Кога ще е следващия срив в цените на имотите?

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

годината на голямата резачка

2021
25
25%
2022
27
27%
2023
12
12%
2024
6
6%
2025
1
1%
2026
1
1%
2026+
28
28%
 
Общо гласове : 100
младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 638
Регистриран на: 4.10.2018
Кара: F48 xDrive 20d/E87 120d
Мечтае да кара: 911

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от Jorixa » 22 Окт 2020, 15:36

pampo написа:
b_u_b_o написа:Тва не го виждам как ще паднат цените с 25% в близко бъдеще. Еле пък за къщи примерно. При предната криза цените на къщите не мръдна особено надолу, според мен и при една евентуална следваща пак ще е така. И при апартаментите по 200к евро е подобно положението. Големите сътресения са в по-евтините имоти обикновено, защото кризите удрят най-яко хората с ниски доходи. Тия със скъпите имоти е далеч по-малко вероятно да продават на пожар :dunno:

Падат, когато на човек му трябват пари, пиша го за 100тен път в тая тема. Когато на много голям брой хора им притрябват пари идва драстичен спад :)
Ето пример с различни къщи, които знам/следя:
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5 ... 0038657774 - стартира на 200к€ и тези дни са й свалени 30к€. Ако продължат да имат спешна нужда от пари и същевременно никой не я купува, ще пада и още.
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5 ... 2827231234 - тази стартира на 300к€ през лятото и периодично пада с по 10-20к€, в момента е на 260 и ако не се търси предполагам ще пада още...
Тези, които стоят с години, просто продавачите им нямат нужда от парите.
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5 ... 8239448729 - тази например се продава над 5г.
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5 ... 7682988266 - тази също.
Има и такива, които се продават десетки години, като цената расте през годините в зависимост от пазара, но никога не е достатъчна да се сключи сделка. Тези продавачи явно имат цели различни от продажба
Ми тия повечето са яко преоценени. Много хора правят така - не им трябват пари, ама пускат имота с надценка, па ако се върже някой, върже.
На пример - един фр преди 2 години си пусна апартамента с 40к евро над пазарната цена. Седя няколко месеца без грам интерес, накрая един го купи от раз, щот му трябвало спешно точно на тва място, точно такъв апартамент.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 375
Регистриран на: 24.07.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от pampo » 22 Окт 2020, 15:50

Ами ако прегледаш къщите в Банкя щв видиш, че повечето в тези диапазони са много по-зле от горните, но реално и аз смятам, че са супер надценени. предполагам точно поради причината, която описваш. Хората, които има къщи в Банкя в огромен % от случаите не живеят в тях и ги пускат на тези баснословни цени точно ако клъвне някой...

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от alekangg » 22 Окт 2020, 15:52

Jorixa написа:
pampo написа:
b_u_b_o написа:Тва не го виждам как ще паднат цените с 25% в близко бъдеще. Еле пък за къщи примерно. При предната криза цените на къщите не мръдна особено надолу, според мен и при една евентуална следваща пак ще е така. И при апартаментите по 200к евро е подобно положението. Големите сътресения са в по-евтините имоти обикновено, защото кризите удрят най-яко хората с ниски доходи. Тия със скъпите имоти е далеч по-малко вероятно да продават на пожар :dunno:

Падат, когато на човек му трябват пари, пиша го за 100тен път в тая тема. Когато на много голям брой хора им притрябват пари идва драстичен спад :)
Ето пример с различни къщи, които знам/следя:
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5 ... 0038657774 - стартира на 200к€ и тези дни са й свалени 30к€. Ако продължат да имат спешна нужда от пари и същевременно никой не я купува, ще пада и още.
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5 ... 2827231234 - тази стартира на 300к€ през лятото и периодично пада с по 10-20к€, в момента е на 260 и ако не се търси предполагам ще пада още...
Тези, които стоят с години, просто продавачите им нямат нужда от парите.
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5 ... 8239448729 - тази например се продава над 5г.
https://www.imot.bg/pcgi/imot.cgi?act=5 ... 7682988266 - тази също.
Има и такива, които се продават десетки години, като цената расте през годините в зависимост от пазара, но никога не е достатъчна да се сключи сделка. Тези продавачи явно имат цели различни от продажба
Ми тия повечето са яко преоценени. Много хора правят така - не им трябват пари, ама пускат имота с надценка, па ако се върже някой, върже.
На пример - един фр преди 2 години си пусна апартамента с 40к евро над пазарната цена. Седя няколко месеца без грам интерес, накрая един го купи от раз, щот му трябвало спешно точно на тва място, точно такъв апартамент.


