Покупка на парцел в Гърция

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Покупка на парцел в Гърция

Мнение от zAcK » 16 Окт 2020, 18:49

Аз да си повдигна темата и да попитам, че с жената тия дни пак си говорим,
че не ни се живее в София и се чудим какво да правим след още няколко години :bchug:

По принцип най-много ни се живее в някое малко населено място в България с приличен климат(по-топло),
но орките вече налазаиха всички села и градчета, нормалните хора бягат панически и съответно всичко е загубено :idea:
Мислехме си да си живеем в родния ни град(Ивайловград), но там вече няма болница(реформата на Боко я затвори и най-близката е на 60км. в Свиленград),
децата са супер малко и почти няма човек, дето не иска да избяга от там. Иначе е точно като за нас - топло и спокойно,
за кражби с години не се чува и т.н., ама взеха да идват все повече цигани от разни места и да запълват селата, които са останали без хора :(
Явно дърводобивът, противно на всяка заелена логика, се разраства... :banghead: Аз уж горите при нас са в Натура 2000 :banghead:

Та стоим и си обсъждаме и след тия 7 месеца работа от вкъщи вече знаем,
че можем да живеем в нещо малко и спокойно и да работим отдалечено, и се чудим къде да е това място.
Щеше да е супер да е в България, но не виждам никаква надежда вече :(
Особено като гледам как крадливата пасмина последните години буквално се гаври с нас и на никой не му пука.

Та на въпроса - как стои въпросът с българите живеещи в Гърция? Т.е. адаптират ли се, как ги приемат гърците и т.н.
И примерно ако детето ти се наложи да учи в гръцко как му се отразява. Ей такива неща ме интересуват.
Ще се радвам, ако някой има впечатления и сподели, дори да не са от първо лице. :bchug:


P.S. Такива неща като на снимката все повече ми влияят :!: Тротоар до Витошка, по който целият ставаш в кал... :banghead:
:( Мизерна Територия сме си... Някой да каже, че това е център на столица в Европа през 2020г?... :paranoid: :no:

Изображение
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 145
Регистриран на: 10.08.2009
Пол: Мъж
Кара: тази
Мечтае да кара: онази

Re: Покупка на парцел в Гърция

Мнение от Stoqnov_1979 » 16 Окт 2020, 22:56

[quote="zAcK"]

То хубаво Гърция,но като гледам колко роми има от моя край там,а и сигурно от цяла България...просто да не стане от трън на глог!?

Иначе все още има малки,много малки села в Бг,в които все още ги няма. Поне аз успях да купя 1 имот в такова,че и в последствие и втори,а първия отива за продаване. И учудването е,че наистина имало Софиянци,които все още търсят имоти в такива места,защото за месец идваха 2 семейства на оглед.
Така че,май все още нищо не е загубено и има търсене и тук,само да се попадне на точното място

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 64
Регистриран на: 5.01.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж

Re: Покупка на парцел в Гърция

Мнение от alekangg » 17 Окт 2020, 12:37

Сега може да има някъде места без манговци, но скоро няма да има. Все пак ние намаляваме и се изнасяме, а манго се увеличава стремглаво и не виждам какво се очаква да стане след още 10-15-20 години Въпроса е не дали ще стане, а кога.

