада :ok: и сега понарязвам тук таме, да не излизам съвсем от форма.

та ще ти кажа моето професионално мнение.

най- страшните поразии стават с малки леки триони като се подкастрят клони, храсти и тн. да го имаш напредвид. като се режат 100-годишни дървета всичко е малко на забавен каданс и ако си си планирал рязането коректно всичко се случва по план график. освен когато не се случи- ама друга тема :) докато при "близкото и интимно" рязане малкия трион (които е точно толкова опасен колкото 75-100 кубиковия трион с откатна верига) го размахваш близо до тялото си режеш разни дребни неща дето могат да се отплеснат и да се резнеш себе си преди да си разбрал.

двете фирми са хъскварна и щил. и двете са добри за екстремни условия и които и малък модел от техните да вземеш става. за твоята работа както ми я описваш аз бих взел нещо не по-голямо от 34-35 кубика максимално и до 2-2.5 коня защото след това стават мощни, но още са малки и лесно се отплесват а от тази комбинация се режат крайници. не бих взел нищо по-късо от 12-14" защото колкото по-късо толкова по- нервно а за рязане на клони както вече се досещаш "нервно" не е хубаво.

най- важното е веригата. тя е тази която реже а дали отзад моторчето е на щил или на хъскварна или нещо друго е... друга тема, но не за тука. веригата особено за орязване и работа на стълба и тн трябва да е не-агресивна и да е на всяка цена анти-откатна. триона които ще купиш като "цивилен" ще е със анти-откатна верига по условие, но за всеки случай погледни да не ти продадат професионална конфигурация- на кутията на веригата трябва да пише "no kickback... "low kickback" или нещо подобно. ще я познаеш по това, че между всеки режещ зъб има по един с "човка" дето е да не позволява на веригата да задълбае. ако пише "профешанъл" или нещо подобно - смени я. не-професионалната верига също може да я чукнеш няколко пъти в камък или пръст на земята и ще продължава да реже... докато една професионална верига веднъж като я чукнеш и ще трябва да я остриш.

другия ми съвет е да работиш с хубави ръкавици и ако ще орязваш паднали дървета - на всяка цена защитни панталони. тежки работни обувки са аболютно задължителни.

знам, че пост-а ми излезе предимно за трудова сигурност- ама... нагледал съм се на кървища... и то не някъде в дън гори канадски сред огромни дървета ми по дворовете на хората...

и последно- като ще го зазимяваш- винаги му слагай малко гориво и го остави да го отработи и да спре за да ти е празен карбуратора... иначе след няколко месеца няма палене. дюзите са дребни и се запушват от нищо...

и така. ако имаш конкретни въпроси- питай.
Последна промяна alx на 09 Ное 2020, 16:52, променена общо 1 път
алекс
трабант 601с
разни други возила

Дон Кроки
Аватар
Мнения: 3880
Регистриран на: 14.01.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: и се усмихва :)
Мечтае да кара: със сина ми :)
Детайли за колата: С всички възможни екстри.

Re: Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от Kroki » 09 Ное 2020, 16:49

Ние преди сигурно 10-на години, взехме хускварна от магазина. Беше нещо от рода на 6-700лв, около 35-40см шина. Използваме я за домашна употреба по двора и близката горичка. Не сме имали никакви проблеми за толкова години. Подариха ни и една верига и винаги едната резервна седи наточена. Пробвахме да си ги точим и ние с една кръгла пила, но не е като на машинката в магазинчето. Като цяло сме доволни от избора си.
You're safer in the race car than you are in cars going to and from the track. - Mario Andretti
`91 E30 318i `93 Е36 325td `06 E46 320d `12 F800ST `07 E61 LCI 525d

drago_pavlov написа:Аз светкам само ако има някаква опасност. За патруки не :lol: Както аз си плащам актовете, така ще си ги плащат и другите :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1627
Регистриран на: 27.03.2009
Местоположение: София/Пловдив
Пол: Мъж
Кара: F
Мечтае да кара: Самолет

Re: Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от Е.Димитров » 09 Ное 2020, 16:53

Хускварна са много добри, лека е и лесно се реже с нея.
Обаче!
Трябваше да режа едни дрЪве изсъхнали и един бор в двора, които беше също изсъхнал (и 2 седмици чакане разрешително за рязане от общината, ама това е друга приказка).
И понеже не ми беше под ръка Хуксварна та , взех някакво менте , уж някаква руска от тея, дето ги продават по 60-70 лева като нови.
Е тая как се справи, направо реже страхотно и доста бързо, без вибрации и други.
Та ако разполагате със средства и искате супер качество (според мен Хускварна е по-добра, въпреки, че със Щил съм рязал преди доста години и сега ми се струва Хускварна та направо самолет), взимате си Хускварна, но ако ще я подмятате на горе и на долу, ще режете всякакви неща без претенции за запазване на инструмента, взимате си някаква "руска" за около 70-80-90 лева , редовно смазване на веригата и добър бензин и се захващате за работа, такава работа, която не е професионална разбира се.
Последна промяна Е.Димитров на 09 Ное 2020, 17:10, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 526
Регистриран на: 27.02.2002
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: овца във вълча кожа...

Re: Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от hell's angel » 09 Ное 2020, 16:55

Cyberloner написа:
Гледам stihl и husqvarna, като чета, че при еквивалетна мощност вторите режат по-бързо и като цяло мнението е, че са по-добрата от двете марки, съответно и по-скъпа.


Тук е малко като Мерцедес и БМВ :mhihi: А вече и те не са това, което бяха. Хъскитата даже и инжекции изкараха, само не видях ОБД буксата къде е :mrgreen: :ok:Скоростта на рязане по-скоро зависи от веригата и уменията ти с пилата. Като чета за какво ще я използваш даже и кастрачка ще ти е много...ако няма да режеш 10-15 кубика дърва на година не знам дали си заслужава инвестицията. Има разни нови модели, с батерии, идеални са за овошки.
Ubi dubium, ibi libertas

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от Cyberloner » 09 Ное 2020, 16:58

Честно казано съм се огледал в Husqvarna 435 II или 450 II - сходни машинки, едната е 4,2кг, другата е 4,9.

Това, което ми хареса при Stihl, е че всичките им модели(дори бюджетните и домашните) са с компенсатори на карбуратора, доато при другите това е само в последното поколение професионални машини, за който няма смисъл да давам толкова пари.

Относно веригата - точно таквиа с low kickback са на всичките.

Не е като да хващам резачка за пръв път, не съм и кой-знае колко опитен, общо взето достатъчно да си повярвам и да си отрежа галавата :)

P.S. чета много хубави мнения и за Husqvarna 120 mark 2 ама все си мисля, че ще ми е слабичко, защото не само клони режа, понякога и някое дърво 25-30см се налага, а не искам машина, която ще работи редовно на предела на силите си. Обичам да имам резерв от мощност и да знам, че няма опасност машината да прегрее току така.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1048
Регистриран на: 19.02.2007
Местоположение: Fairbanks, AK

Re: Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от pinko_23 » 09 Ное 2020, 17:00

STIHL MS 180 или 181 това машината. Ползвам я от 5 години супер доволен съм 10 кубика дърва ги прави на клечки, по принцип не е за големи натоварвания. Винаги я караш с 100 октана бензин и само оригинални продукти на STIHL масло за верига и двутактово масло за двигателят. След всяко рязане хубаво почистване, издухваш с компресор и добре почистваш. Машината има на добрата антивибрационна система може часове да режеш и нищо няма да усетиш. С другите машини след 5 минути рязане кръвата ти бяга от ръцете и после цял ден си изтръпнал.
Няма начин да няма начин

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 92
Регистриран на: 28.09.2015
Пол: Мъж
Кара: e90 330xd, gsxr 600 k8

Re: Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от b_u_b_o » 09 Ное 2020, 17:04

alx написа:и последно- като ще го зазимяваш- винаги му слагай малко гориво и го остави да го отработи и да спре за да ти е празен карбуратора... иначе след няколко месеца няма палене. дюзите са дребни и се запушват от нищо...


Ей тва да ми го беше казал преди година като зазимявах косачката с пълен резервоар. Тая пролет нямаше палене та ходи в сервиза за чистене :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от Cyberloner » 09 Ное 2020, 17:07

Зазимяването е ясно още от балканчето :D пресушава се резервоара и го оставаш да работи да изпразни и карбуратора, отвиваш свещта, сипваш 1 чаена лъжичка двутактово масло и завърташ няколко пъти бавно да го разнесе по цилиндъра.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1331
Регистриран на: 2.11.2016
Пол: Мъж
Кара: e46 330xd

Re: Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от Kurtov » 09 Ное 2020, 17:10

Аз лично китайска, руска и другите ментета не бих си купил, въпреки че има хора, които са доволни от разни китайци.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 361
Регистриран на: 5.08.2007
Местоположение: София
Кара: е53

Re: Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от Cyberloner » 09 Ное 2020, 17:21

опитах вчера с един китаец....НЕ :D
1. в момена в кой налях масло за веригата, то почна да тече от някъде, независимо, че машината беше чисто нова
2. за отрязване на 5-6 клона не по-дебели от 10см преполови резервоара с гориво
3. От вибрации не може да се държи стабилно, докато не се вдигнат оборотите
4. Независимо, че бях обтегнал правилно веригата, тя прост осе откачи и това беше момента, в който спрях да режа, с умиление я изчистих и никога повече няма да я извадя :D
5. Докато я чистих забелязах, че талантливия китаец е предивидл заклюващо лостче, така че да може да си я оставиш да си реже постоянно, без дори да се налага да я държи в ръце човек
6. Бонус към безопаснотта е, че на няколко щифта им липсваха задържащите шайби :mhihi:
Последна промяна Cyberloner на 09 Ное 2020, 18:33, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от Моджо » 09 Ное 2020, 17:25

За кастрене на клони не си стува да се инвестира в нова, маркова. Втора употреба за около 300 лв по-става. Все пак няма да се режат дънери,я. За същите пари може и чисто нова..някаква. На моя райдер първото нещо, което направих беше да му сложа Щилска верига за около 20 лв по спомен. После и дърпачката я смених с щил пак за около 20 лв.
ДЕУ все са некаква марка колко да не е без хич. Ся нема нижда да е съвсем китаец за 100 лв.
Хм,хм...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 241
Регистриран на: 30.10.2013
Местоположение: СОФИЯ
Пол: Мъж
Кара: '02 E46 325i
Детайли за колата: сива

Re: Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от empar » 09 Ное 2020, 17:26

pinko_23 написа:STIHL MS 180 или 181 това машината.


+1

Даже в момента са на промоция за под 400лв!
За домашна употреба са напълно достатъчни!

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Съвет за избор на моторна резачка

Мнение от Моджо » 09 Ное 2020, 17:27

Бре. много поевтинели бре. Аз кога гледах под 1000 лв немаше.
Хм,хм...

Следваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook