Въпроси за пътуване до Анталия с кола

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 70
Регистриран на: 18.05.2017
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E-klasse, BlueTec, 2017

Въпроси за пътуване до Анталия с кола

Мнение от E.5KOV » 26 Авг 2020, 10:26

Здравейте,

Предстои ми пътуване до Анталия с кола. Търся информация от знаещите, какъв е разхода за пътни такси? Т.к. сумата за винетка (HGS стикер) се зарежда предварително, искам да внеса сума, която да ми стигне за пътуването. Маршрута ми е: Кап. Андреево - Истанбул (по магистралата)- Гебзе (през моста Осман Гази) - Ескишехир - Анталия и връщане Анталия - Бурса - Лапсеки - Гелиболу(ферибот) - Одрин - Кап. Андреево. Маршрута е избран така, защото имам резервация за междинно преспиване и пазар в Ескишехир и Бурса на връщане. Относно горивото е ясно. Дизела е 1,38 лв. към днешна дата. Интересна ми е и цената за ферибота Лапсеки - Гелиболу?
Благодаря предварително на отзовалите се.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: Въпроси за пътуване до Анталия с кола

Мнение от gromovich » 26 Авг 2020, 12:07

Здравей колега, значи не разбрах дали вече имаш винетен стикер (HGS) или тепърва ще купуваш такъв. Ако нямаш виж след ГКПП Капитан Андреево има една бензиностанция Шел и виж дали има там винетни стикери. Като влезеш го питай Pardon, burada HGS kartı satılır mı (Извинете продавате ли тук ХГС стикери). ХГС се произнася ХеГеСе, аз в началото им казвах ХаГеЕс и не ме разбираха хич. За да си купиш трябва да попълниш една бланка, където като вид превозно средство се попълва М1 т.в. лек автомоби. Трябват и данните от паспорта и талона на колата. Стикера трябва да е около 60 т.л. като първоначално в него имаш малка сума пари. На същото място в Шел-а може да си го заредиш с колко послед ще напиша. Ако на този Шел няма стикери тръгваш и гледаш по бензиностанциите да пише HGS satış ve dolu yeri т.е. продажба и зареждане на картите. Ако и там няма влизаш в Одрин и търсиш тяхната поща PPT (Posta ve Telgraf Teşkilatı), там е най сигурно но трябва да е в работно време. Лятно време мисля че започваха да работят от 8,30 сутринта и имат обедна почивка. Казваш горната фраза и пак си ти. Сега за цените:
От Одрин до Истанбул е около 12 т.л. цената за магистралата. Скъп е моста Осман гази миналат година при откриването му цената беше около 124 т.л. може и да са я вдигнали. Не съм миналвал по него. След това до Анталия няма шлатеи пътища. Ескишехир е много готин град има много неща да се видят. Ако имаш деца на края на града се намира Masal şatosu (приказния замък) и за мен си копие на замъка в Дисни ленд, има езеро истинска галера. парк с мини железница, до него има зоо градина с голям аквариум, музей два броя. По река Порсук, която минава през града има гондоли и може да се повозите. Има още един градси парк Kent park също е много красив. За града мога да обяснявам много. След това тръгваш към Afyonkarahisar, не си заслужава да се отбиваш и след това избери път през Бурдур. Не минавай през Ъспарта, понеже има повече завои.
Това е за сега от мен довечера ще продължа.

кандидат ентусиаст
Online
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Въпроси за пътуване до Анталия с кола

Мнение от Моджо » 26 Авг 2020, 12:46

А бланката на Турски ли е ?
В тая тема на колегите има описано кое как ;)
http://www.renault-bg.com/smf/index.php?topic=72042.90
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Въпроси за пътуване до Анталия с кола

Мнение от madafaka_donkele » 26 Авг 2020, 19:17

E.5KOV написа:...цената за ферибота Лапсеки - Гелиболу?...

67 TL - https://www.gdu.com.tr/ucret-tarifeleri цъкаш горе вдясно на английски.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: Въпроси за пътуване до Анталия с кола

Мнение от gromovich » 26 Авг 2020, 19:33

Така първо извинявам се много за правописните грешки в горния пост, но нямах много време за писане.