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Покупка на парцел в Гърция

Мнение от Anthony_J » 17 Окт 2020, 23:37

Изчетох темата, много ми беше инересна, въпреки откровените глупости и неверни неща. Аз имам 3 къщи в Северна Гърция, почти целогодишно съм там последните 5 години и смятам, че имам достатъчно опит и впечатления от всичко, включително данъците. До преди 2 години имотния данък беше еднакъв за всички - 3.50 евро на кв.м. Данък се плаща само върху чистата жилищна площ, без земя, тераси, мазета, гаражи. След идването на Мицотакис и десните на власт, данъците се намалиха сериозно, особено за по-старите къщи и апартаменти. В момента плащам около 600 евро за 2 къщи (третата я продадох) по 120 кв.м. чиста жилищна площ всяка, като за едната данъка е 220 евро, защото е от 2007, а за другата около 400 евро, щото е 2018. Първата е с декар двор и е на плажа, но с по-нисък данък. Ако ще купуваш парцел, имаш доста условности. Ако не е в регулация, можеш да сложиш само мобилна къща или каравана. Има фирми в България, които могат да ти направят мобилна къща с 3 спални за прилични пари. Слагат им бутафорни колела и ги регистрат в КАТ, а после ти я карат и монтират в парцела. Трябва да си сигурен обаче, че ще ти пуснат ток и вода на местото. Ако парцелът е над 4 декара и не е в регулация, може да построиш 10% РЗП ако е за частно ползване и 20% ако е за бизнес. Ако парцелът е в регулация, тогава имаш 2 варианта. Ако собственикът има извадено разрешително за строеж по стария закон, който позволяваше до 80% РЗП, може да построиш точно толкова. Проблемът е, че не можеш да променяш нищо от неговия проект. Ако няма разрешително, по новия закон имаш право на 60% РЗП, като в това не влизат тераси, гаражи, сервизни помещения. Те са ти бонус и затова в Гърция терасите са огромни. Парцелите в регулация са скъпи и трудно се намират. Основен проблем е, че регулацията в Гърция не се извършва от общините, а от министерството и отнема 20-30-50 години за да се случи, особено в малки населени места. Затова не вярвайте, ако ви казва продавача, че се чака съвсем скоро да влезе в регулация. Може и да е вярно, но може и внуците ти да не я дочакат. Задължително ползвайте читав брокер, не се правете на тарикати за да спестите комисионната. Мога да съдействам за моя регион, ако някой има интерес. Цените се качват с около 20% годишно, след като се бяха сринали по време на кризата там. Хората са страхотни, приемат ни много сърдечно, постоянно ме канят на софри, носят ми храни, плодове, зеленчуци. Разбира се, това зависи и от вас. Аз лично предпочитам да общувам с гърци, вместо с прекрасните си сънародници. Администрацията е като в България преди 20 години, тромава, бюрократична и тежка, но за сметка на това не искат рушвети и няма как да се оправиш с бутане на некой лев на тоя или оня. Най-много да те заключат. За жалост, същото важи и за комуникациите. Някой беше писал за 5G. Успех му желая. Аз в София плащам 70 лв. за 1 гигабит интернет, в Гърция плащам 27 евро на месец за 6 мегабита. Сега вече имам близо 15 мегабита и умирам от кеф :) Но нищо не може да ми замени спокойствието, чистия въздух, страхотната храна (дори от супермаркета), прекрасния климат. На всичкото отгоре съм на 280 км от София, та ако ми залипсва селянията, за 3 часа съм при нея :) Ако Бейко завърши Струма и влезем в Шенген, ще станат 2 часа път. Някои толкова пътуват до работа и обратно в София :)

П.П.
Аз си работя оттам и много рядко ми се налага са се прибирам в България за някоя среща.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 2807
Регистриран на: 20.03.2009
Местоположение: New Village Customs
Кара: 332mxi

Re: Покупка на парцел в Гърция

Мнение от ogata » 18 Окт 2020, 21:45

Тази година бистрихме темата с жената.

Не знам какво знаете за Гърция но всичко от границата надолу до Александропулис - включително Ксанти, Авдира и т.н са гръцки помаци.
Има и доста българи, които имат къщи там. Един от тях е моят кум. С още 12 човека разделиха една нива няколко декара и направиха едни къщички,които изглеждат преместваеми, но не са. Копнаха си септици, докараха си от някъде вода , тока е само фотоволтаици - забравяш за перални, сушилни и т.н. . Общо взето само осветление, хладилник и кафе машина. Водата е от слънчев бойлер. В момента Гърция им иска неква сума близо до милион заради нарушаване на еди кво си и еди що си. Вариант 1 - събират сумите, остават и почват да плащат данъци, вариант 2 - глоба (която пак не е много малка) + принудително събаряне за тяхна сметка. Дебело е.

