Избор на детско столче за кола

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 109
Регистриран на: 28.06.2008
Местоположение: София

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от inspite » 07 Окт 2020, 9:03

Човека кара 39ка, предлагате му столчета за 1000 лева. Столчетата по вид захващане се делят на 3 вида. С колана на колата, с изофикс скоби, с изофикс база. Първите са най-старите, най-евтини, най-малко сигурни и предимно нисък клас марки. Няма шанс столето да излезе, но все пак при евентуален удар столчето определено няма да остане статично. Те не може да са обърнати обратно на посоката и в голяма част от тях нямат "полягане". Втория тип с изофикс скоби, са сигурни, средна цена и в повечето случаи имат опция за "полягане". Те също са само по посока на движението. Третия тип с изофикс база са най-сигурни, могат да са в различни посоки, да ги въртиш(според категорията за кг), но и са значително по-скъпи. За мен лично посоката на возене на дете на година трябва да е напред. На сина краката му опираха много рано в облегалката. Освен това с жената се возим отпред, той е сам отзад и предпочитам да е обърнат напред. Достатъчно голям е да се гледа пътя и да разни неща да му привличат вниманието, вместо да гледа тавана на комбито. Щом кошницата е умаляла значи е над 10кг детето. Като категории за килограми за мен 9-36 е най-универсалната. Взимаш и повече няма да ти се наложи друго столче. Определи си бюджет, отиваш и купуваш. Марките са без значение. В един и същ ценови диапозон, няма да намериш нещо кои знае колко различно:колан(100-150 лева),скоби(300-400), база(800-1000 столче +база). Колкото по-спъко толкова повече получаваш, въпроса е колко може да дадеш, но и с най-евтиното ще се вози детето и ще е сравнително защитено. Не е като да пътуваме с брат ми като малки с москвича и на задната седалка някъде между картофите и бурканите да се размятаме и ние.
Моя съвет е изофикс(скоби), категория 9-36, да има опция да лежи(нашия не е имало път да пътуваме на дълго и да не спи вътре), марката е все тая, цена 300-400.Материята е все тая, винаги като спи е потен.
Последна промяна inspite на 07 Окт 2020, 9:05, променена общо 1 път

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 149
Регистриран на: 6.08.2012
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е36 318is '97 M44B19
Мечтае да кара: Е30

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от Missing » 07 Окт 2020, 9:03

Avionaut. :yes: Има модели с и без ISOFIX.
9 години съм в бранша с всякакви детски принадлежности. Нито едно оплакване или рекламация за Avionaut не сме получили за този период от време. :wave:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 466
Регистриран на: 15.03.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E36 318is, E46 320i
Мечтае да кара: RS Cosworth
Детайли за колата: M42B18
M54B22

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от streetz » 07 Окт 2020, 9:40

inspite написа:Втория тип с изофикс скоби, са сигурни, средна цена и в повечето случаи имат опция за "полягане". Те също са само по посока на движението.

Не е задължително да има база, за да се върти на 360 градуса. :) Освен колан или изофикс има и такива с допълнително захващане с колан (към задната кора или багажника) или "крак" (опора в пода).
Такова ни е сегашното 0-18 кг :
Screenshot 2023-07-08 101629.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последна промяна streetz на 08 Юли 2023, 9:17, променена общо 1 път
The free market is perfect. If anything unexpected happens, bananas are suddenly $47 and you have to sell your blood for firewood.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 109
Регистриран на: 28.06.2008
Местоположение: София

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от inspite » 07 Окт 2020, 10:45

streetz написа:
inspite написа:Втория тип с изофикс скоби, са сигурни, средна цена и в повечето случаи имат опция за "полягане". Те също са само по посока на движението.

Не е задължително да има база, за да се върти на 360 градуса. :) Освен колан или изофикс има и такива с допълнително захващане с колан (към задната кора или багажника) или "крак" (опора в пода).
Такова ни е сегашното 0-18 кг :
Изображение


Съгласен съм. Може би има всевъжможни модели и комбинации, аз се опитвам да обобщя горе долу разбираемо какво се продава най-масово като видове и какво предлага всяко едно от тях. Това на снимката по-скоро бих го сложил към тези с база, не знам дали може да се маха или не столчето,съответно теоретично не знам какво се води. Не съм специалист, а просто ползвател и споделям мнение от това което аз съм разбрал, обикаляйки по магазини.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от TheDriver » 07 Окт 2020, 10:52

Колеги отнесохте се. Тия 360 столчета им е нужен Изофикс, какъвто въпросната 39ка няма.


Първото нещо е столчето да покрива стандартите за безопасност ECE R44(жълто оранжева лепенка с информация) или I-Size за новите. За съжаление няма данни за рейтинг както е при колите, някой столчета може едва да покриват стандарта, други може да са много над него и аз поне не можах да намеря кой модел как се представя. :dunno: Не мисля, че някой магазин би продавал столче без тези стандарти, но все пак.

На теб ти трябва столче което се връзва с коланите, което не изключва и наличието на Изофикс( доста от тях са комбинирани) Тези които са само за колани вероятно са много стари като модели и аз бих те посъветвал да ги игнорираш.

Остават ти моделите които са комбинирани - доста от тях по инструкция пише че могат да се монтират обратно на посоката на движение, но напрактика не е така. Столчетата си имат необходимите куки, уши и т.н., но коланите на нашите коли са прекалено къси, за да се монтира по инструкция.
Това те изправя пред дилемата комфорт срещу сигурност. Ако търсиш сигурност го дръж в кошницата докато не стигне ограничението за килограми. Аз не ги стигнах, но при положение, че стоеше вече със сгънати крака и колана минаващ над тях го протриваше, реших че ще се вози в столче гледайки напред преди да е навършил годинка.

Следващите неща които трябва да гледаш са комфорт и ценови клас. Тъй като преди да се пробва дадено столче на път няма как да му разбереш кусурите правилото, че повече пари ти купуват качество мисля, че важи тук. Т.е. купуваш си най-скъпото столче за захващане с колани което можеш да си позволиш.

Колегите писаха детето да го пробва, но аз не мисля, че детето на тая възраст може да даде някаква индикация от едно сядане за минути. Моят съвет е да избереш най-мекото и подплатено столче, което има възможност да поляга, колкото повече материал има между дупето на детето и пластмасата отдолу толкова по-добре.

П.С. Най-добрата подложка за изпотяване е памучната пелена :yes:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 109
Регистриран на: 28.06.2008
Местоположение: София

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от inspite » 07 Окт 2020, 12:20

Прословутия Изофикс е една или 2 планки хванати с болтове или заварени за купето. От някоя морга или кола на части си намери планка подходяща за твоята кола и си я сложи. Аз съм слагал така планка на кола без изофикс.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 347
Регистриран на: 16.06.2009
Пол: Мъж
Кара: E36 328i

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от TheDriver » 07 Окт 2020, 13:24

Далеч не е толкова просто, ако трябва да се направи качествено. За 39ката може и да има малко по-лесен начин ако се вземат части от фейслифт.

Но при мен на 34ката ще трябва да се изобретяват решения. Първо заварената планка трябва да се обработи и за корозия, не знам къде ще легне точно и дали ще е на двойно дъно, но вероятно и отдолу ще трябва обработка и сваляне на компоненти. Дупки в облегалката на седалката(или дъното), капачета от кола с Изофикс и т.н.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 109
Регистриран на: 28.06.2008
Местоположение: София

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от inspite » 07 Окт 2020, 14:55

TheDriver написа:Далеч не е толкова просто, ако трябва да се направи качествено. За 39ката може и да има малко по-лесен начин ако се вземат части от фейслифт.

Но при мен на 34ката ще трябва да се изобретяват решения. Първо заварената планка трябва да се обработи и за корозия, не знам къде ще легне точно и дали ще е на двойно дъно, но вероятно и отдолу ще трябва обработка и сваляне на компоненти. Дупки в облегалката на седалката(или дъното), капачета от кола с Изофикс и т.н.


Аз бих казал, че е лесно и си заслужава 10-те лева и единия час работа.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 52
Регистриран на: 19.07.2009
Местоположение: В планината
Пол: Мъж

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от drevnia » 08 Окт 2020, 11:41

bioz написа:Cybex с възглавница отпред виж клипчета ако се чудиш защо.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk


И аз ще препоръчам същото, има и без изофикс

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 278
Регистриран на: 1.12.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Z4 3.0i & Mini F60 JCW

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от TheFreeRider » 08 Окт 2020, 16:09

Един полезен линк с тестове на столчета: https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/t ... rsitztest/

Потребител
Аватар
Мнения: 27
Регистриран на: 28.01.2016
Местоположение: гр. София
Пол: Мъж
Кара: ше E39 530D Touring
Мечтае да кара: колело

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от MrManson » 08 Окт 2020, 23:45

Колега, аз също съм с 39ка. За дъщеричката ни се спряхме на Britax Romer first class plus: https://www.britax-roemer.com/car-seats ... /1020.html
Столчето е без изофикс, НО може да се постави обратно на посоката на движение, както и може да се регулира позицията му, т.е. да "полягва". На около 7 месеца започнахме да го ползваме, а отскоро обърнахме и посоката на движение /малката е на годинка и месец/. Друг плюс на този стол е, че реално става дори за новородено, но ние си ползвахме бебешкия кош тогава. На този етап нямам забележки към него - столът е голям и стабилен, малката се чувства удобно вътре. В малка кола може би ще е тегаво слагането и ваденето на детето, но за 39ка е напълно ОК. Допълнително имаме още 3 приятелски семейства, които ползват същия стол и съответно ни насочиха към него.
В момента гледам върви грубо около 500лв, но ако ти представлява интерес мога да ти изпратя магазина, от който го купихме - в момента е 300лв.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 99
Регистриран на: 9.05.2017
Кара: E61 530xd lci

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от Bungo_Baggins » 09 Окт 2020, 1:03

TheDriver написа:Колеги отнесохте се. Тия 360 столчета им е нужен Изофикс, какъвто въпросната 39ка няма.


Първото нещо е столчето да покрива стандартите за безопасност ECE R44(жълто оранжева лепенка с информация) или I-Size за новите. За съжаление няма данни за рейтинг както е при колите, някой столчета може едва да покриват стандарта, други може да са много над него и аз поне не можах да намеря кой модел как се представя. :dunno: Не мисля, че някой магазин би продавал столче без тези стандарти, но все пак.

:yes:


Тук има тестове на ADAC за много модели столчета.

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/t ... /?filter=2

След много ровене аз избрах и препоръчвам Britax Roemer Dualfix M i-size с въртене на 360, но както сте писали по-горе, за такъв тип са нужни isofix планки.
Практиката показва, че децата се потят във всяко столче, поради дунапренените калъфи, аз взех и лятна памучна подложка/калъф, който облича изцяло столчето, наподобява хавлия, но детето пак се поти. Функцията му по-скоро е да попива потта.
За посоката на движение, препоръчително е поне до 15 месеца детето да стои с гръб към движението, защото в случай на удар, обикновено се движи напред и по този начин гърбът се подпира в столчето.

Потребител
Аватар
Мнения: 13
Регистриран на: 14.12.2016
Местоположение: Русе
Пол: Мъж
Кара: E39 525i , 2002г.
Мечтае да кара: Е39 М5

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от llcoolj » 07 Дек 2020, 17:05

empar написа:Колегата laviatan да ти помогне първо с частите за ретрофита на изофикса в Е39-ката(ако за колата от профила ти става дума) и после марката е CYBEX! :bchug:

Здравейте колеги. Аз също нямам на моята фейсова Е39-ка комби, система изофикс. Купих столче от емаг на Сайбекс с изофикс, преди да проверя колата ми дали има или няма. Сега се чудя какво да правя. Някой колега слагал ли е на фейсово Е39 комби изофикс?

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 465
Регистриран на: 2.05.2018
Кара: f01
Мечтае да кара: r230

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от grkv » 07 Юли 2023, 11:48

Здравейте колеги,
изкопавам една тема, просто за да не правя нова...

Та, дойде време и ние да търсим столче за кола, спрял съм се на разни модели и търся съвет...

Малко история до момента: Взехме количка - Cybex Priam, спрямо нея тръгнахме да търсим столче за кола на същата марка с идеята да е съвместимо с количката. След разговори с приятелски двойки минали по този път стигнахме до извода, че това "удобство" да откачиш столчето и да го сложиш на шасито на количката за да не разставаш детето звучи много готино, но реално не се ползва, защото детето се чувства много по-добре в широкия кош на количката спрямо столчето за кола. От там неговото удобство > нашето удобство.

Отделно от това, нещо не ми се нрави идеята за столче за новородено 0м-6м (на практика, нищо, че пише повече месеци) с база, на която база обаче не пасва по-голямото столче за след тези 6 месеца...

Ако избягаме от идеята кошчето да пасва на количката нещата изглеждат по-добре.
В случая гледаме Cybex Sirona SX2 - https://rayatoys.com/stol-za-kola-cybex ... ETEALw_wcB

Конкретния модел се води от 3 месечно дете до 4 годишно (като това 4 годишно е силно пожелателно... май на всички горната граница им е силно завишена) - тук принципа е много възглавнички които махаш една по една във времето. На тези столчета може да се сложи подложна за новородено за първите 3 месеца, което е добър вариант за нас.
Предвид, че ще е зимно бебе и първите 3 месеца едва ли ще се вози повече от 15 мин в кола, все си мисля, че тоя компромис не е кой знае какъв компромис. А и като знам как са ни возили нашите родители... :dunno:
Гледах ADAC тестове - нещата изглеждат добре.

Въпросите ми са:

1. Някой има ли преки впечатления от конкретното столче?
2. Самозалъгвам ли се с компромиса за първите 3 месеца?
Имам чувството, че на всяка стъпка с тия неща има твърде много заплесия и се старая да гледам по-обективно.
3. Предвид, че няма нужда да е на една марка с количката, някой може ли да предложи нещо друго, което да става за поне 2 години напред, изофикс, 360 въртене и добри показатели на ADAC тестовете?
Няма твърд бюджет, само да си струва.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 12066
Регистриран на: 22.07.2003
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: турбо бмв

Re: Избор на детско столче за кола

Мнение от bum_bum » 07 Юли 2023, 13:53

Първите 6 месеца не е добре детето да седи. Дори в “ортопедично” или както и да им викат на тия столчета. Има кошчета за кола в които детето лежи.
Изображение

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Jorixa

Последни теми
Facebook