Някои пускат тото за 5лв и печелят, ама колко са?
В 99% от случаите, такива завишения си седят с години, с много години и остават за деца и внуци, понякога и те не успяват да ги продадат.
Последна промяна alekangg на 22 Окт 2020, 17:34, променена общо 1 път

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от ivanski_2 » 22 Окт 2020, 17:08

Абе не знам дали е това темата, но сега намерих една не лошо изглеждаща къщичка във Владая, та някой да каже нещо за самото село? Изчетох нета за мнения набързо, но все пак? :dunno:
Както и за Банкя, че гледам много се коментира, макар че ми е далеч и не ме устройва особено там, но все пак като краен вариант.
Говоря за семеен човек с 2 деца да кажем (мисля в преспектива) с родители програмисти(ако има някакво значение).
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

ентусиаст
Аватар
Мнения: 1009
Регистриран на: 29.11.2007
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: внимателно
Мечтае да кара: самолет

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от u`F`o » 22 Окт 2020, 17:58

ivanski_2 написа:Абе не знам дали е това темата, но сега намерих една не лошо изглеждаща къщичка във Владая, та някой да каже нещо за самото село? Изчетох нета за мнения набързо, но все пак? :dunno:
Както и за Банкя, че гледам много се коментира, макар че ми е далеч и не ме устройва особено там, но все пак като краен вариант.
Говоря за семеен човек с 2 деца да кажем (мисля в преспектива) с родители програмисти(ако има някакво значение).


Твоите родители ли са програмисти :mhihi:

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от BMW_POWER » 22 Окт 2020, 18:15

ivanski_2 написа:Абе не знам дали е това темата, но сега намерих една не лошо изглеждаща къщичка във Владая, та някой да каже нещо за самото село? Изчетох нета за мнения набързо, но все пак? :dunno:
Както и за Банкя, че гледам много се коментира, макар че ми е далеч и не ме устройва особено там, но все пак като краен вариант.
Говоря за семеен човек с 2 деца да кажем (мисля в преспектива) с родители програмисти(ако има някакво значение).


viewtopic.php?f=4&t=426134&hilit=%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%8F

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 127
Регистриран на: 29.08.2007

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от RageBg » 22 Окт 2020, 19:24

При срив на имотите, обикновено средния и ниския клас жилища ще го отнесат, за високия клас винаги има купувачи.
Имотния пазар като всеки пазар си има цикличност, ниските лихви подържани такива от ЕЦБ и ФЕД допринасят за надуването на тоя балон.
Докато има купувачи и цените ще са високи, като се появи инфлацийка или решат да я отчитат както трябва, ще започнат да дигат лихвите , не очаквам да е близките 2-3 години.
Високата безработица и лошите макроикономически показатели , особено догодина ще имат своето отражение и върху тоя пазар, който върви винаги със закъснение няколко години.


Аватар
Мнения: 2738
Регистриран на: 13.06.2004
Пол: Мъж
Кара: много бавно бенве
Мечтае да кара: Порше
Детайли за колата: топ, топ, топ! unikat full!

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от Bogat-Beden » 22 Окт 2020, 20:08

ivanski_2 написа:Абе не знам дали е това темата, но сега намерих една не лошо изглеждаща къщичка във Владая, та някой да каже нещо за самото село? Изчетох нета за мнения набързо, но все пак? :dunno:
Както и за Банкя, че гледам много се коментира, макар че ми е далеч и не ме устройва особено там, но все пак като краен вариант.
Говоря за семеен човек с 2 деца да кажем (мисля в преспектива) с родители програмисти(ако има някакво значение).

За мен мястото е прекрасно и супер подценено.
НО, зависи за коя част говорим - пътят, който минава през селото и го дели на две е условна според мен донякъде граница. От източната му страна са по-близо (всъщност са си в парк Витоша) къщите, но според мен получават доста малко слънчева светлина (предиобед надали виждат директна такава..) Тези от западната страна са мааалко встрани от природата, но имат слънце колкото искаш.. Откъм достъп е кофти, че имаш само една опция, ама с магистрала Люлин вече трафикът към Перник не е толкова страшен мисля..
Отиди и постой/обикаляй няколко часа, да го почувстваш за себе си. Аз лично бих.
"Може да решава тоя, който има e60 бе! Щом немаш e60, какво ще решиш ти бе? Ти немаш право да решаваш!"

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от BMW_POWER » 22 Окт 2020, 20:14

RageBg написа:При срив на имотите, обикновено средния и ниския клас жилища ще го отнесат, за високия клас винаги има купувачи.
Имотния пазар като всеки пазар си има цикличност, ниските лихви подържани такива от ЕЦБ и ФЕД допринасят за надуването на тоя балон.
Докато има купувачи и цените ще са високи, като се появи инфлацийка или решат да я отчитат както трябва, ще започнат да дигат лихвите , не очаквам да е близките 2-3 години.
Високата безработица и лошите макроикономически показатели , особено догодина ще имат своето отражение и върху тоя пазар, който върви винаги със закъснение няколко години.


Не съм много съгласен. Както казах по-горе, при криза всеки отива на по-евтино. Скъпото си седи ето така. В Драгалевци от 25 години се продава имот за няколко милиона евро.
Много му здраве на всеки, чакаш да купи гарсониера за 10К евро!

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от Jordana » 22 Окт 2020, 20:27

Фед и ецб не знам как определят лихвите по ипотечните заеми ? :dunno:
Там в оная част на света в цената на ипотеката освен лихвени проценти има и цена на инвестиционния ипотечния риск или както там му викат на това нещо . Когато започне да се надува балона прекалено бързо , тия неща се следят и се вземат мерки да се повиши цената на ипотеките . Регулацията там е налице защото имотния пазар генерира огромна част от дефицита в икономиката им . На българския имотен пазар изобщо има ли някаква регулация ?
Инфлацията не е лошо нещо за бизнеса когато е в нормалните граници . Даже е много добро нещо за бизнеса . За потребителя естествено не е добре , дефлацията е точно обратното - смърт за бизнеса и сватба за потребителите :mhihi:
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

големия брат на Монтоя
Аватар
Мнения: 1756
Регистриран на: 20.05.2002
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от BMW_POWER » 22 Окт 2020, 21:10

Jordana написа:Фед и ецб не знам как определят лихвите по ипотечните заеми ? :dunno:
Там в оная част на света в цената на ипотеката освен лихвени проценти има и цена на инвестиционния ипотечния риск или както там му викат на това нещо . Когато започне да се надува балона прекалено бързо , тия неща се следят и се вземат мерки да се повиши цената на ипотеките . Регулацията там е налице защото имотния пазар генерира огромна част от дефицита в икономиката им . На българския имотен пазар изобщо има ли някаква регулация ?
Инфлацията не е лошо нещо за бизнеса когато е в нормалните граници . Даже е много добро нещо за бизнеса . За потребителя естествено не е добре , дефлацията е точно обратното - смърт за бизнеса и сватба за потребителите :mhihi:


Бота пише колкото да не зАспи. Това му се вика "Пир по време на чума". Смърт за бизнеса е загуба на работни места и намаляване на покупателната способност на хората. "Сватба" е за много малко хора. Конкретен пример. Освобождават 95% от бачкаторите и 1/2 от ръководния персонал. Отделно се отрязват всякакви бонуси и надбавки. Това е евем ти и сватбата...

Цените отразяват реалното състояние на много неща. Валутен борд, хаха. Идеята му е да ядеш това, което си произвел. Вижте процент на бюджетен дефицит и колко заеми се теглят. Отделно евро програми и други помпажи на БВП. Играта със статистиката не я броя....

Не на последно място търсене и предлагане. Докато софиянци не станат 6 милиона, все ще е така.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от zAcK » 22 Окт 2020, 21:43

BMW_POWER написа: Докато софиянци не станат 6 милиона, все ще е така.


Нито ще станат 6 милиона жителите на София, нито ще станат 2 милиона, а може и 1.5 милиона да не стигнат никога :!: :!: :!: ;)

Преди 10 години прогнозираха, че щяла да се разрастне много, а реално почти не расте като население :!:
Освен това най-смелите прогнози бяха към 2050-та да стане 1.7-1.8 милиона, а вероятно няма да стигне и 1.5.
Да, сега ще започнат някакви градски легенди, как София била 2 милиона, а в селата около нея живеят още 500 000,
ама това е далеч от истината. Населението на София област всъщност намалява според НСИ последните години :!:
Та не зная откъде ще дойдат тези хора, но ако се продължи с тия темпове на строителство, празните жилища тук
ще достигнат 30-40%, а може и повече. По статистика от преди 2-3 години празните жилища в София са около 25%,
а наоколо са около 50%. А предприемачите в имоти нека чакат да стане 100 милиона :mhihi: :mhihi: :mhihi: :mhihi:

P.S. За 5 години населението на София се е увеличило само с 12000, а на София област е намаляло с 9000 :idea: ;)

Изображение
Последна промяна zAcK на 22 Окт 2020, 21:57, променена общо 4 пъти
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от Jordana » 22 Окт 2020, 21:43

Пауърка , един анонс специално по твоя въпрос с ипотеката данъците и парите ..:mhihi:
https://www.youtube.com/watch?v=UDc7b3kKC2E
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 25.02.2010
Пол: Мъж

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от DaGa » 22 Окт 2020, 21:58

K_Ilkov написа:Пак се гласува емоционално :ok:

Предния път пак набухахте 2020 щото всички шеомрем - аз съм за 23 някъде да клекнат нещата , може би от 22 ще започне да се усеща

Гледам и някой още си говори за 2020 …
Оня ден колега си продаде панелката в Младост на 1500 евро квадрата … :paranoid: :paranoid: :paranoid:
Кога ще се срине пазара ? На коледа :mhihi:

Има лаг в тия неща, трябва по-сериозен трус и дълго обедняване за да има осезаем спад


1500 еур/кв.м ?! В Младост , панелка .... Това няма как да го повярвам , то не че и 1500лв/кв.м е за вярване за панелка де...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 645
Регистриран на: 17.01.2019
Местоположение: София/Чепеларе
Пол: Мъж
Кара: e61 535d

Re: Кога ще е следващия срив в цените на имотите? 2021

Мнение от ivanski_2 » 22 Окт 2020, 22:43

Bogat-Beden написа:
ivanski_2 написа:Абе не знам дали е това темата, но сега намерих една не лошо изглеждаща къщичка във Владая, та някой да каже нещо за самото село? Изчетох нета за мнения набързо, но все пак? :dunno:
Както и за Банкя, че гледам много се коментира, макар че ми е далеч и не ме устройва особено там, но все пак като краен вариант.
Говоря за семеен човек с 2 деца да кажем (мисля в преспектива) с родители програмисти(ако има някакво значение).

За мен мястото е прекрасно и супер подценено.
НО, зависи за коя част говорим - пътят, който минава през селото и го дели на две е условна според мен донякъде граница. От източната му страна са по-близо (всъщност са си в парк Витоша) къщите, но според мен получават доста малко слънчева светлина (предиобед надали виждат директна такава..) Тези от западната страна са мааалко встрани от природата, но имат слънце колкото искаш.. Откъм достъп е кофти, че имаш само една опция, ама с магистрала Люлин вече трафикът към Перник не е толкова страшен мисля..
Отиди и постой/обикаляй няколко часа, да го почувстваш за себе си. Аз лично бих.



Прав си, май така е най-добре да се направи.






BMW_POWER написа:
ivanski_2 написа:Абе не знам дали е това темата, но сега намерих една не лошо изглеждаща къщичка във Владая, та някой да каже нещо за самото село? Изчетох нета за мнения набързо, но все пак? :dunno:
Както и за Банкя, че гледам много се коментира, макар че ми е далеч и не ме устройва особено там, но все пак като краен вариант.
Говоря за семеен човек с 2 деца да кажем (мисля в преспектива) с родители програмисти(ако има някакво значение).


viewtopic.php?f=4&t=426134&hilit=%D0%B2%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0%D1%8F


Полезна тема, прочетох я благодаря.



u`F`o написа:
ivanski_2 написа:Абе не знам дали е това темата, но сега намерих една не лошо изглеждаща къщичка във Владая, та някой да каже нещо за самото село? Изчетох нета за мнения набързо, но все пак? :dunno:
Както и за Банкя, че гледам много се коментира, макар че ми е далеч и не ме устройва особено там, но все пак като краен вариант.
Говоря за семеен човек с 2 деца да кажем (мисля в преспектива) с родители програмисти(ако има някакво значение).


Твоите родители ли са програмисти :mhihi:


Не, аз и жената , защо? :dunno:
Some cars are made for maximum miles per gallon, and some are made for maximum smiles per gallon... the choice is yours... :)

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Коцето

Последни теми
Facebook