Хубаво и евтино, като в Кауфланд има в Кавала. Около 70-80к лв в покраинините на града.
Но, не знам дали ви се гледа това всеки ден. На снимка всичко е перфектно, на живо си е цигания, сгради набутани гъз в гъз , а погледнато от изхода за магистралата си е жив соц.

Един двустаен на прилично и спокойно място започва от 120 палки в лева. Всички такси и нотариуси + комисионната на агенцията, която вероятно ще ви намери имота са още 10% от сумата. Данъка се смята на квадрат площ и е около 6 евро на кв/м.
ИзображениеИзображение
http://www.injectorite.com http://www.klimacicite.com

ентусиаст
Аватар
Мнения: 873
Регистриран на: 16.02.2008
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: Е61 530xd, LCI

Re: Покупка на парцел в Гърция

Мнение от Anthony_J » 19 Окт 2020, 8:58

Поне да беше прочел какво съм написал. Помаци има само в Ксанти и региона. А за незаконните строежи гонат жестоко и ако за кума ти това е лошо, за държавата им е чудесно. Нищо вярно няма и за данъка.

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Покупка на парцел в Гърция

Мнение от zAcK » 06 Дек 2020, 14:53

Сега разглеждах стари снимки от Гърция и на няколко видях табели на имоти, които се продават. Снимките са от лятото на 2019-та и по-стари :mhihi: После ми стана интересно, да видя дали тези имоти са продадени, ами не са :dunno: Явно пазарът там през последните години и много замрял :dunno:

Според вас има ли шанс да паднат цените в Гърция в близко бъдеще? Особено след всичките локдауни там :paranoid: :conf:
И всъщност някой знае ли какво е състоянието на пазара на имоти в Гърция през последните години.
Скоро четох, че вече купували много малко нови коли, което вероятно значи, че много са го закъсали :?: :dunno:

Ето една снимка пред един такъв имот. Аз естествено съм снимал олеандъра, щото си беше внушителен, не къщата :mhihi:
Тази е 150 000 евро, 100 м2 с 750 м2 двор в Керамоти :bchug: Доста е, но гледам, че примерно там има и по 60-70000 евро.
Ето доста по-евтина пак там - https://www.katoiko.gr/bg/propertyDetails/8857639 130м2 къща за ремонт :dunno:

Изображение
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

ентусиаст
Аватар
Мнения: 871
Регистриран на: 9.10.2006
Местоположение: София
Кара: е85 M54B30

Re: Покупка на парцел в Гърция

Мнение от sub_eleven » 06 Дек 2020, 15:57

Та стоим и си обсъждаме и след тия 7 месеца работа от вкъщи вече знаем

А ако се наложи да присъстваш физически и няма как да е дистанционно вбъдеще? Какво, ще се върнеш и ще зарежеш къщата ли?
Там нормална работа няма да си намериш без езика...

Старши Алкохолик
Аватар
Мнения: 3927
Регистриран на: 13.03.2006
Местоположение: в Е32 740iL в мечтите си
Кара: E60 LCI 535d
Мечтае да кара: E24 635CSi
Детайли за колата: Немска петица с многооо екстри. Ама не всичките, де! Такива има само нов внос от Италия :D

Re: Покупка на парцел в Гърция

Мнение от zAcK » 06 Дек 2020, 16:40

sub_eleven написа:
Та стоим и си обсъждаме и след тия 7 месеца работа от вкъщи вече знаем

А ако се наложи да присъстваш физически и няма как да е дистанционно вбъдеще? Какво, ще се върнеш и ще зарежеш къщата ли?
Там нормална работа няма да си намериш без езика...


Честно да ти кажа, никога не съм си мислел, че може да работя нещо в Гърция за гърци :mhihi: По-скоро си мисля някой ден да работя само отдалечено от някъде из Европа и разлино от България. :dunno: Тук вече съм сигурен, че нищо няма да се промени към по-добро, а ще става по-лошо! Към момента мога да работя 100% от времето от вкъщи, като последно ходих да посрещна нов човек в моя отдел, с който преди това се бяхме чували само през Teams :mhihi: Сега и той си е вкъщи. Като цяло се опитвам да всичко да ми е онлайн, както и да трупам знания и умения, които ще ми помогнат да не ми се налага да работя в офис в бъдеще :bchug:

Т.е. вече зная следното:
- не искам повече да работя в офис, особено open space :censored: :no: :banghead:
- сигурен съм, че за нормални хора, искащи да живеят в нормално общество, няма място в България... :(
Хубави години бяха, 'га бяхме млади фенове с M20-ки с големи 'жанти! :mhihi: :mhihi: :mhihi:
Изображение
E34 520i / E39 520i / E39 540i / E60 535d - Love at First Sight is Real :mhihi:

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 4869
Регистриран на: 9.02.2007
Местоположение: Sofiq
Пол: Мъж
Кара: Jaguar XK 4.2, F16 X6 30d

Re: Покупка на парцел в Гърция

Мнение от acho.rs » 07 Дек 2020, 9:57

zAcK написа:Аз да си повдигна темата и да попитам, че с жената тия дни пак си говорим,
че не ни се живее в София и се чудим какво да правим след още няколко години :bchug:

По принцип най-много ни се живее в някое малко населено място в България с приличен климат(по-топло),
но орките вече налазаиха всички села и градчета, нормалните хора бягат панически и съответно всичко е загубено :idea:
Мислехме си да си живеем в родния ни град(Ивайловград), но там вече няма болница(реформата на Боко я затвори и най-близката е на 60км. в Свиленград),
децата са супер малко и почти няма човек, дето не иска да избяга от там. Иначе е точно като за нас - топло и спокойно,
за кражби с години не се чува и т.н., ама взеха да идват все повече цигани от разни места и да запълват селата, които са останали без хора :(
Явно дърводобивът, противно на всяка заелена логика, се разраства... :banghead: Аз уж горите при нас са в Натура 2000 :banghead:

Та стоим и си обсъждаме и след тия 7 месеца работа от вкъщи вече знаем,
че можем да живеем в нещо малко и спокойно и да работим отдалечено, и се чудим къде да е това място.
Щеше да е супер да е в България, но не виждам никаква надежда вече :(
Особено като гледам как крадливата пасмина последните години буквално се гаври с нас и на никой не му пука.

Та на въпроса - как стои въпросът с българите живеещи в Гърция? Т.е. адаптират ли се, как ги приемат гърците и т.н.
И примерно ако детето ти се наложи да учи в гръцко как му се отразява. Ей такива неща ме интересуват.
Ще се радвам, ако някой има впечатления и сподели, дори да не са от първо лице. :bchug:


P.S. Такива неща като на снимката все повече ми влияят :!: Тротоар до Витошка, по който целият ставаш в кал... :banghead:
:( Мизерна Територия сме си... Някой да каже, че това е център на столица в Европа през 2020г?... :paranoid: :no:

Изображение


Поживях 2 пъти по 6 месеца в Ирландия. Ще ти кажа 3 най-общи неща за приемствеността :
- 1во и най най-важно - владеене и използване! на местен език
- нормална законна работа
- професионални и социални контакти с местни хора
- отворен мироглед за чужди обичай, нрави и празници

Ако си ок с горните неща, навсякъде в Европа ще те приемат като пълноправен гражданин и никой няма да гледа на теб като 2ро качество човек. Българите сме си малко шувиности, като всички малки, комплексорани нации и все другите ни кроят капани, все ни пречат, все установяваме че сме по-умни и се събираме на гета в чужбина, отдаваме се на битов алкохолизъм, говорим си на родния език пред местни граждани и тн
Темата е безкрайна...

Предишна

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани

Последни теми
Facebook