Не споменаваш къде ще си в Анталия. Анталия е доста общо понятие т.е там са Кемер, Лара, Белек и т.н. Кемер е готино, че има природа, в Лара са само хотели насред полето, а в Белек доста баровско, там са голф ресорт хотелите и е пълно с разни британци снобари (тази година може и да е по-рехаво :mhihi: ). Значи за да с стигнеш до Анталия ще ти трябват около 140 т.л. (Одрин - Истанбул магистралата + моста Осман гази). След Одрин като се качваш на магистралата ще гледаш гишетата, където пише HGS, а не OGS за да може да те таксува правилно. На входа на Истанбул няма гишета а има едни големи стоманени конструкции, където са камерите и те засичат. В Истанбул може да минеш по средния мост Fatih Sultan Mehmet, който беше около 10 т.л. само в едната посока. В Истанбул може по всяко време да те хване задръстване, така че не се нерви. Дори в 2 през нощта пак има задръствания. Ако влизаш/излизаш в петък/неделя в града ще те хване яко задръстване. Също като при нас когато се излиза от София в петък и се прибираш в неделя, само че там са 15 милиона. Съветвам те някъде преди Истанбул да спреш да пуснеш една вода защото след това е божа работа кога ще минеш през първия мост и след това през моста Осман гази. През града минава магистралата, няма отбивки и няма бензиностанции, на които да отбиеш. Не можеш да спреш и в аварийната лента. Наблюдава се с камери и там се движат линейките и колите им със специален режим.
След моста Осман гази до Анталия нямаш платени пътища. По магистрала ограничението е 120, извън града 90, но и там може да си караш над ограничението. Рядко имат спеед камери, но те съветвам да караш внимателно. Камерите им за скорост са качени върху бусовете на Жандармата (сини на цвят) и приличат на Заск от Бенджи, Закс и звездния принц :mhihi: Турците са пишман шофьори и правят много грешки, засичанията са нещо нормално. Запазвай самобладане и не си хаби нервите, че до Анталия е доста път. Не влизай в противоречия, не прави и знаци, много от тях носят пищови на гъза си. На мен един истанбулец след като спряхме да се разправяме взе нещо да вади един Тийзър ама се отказа, като му обясних какво следва. Пази се от камионите, карат бързо и често в завоите не се сещат да отнемат газта и центробежната сила ги изнася. При камионджуларите вестибуларният апарат не е толкова добре развит. С горивата съветвам те да зареждаш на Шел, O-Pet или Petrol Ofisi. Няма проблем с горивата и имат хубави чисти тоалетни (казват че там където почвали да пият боза и миришели тоалетните почвал Ориента, ама не е вярно).
Съветвам те да си инсталираш за навигация HERE, може да си свалиш картата на Турция и да ползваш навигацията Offline, обаче има едно голямо НО. В България навигациите работят перфектно, но в Турция могат да те заврат на кучето в г.... За това виж предварително къде се намира хотелът в гугъл, т.е. виж дали навигацита ще те заведе там. Един хотел в Белек съм се въртял 1 час за да го намеря, тъй като навигацията ме вкара в девета глуха.
Преди малко проверих цените на ферибота от Гелиболу - 4,5 т.л. на пътник и 67 т.л. за автомобил.
Друго, което се сещам вземи си кеш за всеки случай. Случвало ми се е дебитна карта на пощенска банка да не минава през техен пос терминал т.е. да не се окаже, че си заредил а не можеш да платиш.
Това се сещам за сега, ако те вълнува друго пиши на лично да ти пратя телефона ми, че утре съм на Каваците компа няма да е с мен. И аз тази година мислих да ходя към Измир ама се отказах и заложих на нашето Черноморие :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Въпроси за пътуване до Анталия с кола

Мнение от madafaka_donkele » 26 Авг 2020, 19:47

За карта си нагласи и свали гугълската офлайн и я ъпдейтни непосредствено преди да тръгнеш.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: Въпроси за пътуване до Анталия с кола

Мнение от gromovich » 07 Окт 2020, 18:35

Малко ъпдейт на темата
Направих едно двудневно пътуване до Текирдаа на Мраморно море, съответно с алъш вериш в Текирдаа и Одрин.
Значи първо на влизане в Турция извършват външна дезинфекция на автомобила и услугата струва 25 т.л. (около 5 лева), но пък ти подаряват пакет с маски, дезинфектант и мокри кърпички. Преди имаше дезинфекция само на влизане в България. Границата във вторник сутринта нямаше много наплив от наша страна и за около 20 мин бях от другата страна.
В Турция навсякъде по улиците и на закрито се ходи с маска. Тук таме някой я носят като набрадник, но са единици. Като цяло хората са стриктни и си спазват мерките, понеже масово глобяват по улицата. Масово в личните си автомобили пътниците стоят с маски. Ако ползвате такси носете задължително маска.
Като цяло там положението с Ковид е много по добре отколкото при нас. Например вчера по радиото казаха, че за изминалото денонощие имат 25 починали при 84 млн население, докато при нас бяха около 15 при едни 6,5 население.
В заведенията за хранене хората са без маски естествено, имайте в предвид, че поради Ковид са премахнати менютата и който не знае езика ще му бъде трудно да се разбере с персонала какво желае. Иначе сервитьора идва и почва да обяснява какво се предлага. В заведенията също мерките се спазват на ниво. След като седнете масите се дезинфектират пред вас и всички прибори са опаковани надлежно. Като цяло поради падането на лирата няма осезаемо покачване на цените в заведенията и за нас е ок. В моловете и в хотелите при влизане ви мерят температура с дигитален термометър върху китката. Моята в хотела беше 35,1 градуса :) В хотелите също се усещат по-стриктните мерки. Хавлиите бяха опаковани в найлонов плик, на който пише че са обработени със сребърни йони. Дистанционното на телевизора също. На закуска има човек, който ви слага в чинията каквото поискате. Храната е зад високи плексигласови стени.
В Одрин общо взето всичко си е по старо му, само дето пак ме предследваха разни нацепени батки облечени с официален анцунг, бръснати глави, гледащи лошо и задължително с диагоналка (всяка прилика с тъмен балкански субект от български произход е случайна)
Друго, което се сещам е горивото - движи се на около 6,5 т.л./ литър, което е около 1,30-1,40 лева.
На влизане в БГ митничарите питаха единствено за цигари и не са ми правили проблем, при положение, че в багажника ми бяха нахвърляни един куп хранителни продукти.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 70
Регистриран на: 18.05.2017
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E-klasse, BlueTec, 2017

Re: Въпроси за пътуване до Анталия с кола

Мнение от E.5KOV » 08 Окт 2020, 12:01

Колеги, направих пътуването в Турция по маршрут София > Истанбул > Ескишехир > Лара и обратно Лара > Чанаккале > Одрин > София. За HGS стикер(тяхната винетка) внесох 150 tl. но от приложението, което си свалих на телефона виждам, че 60,10 tl. са ми останали за следващи пътувания. Ферибота на Чанаккале е 51 tl. Горивото е около 6,50 tl. или около 1,30лв., като на юг от Истанбул вече е 5,50tl. около 1,18 лв. Дизела явно е качествен, защото колата не е качила над 5 л/100км. разход. Ограничението в Турция извън магистралите е 90 км/ч. но масово турците карат с 110-120 км.ч. Пътищата им са перфектни, без никакви неравности и пропадания, като са еднопосочни с две ленти в посока и нещо като половин аварийна лента към тях. Когато влезеш от Турция в България, разбираш каква пародия на магистрала ни е направил Бойко /както той казва/ но това е друга тема. За ориентация използвах навигацията на колата, като тя се справи безпроблемно с едно малко изключение в Исанбул, където едно кръстовище липсваше от картата й. По хотелите и заведенията, персонала спазва много стриктно мерките за дезинфекция и като цяло се чувствахме много по-спокойни от вероятност за зараза. Иначе маските са задължителни навсякъде в Турция, като глобата за не носене и 900tl. или 100 евро. Вече съм убеден, че едно пътуване с кола в Турция, дава много , много по-вече положителни емоции и впечатления от такова със самолет. Ниския курс на лирата дава добра възможност за шопинг на стоки за бита, парцалки и деликатеси от там. Преминаването през ГКПП Кап. Андреево е безпроблемно, освен ако не се уцели денят, когато масово българи ходят на шопинг в Одрин.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 12.09.2015
Местоположение: София

Re: Въпроси за пътуване до Анталия с кола

Мнение от madafaka_donkele » 08 Окт 2020, 13:29

E.5KOV написа:еднопосочни с две ленти в посока и нещо като половин аварийна лента към тях


Ако има и разделител/мантинели си карал по техните "бързи пътища":

Изображение

D110, D550 и подобните. По тях ограничението е точно 110, а глобите за до 20 отгоре(по спомен) са ниски и само парични, затва карат по-бързо. Мяза на магистрала, ама не е :mhihi:

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 722
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Въпроси за пътуване до Анталия с кола

Мнение от Don_Diego » 19 Окт 2020, 10:33

Баща ми ще пътува с мойта кола до Турция - трябва ли да е нотариално заверено пълномощното, което има? :dunno:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 274
Регистриран на: 30.04.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Мечтае да кара: 911

Re: Въпроси за пътуване до Анталия с кола

Мнение от TNT » 19 Окт 2020, 10:35

Даже мисля, че трябва и да е с превод на турски. Но нека потвърди някой колега, който пътува по-често.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 70
Регистриран на: 18.05.2017
Местоположение: Sofia
Пол: Мъж
Кара: E-klasse, BlueTec, 2017

Re: Въпроси за пътуване до Анталия с кола

Мнение от E.5KOV » 19 Окт 2020, 11:19

Преди 4 години турците ме върнаха на границата, защото нямах преведено и легализирано пълномощно на фирмената кола, която шофирах.

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 722
Регистриран на: 26.04.2009
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E39 Individual, A8L W12, Z4 30i

Re: Въпроси за пътуване до Анталия с кола

Мнение от Don_Diego » 19 Окт 2020, 11:28

TNT написа:Даже мисля, че трябва и да е с превод на турски. Но нека потвърди някой колега, който пътува по-често.


В старата фирма пътувахме с двуезични (български и английски) и нямахме проблеми, за лична кола предполагам ще е същото. за всеки случай ще направя заверка пък да видим :mhihi:
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 391
Регистриран на: 18.01.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E46
Мечтае да кара: T-72 само направо и с пълна газ

Re: Въпроси за пътуване до Анталия с кола

Мнение от gromovich » 19 Окт 2020, 15:08

Сваляш двуезичната бланка от интернет, попълваш и ЗАДЪЛЖИТЕЛНА заверка на подписа пред нотариус.

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook