Помощ при избор на климатик

На братчеда на леля му на зетя й брат му се жени, не мога да избера с какъв цвят обувки да ходя на сватбата?? Помагайте!

Модератор: Общи модератори

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от Моджо » 28 Май 2020, 15:56

Абе мога да поспоря дали е се едно Хеви индъстрис и Ариели , примерно, ама айде. Моя е дайкин, 9-ка и си топли 18 м2 без никакви проблеми- тествано на до към -15 по спомен. 12-ка ми е много в случая. Ся, не четете,, колегата си е имал хайер 7 години.Как се е топлил в тристайния си е негова работа.. Явно го е правил, нали? Аз му предлагам Дайкин за 1000 лв, Джорданката ГРЕЕ... да си харесва.
Климатика съм го отрекъл отдавна за топлене. При мен се явява поддържащо ако некой забрави да сложи дръвя в камината и е сега в тоя сезон парното не се пали и си го пускам. В офиса умирам от студ само с климатици, а не са куча марка, вервайте ми. Само как си закъркори радиатора и се раждам.
Хм,хм...

ентусиаст
Аватар
Мнения: 891
Регистриран на: 7.12.2007
Местоположение: Стара Загора
Пол: Мъж
Кара: BMW 320 Touring

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от SpeedyMan » 28 Май 2020, 21:17

По принцип се топля с климатици от 18 години. Тази година ползвах кварцови печки от Jumbo по около 20 лв., по принцип на 500 или 400 вата. Понякога при голям студ комбинирано с климатик, защото ме кефи кварцовата топлина.
Изображение Изображение
Изображение BMW 320d Touring Изображение MB A170 CDI

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от c04 » 28 Май 2020, 23:42

Моджо написа:Абе мога да поспоря дали е се едно Хеви индъстрис и Ариели , примерно, ама айде. Моя е дайкин, 9-ка и си топли 18 м2 без никакви проблеми- тествано на до към -15 по спомен. 12-ка ми е много в случая. Ся, не четете,, колегата си е имал хайер 7 години.Как се е топлил в тристайния си е негова работа.. Явно го е правил, нали? Аз му предлагам Дайкин за 1000 лв, Джорданката ГРЕЕ... да си харесва.
Климатика съм го отрекъл отдавна за топлене. При мен се явява поддържащо ако некой забрави да сложи дръвя в камината и е сега в тоя сезон парното не се пали и си го пускам. В офиса умирам от студ само с климатици, а не са куча марка, вервайте ми. Само как си закъркори радиатора и се раждам.

Климатика си топли супер, ако е съобразен с помещението, а и ако стаята не е някакъв ветрилник.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от Моджо » 29 Май 2020, 6:44

Таратанци топли. Пуснах го в 6,00 ся е 7,42. Термометъра показва 24,8 темп в стаята. Почна да става задушно даже. Ръцете и краката са ми ледени. Тая темп. ако беше от парното щех да съм се изпотил.
Се едно сешоар да те топли. То и няма как де..такъв му е принципа. Ся ако на некой му харесва това топло -ок, на мен не ми. Ич не ми го фалете.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 658
Регистриран на: 24.02.2015
Местоположение: Brussels/Асеновград
Пол: Мъж
Кара: E60 530dA & VW Golf Mk6
Мечтае да кара: F82 ///M4

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от Exclusive89 » 29 Май 2020, 8:36

И аз не съм фен на климатиците за отопление... но това не означава, че не стават. Един авер имаше малко заведение около 70кв.м. и няколко години се опита с някакви 12ски 2бр бюджетни Осака ли бяха какви не зная и винаги беше студено. След това мина на 18ска Дайкин и през зимата, когато беше -5 -10 -15 градуса вътре беше яко жега :ok: Но Дайкина беше японски и не струваше 1500лв, а струваше около 3700лв. по спомен ;) И след като сложи Дайкина сметките му за ток бяха смешни, спрямо преди.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от Моджо » 29 Май 2020, 8:58

Ама дайте да дефинираме какво значи става или не става? Невъзможно е климатик да топли като радиатор или като кварцова лампа ако щете. Физически е невъзможно, не му е такъв принципа.
За проба можете да си духате на едната ръка със сешоар. Къде духате ще ви е топло, къде не духате-не. А ся запалете огън, оставете да изгасне и да има жар и се доближете. Найс, а? Друго си е.
А това че прави топло като температура в помещението не значи , че ще ти е топло. Стария кокал си иска лъчение. А и аз ходя по гащи у дома :)) Ако си обуя чорапи сигурно нема да ми е толкова студено :)))
Повтарям , че на който му харесва такъв вид топло - да смята кубатури и да си избира климатик. Аз не бих си го причинил ако имам алтернатива, даже и да е по-скъпо като сметки.
Хм,хм...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 601
Регистриран на: 9.03.2010
Пол: Мъж
Кара: BMW ///E36

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от don_gori » 29 Май 2020, 9:21

За мен основното при отопление не са градусите, а самия комфорт.
Много се отпелсваме от темата, щом човека толкова време се е топлил с климатик значи ще продължи, а пък и бюджета му не е за нещо повече.

Кръстникът
Аватар
Мнения: 547
Регистриран на: 7.03.2014
Местоположение: Вкъщи
Пол: Мъж
Кара: с турбо
Мечтае да кара: V10
Детайли за колата: стокови

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от c04 » 29 Май 2020, 10:46

Моджо написа:Таратанци топли. Пуснах го в 6,00 ся е 7,42. Термометъра показва 24,8 темп в стаята. Почна да става задушно даже. Ръцете и краката са ми ледени. Тая темп. ако беше от парното щех да съм се изпотил.
Се едно сешоар да те топли. То и няма как де..такъв му е принципа. Ся ако на некой му харесва това топло -ок, на мен не ми. Ич не ми го фалете.

E зависи от човека според мен. На мен климатик зимата рядко ми трябва, а сухата топлина от дървата например ми идва в повече.

старши ентусиаст
Аватар
Мнения: 1594
Регистриран на: 4.08.2011
Местоположение: Карантина баце ....
Пол: Мъж
Кара: през просото
Мечтае да кара: леговището на смог
Детайли за колата: баничарка

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от Jordana » 29 Май 2020, 11:27

Климатика е уред с който се климатизира помещението , тоест основното е да работи постоянно и да се дава температура в границите на стайната 22-23-24 градуса примерно . Не става да се пуска за малко да стопли и да го спираш , става но почват тия аномалии в работата . Съответно ако сте в обитаема сграда апартамент около вас има също отопляват и за климатика е идеално , но в къща докато стопли подове и стени става тегаво . Климатика трябва да е по мощен и да не се спира цяла зима . Затова в такива случаи при студени подове е добре да се комбинира с някакво подово с минимални ватове колкото за комфорта на пода в помещението .
Горното мнение е създадено главно с развлекателна цел и може да съдържа недоказани факти и обстоятелства . Никога не повтаряйте описаните екперименти и изказаните мнения у дома - те могат да бъдат опасни за Вас !
....АВИТОХОЛ /Атила/ живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
Синът му ИРНИК /ЕРНАК/ живя 150 години. Родът му Дуло, а неговата година дилом твирем.
ГОСТУН 2 години. Родът му Ерми, а годината му докс твирем.
КУРТ управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
БЕЗМЕР 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегор вечем.
Именник на българските ханове ...

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 24.08.2008
Местоположение: Мездра
Пол: Мъж

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от KUM4o » 29 Май 2020, 15:02

Климатик за отопление и 1000лв са като почивка на Слънчев бряг и 100лв в джоба. Истинските машини за отопление почват от 1700+ лв. Имам Панасоник за 1000лв точно, правих му едни магарии да го лъжа за външната температура, защото кучето на -15 работи на -15.1 спира софтуерно... Същата история се повтаря и с панасоник за 1900лв. Като цяла за топлене Панасоник за БГ не става, за студено са приятни машини. Hair и Midea са боклуци. На хайер 12-ката е по-малка от моята 9-ка на фуджицу и като го напънат -10 градуса се чуди как да стопли. Софтуера и възможностите на машините са много спънати. За БГ за отопление ама истинско отопление марките са Фуджицу, Митцубиши и Дайкин, но на Дайкин само най-високия клас, а там са 3000+лв. Фуджицу ЛТ серията до -7 запазват 100% параметрите както са при +7 градуса, което е изключително важно, защото зимните ни температури са около -10, а евтинджосите умират рязко при отрицателни температури. Да що годе духат топло, ама температура над 23 реално им е трудно или ако я постигат то е с 1кВ+ консумация, а тогава е по-добре духалката да си пуснеш. Новата ЛТ серия на Фуджицу даже е до -15 със същите параметри като при +7. Помисли добре при покупката и не търси екстри, а търси добра машина като тегло и размери. Давам ти пример веднага. Една Мидея 12ка външното и тяло 28кг на Фуджицу ЛТ 12ка 40кг външни тела. Мидеата се развърта до макс 4.5кВ отдавана мощност на отпление ,а Фуджицуто се развърта до 6.5кВ, което при студено време е от огромно значение. Друга разлика за тези 2 12ки , е че Мидеята има номинал 3.8кВ, което е много близко до максимума, а да не говорим за консумацията и на двете машини. Гледал съм сервизното на тази Мидея и при -20 градуса едва успява да отдаде 1.8кВ, а 12ката на Фуджицу при -20 градуса отдава 4.7кВ сам прецени кое ще те стопли. Не слушай хората само по това дето казва "ще те стопли", защото съм бил при хора с "топлещи" и ходят с грейките, а ние у нас с топлещи климатици ходим по къс ръкав. Направих грешката да купя машина за 1000лв и повече никога не бих я повторил.

Ако искаш ниски сметки, никога не преоразмерявай климатик, това е пагубно за комфорта и за сметките за ток.
Изображение

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 78
Регистриран на: 2.08.2012
Пол: Мъж
Кара: e46

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от Empty_Head » 29 Май 2020, 18:20

Моджо написа:Точно така. , за охлаждане е се тая. Ама за отопление не е, особено като падне под - 10 и разните му мЪдеи и подобни умират. А и както казах отпреди 7 години и сега не е едно и също.
А как топли колегата тристаен с 12 не знам. И с 18 ка не мое ги стопли даже и да нема врати. В стаята с климатика ще е +30, в крайната 18.
Но той си знае де, щом дося е бил с един


Врати имам, но ги оставям отворени за да може климатика да лъха топло навсякъде (мислех, че се подразбира). Естествено в стаята с климатиак е 23 градуса, в съседната е 20, в другата 18 и в последната преди да си легнем си пускаме конвекторна печка. Това говоря когато навън е примерно 5 градуса (каквито са зимите напоследък). При нужда на по-ниски градуси пускаме допълнителни конвектори в стаята, в която сме, но с тези топли зими вече почти не се случва. Разбирам доводите ви и че черно на бяло не може да се топли повече от 20кв.м. с климатик, но вече близо 10г така караме и сметките са 150-200лв в най-студените месеци, като това включва и други уреди на ток.

Интересно ми е какво бихте ми препоръчали за топлене през зимата, щом отричате така климатиците? В блок съм с дърва не става. А печките от джъмбо няма да коментирам, не защото не харесвам кварца, даже напротив, а защото конкретно тези печки са направени за 5лв от деца 2ри клас в провинцията в Тайван.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 329
Регистриран на: 24.08.2008
Местоположение: Мездра
Пол: Мъж

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от KUM4o » 29 Май 2020, 21:01

За да се топлиш с климатик трябва да се оразмерят точно. Ако помещението е за 9ка климатик, а ти сложиш 12ка се получава един непрекъснат старт-стоп на машината, а при всеки старт компресора по задание се развърта за няколко минути почти до максимум и следва стоп на машината, защото топло загубите на стаята са под минимума на компресора. От това следва загуба на комфорт, защото всеки старт-стоп и ако е чест се усеща от хората и не е комфортен. Следва и по-висока сметка за ток и неправилна работа на машината. Идеята на инверторния климатик е да се кротне на минимума и да си крета леко около него и така постигаш комфорт, защото струята е бавна и топла и икономия, защото се кротва на едни 200-300вата моментна консумация и сметките са ти перфектни. Всяко друго отопление ако поддържаш едни градуси с тези на климатиците е в пъти по-скъпо.
Изображение

младши ентусиаст
Аватар
Мнения: 295
Регистриран на: 11.07.2006
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: E 91 325d
Мечтае да кара: Z8

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от laary » 30 Май 2020, 7:01

Всекидневна и две спални 3 машини къща макс 150 лева
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.

кандидат ентусиаст
Аватар
Мнения: 237
Регистриран на: 21.02.2010
Местоположение: София
Пол: Мъж
Кара: 320i мнооо убаво )))
Мечтае да кара: Еххх...
Детайли за колата: e46, седан, M52,2000 cm3,150 Hp.

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от Моджо » 30 Май 2020, 7:33

Empty_Head написа:
Моджо написа:Точно така. , за охлаждане е се тая. Ама за отопление не е, особено като падне под - 10 и разните му мЪдеи и подобни умират. А и както казах отпреди 7 години и сега не е едно и също.
А как топли колегата тристаен с 12 не знам. И с 18 ка не мое ги стопли даже и да нема врати. В стаята с климатика ще е +30, в крайната 18.
Но той си знае де, щом дося е бил с един


Врати имам, но ги оставям отворени за да може климатика да лъха топло навсякъде (мислех, че се подразбира). Естествено в стаята с климатиак е 23 градуса, в съседната е 20, в другата 18 и в последната преди да си легнем си пускаме конвекторна печка. Това говоря когато навън е примерно 5 градуса (каквито са зимите напоследък). При нужда на по-ниски градуси пускаме допълнителни конвектори в стаята, в която сме, но с тези топли зими вече почти не се случва. Разбирам доводите ви и че черно на бяло не може да се топли повече от 20кв.м. с климатик, но вече близо 10г така караме и сметките са 150-200лв в най-студените месеци, като това включва и други уреди на ток.

Интересно ми е какво бихте ми препоръчали за топлене през зимата, щом отричате така климатиците? В блок съм с дърва не става. А печките от джъмбо няма да коментирам, не защото не харесвам кварца, даже напротив, а защото конкретно тези печки са направени за 5лв от деца 2ри клас в провинцията в Тайван.


Ами нищо не мога да ви препоръчам. В смисъл мога, но щом това климатика ви е ок - не е нужно. Иначе има конвектори, кварцови , маслени радиатори, ГАЗ и какво ли още не. Но и сметките за ток ще са други. Вече газа е друга работа. Не знам откъде сте, но аз бих отишъл в магазина да разгледам, да поразпитам.. Марки има много. Има и мултисплит системи с 2 вътрешни тела. В момента даже гледам във Вимакс има и на изплащане с 0% лихва. Съвета ми е да вдигнете малко бюджета. Иначе си гледайте за климатик.
Хм,хм...

Потребител
Аватар
Мнения: 6
Регистриран на: 25.02.2010
Пол: Мъж

Re: Помощ при избор на климатик

Мнение от DaGa » 30 Май 2020, 9:39

Мултисплит - развали ли се едното вътрешно, забравяш и другото да работи, докато не се ремонтира първото.

ПредишнаСледваща

Назад към Извън Темата

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Top Gun Maverick

Последни теми
Facebook